ספרים חדשים – מומלצי השבוע לבני נוער 2/4/2017

| 02/04/2017 | 0 Comments

ספרים חדשים - מומלצי השבוע לבני נוער 2/4/2017

ספרים חדשים – מומלצי השבוע לבני נוער 2/4/2017

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 13 ספרים חדשים נהדרים לבני נוער.

 

 

 

מסע בזמן בלתי נשכח

 

מסע בזמן עם אוגר מאת רוס וולפרד

מסע בזמן עם אוגר מאת רוס וולפרד

"אבא שלי מת פעמיים. פעם אחת כשהיה בן שלושים ותשע, ושוב ארבע שנים מאוחר יותר, כשהיה בן שתים-עשרה. (הוא עומד למות בפעם השלישית, עניין לא פשוט, אבל אין לי שליטה על זה). בפעם הראשונה לא הייתי מעורב. בפעם השנייה ברור שכן, אבל בכלל לא הייתי מוצא את עצמי שם אלמלא "מכונת הזמן" שלו".

כך מתחיל הספר מסע בזמן עם אוגר מאת רוס וולפורד, מסע הרפתקאות ופנטזיה מצחיק ומסחרר, שגיבורו הוא אל צ'ודהארי בן ה- 12. הספר זכה בפרס "ניו יורק פאבליק לייבררי" לספר הילדים של 2016. ליום הולדתו ה-12 מקבל אל מכתב מאביו המת. המכתב מפנה אותו אל מרתף ביתם הישן, שם הוא מוצא מכונת זמן המורכבת מגיגית פח ומחשב ישן. במכתב גם מוטלת עליו משימה: לחזור בזמן לשנת 1984 ולמנוע את תאונת הקרטינג שבה אביו עתיד למצוא את מותו. אבל כפי שאל מגלה במהרה, חזרה בזמן שלושים שנה דורשת יותר מדמיון ואומץ, אלא גם לשקר לאמא שלך, לגנוב טוסטוס ולהעלות את בית הספר באש – אה, וגם להציל מדי פעם מסכנה את אוגר המחמד שלך.

מאנגלית: נעמה בן דור, הוצאת דני ספרים, 362 עמודים

 

מעורר הזדהות

אחיות מאת ריינה טלגמאייר

אחיות מאת ריינה טלגמאייר

אחיות מאת רֵיינה טֶלגֵמֵאייר, יוצרת קומיקס עטורת פרסים, הוא סיפור קומיקס משעשע ומעורר הזדהות לכל מי שאי-פעם רב עם אח או אחות (וגם למי שלא). זהו המשך ל"חיוך" שזכה בפרס אייזנר היוקרתי, הוכתר כספר מצטיין בידי בוסטון גלוב והניו יורק טיימס ונבחר לאחד מחמשת הספרים האהובים במצעד הספרים של משרד החינוך לשנת 2016.

ריינה חלמה תמיד להיות אחות גדולה, אבל כשסוף-סוף התגשם החלום, היא גילתה שאחותה הקטנה אמרה היא ילדה רגזנית שרוב הזמן מעדיפה לשחק לבד. הקשר ביניהן לא משתפר עם השנים, וגם עכשיו, כשריינה כבר מתחילה את גיל ההתבגרות, נראה שאין לו תקנה. כשאח קטן מצטרף למשפחה והיחסים בין ההורים הולכים ומתערערים, ריינה ואמרה מבינות שעליהן לאחד כוחות. האם יהיו מסוגלות לגשר על ההבדלים ביניהן? האם שתי האחיות ימצאו דרך להיות גם חברות?

 

צביעת איורים: בריידן למב, מאנגלית: אורנה כץ, הוצאת כנרת, 200 עמודים

 

מעורר השראה ומרגש

 

אנה ואיש הסנונית מאת גבריאל סביט

אנה ואיש הסנונית מאת גבריאל סביט

אנה ואיש הסנונית מאת גבריאל סביט, מתאר את מסעם המופלא והמרגש של אנה בת השבע ואיש הסנונית. זהו ספר נוער חובה שיעורר בכל מי שקורא בו רגשות עזים שיישארו בו זמן רב לאחר הקריאה!

ב- 6 בנובמבר 1939, אביה של אנה נאלץ לצאת לכמה שעות. הוא עוזב מעט אחרי השעה 11. הוא לא חוזר לעולם. סביט, בכתיבה פיוטית וחדה כתער, מצליח לחשוף את האמיתות הכואבות ביותר של החיים ובאותה נשימה גם לחגוג את נס האפשרויות הגלומות בהם. העלילה מתרחשת בקרקוב, פולין, 1939. מיליון חיילים צועדים ואלף כלבים נובחים. זהו אינו מקום עבור ילדות קטנות. אנה היא רק בת שבע כשהגרמנים לוקחים את אביה, פרופסור לשפות, והיא נותרת לבדה. ואז היא פוגשת את איש הסנונית. הוא גבוה, מוזר ומסתורי. כמו אביה, גם הוא בסכנה, וכמו אביה, יש לו יכולת מופלאה לדבר בשפות רבות: פולנית, רוסית, גרמנית, יידיש ואפילו ציפורית. כשהוא מזמן סנונית יפהפייה מהשמיים והיא נעמדת על כף ידו, אנה נשבית בקסמיו והולכת בעקבותיו אל לב היערות. במהלך מסעם המשותף, אנה ואיש הסנונית יתחמקו מהפצצות, יאלפו חיילים ואפילו – בניגוד לכללי ההיגיון בתקופה כה הרת גורל – ירכשו חברים. אבל בעולם שיצא מדעתו, כל דבר עלול להתגלות כמסוכן – אפילו איש הסנונית.

מאנגלית: דנה פלג, הוצאת דני ספרים, 212 עמודים

שום דבר לא הולך לאיבוד

מאגנס צייס 2 פטיש הרעם מאת ריק ריירדן

מאגנס צייס 2 פטיש הרעם מאת ריק ריירדן

פטיש הרעם מאת ריק ריירדן הוא הספר השני בסדרת הפנטזיה המעולה מגנס צ'ייס והאלים של אוסגרד. גרסה מודרנית, מותחת ומצחיקה לסיפורים המופלאים של המיתולוגיה הנורדית.

לאל הרעם יש הרגל מעצבן לשכוח את הפטיש שלו בכל מיני מקומות מוזרים. וכשמדובר בכוח העצום ביותר בתשעת העולמות, זה הרגל בעייתי. הפעם כלי הנשק לא סתם הלך לאיבוד, הוא נפל לידי הענקים מיטונהיים, והם כבר מתכוננים להניף אותו ולצאת לכבוש את תשעת העולמות בריינרק הנורא. כעת על מגנס צ'ייס וחבריו למצוא את הפטיש לפני שיהיה מאוחר מדי, אבל היחיד שיכול להוביל אותם אליו הוא האל לוקי, והמחיר שהוא מבקש בתמורה גבוה מאוד.

 

 

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת זמורה, סדרת מרגנית, 428 עמודים

 

 

נחל הפיראטים עומד בפני השמדה

 

המפה של כל המקומות 2 העיר הצמאה מאת קארי ראיין וג'ון פארקי דיוויס

המפה של כל המקומות 2 העיר הצמאה מאת קארי ראיין וג'ון פארקי דיוויס

העיר הצמאה מאת קארי ראיין וג'ון פארקי דיוויס הוא הספר השני בסדרת הפנטזיה המקסימה המפה של כל המקומות. מאריל מקבלת ביום בהיר אחד מסר מנחל הפיראטים, שממנו חזרה הביתה לאריזונה רק חודשים ספורים קודם לכן, והיא מיד מבינה שמשהו לגמרי לא בסדר. הרי כשעזבה את הנחל לאחר מסע עמוס כישוף וסכנות, נאמר לה שאם היא תפגוש בנחל במקרה – זה סימן רע מאוד. מאריל מהססת לעזוב את השגרה הנוחה, אבל ההבנה שחבריה זקוקים לה והגעגועים העזים לפין, החבר הבלתי זכיר שרק היא מצליחה לזכור, מכריעים את הכף ומאריל מחליטה לחזור אל הנחל. נחל הפיראטים הקסום עומד בפני סכנת השמדה. מאריל ופין – יחד עם חבריהם לצוות הספינה 'המפצחת הנועזת' וגם רמי השמרטפית שהסתפחה למסע, חייבים למצוא את מקורה של גֵאוּת הברזל, הזרם האימתני המחולל את האסון. הם מגיעים למונרבה, עולם של יצורים הזויים ומבנים מסתובבים, שעמוק בתוכו טמונה מכונה שיכולה לעצור את הגאות. אבל כדי לקבל את מבוקשם, נאלצים פין ומאריל להתמודד עם אינסוף איוּמים, ועם הסיכון שיאבדו את הדבר החשוב ביותר שיש להם: זה את זה.

מאנגלית: נועה בן פורת, הוצאת מודן, 298 עמודים

 

הוא מאוהב יותר

כפפה אדומה מאת הולי בלק

כפפה אדומה מאת הולי בלק

כפפה אדומה מאת הולי בלק הוא השני בטרילוגיית מפעילי הקללות. הספר הראשון בסדרה, חתולה לבנה, עקב אחר קורותיו של קאסל – נער מתבגר שכדרכם של מתבגרים מגלה כי העולם בו הוא פועל שונה בתכלית מזה שהכיר עד כה. לאחר תהליך התבגרות קשה מנער פרוע ותמים לגבר צעיר המודע ליכולותיו קאסל מצא את עצמו, כמעט במקרה, בעמדת כוח רבת עוצמה כשבידו המפתח להצלת משפחתו והנערה בה הוא מאוהב.

כפפה אדומה, השני בטרילוגיה, נפתח זמן לא רב לאחר מכן. עתה קאסל הוא נער בוגר יותר, חכם יותר ו… מאוהב יותר. ואם החיים לא מסובכים מספיק לנער מתבגר כמוהו, הוא מוצא את עצמו במרכזה של פרשת דרכים לא פשוטה: בידיו הכוח לשנות את גורל משפחתו או את גורלה של משפחת הנערה בה הוא מאוהב עד כלות. דרך סיפור אהבה המתרחש בעולם שהוא כמעט (אבל רק כמעט) העולם המוכר לנו, הולי בלק חוקרת באופן חודר וחכם את תהליך ההתבגרות. הזרתו לעולם מורכב ושונה במקצת מזה שאנו מכירים מעניקה לסיפור פרספקטיבה מרתקת במיוחד.

תרגום: ענבל שגיב-נקדימון, הוצאת גרף צעיר, 275 עמודים

 

היא רוצה את האמת

7 דקות אחרי חצות מאת פטריק נס

7 דקות אחרי חצות מאת פטריק נס

7 דקות אחרי חצות מאת פטריק נס (מחבר טרילוגיית ״כאוס מהלך״), הוא סיפור מרטיט לב, עלילת פנטזיה נהדרת לבני נוער, על אובדן ועל התבגרות. הספר זכה בפרסים רבים בהם מדליית קרנגי ומדליית קייט גרינוויי וסרט המבוסס עליו יצא לאקרנים בשנה שחלפה.

 

ב-7 דקות אחרי חצות, קונור בן השלוש-עשרה מתעורר ורואה מפלצת מחוץ לחלון חדר השינה שלו. אך זוהי לא המפלצת שקונור ציפה לה. הוא חיכה למפלצת מחלום הבלהות שלו, הסיוט שהחל לפקוד אותו כמעט מדי לילה מאז חלתה אמו בסרטן והחלה לקבל את הטיפולים הכימותרפיים. בנוסף הוא עובר התעללות בבית הספר. אבל המפלצת הזאת היא שונה. היא קדומה ופראית, והיא רוצה משהו מקונור – משהו איום ומסוכן. היא רוצה את האמת. 

איורים: ג'ים קיי, מאנגלית: עפרה אביגד, הוצאת מודן ואוקיינוס, 215 עמודים

 

מי ישרוד את המרוץ?

אש וגשמי זעף מאת ויקטוריה סקוט

אש וגשמי זעף מאת ויקטוריה סקוט

אש וגשמי זעף מאת ויקטוריה סקוט הוא ספר פנטזיה מקסים וגדוש בפעולה לבני נוער. טלה הולוויי יוצאת מדעתה. אחיה חולה, וכשהמוני רופאים לא מצליחים להבין מה לא בסדר איתו, הוריה מחליטים לעבור לאמצע שומקום בגלל האוויר הצח. טלה איבדה את חבריה הטובים, הוריה משגעים אותה, אחיה גוסס – והיא נותרת חסרת אונים בלא כל יכולת לשנות את המצב. עד שיום אחד היא מקבלת הוראות מסתוריות שיאפשרו לה להצטרף כמתמודדת ב"כופר הגופרית". זהו מרוץ אדיר המתקיים במשך שלושה חודשים ויתנהל בארבע מערכות אקולוגיות שונות: בג'ונגל, במדבר, בים ובהרים, והניצחון בו עשוי לזכות אותה בפרס שהיא משתוקקת אליו נואשות: תרופה למחלתו של אחיה. אבל כל המתמודדים מנסים להשיג את "התרופה" למען אנשים אהובים, ואין שום ערובה שהיא (או כל אחד מהם) ישרוד את המרוץ. הג'ונגל מבעית, המרוץ הוא נגד השעון וטלה יודעת שלא תוכל לבטוח בבעלי הברית שהיא מתחברת אליהם. ומעל הכול מתעוררת שאלה אחת גדולה: מדוע אנשים רבים כל כך חלו מלכתחילה?

 

מאנגלית: יעל ענבר, הוצאת מטר, 336 עמודים

 

להציל את ארץ האגדות

 

ארץ האגדות 5 מסעותיו של הסופר מאת כריס קולפר

ארץ האגדות 5 מסעותיו של הסופר מאת כריס קולפר

מסעותיו של הסופר מאת כריס קולפר הוא החמישי בסדרת הפנטזיה המקסימה ארץ האגדות, עולם שבו סיפורי האגדות קמים לתחייה. הפעם קונר ואלכס חייבים לנצח בקרב המכריע עם האיש במסכה כדי להציל את ארץ האגדות! אך נראה כי הפעם המשימה העומדת בפניהם בלתי אפשרית. כדי שיהיה להם סיכוי לסכל את מזימותיו הרצחניות הם חייבים לאסוף צבא בלתי מנוצח משלהם שיצליח לגבור על צבא הנבלים הספרותיים שאסף. התאומים יוצאים למסע גדוש הרפתקאות וסיכונים בתוך סיפוריו של קונר במטרה לגייס פיראטים חסרי פחד, גיבורי-על, מומיות מצריות ושלל דמויות נוספות שיעזרו להם במשימה. אך בזמן היעדרותם נרקמת תוכנית מסוכנת אפילו יותר – תוכנית שעלולה לשנות את גורל ארץ האגדות והעולם האחר לנצח.

 

איורים: ברנדון דורמן, מאנגלית: נעה בן פורת, הוצאת אריה ניר, 339 עמודים

 

 

למצוא דרך לעצור אותם

גורלה של מספר 10 בני לוריאן מאת פיטקוס לור

גורלה של מספר 10 בני לוריאן מאת פיטקוס לור

גורלה של מספר 10 מאת פיטקוס לור בוא הספר השישי בבני לוריאן, סדרת פעולה עתידנית לנוער. מחבר הספר לור, הוא ראש הזקנים בלוריאן. הוא נמצא בכדור הארץ כבר שתים עשרה שנים ומתכונן למלחמה הגורלית. מקום הימצאו אינו ידוע. העלילה הפעם היא ההתחלה של הסוף. זה היום שלקראתו הם התאמנו, היום שכולם חששו מפניו. במשך שנים הם נלחמו במוגדוריאנים בחשאי ושמרו בסוד את האמת על המלחמה שלהם. אבל עכשיו הכול השתנה. ספינות החלל שלהם פלשו לכדור הארץ. אם לא ימצא דרך לעצור אותם, גורלה של האנושות עלול להיות הכחדה.  "הלוואי שהייתי יכולה להיות עם ג'ון בחזית הקרב בעיר ניו יורק, אבל אני מתפללת שהמפתח להישרדות שלנו נמצא בתוך המקדש. לשָם זקני השבט רצו שנלך כשנגיע לבגרות. זה מה שהם תכננו לנו. יש שם כוח שהוחבא מתחת לפני האדמה במשך דורות. כוח שעשוי להציל את העולם או להחריב אותו. האם סוף-סוף הוא יתעורר? הם תפסו את מספר אחת במלזיה, את מספר שתיים באנגליה, את מספר שלוש בקניה ואת מספר שמונה בפלורידה. אני מספר שש – אבל המספרים כבר לא חשובים. כי אנחנו לא היחידים שיש להם מורשות".

מאנגלית: ארז אשרוב, הוצאת כנרת, 316 עמודים

 

האם תעמוד אהבתם במבחן הגדול ביותר?

עד אין קץ מאת אליסון נואל

עד אין קץ מאת אליסון נואל

עד אין קץ מאת אליסון נואל הוא הספר השישי והאחרון בסדרת הפנטזיה לבני נוער בני האלמוות, סיפור האהבה של אוור ודיימן, ובו מגיע הסיפור לסיומו המרהיב, ולגילוי כל הסודות.

לאחר שאויביהם האפלים נוצחו, דיימן ואוור חופשיים לצאת למסעם האחרון – לשחרר את דיימן מהרעל שהתפשט בגופו. אם רק ימצאו את סם הנגד, יוכלו סוף-סוף לגעת זה בזו, ולחוות את הלילה המיוחל שעליו חלמו כל הזמן. אך מאבקם להתאחד יוביל אותם למקום אסור, שרגל איש עוד לא דרכה בו… ללּבה האפל של סמרלנד. כאן, בארץ האדמה החרוכה והגשם האינסופי, אוור ודיימן יגלו את שורשי אהבתם החבויים, יחשפו היסטוריה נעלמה שלא שיערו את קיומה וייאלצו להתעמת עם יד הגורל הממשיכה להפריד ביניהם שוב ושוב. רק אז, כשיתגלה הסוד האחרון, יהיו אוור ודיימן תלויים בהחלטה הגורלית האחרונה שתסכן הכול, אפילו את חיי האלמוות.

מאנגלית: נילי לוי, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 320 עמודים

 

 

לחפש את חיות הפלא

חיות הפלא והיכן למצוא אותן מאת ג'יי. קיי. רולינג

חיות הפלא והיכן למצוא אותן מאת ג'יי. קיי. רולינג

"תמונה 1: חוץ – אי שם באירופה – 1926 – לילה. בית אחוזה גדול, מבודד ונטוש מתגלה מתוך האפלה. מיקוד על הרחבה המרוצפת באבנים שלפני הבית. הכל לוט בערפל, מסתורי, דומם. חמישה הילאים עומדים בשרביטים מונפים, מתגנבים בצעדים מהוססים לעבר בית האחוזה. התפרצות פתאומית של אור לבן בוהק מעיפה אותם לאחור. המצלמה פונה במהירות, ונראות גופותיהם השרועות בלי ניע, מוטלות בכניסה לפארק גדול. דמות נכנסת לפריים, בגבה אל המצלמה – גרינדלוולד. הוא מתעלם מהגופות ובוהה בשמי הלילה. תנועת מצלמה למעלה בכיוון הירח".

כך מתחיל הספר חיות הפלא והיכן למצוא אותן, בהשראתו של ספר הלימוד המקורי בבית הספר הוגוורטס מאת ניוּט סלמנדרה, תסריט הביכורים של ג'יי. קיי. רולינג, מחברת סידרת ספרי הארי פוטר.  זהו סיפור הרפתקאות רחב יריעה, המתרחש בניו יורק של שנת 1926, מקום וזמן שבהם מעשיהם של קומץ אנשים וחיות יקבעו את גורלם של המונים. המָאגיזוֹאוֹלוֹג ניוּט סלמנדרה, שהגיע זה עתה לארצות הברית, תיכנן רק עצירה קצרה בניו יורק. אבל כאשר מזוודת הקסמים של ניוּט נלקחת ממנו בטעות, וכמה מחיות הפלא שלו נמלטות אל העיר, צרות קסומות עומדות לפקוד את כולם.

מאנגלית: גילי בר-הלל סמו, הוצאת ספרי עליית הגג, 285 עמודים

 

יש עוד רבים כמותה

 

חרב הזכוכית מאת ויקטוריה איוויארד

חרב הזכוכית מאת ויקטוריה איוויארד

חרב הזכוכית מאת ויקטוריה איוויארד, הוא השני בטרילוגית הפנטזיה הנהדרת מלכה אדומה. יש בו מתח בלתי פוסק, קצב מסחרר ותפניות מפתיעות בעלילה. מֵייר בוארו שייכת לאדומים ולכן גדלה בעוני ובמצוקה, וכמו כל אחיה היא משועבדת לשלטון הכסופים. אבל יש לה יכולות מיוחדות, כאילו היא עצמה כסופה. היא יודעת לשלוט בחשמל סביבה ולהשתמש בו ככלי נשק. היא שייכת לזן חדש ולא מוכר, ולכן היא כל כך מסוכנת. היא קוראת תיגר על עליונותם של הכסופים ועל המשך שלטונם האכזרי והבלתי מעורער. והיא לא היחידה. מייר מגלה שיש עוד רבים כמוה, ושרובם אפילו לא יודעים על כך. היא מבינה שיש רק דרך אחת להציל את עצמה ואת בני עמה מרודנות הכסופים, והיא מחייבת אותה לאתר את כל בני דמותה, ולצרף אותם למלחמה בשלטון הכסופים ובעיקר במייבן, יורש העצר שרודף אותה אישית. המלחמה בכתר גובה קורבנות רבים, ומייר מגלה שמחיר המאבק עלול להיות גבוה ממחיר הכניעה. כשמייבן מציע לה להיכנע ולהתמסר לו כדי להציל את חיי חבריה, היא נאלצת לקבל החלטות קשות ומגלה שמחירן עלול להיות כבד מנשוא. 

מאנגלית: רוני גלבפיש, הוצאת מודן, 266 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, ספרות נוער, פנטסיה ומדע בידיוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.