הסופר אסף גברון, המשוררת שירה סתיו והעיתונאי עמר לחמנוביץ' הם זוכי פרס ברנשטיין לשנת 2013

| 21/10/2013 | 0 Comments

האגודה להענקת פרסים ספרותיים ואחרים ע"ש מרדכי ברנשטיין המנוהלת ע"י התאחדות הוצאות ספרים בישראל הכריזה על זוכי הפרס לשנת 2013. הסופר אסף גברון זכה בפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי מחיי הארץ על ספרו "הגבעה", שיצא לאור בהוצאת עליית הגג, המשוררת שירה סתיו זכתה בקטגוריית ספר שירה עברי על ספרה "לשון אטית", שיצא לאור בהוצאת "דביר" והעיתונאי עמר לחמנוביץ' זכה בקטגוריית ביקורת ספרותית בעיתונות היומית. 

 

 

 

הגבעה מאת אסף גברון

הגבעה מאת אסף גברון

פרס לספר עברי מקורי מחיי הארץ בסך 50,000  ₪ מוענק לסופר אסף גברון על ספרו הגבעה, שיצא לאור בהוצאת "עליית הגג", 2013.  

השופטים, פרופ' ניצה בן- דב, פרופ' הלל ויס וד"ר אורי כהן, כתבו בנימוקים לבחירתם: "בצורה שאינה מובנת מאליה, גברון בחר לפעול בזירה המרכזית של הספרות העברית כשיצר רומן בעל רוחב יריעה ניכר, המבקש להתמודד עם שאלות היסוד של מדינת ישראל. זו יצירה שחושבת בצורה ספרותית עמוקה ביותר על הבעיות האלה ועל קלסתר הפנים האנושיות שלהן. הוא ממלא בצורה עכשווית — אירונית, מקוטעת, קליפית, לכאורה שטוחה ופוסט מודרנית – את התפקיד המסורתי של הצופה לבית ישראל. אלא שאין לטעות: גלגולו העכשווי של התפקיד המסורתי ממלא באופן אמיץ את תפקידה של הספרות, דהיינו, את יכולתה לספר את סיפורנו ובתוך כך לאפשר לנו להבין אותו, להרהר בו ואף לכפור בו. "הגבעה" הוא ניסיון אמיץ ורב יכולת להתמודד עם המסורת של הרומן. מדובר בהצלחה לא מבוטלת לכתוב רומן שהוא התפתחות עכשווית, מעמיקה של הז'אנר במונחים לא רק של ספרות עברית. במונחים אלה מדובר במעשה כביר של התמודדות עם הרומן החלוצי ועם כל המסורת התרבותית ספרותית שהעמידה את הקיבוץ וההתיישבות במרכז.

לשון אטית מאת שירה סתיו

לשון אטית מאת שירה סתיו

פרס לספר שירה עברי מקורי בסך 25,000 מוענק לשירה סתיו על ספרה לשון אטית שיצא לאור בהוצאת "דביר", 2012 .

השופטים, פרופ' מיכאל גלוזמן, פרופ' אריאל הירשפלד וד'ר תמר וולף-מונזון כתבו בנימוקים לבחירתם: "סתיו מתארת בשיריה את התנתקותה ממשפחתה השומרונית. השבר והעקירה – ואולי אף הבגידה במשפחה– הם לבו של הספר הזה, אך הם מסופרים בלשון מאופקת ואנטי-סנטימנטלית המסרבת לווידוי פשוט. העקירה הביוגרפית משבשת את הרציפות של תהליך החניכה האישי והנשי של סתיו, והשירה מתגלה כאפשרות לחניכה אלטרנטיבית. אך זוהי לעולם חניכה "מסוג שני", שבמהלכה מתגלה דוברת חבולה העקורה מהגוף, מהלשון ומהזהות. מכאן נוצרת פואטיקה מרתקת שבמרכזה כבדות הפה והלשון. ובניסוחה של סתיו: "הלשון משייטת בפה, נחבטת בצוקי השיניים".

פרס בקטגוריית ביקורת ספרותית בעיתונות היומית בסך 15,000, ניתן לעמר לחמנוביץ' על פרסום מאמרי ביקורת בעיתון "ישראל היום".

בנימוקיהם כתבו השופטים, אליעזר (דרזנר) דר, ליאורה עיני ומוטי רוזנבלום:" כל אחת משלושת הביקורות שבחן צוות השופטים כתובה בבהירות ומנומקת היטב, מבלי להעמיס מידע מיותר וכל אחד מהספרים ומהסופרים המבוקרים, זוכים ליחס של כבוד והערכה. לאור כתיבתו הרהוטה ומעוררת העניין, הבהירה והמבהירה, הנותנת את תמציתו של הספר המסוקר, מתוך כבוד לכותב ולקורא כאחת, החליט, צוות השופטים להעניק לו את הפרס".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.