לבנות בלבד – ואולי לא רק?

| 28/11/2012 | 0 Comments

לבנות בלבד – ואולי לא רק?

"אזהרה: את הספר אין להעתיק, לפתוח ולקרוא עם אתה לא בת!! להיות נערה – זה גדול! מותר לנו ללבוש בגדים מגניבים, ללכת לקניות בקניונים, לשיר לפני המראה ולצרוח בכל פעם שלהקת הבנים האהובה עלינו מופיעה בטלוויזיה. אבל להיות נערה זה לא פשוט. מי לא עבר את גיל ההתבגרות? ומי שלא –זה עוד יגיע. הקושי בבית הספר, השינויים הגופניים, ענייני בנים, אופנה, כושר, בריאות, תזונה, חברות ועוד הדרך ארוכה, אבל רגע לא להתייאש!" (מתוך הספר 'בנות-אישי ביותר!', הוצ' דני ספרים)

 

 

יחסים בין אחיות

ריגול, חיטוט ושוקו חם מאת מאירה פירון

"לִפְעָמִים, כְּמוֹ עַכְשָׁיו, יָעֵל אוֹמֶרֶת שֶׁהֵן רוֹצוֹת לִהְיוֹת לְבַד וְשֶׁאֲנִי לֹא יְכוֹלָה לְהִכָּנֵס לַחֶדֶר שֶׁלָּהּ. וְאָז… אֲנִי… מִתְעַצְבֶּנֶת… וּמִשְׁתּוֹלֶלֶת… וּבוֹעֶטֶת לְיָעֵל בַּדֶּלֶת הַסְּגוּרָה… וּמַפְסִיקָה לִהְיוֹת אָחוֹת טוֹבָה וַחֲמוּדָה".  ספר ראשון בסדרה מאת מאירה פירון, המגוללת את סיפורן של שתי אחיות דעתניות, כאשר הספר הראשון, ריגול, חיטוט ושוקו חם, מובא בקולה של שירה, ילדה קצת רגזנית ומאוד סקרנית, שכועסת על אחותה הגדולה יעל. היא כל כך כועסת שאחותה לא מכניסה אותה לחדר שלה ולא משתפת אותה בעיסוקים שלה שהיא מחליטה לנקום בה. אבל היא מודעת למגבלות שלה וחוסר התועלת בעונשים שנתנה לאחותה בעבר ולכן מחליטה לפנות לעדי, חברתה, לייעוץ. הן רוקחות תכנית שלמה, ויש להן אפילו מכשיר האזנה מיוחד. מהרגע ששירה פונה לעדי בבקשת עזרה נפרשת בפני הקורא הצעיר עלילה משעשעת, סוחפת ומרגשת. עולמה של שירה נוגע ללב בהערצתה לאחותה הגדולה, ברצון שלה להשתלב בעולמה, להיות דומה לה ומצד שני להגדיר זהות עצמאית. יעל, מצידה, לא מבינה על מה המהומה. היא בסך הכול רוצה לבלות קצת לבד עם החברות שלה. ולעשות שיעורים. ולעשות דברים שנערות בגילה עושות. אבל השוקו החם שיעל מתמחה בו משמש לשירה מקור של נחמה, פיוס וחום שעליו היא מתרפקת. (איורים: אלינה גורבן, הוצ' טל מאי, מנוקד, 73 עמ', לבני 7-10)

אי אפשר לעמוד בקסם שלהן

אייבי ובין מאת אנני ברוז

אייבי ובין הן הגיבורות המצחיקות והפרועות של סדרת ספרי הרפתקאות אייבי+בין שכתבה אנני ברוז.

הן כל כך פרועות, מלאות חיות ושופעות רעיונות, שיחדיו הן מהוות צוות שהעולם לא יכול להתעלם ממנו. הן שתיהן בנות שבע אבל חוץ מזה אין דבר המשותף להן. אייבי ובין הן הפכים מושלמים, ובגלל זה, מהרגע שהכירו זו את זו היו בטוחות שאין סיכוי שיהיו חברות. כשאחת מהן מסתבכת וזקוקה לעזרה, הן מגלות יחדיו שאת החברה הכי טובה מוצאים לפעמים במקום הכי לא צפוי.  דמויותיהן של אייבי ובין שבו את לבן של קוראות צעירות, דווקא בגלל ששתיהן לגמרי הפוכות מדמות הבת הטיפוסית: זו שאוהבת פרחים, פרפרים, פיות, ולהיות מתוקה. הן לגמרי "טום בוי" והן מתות על זה!  כמו הטקסט, גם האיורים חוגגים את העובדה שהם יצורי פרא, מלאי חיים וחסרי עכבות, וההומור של האיורים תורם רבות לדמויות שבספר.  זהו הספר הראשון בסדרה המצליחה (בארה"ב כבר יצאו תשעה ספרים ועוד היד נטויה) והוא ידבר אל לבה של כל ילדה (איורים: סופי בלקול, הוצ' כתר, 120 עמ', מנוקד).

 

כל אחת היא נסיכה בפני עצמה

נסיכת פיות כזאת במרכז הבמה - מאת ג'ולי אנדרוז ואמה וולטון המילטון

"שלום! קוראים לי ג'רלדין. אני נסיכת פיות. אני יודעת שאני נסיכת פיות מפני שאני מרגישה את זה בפנים – פשוט יש לי בלב הרגשה כזאת נוצצת. חוץ מזה אני עושה כל מה שנסיכת פיות צריכה לעשות. אני לובשת שמלות מתנפנפות (עם כנפים ועם כתר, כמובן), עוזרת לחברות בצרות, ופותרת בעיות בכל זמן ומקום". נסיכת פיות כזאת – במרכז הבמה, ספרן השני של ג'ולי אנדרוז ובתה, אמה וולטון המילטון, מתאר את מפח הנפש של ג'רלדין, כשהיא לא נבחרת לתפקיד המלכותי בהצגה בכיתה, אלא מקבלת את תפקיד לגמרי לא זוהר… למרות זאת, ובכוח אישיותה, היא מגלה בסוף את הניצוץ שיש גם בה.

אנדרוז והמילטון מצליחות לתפוס ברגישות רבה את הטון המיוחד של ילדה – קצת שוויצרית, קצת אגוצנטרית, קצת גוזמאית, ובעצם – כל מה שמותר להיות בגילה, בדרך לאגו בריא ולאישיות שלא תרשה שידרסו אותה. ילדה שבתנופה האדירה שלה, בתחושה שהיא משדרת, שהחיים מלאי הפתעות ושמחות – היא גיבורה סוחפת ומקסימה, מושלמת בחוסר המושלמות שלה וכזו שקל מאוד לאהוב ולהזדהות איתה. הספר ידבר אל עכל ילדה שעמוק בלב יודעת שהיא נוצצת. (איורים: כריסטין דוניר, הוצ' כתר, עמ' לא ממוספרים, מנוקד)

מלכת הכיתה

החוקים הסודיים של אביגיל מאת רונית רוקאס

הספר החוקים הסודיים של אביגיל מאת רונית רוקאס מספר על קשר הנרקם, כנגד כל הסיכויים, בין אביגיל האאוטסיידרית לטליה, מלכת הכיתה היפה.

בפתח הספר אביגיל עוברת לגור מול טליה ובמהרה מתוודעת אל הסוד שהמלכה מסתירה. האם תגלה את הסוד לאחרים בכיתה? טליה חוששת שכן, אבל היא לא מכירה את אביגיל. לא באמת.

תהליך ההתקרבות בין השתיים חושף את מה שכולנו מגלים לאט במהלך החיים: הדברים אינם תמיד כפי שהם נראים. אביגיל האאוטסיידרית, החברה הכי טובה של נועם, שסולדת מכל סממן נשי, מסתירה מתחת למעטה הקשיחות רכות גדולה שאולי אפילו היא עצמה לא משערת שקיימת בה. טליה, לעומתה, מגלה בבית הספר רק את הצד השמח שלה, אך בבית הצד הזה נעלם לפתע ומתגלה ילדה קצת אחרת, כפי שקורה גם לנו לפעמים.

קהל היעד, בני 9-11, יוכל לעקוב אחר השינויים החלים ביחסים בין השתיים, תוך כדי ניפוץ של הסטריאוטיפים והתבניות המקובלות (איורים: אלינה גורבן, הוצ' כנרת זמורה ביתן, 155 עמ')

מחשבות סודיות ורכילות פיקנטית

רכילות משרותי הבנות מאת רוז קופר

מי לא אוהב רכילות? האם חטטנות נחשבת לעבירה על החוק? האם באמת כדי לחשוף את הכול ולדעת הכול? רכילות משירותי הבנות מאת רוז קופר מביא את סיפורה של סופיה בקר, ילדה בחטיבת הביניים מידלברוק, ששמחה לשתף את כולם בכל הרכילויות הכי עסיסיות והסופר סודיות שמועלות בבלוג הסופר סודי שלה.

אבל לפני שהיא חושפת את כל הפרטים בבלוג הכמעט פופולרי ולא מצונזר שלה, היא כותבת מחברת נמצאות בה כל המחשבות הכי פרטיות שלה והעסיסיות, שהמוח שלה מעבד אחרי שהוא שומע כמעט הכול מהכול ורואה הכול לפני כולם.

המחברת היא סופר סודית, מוסווית, ואיש לא יודע על קיומה. בה תכירו גם את מיה סנט קלייר, מלכת הכיתה המעצבנת, נונה בואולוס, ה-BFF  האולטימטיבית, אנדרו- חתיך השכבה, וסאם סאם תוכי המחמד הכי מגניב בעולם. משולב באיורי קומיקס וכתוב באותיות "כתב יד" ולא באותיות דפוס. ספר שנון, חד כתער, מבריק ביצירתיות של כתיבה חצופה שחושפת את הקורא למציאות קצת מביכה, עצובה, אמיתית – ובו בזמן מצחיקה (הוצ' דני ספרים, 176 עמ')

סיפור אהבה קסום

"לפני שנים רבות, בארץ יפה ורחוקה, חיו גנן צעיר ואשתו הנאה. הם היו מאושרים מאוד, ורק דבר אחד חסר להם. הם השתוקקו לילד", כך מתחיל הספר רפונזל,שנכתב עם הפרשנות המיוחדת של שרה גיב, ואיוריה המרהיבים, המעניקים חיים חדשים לסיפורם הקלאסי של האחים גרים. נפגוש בסיפור את המכשפה ונשמע על ההבטחה שהבטיח לה הגנן, נבקר במגדל גבוה שלא הייתה בו דלת (רק כמה חלונות בראשו), שם גדלה הילדה רפונזל כדי שאף אחד לא ימצא אותה "רפונזל, רפונזל, שלחי את שערך הזהוב!". סיפור אהבה קסום ומרגש   (מאנגלית: אירית ארב, הוצ' כנרת, מנוקד).

רפונזל מאת שרה גיב על פי האחים גרים

רפונזל מאת שרה גיב על פי האחים גרים

רק לבנות

בנות - אישי ביותר!

בנות-אישי ביותר! הוא ספר שכולו מוקדש לבנות בלבד. בספר אפשר למצוא: פעילויות יצירה משגעות למסיבות, מתכונים להכנה קלה וטעימה, חידונים, בדיחות, עובדות מדהימות על בעלי-חיים, היקום, וכן טיפים שרק בנות אוהבות: מסכה לפנים, עשי זאת בעצמך, ללמוד לכתוב צופן אותיות סודי, לדעת קוד מורס, ואפילו קסמים כדי להרשים את החברים. אז למה את מחכה? ספר מקסים, צבעוני עם המון דברים שיעבירו לך ולחברות שלך את הזמן כמו שצריך (הוצ' דני ספרים, 96 עמ', מנוקד)

משוכות התקשורת הורים לילדים

קרנפים לא אוכלים פנקייק מאת אנה קמפ ושרה אוגילוי

קרנפים לא אוכלים פנקייק מאת אנה קמפ ושרה אוגילוי

האם גם לכם יש לפעמים הרגשה שאבא ואמא שלכם לא מקשיבים לשום דבר שאתם אומרים? אם כן אז אתם קצת כמו דיזי, גיבורת הספר קרנפים לא אוכלים פנקיק, מאת אנה קמפ ושרה אוגילוי. אבא ואמא שלה אף פעם לא מקשיבים לה. דיזי יכולה לומר להם שהשערות שלהם עולות באש או שהכלב אכל את הכדור, אבל הם רק יהנהנו ויאמרו, "איזה יופיע, מותק!" או "פרי לסבתא", או "את לא רואה שאני בטלפון?". יום אחד כשדיזי ישבה ואכלה את ארוחת הבוקר שלה, קרנף סגול נכנס לו בשלווה אל המטבח. פשוט ככה! ואז הוא לקח ביס גדול מהפנקיק שלה. פשוט ככה! דיזי ניסתה לספר את זה להורים שלה, דיזי רצתה להגיד משהו ממש חשוב. ונחשו מה? אף אחד לא הקשיב.  הם רק ענו שקרנפים לא אוכלים פנקיק! אז במקום לדבר עם ההורים, דיזי התחילה לדבר עם הקרנף. פשוט ככה! סיפור מצחיק ומלא הפתעות על משוכות התקשורת בין הורים לילדים (הוצ' כנרת, מנוקד לילדים).

פיות מהחלומות

מדבקות מעולם הפיות

"ברוכים הבאים לעולם הפיות מהחלומות, חברותיכם הנסיכות החלומיות המעופפות. בדפים הבאים תמצאו המון דברים כיפיים שאפשר לעשות, ותוכלו אפילו לזכות בתעודת הצטיינות חלומית מעולם הפיות".

מדבקות מעולם הפיות הוא ספר הפעלה יפהפה, לפעילות שכולה הנאה ולמידה. בספר פעילויות שונות: הילדים מתבקשים לספור, לכתוב, להדביק ולצבוע.

בספר ההפעלה, למעלה מ– 350 מדבקות מרהיבות אותן יש להדביק במקום המתאים, על פי ההוראות.  מדבקות מעולם הפיות מספק שעות של כיף עם ההורים ובלעדיהם. ספר ההפעלה מיועד לגילאי חמש עד שבע. (מאנגלית: עטרה אופק, הוצ' כתר, 128 עמ', מנוקד)

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.