תשמישי קדושה, גוף ומיניות בתרבות היהודית – אירוע בספרייה הלאומית 30/11/17

| 20/11/2017 | 0 Comments

תפילת נשים א- איטליה (הספרייה הלאומית)

תפילת נשים א- איטליה (הספרייה הלאומית)

היהדות, כדת העוסקת במכלול חייו של האדם, מקדישה מקום לא מבוטל לנושאים של מיניות האדם. למצוות אלו ולסיפורים המציגים את מגוון האיסורים וההיתרים מוקדש דיון נרחב בסיפורי המקרא ומאוחר יותר גם בהלכה, בתלמוד ובספרות היהודית. בשנים האחרונות, חקר הגוף והמיניות הפך להיות נושא חשוב ומרכזי בעולם האקדמי, ומתפרסמים מחקרים רבים העוסקים בתפיסת הגוף ביהדות ולגישה של היהדות והתנועה הציונית ליחסי מין בתוך ומחוץ לנישואין.

 

 

 

 

 

 

כעת, תקיים הספרייה הלאומית ערב עיון שיהיה בנוי מסדרת הרצאות קצרות יחסית (בסגנון TED )  שיעסקו בנושאי הגוף והמיניות לפי היהדות ההיסטורית והעכשווית.

אברי הפוריות - 1745 (הספרייה הלאומית)

אברי הפוריות – 1745 (הספרייה הלאומית)

לצד ההרצאות תוצג תערוכה ראשונה מסוגה, שתחשוף עשרות כתבי יד וספרים נדירים מאוספי הספרייה הלאומית שעוסקים בנושא ובהם:

 

אגרת מירושלים לאהרון בן סגיר ראש עדת הקראים בקהיר מהמאה ה-13-14 מהגניזה הקהירית שמתאר ריב בין שני גברים קראים בנושא שידוך לאישה קראית בשם רבקה; כתב יד של הרמב"ם שעוסק בחיי אישות; ציור מן המאה ה 17 המתאר את מבנה מערכת הפוריות הנשית; כתב יד הכולל תפילות מיוחדות לנשים, עם הסברים באיטלקית, לקראת ליל הטבילה במקווה; וספר עברי משנת 1927 המדריך הורים לשוחח בנושאים מיניים עם בני נוער.

 

 

אירוע תשמישי קדושה - מעשה טוביה (הספרייה הלאומית)

אירוע תשמישי קדושה – מעשה טוביה (הספרייה הלאומית)

את האירוע יפתח ד"ר יואל פינקלמן, אוצר אוסף היהדות ע"ש חיים וחנה סלומון בספרייה הלאומית שיקדים בתיאור של הספרים הנדירים בספרייה העוסקים בנושא. אחר כך ידברו עוד חמישה דוברים: מיכל פרינס, מייסדת מרכז יהל העוסק ביעוץ והדרכה לחיי אישות, תרצה על "איך ילדים באים לעולם" – על  המהפכה התפיסתית העוברת על הציבור הדתי בכל הנוגע לדימוי גוף, מיניות, זוגיות, וחינוך לבני נוער.

פרופ' יאיר זקוביץ' מאונ' העברית ידבר על  "גברים פתאים ונשים מפתות בספר הספרים" – על המיניות בסיפורים מקראיים כמו מגילת אסתר, יעל וסיסרא, שמעון ודלילה, ושיר השירים.

אחריו תדבר רחלי רושגולד, מקימת ארגון" לא תשתוק" ומטפלת בפגיעוּת מינית בחברה החרדית. הרצאתה תעסוק  בהעדר שיח פתוח בנושא מיניות בחינוך ובחברה החרדית ובהשלכותיו. 

פרופ' ישי רוזן צבי מאונ' תל אביב ירצה על "החיגר, הסומא ובית המרחץ: גוף ונפש בספרות חז״ל".  ההרצאה תעסוק בתרבות חז"ל ובאופנים בהם התייחסו החכמים לשאלות הנוגעות למגדר ומיניות.

יחתום את האירוע ד"ר אסף תמרי ממכון ון ליר בהרצאה "וענין תפילתנו ומצוותינו … כל כוונתם לזווגם" – על דימויים מיניים בתורת הנסתר ובקבלה.

לדברי ד"ר יואל פינקלמן, אוצר אוסף היהדות בספרייה הלאומית, מטרת הערב אינה לעסוק במה שנתפס "צהוב", אלא להתעמק ביחסים של היהדות והיהודים לאורך ההיסטוריה לגוף האנושי ולמיניות, בעבר ובהווה, מנקודת מבט מחקרית ואקטואלית. "בספרייה הלאומית קיימים כתבי יד, ספרים ומאמרים רבים המתייחסים לנושאי המיניות ביהדות. האירוע הוא גם הזדמנות לחשוף לציבור הרחב את אותם פריטים נדירים ולקיים שיח פורה ופתוח על אחד הנושאים המעניינים שמזמנת לנו הדת היהודית", אומר ד"ר פינקלמן.

תשמישי קדושה, גוף ומיניות בתרבות היהודית, יום חמישי, י"ב בכסלו, 30 בנובמבר בשעה 20:00.

תצוגת הספרים וכתבי היד תהיה פתוחה לבאי האירוע הל משעה 19:30 .

הכניסה ללא תשלום ובהרשמה מראש באתר הספרייה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.