ספרים חדשים לילדים לקריאה – פברואר 2013

| 18/02/2013 | 0 Comments

ספרים חדשים מומלצים לילדים - פברואר 2013

ספרים חדשים מומלצים לילדים – פברואר 2013

סדרת ספרים חדשה שכדאי לכם להכיר. אלה הם ספרים המעניקים חוויה תרבותית וחינוכית, מבדרת ועליזה עבור הילדים, מגן הילדים ועד הכיתות הנמוכות בבית הספר.  חלקם יוכלו לשמש ספרי עזר, חלקם מעבירים גם מסרים חינוכיים וכולם מעבירים חוויה תרבותית לילדים וגם יסייעו להוריהם, בהקראה ובפעילויות. בהמשך הסקירה שלפניכם.

 

 

 

עובדות מרתקות על העולם

העולם שלי - 289 עובדות מרתקות על העולם

העולם שלי – 289 עובדות מרתקות על העולם

רוב דובי הקוטב הם שמאליים, ימת בייקל שבסיביר היא האגם העמוק והעתיק ביותר בעולם ולכוכב צדק יש 67 ירחים! הזדמנות מצוינת להורים להעשיר את אוצר הידע של ילדיהם עם לא פחות מ-289 עובדות מרתקות על העולם, המרוכזות בהעולם שלי, אנציקלופדיה מקושטת וצבעונית של דיסני. חברי מועדון החברים של מיקי מאוס מציגים את המידע המרתק על כל פלאי הטבע. נדב ידי זהב וכלי העבודה שלו חוקרים בהתלהבות את עולם החי. ילדי חבורת איינשטיין מזמינים את הילדים להעשיר ולחזק את הידע החדש שרכשו באמצעות דפי פעילות משעשעים ומדליקים. האנציקלופדיה המרהיבה תוכננה במיוחד בשביל ילדים סקרנים שלהוטים לחקור את העולם שבו הם חיים, להכיר את בעלי החיים שאיתם הם חולקים את כדור הארץ ולהבין את כוחות הטבע המקיפים אותם, כולל הצצה לחלל החיצון. כל עמוד ועמוד מלווה בתמונות מדהימות בצבע מלא ובטקסט מנוקד ונגיש, לצדן של דמויות דיסני מן הסדרות הכי אהובות (ידיעות ספרים, 156 עמ').

 

להקשיב בסבלנות

יאללה יתושון, עפים לישון מאת יהודה תלמי

יאללה יתושון, עפים לישון מאת יהודה תלמי

"מעשה ביתושון קטינא אחד, שגר בבית יתושים נחמד. היו לו חברים טובים והורים אוהבים, משחקים בארון וצעצועים רבים. כלומר לא היה שום דבר שיסביר מדוע בערב נאה ובהיר, צלול ורוגע, שליו ובשום, פרץ הפספוס בטרטור וזמזום, מין ציפרור נוראי, עקשני ומציק.  בהתחלה חשבו שהוא מנסה להצחיק, אך לכל הרוחות, הוא איננו מפסיק, אמא נבהלה: "הילד חלה, מרַק עוף מהר, תרופה מעולה". אבל קטִינא ממשיך כאילוּ אין מחר". הספר יאללה יתושון, עפים לישון מאת יהודה תלמי, הוא סיפור ילדים מקסים, משעשע ועליז הכתוב בחרוזים עליזים ושנונים. העלילה מספרת על יתושון קטינא, שזמזומו הפך למטרד לשכניו ולכל בני ביתו, וכיצד הצליחו הוריו לטפל בבעיה. "לפניכם סיפור על יתושון, שבערב, לפני שהלך לישון, התחיל לזמזם בקול גדול זמזומים שאי-אפשר לסבול…  כבר רוצים לדעת את סוף העלילה? כאן זה הסוף, תתחילו מההתחלה". מוסר ההשכל של הסיפור הוא לדעת להקשיב בסבלנות והיטב. מאבקם של ההורים האוהבים בזמזום הנורא והדרך בה הבעיה נפתרה נפרשים על פני הסיפור המחויך והמקסים הזה (איורים: יונת קציר, הוצ' אוריון, מנוקד, לגילאי 4-9).

הצלילים והרעשים של העיר המודרנית

סימפוניה של עיר מאת מיה דנון ואלינור דוידוב

סימפוניה של עיר מאת מיה דנון ואלינור דוידוב

סימפוניה של עיר מאת מיה דנון ואלינור דוידוב הוא ספר ילדים עירוני, שלוקח את הילדים למסע קסום אחר הצלילים והרעשים של העיר המודרנית.  העיר "מטרופולינה" חוגגת 100 שנים להיווסדה, וראש העיר, פפו,  מזמין  מלחינה ידועה מאיטליה שתלחין יצירה לכבוד החגיגה. פפו לא יודע שליברטה אינה מלחינה רגילה, וכי היא נוהגת להשתמש ברעשים ובמוזיקה הטבעית של המקום כדי להכין את יצירותיה. את ימיה מבלה המלחינה בהקשבה לרחשי העיר ובאיסוף צלילים אורבניים. כך היא פוגשת את פועלי משאית הזבל, את חתולי הרחוב, את אזעקת המכוניות ועוד ועוד. ערב המופע קרב ופפו ועוזרו המודאג לא יודעים את נפשם מפחד האסון שעלול לקרות, אם היצירה המוזמנת תאכזב את הקהל. לספר מצורף תקליטור שמע, תסכית מוסיקלית בקריינותו של ירון לונדון, המלווה במוזיקה אלקטרונית וקונקרטית אשר מושפעת מהסביבה הטבעית של רוב הילדים בישראל: העיר (איורים: ליהי יעקב, הוצ' עצמית, 38 עמ', metropolina.com

להכיר את עיר דוד וירושלים הקדומה

הרפתקה בעיר דוד מאת אהרן הורביץ

הרפתקה בעיר דוד מאת אהרן הורביץ

הרפתקה בעיר דוד מאת אהרן הורביץ היא יצירה ראשונה בסדרת ספרי ילדים, העוסקים בעיר דוד ובירושלים הקדומה. חופשה זמנית מבית הספר מביאה את אורי, בעל הדמיון המופרע להרפתקה ארכיאולוגית בעיר דוד. בדרך הוא וחברו לכיתה נפגשים עם שודדי עתיקות שעוקבים אחריהם, ונקלעים למרדף מסמר שיער בתעלה חשוכה ורטובה, שחצב חזקיהו לפני למעלה מ-2600 שנה. במהלך הרפתקאותיהם חופרים אורי וחברו עמוק אל תוך מאורעות העבר הרחוק, מנתחים ומגיעים למסקנות על המלחמות, על הכיבושים, על שיטות הכיבוש, על הממלכות ששלטו באותה תקופה ועל המלכים. תוך כדי החיפוש הארכיאולוגי מובאים לנו בספר הסברים ומפות על חומות העיר העתיקה; על קפטן צ'ארלס וורן, שגילה את גבעת עיר דוד; מעיין פועם המכונה "המעיין המשוגע"; הסבר על הכתב העברי הקדום- כתב "דעץ"­ והכול תוך כדי עובדות, תמונות ומפות, שלקוחות מתוך חפירות ארכיאולוגיות של ימינו. הספר מלווה בתמונות, איורים ותרשימים. מומלץ לכל גיל (איורים: הדס חורי, מגלי"ם הוצ' לאור, 96 עמ', מנוקד)

לבשל עם כל המשפחה

מבשלים עם אנבל קרמל 2

מבשלים עם אנבל קרמל 2

לבשל זה כיף וגם לאכול אחר כך את כל הדברים הטעימים שהכנתם. והכי כיף זה שאפשר לעשות הכל, גם לבשל וגם לאכול, ביחד. והפעם הילדים לוקחים שליטה. מבשלים עם אנבל קרמל 2  פותח בפני הילדים חוויה חדשה, מגוונת, צבעונית, כיפית של עולם מגוון ביצירה של ריחות וטעמים מתרבויות ועמים שונים. המחברת הידועה של ספרי הבישול והתזונה, אנבל קרמל, חושפת את הילדים לחוויית בישול של מתכונים קלים להכנה, כיפים ובריאים, שמתאימים לכל מטבח ולכל גיל וללמוד מיומנות בישול בסיסיות (שיטות הכנה, תיבול וטעמים, אפיה). נלמד להכין טוסטים מגניבים, ביצה בקן בצורת לב, לביבות תירס, מרק עגבניות, בצק ללחם ומה עושים איתו, לזניה צמחונית, רולים ירקות וסלסה, דג סלמון בתנור, בראוניז שוקולד וגלידת פירות יער לקינוח, ועוד הרבה מתכונים מעוררי תיאבון, בריאים, ובעיקר מהנים. ספר שמתאים גם לימי החורף הקרים, ובעיקר כדי להעסיק את הילדים. הפשילו שרוולים, לבשו סינרים והכנסו למטבח, בתיאבון (מנוקלהוסיף מדיהד, צילומים מתאימים ומרהיבים, הוצ' דני ספרים, 64 עמ')

אורח חיים בריא לגדילה

פירמידת הקסמים מאת יפעת מנולוביץ

פירמידת הקסמים מאת יפעת מנולוביץ

הספר פירמידת הקסמים מאת יפעת מנולוביץ (נטורופטית ותזונאית טבעית)  עוסק בחשיבות ההקפדה על אורח חיים בריא לגדילה, התפתחות, ריכוז ושמחה בעזרת תזונה נכונה, פעילות גופנית וחשיבה חיובית. מספר את סיפורו של הילד עמית,  ילד קטן רזה וחלש שכל הזמן מצונן, שמעדיף לאכול ממתקים על פני מזונות בריאים. באחד הימים, כששיחק במגרש המשחקים, פוגש עמית את נועה – פיית מזון קסומה, אשר מספרת לו על פירמידת הקסמים "שאם אוכלים ממנה – מתחזקים וגדלים". פירמידת הקסמים כוללת את כל אבות המזון: פחמימות, ויטמינים, סיבים תזונתיים וכו'. בראש הפירמידה יש את כל הממתקים גם מחומרים טבעיים וגם כאלה שאינם עשויים מחומרים טבעיים – להם הושאר מקום קטן, ומהם יש לבחור מעט ממה שאוהבים "ורק לאחר שאכלנו את כל המרכבים החשובים". תוך כדי ההסברים  על חשיבותם של אבות המזון, נועה, פיית המזון,  מסבירה לעמית  על הרגלים נוספים משלימים לאורח חיים הבריא שעמית צריך לאמץ, כגון: שתיית מים מרובה פעילות ספורט אהובה, שינה טובה  ומחשבות חיוביות. "אשר בזכותם צומחים, מתפתחים ומצליחים להיות מרוכזים ורגועים" . עמית מאמץ את הכללים של הפייה ומקפיד ליישמם, ומאז הוא כבר לא מצונן והופך להיות ילד בריא ואיתן. המחברת מצליחה באמצעות סיפור ילדים להפוך את עקרונות התזונה למשהו קסום ומרתק ולהסביר את חשיבותו בצורה ידידותית וחווייתית.

חגיגה אמיתית לילדים – נוסטלגיה מרגשת להורים

והילד הזה הוא אני מאת יהודה אטלס

והילד הזה הוא אני מאת יהודה אטלס

35 שנה לאחר שיצא לאור הספר והילד הזה הוא אני מאת יהודה אטלס, והפך לאחד מספרי הילדים האהובים והמצליחים בישראל,  יוצא הספר מחדש עם אוסף של מבחר ראשון מתוך הספר הקלאסי ומתוך הארבעה שיצאו בעקבותיו.

השירים החכמים, המצחיקים והאנושיים כל כך של יהודה אטלס הם הילדות הישראלית בהתגלמותה: שירים שמבטאים את נקודת המבט של הילד, שעוסקים בחיי היומיום שלו, בבעיות הקטנות והגדולות שלו ובהתבוננות שלו בעולם. שירים אמיתיים, שבאים ישר מהבטן ומהלב. שירים שהפכו לקלאסיקה.

עם השירים חוזרים גם איורי החלונות שיצר דני קרמן והפעם הם בצבע. מחלון אחד נשקפת הגברת עם ריחות מעיר אחרת, על אדן של חלון אחר יושב לו התפוח שיצא קבץ' ומאחר מופיע האבא שכלל לא מקשיב. תשעים שירים, תשעים רגעי ילדות מוכרים ומיוחדים. (איורים: דני קרמן, הוצ' כתר, 114 עמ')

 

 

סיפורה של חתולה

ג'ני ומועדון החתולים מאת אסתר אוריל

ג'ני ומועדון החתולים מאת אסתר אוריל

הסופרת והמאיירת אֶסְתֵּר אַוֶרִיל פרסמה במשך כשלושים שנה עשרות סיפורים על קורותיה של ג'ני החתולה, שהפכה לאחת הדמויות האהובות ביותר על ילדים ועל מבוגרים. בספר ג'ני ומועדון החתולים נמצאים חמישה סיפורים מהמוקדמים ביותר שכתבה על ג'ני. "כן, ג'ני היתה אמיתית – חתולה אמיתית מאוד. הכרתי אותה כשגרתי בבית שכן ליד גינה גדולה ושם היא גרה עם הבעלים שלה, קפטן טינקר" כותבת בהקדמה אסתר אוריל. עלילת הספר: בבית קטן ושלו מתגוררת ג'ני לינסקי, חתולה שחורה וביישנית, שצעיף אדום כרוך סביב צווארה. יותר מכל, ג'ני רוצה להצטרף למועדון החתולים שבשכונה, ולשם כך היא צריכה להדגים כשרון מיוחד. אך ג'ני בטוחה כי היא אינה מצטיינת בדבר. האם תצליח ג'ני להתקבל למועדון? ואיזו הפתעה מכין עבורה קפטן טינקר? קראו את הסיפורים, וגלו מה עשתה ג'ני לאחר שכלב אכזר גנב את צעיפה, כיצד גרמה לבעליה לאמץ שני חתולי רחוב, והצטרפו אליה לריקוד המלחים במסיבה לילית מבדרת (הוצ' מודן והוצ' אוקיינוס, סדרת הרפתקה ראשונה, 159 עמ')

 

משלים, פתגמים ומסרים

משלילה טוב מאת אברהם אוחיון

משלילה טוב מאת אברהם אוחיון

משלילה טוב מאת אברהם אוחיון, הוא כרך ראשון בסדרה עתידית של סיפורי משלים, המבוססים על פתגמי חוכמה עתיקים וידועים.

הספר כולל עשרה סיפורי משלים: הנמלה והחרגול, השועל והכרם, כך נלכדו הקופים, הארנבת והצב, השועל המצונן, הרועה ועונשו, ברית הידידות, על ראש הגנב, שוטה הכפר. במשך דורות תפסו פתגמי החוכמה מקום של כבוד: בגנות העצלות, האכזריות, השקר והגאווה – ובשבחה של הזריזות והענווה, האמת והשמחה. בדרך מאוירת ומעוצבת בחן מעביר אלינו הסופר לקט של סיפורים – חלקם ידועים ומפורסמים, וחלקם חדשים הרואים אור לראשונה. כל משל מבוסס על פתגם חכם ועתיק. בדרך מופלאה מובאים לנו סיפורים אלה מחדש כמשלים מתוך עולמם של בעלי החיים והם ממחישים באופן נפלא, מעוררים את חושיהם של הילדים ומחדדים להם את המסרים, המידות והערכים לתוך חוכמת החיים הפשוטה והאמיתית . בסוף כל סיפור מופיע הפתגם, שמשקף לילד את המשל בצורה מתומצתת, קריאה וברורה (איורים: שרית יוספי, הוצ' דני ספרים, 68 עמ')

 

אי אפשר לבחור משפחה

ספר המשפחות הגדול מאת מרי הופמן ורוז אסקויט

ספר המשפחות הגדול מאת מרי הופמן ורוז אסקויט

מרי הופמן ורוז אסקויט מציגות בספר המשפחות הגדול מבט רענן ומלא הומור על מוסד המשפחה במאה ה- 21. חופשות, חגים, אוכל, בגדים, תחביבים, חיות מחמד.

היבטים רבים של חיי המשפחה מתוארים בחום ובתבונה ומזמינים את הקוראים לדיון. כל ילד ימצא בספר את עצמו ואת משפחתו וגם ייחשף למגוון גדול של דרכי חיים ומנהגים. מתוארות משפחות שחיות רק עם אבא, או עם אמא, עם שתי אמהות, עם שני אבות ואף במשפחות אומנות, משפחות עם הרבה אחים ואחיות ובני משפחה, מוצגות משפחות שגרות בבתים שונים, מקומות לימוד כמו בית ספר או בית, ואפילו הדרכה לבנות עץ משפחה. 

מציג מבט עכשווי ורענן מבעד לעיני הילד על המשפחה המודרנית. לגילאי 3-9, איורים מקסימים להמחשה, מקסים (הוצ' איגואנה בשיתוף הוצ' כנרת)

 

 

חשיבות הדמיון

אמא, יש לי תנין על הארון מאת רינת אליצור

אמא, יש לי תנין על הארון מאת רינת אליצור

רינת אליצור כתבה שני סיפורים לילדים, בספר אחד שנקרא משני הצדדים, העוסקים בנושא הדמיון. אמא, יש לי תנין על הארון מביא את סיפורו של עומרי הקטן. הוא אוהב לישון בלילה עם טולי, בובת התנין שלו, ובבוקר גם ללכת איתו יחד לגן וזאת למרות שאימא שלו חושבת שרק ילדים צריכים לישון במיטה וללכת לגן. לשמחתו הרבה לאחר פגישה מפתיעה עם תנין גדול וחכם, שיושב על הארון בחדרו של עומרי, אימא של עומרי משנה את דעתה ולומדת כי תנינים הם בדיוק כמו בני אדם וגם הם אוהבים ורוצים ללכת כל יום לגן ולביה"ס. הסיפור מדגיש את חשיבות הדמיון בעולמם של הקוראים, הצעירים והמבוגרים כאחד. אבאל'ה עכבר מביא את סיפורו של עכבר קטן בשם עכברון, המתגנב דרך הדלת הפתוחה ונכנס אל הבית. בני המשפחה צורחים ונבהלים אבל עכברון הוא עכבר ידידותי ומנומס וכשהוא מסביר שגם הוא כמו כל שאר הילדים נפגע כשלא אוהבים אותו ולא מקבלים אותו כפי שהוא, גיבורת הסיפור מחליטה לעזור לו ולאחר שהשניים מתיידדים, היא כותבת בשבילו סיפור, שבו הוא הופך לעכבר אהוב ופופולארי המוקף בחברים ובמלאי גדול של גבינה. סיפור עשיר בדמיון המעודד ומלמד את קוראיו הצעירים לקבל את השונה (איורים: ענבל שריד, הוצ' החממה הספרותית, עמ' לא ממוספרים).

הקסם שבקריאה

אוטו הדב מהספרים מאת קייטי קלמינסון

אוטו הדב מהספרים מאת קייטי קלמינסון

אוטו גיבור הספר אוטו הדב מהספרים מאת הסופרת והמאיירת קייטי קלמינסון, הוא דוב שחי בתוך ספר, ונהנה מאוד כשפותחים את הספר, בין דפיו הוא מתגורר.

יום אחד נופל דבר, והמשפחה שבין דפי ספריה הוא גר, עוברת דירה ומשאירה אותו מאחור. נחוש מתמיד יוצא אוטו למסע למצוא את מקומו. הוא מגיע לעיר הגדולה והמפחידה, ולמקומות רבים ומרתיעים. עד שיום אחד, במהלך מסעו, הוא רואה מקום "מלא אור ותקווה". זוהי הספרייה כמובן, ושם, בין המדפים, הוא מוצא ידידים חדשים, ומוצא שוב את מקומו.

זהו ספר כובש, מיועד לבני שלוש ומעלה, שנותן לספרייה ולאהבת הספר מקום של כבוד (הוצ' כתר, עמודים לא ממוספרים)

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.