ביקור בית עם הסופרת ד"ר איילת לוין: ילדי הדור החדש / נכתב בהשראת ילדים עם הפרעות קשב וריכוז

| 15/04/2012 | 0 Comments

איילת לוין התחילה לכתוב בגיל צעיר יחסית. בגיל 9 כתבה יומן אישי. בגיל 10 כתבה את הספר הראשון שלה. בגיל 14 כתבה מאמר על שלום ואיך היא רואה את החברה העתידית. שיחקה בהצגות ילדים רבות וידועה כ"נולי" האפרוחה, אותה הפעילה בתכנית הטלוויזיה "פרפר נחמד".  עסקה בדיבוב דמויות רבות בסדרות טלוויזיה ביניהם את "טוויטי" מ"לוני טונס".  איילת, בעלת תואר ד"ר בהומאופתיה קלאסית, מתמחה בטיפול בנוירוזות השונות, סכיזופרניה, חרדות והיפראקטיביות של ילדים ומבוגרים, הוציאה לאחרונה 2 ספרי ילדים חדשים, בהם ספר שנכתב בהשראת ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ובני נוער ששואלים שאלות מעמיקות על החיים.

 

 

 

 

שםאיילת לוין

סטטוס: במערכת זוגית

מגורים: תל-אביב

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר "ילדי הדור החדש"  בהוצאת "חוכמה קסומה", 2012.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "הספר ילדי הדור החדש נכתב בהשראת טיפול בילדים היפראקטיביים, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז ובני נוער ששואלים שאלות מעמיקות על החיים".   

 

המוטו שלי בהעברת המסרים מבוסס על לימוד מעמיק של חוקי "הערבות ההדדית" אשר מורה לכל אחד מאיתנו לקחת נשימה ארוכה, לעצור לרגע ולנסות להבין איך ניתן ליישם עתיד ורוד ובריא יותר. רואה היום לנגד עיני את הצורך להחזיר הורים לספסל הלימודים כדי ללמוד איך ניתן לעזור לילדינו אשר נולדו בדור עם רצונות אדירים אחרים. ללמוד מה המניעים של "ילדי הדור החדש". לתת דגש יתר על חינוך ילדים ופחות להלעיטם במקצועות לימוד ובבחינות. להסיר את התחרותיות ולתת מקום לעבודה משותפת שתכיל בכל זאת את הייחוד של כל ילד וילד. להחזיר את הכבוד הראוי למושג: אדם, שהרי אנו שלא כצמחים וחיות קבלנו את הפריבילגיה להבין את חשיבותו של הכוח המחבר בינינו.

 

החריזה תמיד הייתה הצד החזק שלי. חשבתי כי בנוסף למוסיקליות של השיר אוכל להביא בדרך נעימה לזכירת המסרים והתכנים. חלק מן השירים אף הולחנו ועל בסיס שירים אלה אני מופיעה עם הבובות במסגרת "שעת סיפור" בגני ילדים ובאירועים מיוחדים. דרך ההופעות עם "נולי" ו"טוויטי" למדתי להכיר מקרוב את "ילדי הדור החדש". המופע עצמו מבוסס על שירים מתוך ספרי "חוכמה קסומה" בנושא חברים. "נולי" מחפשת חבר מושלם ובעזרת "טוויטי" לומדת להבין שאין חברים מושלמים. לכל חבר משהו חסר ובינתיים צריך ללמוד לוותר- עם הזמן היא תוכל להבין כיצד ניתן לאהוב בדרך רוחנית".

 

הָרֶטָלִין שֶׁלִּי (מתוך "ילדי הדור החדש")

אוֹמְרִים שֶׁאֲנִי הִיפֶּרְאַקְטִיבִי,

הַמּוֹרֶה אוֹמֵר לְאִמָּא: הַקְשִׁיבִי!

אִם בְּנֵ יִקַּח רֶטָלִין אָז יוּכַל

לָשֶׁבֶת בְּתוֹ הַכִּתָּה. זֶה הַכְּלָל.

לְאַחַר בְּלִיעַת כַּדּוּר אֶחָד

אֲנִי הוֹפֵ לְיֶלֶד נֶחְמָד,

לֹא מִשְׁתַּתֵּף כְּלָל בַּשִּׁעוּר,

מַרְגִּישׁ עֲיֵפוּת כְּבֵדוּת וּבָרוּר

שֶׁהַכַּדּוּר הַקָּטָן אוֹתִי מְסַמֵּם,

וַאֲנִי עָיֵף בְּשִׁעוּר מְשַׁעֲמֵם,

הַמּוֹרֶה מוֹשֵׁ לְעַצְמוֹ בַּזָּקָן,

וַאֲנִי תּוֹמֵ בְּרֹאשִׁי הַמְרֻקָּן.

הַכַּדּוּר הַקָּטָן מַפְסִיק לְהַשְׁפִּיע

וַאֲנִי חוֹזֵר הַבַּיתָה

לְהַפְרִיעַ,

כִּי שׁוּב הָפַכְתִּי

לְהִיפֶּרְאַקְטִיבִי       

וַאֲנִי מְבַקֵּשׁ מֵאִמָּא:

הַקְשִׁיבִי!

הִיא אֵינָהּ מַקְשִׁיבָה רַק

שׁוּב   גּוֹעֶרֶת,

הַפְסֵק לְהַטְרִיד "שׁוֹבָב" לִי אוֹמֶרֶת,

עֲזֹב! אַל תִּגַּע! אַל תִּפְגַּע!

אַל תָּזוּז!

יֶלֶד הִיפֶּרְאַקְטִיבִי

בְּמֵאָה אָחוּז.

 

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "שני ספרי החדשים "ילדי הדור החדש" ו"חלום על שלום" נכתבו בנשימה אחת. בתוך שלושה חודשים סיימתי את כתיבתם. את האיורים איירתי בעצמי בסיועה של תוכנת הפוטושופ".

איזה ספרים קראת לאחרונה? "את הספרים: "שבועת אמונים" מאת ש"י עגנון, "1984" מאת ג'ורג' אורוול, "אל תחכה לגלגול הבא" מאת שרון עטייה".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "כאשר קראתי במקום כלשהו כי משנת 1995 ספר "הזוהר" יהא מותר לכולם העזתי לקרוא בו. שמעון בר יוחאי כתב את הספר ופרש ותרגם אותו אשלג לתקופתנו. הייתה לו השפעה רבה עלי. 

סופרים עבריים אהובים עלי הם: שמואל יוסף עגנון עם שפתו העשירה והמטאפורית;  "שלום עליכם" וההומור המיוחד שלו אהוב עלי במיוחד; אוהבת לקרוא מחזות של צ'כוב ומולייר; אברהם מאפו וספריו "אהבת ציון" ו"אשמת שומרון" השפיעו עלי רבות עם כתיבתו  התנכ"ית.  אוהבת לקרוא את הקלאסיקה הלועזית: ארנסט המינגווי – "למי צלצלו הפעמונים";  ג'ורג' אורוול וכתיבתו המורכבת המתוחכמת ב"חוות החיות", ו-"1984" ראויים לכל שבח בעיני.  בילדותי אהבתי את ספריו של ז'ול וורן".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד?  "את ספר ה"זוהר" והספרים שכתבתי מסדרת: "חוכמה קסומה"".

ספרי קצת על הספר החדש שכתבת "ילדי הדור החדש":  "בספר גישה שונה, תובנות ונתינת תשובות לסיבה שבני הדור החדש בנויים קצת אחרת. נדמה כי קשה להם לבני הנוער לחקות את ההורים שלא נראים ממש מאושרים. ההתייחסות היא לריקנות ולחוסר הרצון לממש עצמם בדרך הנורמטיבית. בני הדור החדש צועדים לקראת עתיד אחר. המסר של הספר: כשנלמד לאהוב, נבין לבסוף מה פרוש החוזה "ערבים זה לזה". הספר מיועד לילדים בוגרים, לבני הנוער למורים להורים ולכל המשפחה.

בעבודתי כהומאופתית קלאסית אני עוזרת לילדים ולבני הנוער. תרופה הומאופתית יכולה לאזן במקצת את המטופל ובכל זאת מודעת לתופעה של דור שלם היפראקטיבי שלא זקוק לרטלין או לכל כדור אחר. הכדורים בעצם מסממים את הילדים שצריכים יד מכוונת אל עבר הכישורים איתם נולדו. כהומאופתית קלאסית עוזרת לילדים עם בעיות קשב וריכוז-ADD  ומטפלת בילדים היפראקטיביים ADHD- . למדתי להכיר את החרדות והריקנות המאפיינת את הילדים של היום. נוכחתי לדעת שרבים מילדינו מדוכאים פשוטו כמשמעו. הנוער שלנו שותה משקאות משכרים או משתמש בסמים אשר לא עוזרים לו למלא את אותה ריקנות. זהו דור שלא נוהה אחרי כבוד, מעמד או קריירה. הריקנות נובעת מחוסר מתן תשובות אמיתיות. אלו אותם ילדים אשר בינתיים התבגרו ולא קבלו תשובות מספקות,  זהו אותו נוער אשר שאל שאלות מהותיות על החיים, כמו לשם מה הגענו לעולם? מה הייעוד והמטרה לכל מה שקורה כאן? והאם גם אנו נהיה דומים להורינו שעד היום בעצם מחפשים את עצמם?

"חנוך לנער על-פי דרכו!" אמרו חכמנו. זה המסר. לא הלעטה של עוד מקצועות לימוד או תחרות חסרת פשרות בין תלמידי הכיתה. 

היום כבר ידוע כי הטבע כולו הוא מערכת גלובאלית אינטגראלית אחת למרות המשיכה שלנו לחיות אותה כל אחד בנפרד. אכן נולדנו הפוכים לתכונת הטבע. ההתפתחות הטבעית של האגו כבר הגיעה לשיאה, ולמרות העובדה שכל אחד מאיתנו הוא יחיד ומיוחד נוכל לתת כבוד לחברה כולה. זה הזמן שנהיה מודעים לצורך לחיות באיזון עם הטבע, לאזור כוחות לשוב לחיות באחדות ובאחווה ב"ערבות הדדית"."

מספריה של איילת לוין

 

מחשבותי מפינת החי, הוצאת חוכמה קסומה, 2009 .

סודות החג במשפחתי, הוצאת חוכמה קסומה,2009 .

גן העדן שלי, הוצאת חוכמה קסומה, 2009.

חלום על שלום, הוצאת חוכמה קסומה, 2012.

ילדי הדור  החדש, הוצאת חוכמה קסומה, 2012.

אלט'לה – האם את בוכה או צוחקת, רומן תיעודי, (מאי 2012)

 

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  "כן, בימים אלה מוציאה את הספר אלט'לה – האם את בוכה או צוחקת, רומן תיעודי השואל שאלות מהותיות על החיים. נכתב במלאת 30 שנה למותה של הדסה לוין, ניצולת השואה היחידה מתוך משפחה בת 11 נפשות אשר עד יום מותה לא הפסיקה לשאול שאלות על מהות החיים. אלט'לה, גיבורת הספר, נולדה כתינוקת חולנית לאחר אשר משפחתה קיפחה שלושה ילדים בזה אחר זה עוד בטרם מלאו להם שנה אחת. אביה, דוד אלבום אשר רצה להבטיח לעצמו כי הפעם המוות לא יכה במשפחתו, נותן לה את השם אלטה (זקנה באידיש), ומנבא לה עתיד ארוך למרות חולשתה. הספר, חושף במלוא עוצמתו פרק חשוב בתולדות השואה עם שמות אמיתיים ודמויות אותנטיות.  בשילוב של עבר והווה מובאים קורות חייה של אלט'לה השברירית אשר עברה את שבעת מדורי הגיהינום וסיפרה כל כך מעט על עצמה. למרות הכל, היא מאמינה כי לכל מה שקורה יש סיבה ומבקשת מבתה איילת לוין להמשיך לשאול שאלות, לחקור ולהתחקות אחר חוקי הטבע, או כפי שהיא מכנה אותם "הגורל"."

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "להתמקד במסר, במטרה ובכוונה של הספר".

משפט מסכם: "ואהבת לרעך כמוך"

 

מתוך "ילדי הדור החדש" מאת איילת לוין

מַדּוּעַ נוֹלַדְנוּ?

 

הִגַּעְתִּי לְכָאן

קָטָן וּמוּכָן

לִשְׁאֹל שְׁאֵלוֹת

קְטַנּוֹת וּגְדוֹלוֹת,

 

וְאַתֶּם הוֹרַי

לֹא יוֹדְעִים אוּלַי

אֶת הַתְּשׁוּבָה

לָכֵן זוֹ חוֹבָה

לְהָבִין מַה כֻּלָּם

עוֹשִׂים בָּעוֹלָם???

אָבִי הַמְכֻבָּד

מְבַקֵּשׁ מִיָּד

לְסַפֵּק לִי תְּשׁוּבָה

אַ שׁוּב אַכְזָבָה:

"הִגַּעְתָּ כְּדֵי

לְהַשִּׂיג הַרְבֵּה,

מִקְצוֹעַ נֶהְדָּר,

הַשְׂכָּלָה וְהָדָר"

שׁוּב כֻּלִּי מְבֻלְבָּל

וּמָחָר שׁוּב אֶשְׁאַל.

וְיֵשׁ לִי תְּחוּשָׁה

וּמִין הַרְגָּשָׁה

שֶׁמִּסְתַּתֶּרֶת תַּגְלִית            

יִעוּד וְתַכְלִית.

עַל הַחֹק שֶׁל הַטֶּבַע

אֶשְׁאַל דֶּרֶ קֶבַע,

אָבוֹא לָאֱמֶת

וְאֶדְאַג לָתֵת

לְאָבִי וּלְאִמִּי

אֶת הַיֶּדַע שֶׁעִמִּי.

הִתְפַּתְּחוּת אִטִּית

 

כָּל הַטֶּבַע – חֹק פָּשׁוּט,

וְאִם נִחְיֶה

בַּאֲדִישׁוּת

לֹא נַכִּיר כְּלָלִים שׁוֹנִים

שֶׁאֶת הַטֶּבַע

מְאַזְּנִים.

חַיָּה טוֹרֶפֶת לֹא מֵרֹעַ,

אַ לָאָדָם קָשֶׁה לִשְׂבֹּעַ,

נֹאכַל בָּשָׂר, כָּנָף,

חָזֶה

וְאַחַר כָּ גַּם זֶה אֶת זֶה.

אִם נַחְקֹר נַבְחִין

מִיָּד

שֶׁהַחַיָּה

בְּבַת אַחַת

נוֹלְדָה מֻשְׁלֶמֶת וּגְמוּרָה

תַּבְחִין בֵּין עֵשֶׂב טוֹב לְרַע.

"עֵגֶל בֶּן יוֹמוֹ קְרִי

שׁוֹר",

צִיטָטָה שֶׁתָּמִיד

אֶזְכֹּר,

וּלְעֻמַּת זֹאת

הָאָדָם

נוֹלָד תָּמִים וְלֹא

מֻשְׁלָם.

וּכְתִינוֹק חֲסַר

אוֹנִים,

זָקוּק לְעוֹד הַרְבֵּה

שָׁנִים

לְהַשִּׂיג אֶת

דַּרְגָּתוֹ

כִּי זֶה הֲרֵי כָּל

יִעוּדוֹ.

 

 

ילדי הדור החדש מאת איילת לוין, הוצאת חוכמה קסומה, שנת 2012, 48 עמודים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.