מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות – מומלצי אפריל 2017

| 01/04/2017 | 0 Comments

מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות - מומלצי אפריל 2017

מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות – מומלצי אפריל 2017

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 7 ספרים – מותחנים, ספרי ריגול והרפתקאות מומלצים חדשים.

 

 

 

האיש משומקום חזר

האיש משומקום מאת גרג הורביץ

האיש משומקום מאת גרג הורביץ

האיש משומקום מאת גרג הורביץ הוא מותחן מסחרר ויוצא דופן, השני בסדרת המתח פרויקט איקס, בה מככבת דמותו של "האיש משומקום", דמות אגדית ששמה נלחש מפה לאוזן. אוואן סמוק הוא "האיש משומקום", איש הצללים שרק הנואשים ביותר מגיעים אליו – והוא עושה הכול כדי לעזור להם. כילד, אוואן נלקח מבית-היתומים שבו גדל ואומן במסגרת פרויקט X – תוכנית ממשלתית סודית ביותר שאיש אינו יודע על קיומה. אך אוואן נמלט מהפרויקט וירד למחתרת, וכיום הוא משתמש ביכולותיו יוצאות הדופן כדי לעזור לאלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם. אבל גם לאיש משומקום יש גבולות. יום אחד אוואן נכנס למלכודת ומוצא עצמו לכוד באחוזה מבודדת בלב הרים מושלגים, מנותק לחלוטין מהעולם. מיהו השובה המסתורי שלו, אדם חסר מצפון המנסה לקרוא תיגר על המוות עצמו, ומה הוא רוצה ממנו? אך השובה שלו, אינו יודע שהוא בעצם כלא עצמו באותו כלוב מוזהב עם אחד האנשים הקטלניים ובעלי התושייה בעולם כולו. אוואן מנסה להימלט מהשבי פעם אחר פעם, אך מסתבר שהפעם הוא פגש ביריב ראוי שאינו מתכוון לוותר עליו בקלות. ובנוסף, אל האחוזה המבודדת מתחילים להגיע מכל רחבי העולם אנשים שונים ומשונים שלכולם מטרה אחת: לצפות סוף כל סוף במפלתו של "האיש משומקום". במהרה מתפתח בין אוואן ובין שוביו משחק של חתול ועכבר לחיים ולמוות, שרק אחד ייצא ממנו מנצח. הזמן הולך ואוזל, ועל אוואן להפעיל את כל מיומנויות החשיבה והביצוע שלו כדי לגבור על יריבו ולצאת לחופשי. הוא חייב להציל את עצמו כדי להציל את אלה שחייהם תלויים בו.

מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים, 442 עמודים

סוד אפל אחד

השומר הבלתי נראה מאת דולורס רדונדו

השומר הבלתי נראה מאת דולורס רדונדו

טרילוגיית המותחנים הבסטן מאת דולורס רדונדו מתרחשת באלפים, בגבול צרפת וליד חבל הבאסקים. גיבורת הסדרה היא בלשית שמפקדת על מחלקת רצח בה כולם גברים. היא סופגת שוביניזם וצריכה כל הזמן להוכיח את עצמה, אינה מפחדת מכלום ומטילה ספק בכול. הספר השומר הבלתי נראה, הראשון בטרילוגיה, זכה בתואר המותחן הספרדי של 2016, זכה בפרס נוצת הכסף וזכויות ההסרטה שלו נמכרו. על הספר: גופתה של נערה צעירה מתגלה על גדות נהר. האם יש קשר בינה לבין רצח נערה אחרת? ומה עושים בזירה שרידי עור, שערות של בעלי חיים ומאפה מקומי מתקתק? המפקחת אמאיה סלסאר צריכה לקבוע כעת  האם רוצח אכזרי מנסה להסוות שרשרת רציחות טקסיות, או שמא יש ממש בסיפורים ובאמונות התפלות אודות היצור המיתי המכונה בסחאון. אמאיה סלסאר היא אישה הגיונית ומעשית, אבל אין לה ברירה. עליה לשוב אל כפר ילדותה, המקום שנשבעה לא לחזור אליו, מקום של ערפילים, גשם ויערות. מקום מלא עימותי עבר והווה, וסוד אפל אחד שצילק את נפשה ומייסר אותה ככל שהחקירה מתקדמת.

מספרדית: סוניה ברשילון, הוצאת כנרה זמורה, 384 עמודים

 

מי ישלם את המחיר?

הבחורה האנגלייה מאת דניאל סילבה

הבחורה האנגלייה מאת דניאל סילבה

הבחורה האנגלייה מאת דניאל סילבה הוא הספר ה- 13 בסדרת המתח גבריאל אלון, המשך המאבק בטרור האסלאמי והגלובלי.

 

כשצעירה אנגלייה יפהפייה נעלמת מחופי האי קורסיקה, הקריירה של ראש הממשלה עומדת בסכנה. במקום לפנות למשטרה, הוא פונה לאיש היחיד שיכול לבצע את המשימה. גבריאל אלון יוצא למשימת הצלה מסוכנת, שיש לה תאריך יעד קטלני וקשיח. הוא מגיח מהצללים רק כדי למצוא את עצמו במבוך של תככים המשתרע מבנייני הממשל בלונדון ועד הרחובות הקפואים של מוסקבה. יש לו שבוע אחד להתגבר על אויבים מבית ומחוץ ולהגיע לחקר האמת. השאלה היא מי ישלם את המחיר.

 

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 445 עמודים

 

 

הגיהנום מתחיל עכשיו

המבשר מאת קארין פוסום

המבשר מאת קארין פוסום

המבשר, הספר העשירי בסדרת הבלש סייאר, הוא מותחן פסיכולוגי מרתק מאת קארין פוסום ('הכלה ממומביי'), הנחשבת לבכירת סופרות המתח בסקנדינביה.

העלילה לוקחת אל ליבה של עיירה נורווגית שלווה לכאורה.  לקראת חצות,  בעודו שקוע בניסיון לפצח פשע מסתורי, מישהו מצלצל בפעמון ביתו של המפקח סייאר. אין איש במסדרון אולם על המחצלת מונחת מעטפה. בתוכה יש גלויה ועליה המסר: "הגיהינום מתחיל עכשיו". מכאן ואילך פוקדת את העיירה השלווה בּיירקוֹס שרשרת של מעשי קונדס אכזריים ואפלים.  פוסום מצביעה על שבריריותו של האושר המתנפץ לרסיסים באבחה אחת. לא רק הפשע החולף נותן את אותותיו, אלא גם קול עקבותיו המהדהדים שאינו מרפה לעולם.

 

מנורווגית: רות שפירא, הוצאת כתר, 263 עמודים

 

 

הבלש מגרה בעקבות רוצחים

המת של מגרה מאת ז'ורז' סימנון

המת של מגרה מאת ז'ורז' סימנון

המת של מגרה מאת ז'ורז' סימנון הוא תעלומה נוספת בסדרת הפקד מגרה. 75 רומנים ו- 28 סיפורים קצרים כתב סימנון על הפקד מגרה, אחת הדמויות הגדולות בספרות הבלשית לדורותיה. הפקד מגרה, אדם מרשים, הר אדם חסון וקר רוח המשתהה בעבודתו הבלשית. טכניקת החקירה שלו מבוססת על החושים המפותחים שלו ועל הבנת אישיותם של הדמויות המרכזיות בחקירה. הוא עובד במשטרת פריז, ועל כן רוב פועלו בפריז וסביבותיה, אך לא פעם הוא נשלח על ידי המחבר לפעילות מחוץ לפריז, ואף מחוץ לצרפת. על העלילה: אדם נמלט מתקשר למגרה מבתי קפה ומבקש הגנה מהמשטרה: מישהו רודף אחריו ומנסה להרוג אותו. למחרת מתגלה גופתו של האיש בכיכר הקונקורד. מגרה חש קירבה בלתי מוסברת למת הזה, והוא נרתם כל כולו להרכבת פרטי חייו כדי לגלות מי היה האיש ומדוע נרצח. החקירה מובילה את המשטרה אל משכנות המהגרים העניים ונבכי העולם התחתון האפלים של פריז, בנתיביה של כנופיית רוצחים בדם קר שטרם נראתה כמוה.

 

מצרפתית: רמה איילון, הוצאת עם עובד, 230 עמודים

 

אתם תחליטו מה הפתרון

המוקד מאת סם רקובר

המוקד מאת סם רקובר

המוקד: מה שיש להעלות על מאת פרופ' סם ש. רקובר הוא ספר מתח שעלילתו מתרחשת בישראל, בעיקר בעיירה גלילית מתפתחת בערך בשנות הארבעים חמישים, תל-אביב וטבריה. לקורא מובאת אינפורמציה מפורטת על תעלול אכזרי בגיל ההתבגרות, מקרי רצח, מאבקי שליטה על נדל"ן בעיירה גלילית מתפתחת, ואהבת נעורים המתמשכת על כל החיים. מה קורה לגיבורי הרומן? מי עשה את התעלול האכזרי? מיהו הרוצח (הרוצחים)?  גיבורי הסיפור עצמם מנסים לפענח את החידות האלו, גם המשטרה נכנסת לכאן ומנסה לפצח אותן בעזרת חוקריה המיומנים והמחלקה לזיהוי פלילי (מז"פ); ובמיוחד אתם הקוראים ההופכים להיות הבלש האולטימטיבי תוך כדי הריצה בטקסט. עליכם לאמיתו של דבר נופלות חידות הרומן. אין טעם לחכות לתשובת המחבר, משום שהוא עצמו אינו יודע יותר ממה שכתוב בטקסט. הוא מסר את כל מה שהוא יודע – כל מה שכתוב ברומן שאתם קוראים אותו. עליכם הקוראים למצוא פתרון. גם גיבורי הרומן וחוקרי המשטרה אינם יודעים יותר ממכם. אתם לאמתו של דבר יודעים את הכול. לאחר שתסיימו את קריאתו של רומן המתח הזה, הכול יהיה פרוש לפניכם. אין כאן איזשהו בלש-על שבעמוד האחרון יאסוף את כל גיבורי הרומן ובמשפט האחרון יבשר להם, "המשרת עשה את זה", אתם תחליטו מהו הפתרון ואתם תצדיקו את ההחלטה שלכם.

הוצאת כרמל, 333 עמודים

הבריחה אל החופש

פרפר מאת אנרי שארייר

פרפר מאת אנרי שארייר

"המכה היתה כל כך קטלנית, שלקח לי שלוש‑עשרה שנים להתאושש ממנה. וזאת גם לא היתה סתם מכה, היו הרבה שותפים למכה הזאת. ב‑26 באוקטובר 1931, בשמונה בבוקר, הוציאו אותי מתא המאסר בקוֹנסיֶרזֶ'רי, שהייתי כלוא בו שנה. הייתי מגולח למשעי, לבוש יפה בחליפה מחויטת, בחולצה לבנה ועניבת פרפר. ההופעה שלי היתה אלגנטית. הייתי בן עשרים וחמש ונראיתי בן עשרים. המראה ה"ג'נטלמני" שלי עשה כנראה רושם על השוטרים. הם התנהגו אלי באדיבות ואפילו הורידו לי את האזיקים. ישבנו על שני ספסלים באולם ריק, חמישה שוטרים ואני. הדלת הובילה לאולם בית המשפט. זה היה בפָּאלֶה דֶה ז'וּסטיס, בית המשפט העליון בפאריז. מזג האוויר היה אפרורי. עמדו להאשים אותי ברצח."

פרפר מאת אנרי שארייר יצא לאחרונה בתרגום חדש ועדכני. זהו רב מכר עצום שנמכר במיליוני עותקים ובעשרות שפות מאז הופיע לראשונה ב-1969, ומספּר על שרשרת ניסיונות הבריחה הנועזים של פאפיון (מחבר הספר) במשך 13 שנים, עד הבריחה שהביאה אותו אל החופש. שארייר ניחן בכושר סיפור טבעי ומופלא, הכובש את קוראיו מייד עם תחילת הקריאה. העלילה מתחילה בבית המשפט בפריז, 1931. על הנאשם שקם על רגליו הוטל מאסר עולם עם עבודת פרך. אנרי שארייר המכונה "פאפיון" (פרפר), עבריין קטן ממונמרטר, מואשם שלא בצדק ברצח, ונשלח אל "הדרך לעזאזל": כלא שהוא בעצם מושבת עונשין מעבר לאוקיאנוס, גיהינום עלי אדמות. פאפיון מרגיש כמו פרפר שננעצה בו סיכה. עכשיו – רק לנסות לברוח.

מצרפתית: רפי קינן, הוצאת ספרי עליית הגג, 551 עמודים

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: חשיפה ראשונה: + פרק ראשון, מתח בלש אימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.