ביקור בית עם המאיירת רחל קנופ: אבא הכנס לי לחלום

| 22/12/2011 | 1 Comment

בתהליך עבודתה, המאיירת רחל קנופ קוראת את הסיפור אותו היא אמורה לאייר ומתאימה את טכניקת האיור לגיל הילד. רחל אוהבת מאוד לאייר וכאשר יש משיכה וקשר חיובי לסיפור / השיר כי אז האיורים קולחים בצורה נהדרת.  מספרת גם, כי אם החיבור טוב עם הלקוח וההוצאה לאור  אשר נותנים יד חופשית למאייר אז השמיים הם הגבול. וכך יכולה לעבוד בנועם ואהבה ולהצמד למוטו שלה שהינו: אהבה היא כותרת ראשית.  וכמובן: החלום שלה להוציא ספר ילדים שייכתב ויאויר על ידה.

שם:  רחל קנופ

גיל: צעירה תמיד! (66)

סטטוס:  נ+ 3

מגורים: ראשל"צ

 

יריית פתיחה: איירה לאחרונה את הספר  אבא הכנס לי חלום מאת ניב אור, בהוצאת הספרים אוריון.

אילו ספרים קראת לאחרונה? הכלב היהודי מאת אשר קרביץ, אות מאבשלום מאת נאוה מקמל – עתיר.

מי המאייר שסגנון איוריו השפיע יותר מהאחרים על סגנון איוריך? המאייר וולף בולבה.

האם איירת ספרים נוספים? כן, ספרי ילדים, "למדנו המון בנסיעה לחרמון" בהוצאת אוריון, ו-"אמא אבא וכל השאר" בהוצאת סער ובהוצאות אחרות ספרי שירה, לימוד וזכרון.

ספרי על תהליך העבודה בספר החדש שאיירת "אבא הכנס לי לחלום" והרעיון שעמד מאחורי האיורים:  את איור הספר החדש התחלתי לאייר בסגנון נאיבי המתאים לילדים רכים הפוחדים מסיוטים וחלומות רעים. בספר זה רציתי להשרות רוגע ונועם בילדים הקוראים את הספר ולהראות כי חשיבה  חיובית ובעזרת הורה או אדם קרוב אהוב, יכולים להרגיע ולהוסיף בטחון לילד.  מאוד התחברתי לסיפור כי לכולנו יש פחדים אך החשוב מכך איך מתגברים עליהם ואכן, בסיפור, אבא של רני נכנס לחלומות של בנו ועוזר לו להתגבר על פחדיו. גם אני ניסיתי לעזור באיוריי, למשל כאשר איירתי  בסוף הספר את רני, רוכב על המפלצת שהפחידה אותו עם חיוך על פניו וכן לצידו גם באדי הכלב, ידיד האדם.

 

פרטי על תהליך עבודתך, משלב קבלת הטקסט ועד התוצאה הסופית: כאשר קיבלתי את הטקסט לראשונה, הפלגתי בדמיוני והתחלתי לציין לי אילו איורים יתאימו לו וירכיבו סיפור שזורם ומתמשך עד סופו. ברור היה לי שהספר חייב להיות אופטימי וקסום. התמקדתי בקטעים, נכנסתי עם הילד לתוך פחדיו והתחלתי לאייר בהתאם.

 

כמו כן, שאלתי את הלקוח מספר שאלות על בנו מכיוון שהסיפור נכתב עבורו, למשל, איזה דברים הילד אוהב כדי לשבץ רמזים מרגיעים באיורים. לכן כאשר נודע לי שרני אוהב רכבות , הוספתי איורים של רכבת במספר מקומות בספר.

 

 

מהן הטכניקות בהן את משתמשת, וכיצד את מחליטה באיזו טכניקה להשתמש לכל ספר?  כאשר אני קוראת את הסיפור אני מתאימה את טכניקת האיור לגיל הילד. למשל, לגיל הרך אני מכינה דוגמאות של נייר מצוייר וצבוע לפי עיצובי, אחר כך גוזרת ומדביקה במקומות מסויימים בתוך האיור ולדעתי זו טכניקה המפעילה את הדמיון ומתאימה מאוד לקטנטנים. למשל האיור הבא:

 

מה הטיפ שלך למאייר מתחיל? להיות אופטימי, לתרגל הרבה ולצייר בטבע , לדעת לשווק את עצמך והשאר יזרום מאליו.

 

איזה ספר הותיר בך את הרושם העז ביותר בילדותך? ולאחרונה?  בילדותי הספר שהשאיר עלי רושם עז ביותר היה "כמעיין המתגבר" ולאחרונה  "הכלב היהודי מאת אשר קרביץ.

 

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? אקח איתי לאי בודד, ספר אמנות, רומן קלאסי וספרי ילדים

 

בשנת 1999 הוצאתי ספר שירים שנקרא "אהבה היא כותרת ראשית" בהוצאת הספרים גוונים/טרקלין ומאחורי הספר כתבתי: אהבה היא שיר, אהבה היא רגש, אהבה היא נפש, כאשר כל אלה אסופים וקלועים במחזור שירים, ניתן לומר כי "אהבה היא כותרת ראשית" וזהו המוטו שלי תמיד.

משפט סיכום: הנני מאוד אוהבת לאייר, לצייר ואף לכתוב. הנני כותבת גם שירים וגם סיפורים וחלומי הקרוב הוא להוציא ספר ילדים שאכתוב ואשר יאוייר על ידי .

האתרים של רחל קנופ בהם ניתן לראות מעבודותיה: 

http://rochalle.carbonmade.com

http://www.flickr.com/photos/rknopp/

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

Category: דף הבית, מאיירים לספרים

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Nehama Halevy הגיב:

  איזו גאווה ושמחה שנכנסת לחיינו. את לנו כמים חיים. היי ברכה בעשייתך.

  אנו מקווים שכלי הכתיבה והציור שלך ימשיכו לנבוע באופטימיות, רוגע ושמחת חיים.

  כשרון כזה הוא מתת אלוהים שנחנת והועשרת בו…

  יישר כוחך!
  סבי ונחמה הלוי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.