הכל נשאר במשפחה: הכנס השנתי ה-14 על יצירת עגנון עוסק השנה ביחסים בתוך המשפחה ביצירתו / 1.7

| 27/06/2012 | 0 Comments

 

כיצד נישואים לאישה שגבר אינו אוהב יכולים לגרום לו לאבד את שפיותו? מדוע מות אימו של עגנון גרם לו להציג בסיפוריו דמויות נשיות כאלוהיות? באיזה אופן עיצבו אביו וסבו של עגנון את יחסו לדת היהודית? בכנס השנתי ה- 14 ליצירת ש"י עגנון ידונו בשאלות אלו ובאחרות מיטב חוקרי הספרות בארץ. הם יבחנו היבטים שונים של יחסים משפחתיים ביצירת עגנון ויבררו כיצד התבטאו בסיפוריו אלמנטים ביוגרפיים מחייו. בכנס של "יד יצחק בן צבי" ידונו מיטב החוקרים ביחסים בתוך המשפחה ביצירתו של ש"י עגנון ממגוון נקודות מבט. 

 

 

בתכנית:

'פנים חדשות' – הצעה לקריאה חדשה ב'סיפור פשוט':

הסופר פרופ' חיים באר יציע חשיבה מחודשת, שמסתמכת על התלמוד, על נישואים ואהבה ב'סיפור פשוט' של עגנון. בסיפור נכנסות 'פנים חדשות' לחייה של משפחה יהודית מזרח-אירופית, והקורא מתוודע לנישואים כפתח לאושר ולשמחה מצד אחד, או לשיגעון, לאבל ולכאב מצד שני.

באוהל ביתי: על שלושה סיפורי זיכרון:

פרופ' דן לאור ידבר על האב והסב כבעלי תפקיד מרכזי בגיבוש אישיותו של הילד. באמצעות דיון בשלושה סיפורי זיכרון יוכיח פרופ' לאור כיצד היוו אביו וסבו של עגנון דמויות בעלות תפקיד מרכזי ומכונן בהנחלת המורשת היהודית ובגיבוש האתוס שלו כיהודי.

אהבה חדשה: על הולדת הנכד ברומאן 'שירה':

הגב' בלהה בן-אליהו תדון בנקודת המבט העגנונית על הולדת הנכד ברומאן 'שירה'. בספרות העברית, יחסים בין סבים וסבתות לנכדיהם מתוארים לרוב מנקודת המבט של הילד, או של בוגר שמשחזר את ילדותו. גב' בן-אליהו תדון בהולדת הנכד מנקודת המבט של הסבא והסבתא, כחלק ממערך מורכב של יחסים משפחתיים.

'פרוכת שעשה איש מבגד חופתה של  אשתו המתה':

ד"ר צחי וייס מאוניברסיטת תל אביב יעסוק במטמורפוזות שעוברות דמויות נשיות ביצירה של עגנון – מדמויות ארציות לשמימיות – ובפואטיקה מיוחדת שעגנון יוצר לשם המעבר הזה. ד"ר וייס יבחן כיצד פרטים ביוגרפיים – בעיקר הקשר של עגנון עם אמו ועלייתו לא"י – מתורגמים אצלו להיבטים תיאולוגיים שנקשרים לדמויות נשיות.

עוד בתכנית: ההצגה "פרנהיים, דרמה עגנונית מנומסת", תיאטרון סיפור בשילוב חפצים בביצוע אלית ובר.

 

הכנס השנתי על יצירת ש"י עגנון יתקיים ביום ראשון, ה-1 ביולי 2012,

 בין השעות 16:30-9:00

יד יצחק בן-צבי, רח' אבן גבירול 14, ירושלים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.