לעולם לא ניכנע – נאומי צ'רצ'יל

| 15/11/2011 | 0 Comments

וינסטון צ'רצ'יל היה הנואם הרהוט ביותר בין מדינאי זמנו. בימים שבהם ניצבה בריטניה בודדה במערכה מול גרמניה הנאצית הוא המריץ את בני ארצו להתנגד, ללחום ולנצח, ועורר בהם תקווה בנאומיו עשירי ההבעה, בעלי הנימה הבוטחת, הלהט הלוחמני וההומור המושחז.

 

"וינסטון צ'רצ'יל גייס את הלשון האנגלית ושלח אותם אל תוך הקרב." דברי הנשיא ג'ון פ' קנדי בטקס שבו קיבל צ'רצ'יל אזרחות כבוד של ארצות הברית, אפריל 1963.

 

מתוך אלפי נאומיו של צ'רצ'יל מאז נאומו הראשון ועד ימיו האחרונים, ליקט נכדו וינסטון ס' צ'רצ'יל את הנאומים הידועים ביותר מתקופת מלחמת העולם השנייה, וגם כמה נאומים שלא פורסמו מעולם.

פרופ' אברהם עוז, עורך מהדורה זו, הוסיף נאומים שצ'רצ'יל התייחס בהם לבעיית היהודים וצירף הערות שוליים המציידות את הקוראים העברים בידע הנדרש להבנת ההקשר המדובר.

 

וינסטון ספנסר צ'רצ'יל (2010-1940) רכש את השכלתו ב"איטון" ובאוקספורד, עבד כעיתונאי ואחר כך היה לחבר הפרלמנט מטעם המפלגה השמרנית. בהיותו עיתונאי נשלח למזרח התיכון, דיווח ממלחמת ששת הימים, נפגש עם מדינאים ישראלים רבים וכתב ספר על אותה המלחמה. הוא נודע בתמיכתו במלחמת עיראק ובהתנגדותו לטרור האסלאמי.

 

"נכדו של וינסטון צ'רצ'יל בחר בכישרון רב לא רק את הנאומים שחישמלו את העולם החופשי והשפיעו עליו, אלא גם נאומים מיוחדים, מוקדמים יותר, שלא היו ידועים."     ד"ר הנרי קיסינג'ר

 

לעולם לא ניכנע  – מבחר מנאומיו של וינסטון צ'רצ'יל, הוצאת דביר, שנת 2011,

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: שואה ומלחמת העולם השנייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.