חביבה פדיה ומואיז בן הראש הם זוכי פרס יהודה עמיחי לשירה עברית לשנת 2012

| 22/04/2012 | 0 Comments

פרופ' חביבה פדיה ומואיז בן הראש הם הזוכים השנה בפרס יהודה עמיחי לשירה עברית, המוענק השנה לשני זוכים. פדיה זכתה בפרס על ספרה "דיו אדם" (הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2009) ובן הראש זכה על ספרו "לא הולך לשום מקום" (הוצאת רסיס נהרה, 2010).
 
 
הפרס, שיוענק לשניים בטקס שייערך ביום חמישי ה – 3 במאי בירושלים, ניתן על ידי עיריית ירושלים ומשרד התרבות כאות הוקרה למשוררים על ספר שירים שיצא לאור בשבע השנים האחרונות או על מפעל חיים. מטרותיו של הפרס, העומד על 60 אלף ש"ח, הן שימור והפצת מורשת עמיחי, עידוד מצוינות של משוררים ישראלים ואיכות ביצירה העברית. 
 
 
בראש ועדת הפרס עמדה השנה פרופ' גלית חזן רוקם והחברים בה היו .ד"ר ענת ויסמן והסופר מאיר שלו.
 
בנימוקי הפרס לספרה של חביבה פדיה, "דיו אדם", נכתב כי הוא  ראוי לפרס עמיחי על היופי, הייחוד, העוצמה והעצמאות הגלומים בו.

 

"מורכבותה של לשון השירה של פדיה מממשת את מורכבות החוויה המקופלת בשירתה. היא משמיעה בשירתה קול של השתייכות ללא תנאי לקיבוץ האנושי דובר העברית ונושא המסורת היהודית, כאשר שירתה דוברת גם בקולם של מי שמצאו עצמם דחויים וזרים ביחס למעגלי ההשפעה והכוח של החברה הישראלית", כותבים חברי הוועדה ומוסיפים "פדיה יצרה לשון שירית משלה שחוברים בה שכבותיה ההיסטוריות של העברית לאורך הדורות.  היא נעה בין אמונה עמוקה, כמעט נאיבית, באל כל יכול ומקיף הכול, עד לשיח אינטימי ומתגרה עם בורא עולם על בריאתו הבלתי מושלמת בעליל. כתיבתה מגלה חוקרת משכילה ורבת ידיעות המתייצבת כאדם במציאות הפוליטית והחברתית המורכבת של קיומנו". 
 

 

על המשורר מואיז בן הראש שזכה בפרס על ספרו האחרון "לא הולך לשום מקום" כותבת ועדת הפרס כי זוהי שירה פולמוסית, פרועה ומבקשת צדק. "הנוסח השירי של בן הראש משלב הומור עצמי, רושם של דיבור ישיר, כן ובלתי מצונזר ויש בו דיאלוג פלפלני עם הישגיה הפואטיים ותכניה של השירה הישראלית. השירים של בן הראש מסחררים את הקוראים בשלל טיעונים, תלונות ורמיזות למסורות שיריות מגוונות, והם מבקשים תגובה חדה ומיידית", כותבים חברי הוועדה ומוסיפים כי מואיז בן הראש מאלץ אותנו להתמודד ללא כחל ושרק עם שאלות של זהות ושייכות, הגירה וקיפוח, הכרח ובחירה. "יחד עם המשורר אנו נכנסים למלכודות שמציבה המציאות למי שנמצא כאן, כלומר למי ש"לא הולך לשום מקום". בן הראש כותב שירה "לא נחמדה", אך הוא נמצא ראוי לפרס השירה ע"ש עמיחי, למרות, ובעבור, תכונה זאת".  
 
 
שני היוצרים יקבלו את הפרס, על סך של 30 אלף ש"ח, כל אחד. 
 
 
כאמור, פרס עמיחי לשירה מוענק מזה עשר שנים במטרה לשמור את מורשת עמיחי לשירה העברית. בין זוכי העבר בפרס נמצאים המשוררים ש. שפרה, אגי משעול, רוני סומק, נורית זרחי, שמעון אדף, חמוטל בר יוסף, שבא סלהוב, חדווה הרכבי ואחרים.
 
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.