פקד קולומבוס חוקר | חידות בלשיות לנוער מאת אשר קרביץ

| 29/05/2012 | 0 Comments

 

"פקד קולומבוס חוקר" הוא ספר חידות בלשיות, מאת אשר קרביץ, אשר מזמין אתכם לחשוף את השקרים, לפצח את התעלומות ולתפוס את האשמים בזירת הפשע. הספר ידבר אל לבם של קוראים שנהנים להיות שותפים פעילים בעלילות מתח, מסתורין ובילוש.  

 

פקד נח קולומבוס הוא חוקר חריף וחד- מחשבה. הוא יודע היטב שבכדי לגבור על פושעים ועל פורעי חוק עליו להיות פיקח מהם ולנצל את מלוא כישוריו הבלשיים. רגע אחד של חוסר תשומת-לב, מבט אחד בכיוון הלא נכון – והעבריין יחמוק מבין אצבעותיו. לכן הוא זקוק לעזרתם של קוראים חדי-עין ומהירי תפישה, כאלה שיעמדו לימינו בשעה שהוא מנסה לפצח תעלומות מסתוריות, כמו למשל מה עשו דניאל "הקרקל" זגנגה וחברו דולב "צ'יטה" פפרברג על גג הבנק בחצות הלילה? איזה פרט לא הסתדר באליבי המפוקפק של הפורץ הנודע איציק כפתורי? ואיך אפשר ללכוד רוצח בעזרת פתרון חידת גפרורים?. כל הפתרונות מופיעים בסוף הספר.

 

 

אשר קרביץ הוא סופר ומרצה למתמטיקה ולפיזיקה במכללה האקדמית להנדסה בירושלים ובאוניברסיטה הפתוחה. הוא כתב שישה ספרי פרוזה מצליחים, בהם הכלב היהודי שנמכר בלמעלה מ-100 אלף עותקים.

הספר מיועד לגילאי 10-14.

 

 

תעלומת ההונאה בתחרות הצילום

 

פקד קולומבוס היה עייף לאחר ימי חקירה ארוכים. הוא נדרש למאמץ רב כדי ללכוד כנופיה אשר ביצעה בשנה האחרונה למעלה מעשר פריצות ופגעה בשלוותם של אזרחים רבים. אבל בתום יום העבודה, לאחר שחברי הכנופיה הושמו מאחורי סורג ובריח, מיהר קולומבוס לביתו ולאחר מקלחת קצרה שם פעמיו אל אגף הנוער במוזיאון ישראל.

הוא נסע למוזיאון מפני שבת אחותו, עדן גולדשטיין, השתתפה בתחרות הצילום השנתית הארצית והעפילה לשלב הגמר.

תחרות הצילום נערכה בחסות אגף התרבות במשרד החינוך והיא יועדה לתלמידי חטיבות הביניים. לזוכה הובטח פרס יקר ערך – מצלמה משוכללת ומבזק תואם.

קולומבוס ידע שעדן גאה מאוד בדוד השוטר שלה ולא רצה לאכזב אותה ולהבריז. באותו ערב, כך סיפרה לו אחייניתו, יוצגו במוזיאון צילומיהם של עשרת הצלמים המצטיינים שהעפילו לשלב הגמר, והשופטים יכריזו על הצילום הזוכה.

* * *

והנה הגיע הרגע המכריע. השופטים קבעו שבמקום השלישי תזכה התמונה אשר צולמה על ידי משה מאירי מבית הספר הממלכתי על שם יחיאל שוסטרמן ברחובות. בצילום זה נראתה נזירה קופצת בחבל. השופטים ציינו כי התמונה "נזירה קופצת", אשר צולמה על רקע חומות העיר העתיקה, מיוחדת בכך שהיא מדגישה את משובת הנעורים שמקננת גם בלבם של אלו אשר הקדישו את חייהם לעניינים רציניים. במקום השני זכתה אחייניתו של פקד נח קולומבוס, שצילמה חתולה חמודה מציצה מתוך קומקום חשמלי. היא כינתה את הצילום "מיצי עושה שטויות". השופטים ציינו כי היכולת לצלם רגעים שיש בהם קסם והומור בסביבתנו היומיומית היא סגולה השמורה לצלמים חדי עין.

ובמקום הראשון זכה עומר טישלר, שצילם זוג קוביות שש-בש בעת מעופן באוויר.

הוא בחר לצילום את השם: "שני טורקים משחקים בחצר".

השופטים קבעו שהתלמיד עומר טישלר היטיב "לתפוס את הרגע" והצילום חד ומרשים באיכותו המיוחדת.

"אני חושש שאתם מעניקים את הפרס לאדם הלא נכון!" קרא פקד קולומבוס, וכל משתתפי האירוע נשאו אליו את עיניהם.

"האומנם?!" שאל בתמיהה עיטם צוק, אשר שימש כשופט הראשי בתחרות. "מדוע אתה חושב שהפרס מוענק לאדם הלא נכון? האם אינך סבור שזהו צילום איכותי ביותר?"

"הצילום אינו איכותי כלל וכלל," אמר קולומבוס, "מפני שהוא מזויף!"

כיצד הסביר פקד קולומבוס לשופטי התחרות כי ראוי שיפסלו את הזוכה? (התשובה בספר)

 

 

 

פקד קולומבוס חוקר – חידות בלשיות לנוער מאת אשר קרביץ, איורים: נעם נדב, אבישג דנינו, רעיה כהן, הוצאת ידיעות ספרים, שנת 2012, 158 עמודים

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.