ספרים חדשים – מומלצי השבוע 27/11/16

| 26/11/2016 | 0 Comments

ספרים חדשים - מומלצי השבוע 27/11/16

ספרים חדשים – מומלצי השבוע 27/11/16

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים.

 

 

 

 

רוחות רפאים מהעבר

 

מדריך הסהרורים לריקוד מאת מירה ג'ייקוב

מדריך הסהרורים לריקוד מאת מירה ג'ייקוב

מירה ג'ייקוב לוקחת אותנו במדריך הסהרורים לריקוד למסע נוגע ללב מהודו של שנות השבעים לפרברי ניו מקסיקו ועד לסיאטל בעידן האינטרנט. מסע שהוא עדוּת לקשרי האהבה, לעוצמת התקווה ולהשלמה עם אי הוודאויות של החיים. הספר זכה בשורה של פרסים ואזכורים  בהם ציון לשבח מהקונגרס האמריקאי כתגלית השנה לסופרת ביכורים. ג'ייקוב כתבה אותו במשך עשור, שבמהלכו אביה חלה והלך לעולמו. לאחר מותו היא שכתבה חלקים נרחבים ברומן וכתבה את דמות האב בספר בדמות אביה.

מנתח המוח המהולל תומס איפֶּן יושב במרפסת ומדבר אל המתים. זה לפחות מה שאשתו קמאלה, הנוטה להפרזות, מספרת לבת שלה אֶמינה, צלמת החיה בסיאטל. אמינה חוזרת הביתה בעל כורחה ומגלה שהמצב גרוע ממה שציפתה. כשהיא מתעמתת עם סירובו של אביה להסביר את עצמו, עם מבטים מוזרים מצד סגל בית החולים ועם סדרה של פריטים תמוהים שנקברו בגינה של אמה, אמינה מבינה שהדרך היחידה לעזור לו היא להגיע להשלמה עם העבר המשפחתי הכאוב. לשם כך עליה להתמודד עם הצללים הרודפים את כל בני משפחתה, ובהם זה של אחיה המרדן.

מאנגלית: גיל שמר, הוצאת כנרת, 541 עמודים

כוחו של הכישרון לשנות את חיינו

מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו מאת מיץ' אלבום

מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו מאת מיץ' אלבום

בספרו מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו יוצר מיץ' אלבום (מחבר "ימי שלישי עם מורי") דמות בלתי נשכחת – פרנקי פרסטו, הגיטריסט הטוב ביותר בכל הזמנים. מיץ', בעצמו מוזיקאי כל חייו, מספר סיפור בלתי נשכח. "כל אחד מצטרף ללהקה בחיים," הוא אומר, אם זה במוזיקה, משפחה, חברים או אהובים. הקשרים האלה הם המשנים את העולם".

המוזיקה היא המספרת שפורשת בקולה את סיפורו של תלמידהּ האהוב ביותר, פרנקי פרסטו, יתום מלחמה שגדל עם מורה עיוור למוזיקה בעיר קטנה בספרד. בגיל תשע נשלח פרנקי לאמריקה בבטן אונייה. רכושו היחיד הוא גיטרה ישנה ושישה מיתרי קסם. אבל הכישרון של פרנקי זכה למגע האלים, ובזכותו הוא משתלב במארג הנוף המוזיקלי של המאה העשרים, מהקלאסי אל הג'ז ועד הרוקנרול. לאורך הדרך משפיע פרנקי על אמנים רבים: הוא משמש מתורגמן לג'אנגו ריינהארדט, מייעץ לליטל ריצ'רד, מגבה את אלביס פרסלי ומנחם את האנק ויליאמס. פרנקי הופך לכוכב רוקנרול בעצמו, אך כישרונו המיוחד הופך לעול כאשר מתברר לו שבכוחו לשנות את עתידם של אנשים: מיתרי הגיטרה שלו משנים את צבעם לכחול בכל פעם שחל שינוי בחיים של אדם מסוים. לאחר שהוא כורע תחת נטל החיים, כאב האובדן ואותו כוח לשנות, נעלם פרנקי לשנים רבות אך שב ומגיח מאלמוניותו לפרידה מרהיבה ומסתורית.

מאנגלית: כנרת היגינס-דוידי, הוצאת מטר, 391 עמודים

לכודים בגופן ומצויים בגלות

גלות ומלכות מאת אלבר קאמי

גלות ומלכות מאת אלבר קאמי

גלות ומלכות מאת אלבר קאמי ראה אור בחייו, זמן קצר לפני זכייתו בפרס נובל לספרות. ששת הסיפורים נוגעים בנושאים שבלב כתיבתו וחייו, ובה-בעת הם שונים באופן קיצוני זה מזה, הן בתוכן והן בסגנון. בכפיפה אחת דרים כאן מיסיונר שיצא מדעתו בשבי הפגאנים, וז'ונאס אמן פריזאי שמנסה באופן קומי להמשיך ולצייר בדירתו הקטנה והולכת; פועל פשוט שסכסוך עבודה מעמיד במבחן את אנושיותו, ומהנדס צרפתי שבא לבנות סכר בג'ונגל הברזילאי; אישה נואפת שהמפגש המהמם עם מרחבי המדבר והשמיים פורץ את סכר תשוקתה, ומורה בבית-ספר נידח ברמות הסהרה, שבעל-כורחו נלכד בעימות חסר-המוצא בין ערבים לצרפתים. כל הדמויות האלה לכודות בגופן, בנסיבות חייהן, בחומות של ניכור ואי-הבנה, במרחבים מצטמצמים והולכים. כולן מצויות בגלות, גם אם זו רק גלות מעצמן, או אף בתוך ביתן; וכולן חולמות על המקום האחר, כמהות לנשגב, למלכות, שהיא סוג של קשר עז שלהן עם עצמן. מרבית הסיפורים מתרחשים באלג'יריה. הים, השמש והמדבר שלה אינם רק רקע לעלילה, אלא מניעים אותה; הם מקור חיים כביר, כוח אכזר ומפרה, אדיש לבני-האדם אך מפכה בעורקיהם.

מצרפתית: ניר רצ'קובסקי, סדרת "פאריז-דקאר", הספריה החדשה / הקיבוץ המאוחד, 150 עמודים

מורכבויות הלב האנושי

צפון ודרום מאת אליזבת גאסקל

צפון ודרום מאת אליזבת גאסקל

צפון ודרום (1854) מאת אליזבת גאסקל, אחת הסופרות האנגליות החשובות של המאה ה- 19, הוא סיפור אהבה של אישה צעירה, מרגרט הייל, העוברת עם משפחתה מהדרום השופע אך המנומנם של אנגליה אל הצפון התעשייתי והפעיל שלה. זהו תיאור קלאסי של התיעוש של המאה התשע-עשרה ושל מורכבויות הלב האנושי. תופתעו לגלות עד כמה הנושאים החברתיים המועלים ברומן ויקטוריאני זה, עדיין בוערים גם כיום. הספר פורסם לראשונה ב- 1854 בכתב העת אותו ערך צ'רלס דיקנס ויצא לאור לראשונה בשלמותו כספר ב- 1855. 

מרגרט פוגשת מקרוב את הקשיים של מעמד הפועלים ובלב נרגש נרתמת לטובתו. היא פוגשת גם בג'ון תורנטון המסקרן, בעלים של מטוויה מקומית ואדם בעל עקרונות. המתח הרומנטי מטפס ועולה במהלך שדומה ל"גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטן. אך, שלא כמו גיבורתה של אוסטן, חיה מרגרט בעולם של מציאות קשה, כזו שבה מעטים הדברים שמטויחים, ושבה הסבל הולך יד ביד עם האושר המיוחל.

מאנגלית: עידית שורר, הוצאות מודן והכורסא, 528 עמודים

 

כתיבה רגישה ופיוטית

נשמת האהבה מאת רבינדראנת טאגור

נשמת האהבה מאת רבינדראנת טאגור

נשמת האהבה מאת רבינדראנת טאגור, חתן פרס נובל לספרות, הוא אוסף של 27 סיפורים, בהם הוא מנציח את נשמת אהובתו – הודו הססגונית, על מגוון אנשיה, מנהגיה ומסורותיה. מצורף מילון מפורט ורחב של מושגים בסיסיים ושמות השזורים בכתובים ובתרבות ההודית.

״למורה שלנו היה נשק מיוחד לענות נערים, שלמראית עין נראה פעוט וחסר חשיבות, אך לאמיתו של דבר, היה אכזרי להחריד. הוא החליט לכנות אותנו בשמות חדשים. הגם ששם הוא מילה ותו לא, לרוב, אנשים אוהבים את שמותיהם יותר מאשר את עצמם; הם מוכנים להרחיק לכת עד מאוד למען שמם; הם מוכנים לתת את נפשם למען שמם. אם תסלף שמו של אדם, תפגע בדבר יקר לו מהחיים עצמם. גם אם תמיר את שמו המכוער של מישהו בשם יפה ממנו – למשל, תעניק לו את השם 'מאהב הלוטוס' במקום 'אל השדים' – יהיה השינוי בלתי נסבל. מכך אנו לומדים עיקרון מהותי: למופשט ערך רב יותר מלחומרי, תשלום לצורף יקר יותר מזהב, לכבוד משמעות רבה יותר מלחיים עצמם, שמו של אדם חשוב יותר מהאדם גופו" (מתוך 'עקרת בית').

תרגום: ליאורה כרמלי, הוצאת אסטרולוג, 315 עמודים

 

סיפורם של מרגלים

כל שעה חשובה מאת גיליאן קנטור

כל שעה חשובה מאת גיליאן קנטור

כל שעה חשובה מאת ג'יליאן קנטור מביא את סיפורם של אתל ויוליוס רוזנברג שהוצאו להורג ב-19 ביוני 1953 באשמת קשירת קשר לריגול ומסירת סודות האטום לברית המועצות.  בספר דמויות אמיתיות ודמויות בדיוניות בהן דמות השכנה הצעירה, מילי שטיין, אצלה השאירה אתל ביום מעצרה ב-1950 את שני בניה הקטנים ולא שבה לקחתם מעולם. חייהן של מילי ואתל כשכנות, חברות, רעיות ואימהות נשזרים אלה באלה. הסיפור מסופר בקולה של מילי, המוצאת את עצמה נשאבת לכאוס של עולם השקרים והריגול כשבד בבד עליה להיאבק בקשיים ההתפתחותיים של בנה הפעוט ולהילחם על הדברים שהיא מאמינה בהם ועל מי שהיא אוהבת.

באחרית הדבר ג'יליאן קנטור כותבת מה הניע אותה לכתוב את הרומן המורכב והרגיש הזה: "אני זוכרת שלמדנו בקצרה על אתל ויוליוס רוזנברג בשיעור היסטוריה אמריקאית בתיכון. שנים לאחר מכן זכרתי במעורפל רק שהם היו זוג נשוי שהוצא להורג בשנות החמישים באשמת ריגול. התברר לי כי הם האזרחים היחידים שהוצאו להורג בארצות הברית בעוון קשירת קשר לריגול. עוד התברר לי – ככל שקראתי יותר על המקרה, על המשפט ועל בני הזוג עצמם – כי אני משתכנעת שאתל הייתה חפה מפשע, וייתכן שגם יוליוס. התחלתי להאמין כי לא הגיע להם למות ושהוצאתם להורג הייתה תוצר של האקלים הפוליטי באותה תקופה יותר מתוצאה של מעשה כלשהו שאולי עשו. אני כמובן לא הייתי שם, ואינני יודעת מה קרה מאחורי הקלעים, אבל אתל רוזנברג שעליה קראתי הייתה בעיני רעיה ואם שפשוט מנסה לעשות את הטוב ביותר למען שני בניה. כשהוצאה להורג , בניה היו בני שש ועשר בלבד – גיל דומה למדי לגילם של שני בני ב- 1953 כשהתחלתי לכתוב את הספר. כשקראתי את המכתב שכתבה אתל לילדיה זמן קצר לפני הוצאתה להורג, התרגשתי עד דמעות, והמכתב עורר בי רצון ליצור רומן סביבה, האישה שראיתי באותו מכתב: אתל האם."

מאנגלית: יואב כ"ץ, הוצאת סימנים וידיעות ספרים, 299 עמודים

 להיות קבצן גאה

קבצנים וגאים מאת אלבר קוסרי

קבצנים וגאים מאת אלבר קוסרי

עלילת קבצנים וגאים, יצירת המופת של הסופר המצרי-צרפתי אלבר קוֹסֶרי, מתרחשת בקהיר של שנות הארבעים.

פרופסור גוֹהאר מחליט לוותר על מעמדו ורכושו ולחיות חיי קבצן חופשיים ומאושרים. יחד עם שני רעיו, משורר-הרחוב יגן והמהפכן הבטלן אלכורדי, הוא מבלה את ימיו בשיטוט ברחובות ההומים, ברביצה בבתי-קפה ובלעיסת חשיש; את המעט הנחוץ לו לקיומו הוא מרוויח כלבלר ומנהל-חשבונות בבית-בושת עממי. אך ברגע של טירוף מתערערת שלוות הקיום הזה, וגוהאר הופך לנרדף על-ידי החוק. קצין המשטרה נור אלדין, המופקד על החקירה, הולך ומהדק סביבו את הטבעת, אך גם סדרי קיומו של נציג השלטון מתערערים במפגש עם הדלות הקיצונית, המאושרת בחלקה ולועגת לכל שררה שהיא.

 

מצרפתית: ניר רצ'קובסקי, הספריה החדשה/הקיבוץ המאוחד, 227 עמודים

 

אנשים גבוליים לכאורה

מיסטר סקווישי מאת דיוויד פוסטר וואלאס

מיסטר סקווישי מאת דיוויד פוסטר וואלאס

דיוויד פוסטר וואלאס (2008-1962)  נחשב לאחד מגדולי הספרות האמריקאית של זמננו. במיסטר סקווישי, ספרו החמישי שרואה אור בעברית, נמצאים שלושה קבצים הלקוחים מתוך הספר האחרון שהוציא בחייו.

שלוש הדמויות המרכזיות הן אנשים גבוליים לכאורה שנמצאים "על הקצה". הם מקפידים באובססיביות על הסדר במסגרת חייהם המאורגנים לעילא. אולם כמו מים נוזלים שמגיעים לנקודת הרתיחה וחדלים להיות מים נוזלים, כך עודף הסדר מגיע בסיפורים אלה לסף רוויה ומתפרץ במופעים מרהיבים של אי סדר ואנרכיה מוחלטת שאינה מצייתת לאף חוק. עולם הייעוץ השיווקי, משרדי עבודה אפורים, כיתות לימוד בבית ספר, קומיקס וניתוחים פלסטיים – כל אלה מככבים בקובץ סיפורים זה. בידיו האמונות של וואלאס הם הופכים להיות חלק מעולם דחוס, מחניק ומטריד ומקבלים ביטוי ספרותי אשר נע על הגבול הדק שבין האימה לגרוטסקה. מצורפת אחרית דבר מאת נגה אלבלך.

מאנגלית: אלינוער ברגר, הוצאת ספרית פועלים, 153 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.