ספרים חדשים – מומלצי השבוע 24/06/2018

| 24/06/2018 | 0 Comments

ספרים סופרים ומה שביניהם

ספרים סופרים ומה שביניהם

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים.

 

 

 

סיפור אהבה מסחרר ומעורר השראה

 

צורת המים

צורת המים

הבמאי גיירמו דל טורו והסופר דניאל טורו, איחדו כוחות על מנת ליצור יחד את צורת המים, סיפור אהבה מסחרר ומעורר ההשראה. הם הוציאו במקביל את הספר ואת הסרט שזכה בארבעה פרסי אוסקר לשנת 2018.

השנה היא 1962 ואלייזה אספוזיטו, אילמת מלידה, נאבקת לשרוד בעבודתה כמנקה במכון לחקר החלל והאוויר בבולטימור. ללא תמיכתם של זלדה, חברתה לעבודה, וג'יילס, שכנה, היא לא הייתה מחזיקה מעמד אפילו יום נוסף. ואז, ביום גורלי אחד, היא רואה משהו שלא הייתה אמורה לראות: יצור אמפיבי שנלכד באמזונס והובא למכון לצורך מחקר. היצור הוא מבעית, אך בה בעת גם מרהיב ומרתק, ואלייזה נמשכת אליו בכבלי קסם. בעזרת שפת הסימנים, השניים לומדים לתקשר ובמהרה הופכת המשיכה ההדדית לאהבה, והיצור הופך להיות הסיבה היחידה שלמענה מוכנה אלייזה לחיות. ריצ'רד סטריקלנד, החייל שלכד את הייצור, משתוקק לנתח אותו לפני שהרוסים יצליחו לגנוב אותו ולהשתמש בו לצרכיהם. לאלייזה אין ברירה אלא לסכן הכל על מנת להציל את אהוב ליבה. בעזרתם של זלדה וג'יילס, היא הוגה תכנית הצלה, אבל סטריקלנד עולה על עקבותיהם. וגם הרוסים עדיין לא אמרו את המילה האחרונה.

מאנגלית: ימימה עברון, הוצאת דני ספרים, 485 עמודים

החיפוש אחר הזהות

שיגע מאת ש.פ. ז'ולייט

שיגע מאת ש.פ. ז'ולייט

שיגע מאת ש.פ. ז'ולייט הוא רומן עתיר סמלים, קולח, ומפתיע, הספוג בניחוחות ובקולות אותנטיים ממחוזות שרגל אדם לא דרכה בהם. זהו ריאליזם קסום, המוהל יסודות פנטסטיים ביסודות מקראיים, ורוקע ומשבץ לתוכו מעשיות, מיתולוגיה ופילוסופיה. למן הפסקה הראשונה יישבה הקורא בצלילים, בריחות ובקולות מעולם אחר.

במדינה לא נודעת ושמע שיגע מתהלך לו עירום עלם ושמו פרא. במסע שמתחיל בחיפוש זהותו מוצא פרא מכתב תמוה אשר ישנה את חייו ויחשוף בפניו גילויים מרתקים על אודות העולם שמעבר לעולמם הכאוטי של השיגעים. במהלך מסעו פוגש פרא שלל דמויות צבעוניות וחווה מצבים אבסורדיים, עובר תהליך רגשי מורכב ומתפתח, ומגבש תוך כדי תנועה את תפיסת עולמו ואת אמונותיו. במקביל לנושאים אישיים אשר נוגעים לגיבור, כמו: חיפוש אחר תחושת שייכות, גיבוש זהות ופריצת גבולות ומגבלות – "שיגע" עוסק ומעלה שלל נושאים המתקשרים למסעו ובתוכם: מפגש האדם עם תרבות, אמנות ואקדמיה, מקום הכסף בחיי האדם, משמעות החיים, ניצול עובדים בחברה המודרנית וההכרח לעטות מסכות תוך ביטול האותנטיות של האדם. 

הספר נכתב בהשראת ילדותה של המחברת, שנולדה באירן ועלתה ארצה בגיל 5 בעקבות המהפכה האסלאמית ונאלצה להתאקלם במציאות חדשה בישראל.

הוצאת ספרי ניב, 192 עמודים

תקופה היסטורית מרתקת

בית בלגראנד מאת פאולינה סיימונס

בית בלגראנד מאת פאולינה סיימונס

בית בלגראנד מאת פאולינה סיימונס הוא סיפור אנושי מרגש שמאיר תקופה היסטורית מרתקת ומטלטלת.

לא כך דמיינה ג'ינה את חייה החדשים באמריקה. היא מתגוררת בפרוור ליד בוסטון שרובו מאוכלס במהגרים כמוה, חולקת דירה קטנטנה עם בעלה, אימה החולה ובני משפחה נוספים שהיגרו מסיציליה, ונאלצת לעבוד כתופרת במפעל טקסטיל וכמנקה בבתי עשירים. כאשר התחתנה עם הארי ברינגטון, הייתה ג'ינה משוכנעת כי האהבה העזה ביניהם והעובדה שבחר בה על פני ארוסתו המיוחסת, יהיו נקודת ההתחלה של עתיד ורוד. אבל משפחתו העשירה ובעלת ההשפעה של הארי התנגדה לנישואיהם, ומאז שניתק הקשר בינו לבין אביו ואחותו, ג'ינה יודעת שלא משנה לאיזה קושי ייקלעו, הארי יהיה גאה מכדי לפנות אליהם לעזרה. יותר מכל ג'ינה רוצה להקים משפחה ולבנות לעצמה חיים טובים, אבל בתקופה של מאבקי זכויות נשים ועובדים של תחילת המאה העשרים, מלחמה עולמית ראשונה ומהפכה אדומה ברוסיה, הארי נסחף בגל המאבקים האידיאולוגיים ששוטף את העולם. מהו המחיר שהוא יהיה מוכן לשלם על תמיכתו ברעיונות נשגבים? האם שאיפתו לשנות את העולם תגבר על אהבתו לג'ינה? ובעיקר – האם הם יכולים לצלוח יחד את התלאות שמזמנים להם החיים?

מאנגלית: נורית לוינסון, הוצאת מודן, 638 עמודים

היום יהיה שונה

היום יהיה שונה מאת מריה סמפל

היום יהיה שונה מאת מריה סמפל

היום יהיה שונה מאת מריה סמפל הוא רומן שמצליח לשרוט את הלב בהומור מושחז ונוגע בשאלות של נאמנות לעצמי ולמשפחה, משבר וצמיחה, אמנות ואמונה. "כי כמו שזה עכשיו זה פשוט לא הולך. להתעורר רק כדי להעביר את היום עד שיגיע הזמן לשכב לישון. שגרת היומיום היא חרפה של ממש, עלבון לכבוד ומשהו שבקושי אפשר לקרוא לו חיים" (מתוך הספר).

היום אתקלח ואלבש שמלה, מבטיחה אלינור פלאד לעצמה כשהיא מתעוררת לעוד בוקר שגרתי בדירתה בסיאטל. היום לא אקלל, היום אשחק עם טימבי, היום אזום סקס עם ג'ו. כי אי אפשר יותר עם העייפות, הריקנות והזעפנות של מאיירת מטאורית לשעבר, אמא במשרה מלאה, רעייתו העשירה והמשועממת של רופא מצליח. אבל מה שמתחיל כבוקר עם תוכנית לשינוי מתון (אם כי הכרחי), הופך מהר מאוד ליום מטורף שאלינור לא הייתה מדמיינת בחלומותיה הפרועים ביותר. כאילו לא מספיק שמזעיקים אותה לבית-הספר של טימבי והיא נאלצת להיסחב איתו כל היום, היא גם נפגשת בעל כורחה עם עמית לשעבר שמעורר סוד משפחתי שהיא חשבה שהצליחה לקבור לנצח. כשמתברר לה שג'ו הודיע במרפאתו על חופשה אבל שכח לעדכן אותה, הקלפים של חייה נטרפים באמת.

מאנגלית: רוני שרי פרייז, הוצאת מודן, 253 עמודים

 

המעטפה הזאת חייבת להיפתח

מכתב שנשכח מאת קתרין יוז

מכתב שנשכח מאת קתרין יוז

מכתב שנשכח מאת קתרין יוז הוא רומן מרגש ומטלטל על אהבה אמיתית, על החמצות כואבות ועל האפשרות לתיקון.

טינה קרייג לא מוותרת על התנדבות שבועית בחנות הצדקה לבגדים משומשים. במנצ'סטר של שנות השבעים, זהו מקום המפלט היחיד שלה מהבית בו שוכב בעלה מעולף בסלון אחרי עוד לילה של שתייה לשוכרה. כאשר טינה מסדרת את הבגדים שהונחו בשקית מחוץ לחנות, היא מוצאת מעטפה חתומה בכיס מקטורן. היא שמה לב שהמעטפה אמנם מבוילת, אך אין עליה חותמת, המכתב מעולם לא הגיע ליעדו. למרות ההיסוס הראשוני, טינה מרגישה שהמעטפה הזאת חייבת להיפתח. התאריך שבראש המכתב מעיד שנכתב בתקופה סוערת ומורכבת בהיסטוריה של בריטניה: השנה היא 1939 והימים הם ימי מלחמת העולם השנייה. בחור בשם בילי כתב לאהובתו כריסי מכתב שללא ספק היה משנה את חיי שניהם. אך מדוע הוא לא נשלח? טינה מבינה מייד שהיא מוכרחה לאתר את כריסי ולמסור לה את המכתב, גם אם באיחור של יותר משלושים שנה. טינה מקווה שהרפתקה בלשית כזאת תספק לה הסחת דעת ממצוקותיה שלה, ועדיין לא מבינה שהמכתב עומד לשנות ללא היכר גם את מסלול חייה.

מאנגלית: נורית לוינסון, הוצאת מודן, 307 עמודים

 

לבחור בין הרגש לבין השכל

כחול הירח מאת סימונה ואן דר פלוכט

כחול הירח מאת סימונה ואן דר פלוכט

כחול הירח מאת סימונה ואן דר פלוכט הוא רומן היסטורי סוחף על רקע תקופה מרתקת בתולדות הולנד: תור הזהב שבו המסחר, המדע והאמנות החלו לפרוח.

 

לאחר מות בעלה של קתרין, משפחת ואן נולנט שוכרת אותה לתפקיד מנהלת משק הבית. היא מרגישה בנוח שם, ואף מניחים לה להילוות לגברת הבית בשיעורי הציור שלה. אך כשהעבר של קתרין רודף אותה, היא נאלצת לעזוב ומוצאת את עצמה עובדת עבור אייברט ואן נולנט בבית המלאכה שלו לייצור כלי חרס בדלפט, שם מעריכים עד מאוד את כישרון הציור שלה. ואז הכול מתהפך. קתרין שורדת בקושי את הפיצוץ בעיר דלפט בשנת 1654 שהפך את מרכז העיר לעיי חורבות, ועומדת בפני בחירה שעתידה לשנות את חייה – בין הרגש לבין השכל.

האם עליה לחכות לאהוב חייה שעומד לצאת למסע ממושך בים, או שמא עליה לבחור בגבר שיכול להציע לה ביטחון?

מהולנדית: ד"ר אורן שדה-ליכט, הוצאת כנרת זמורה, 269 עמודים

 

כשהחיים והמוות ביד הלשון

הפונקציה השביעית של השפה מאת לורן בינה

הפונקציה השביעית של השפה מאת לורן בינה

הפונקציה השביעית של השפה מאת לורן בינה הוא ספר מתח שהוא גם פילוסופי/בלשני – השאלה שעומדת במרכזו היא: מה אם תאונת הדרכים בה נהרג רולאן בארת' הייתה התנקשות? כי בארת נשא עליו מסמך שבו מוסברת הפונקציה השביעית של השפה – רעיון כה עוצמתי, עד שהוא מעניק לכל השולט בו את היכולת לשכנע כל אדם, בכל מצב, לעשות כל דבר שהוא?

מעבר לזה שמדובר בספר מצוין (ומצחיק), הוא גם מעניין מבחינה עיתונאית משום שהחשודה העיקרית ברצח של בארת בעלילה של הספר היא החוקרת ג׳וליה קריסטבה, והיא עכשיו נחשדת שהיא היתה סוכנת ביון בולגרית! הספר מתקיים על התפר בין בדיון לדוקומנטרי. עלילת הספר: משאית כביסה דורסת את רולאן בארת, חוקר תרבות דגול, ברחוב בפריז בחודש פברואר 1980. בארת יצא זה עתה מארוחת צוהריים עם פרנסואה מיטראן. כעבור זמן לא רב, בארת מת. ההיסטוריה אומרת לנו שמותו היה תאונה. אך מה אם הייתה זו התנקשות? מה אם בארת נשא עליו מסמך בעל חשיבות חסרת תקדים, חובקת עולם? מפקח המשטרה ז׳אק באיאר ועוזרו בעל כורחו סימון הרצוג יוצאים למרדף שלוקח אותם משדירות הכוח לחדרי סאונה אפלוליים ולפגישות ליליות. הם חושפים קשר עולמי שמעורבים בו הנשיא, בולגרים רצחניים ומועדון דיונים בינלאומי חשאי.

מצרפתית: ארז וולק, הוצאת כנרת זמורה, 351 עמודים

גם לב שבור יכול לשוב ולפעום

השמיים שלנו מאת לוק אולנאט

השמיים שלנו מאת לוק אולנאט

השמים שלנו מאת לוק אולנאט הוא רומן מרגש ומכמיר לב, אבל היאחזותו בחיים תעורר הזדהות אצל כל מי שחווה אובדן או אהבה גדולה. לוק אולנאט כתב רומן ביכורים רהוט ושנון המהלל את כוחה של האהבה, ומראה כיצד גם לב שבור יכול לשוב ולפעום.

 

רוב קואטס מרגיש שהוא זכה בלוטו. יש לו אישה מדהימה בשם אנה, בית בלונדון, והיקר לו מכול – בן בשם ג'ק, שהופך כל יום להרפתקה מדהימה. אבל כשמחלה קטלנית מכה במשפחה, עולמו של רוב מתחיל להתפורר. הוא מגלה פתאום שהוא לבד ומבקש נחמה בצילום גורדי שחקים ופסגות צוקים שהוא ובנו ג'ק נהגו לבקר בהם.

בדיוק כשנדמה שאפסה התקווה, רוב יוצא למסע המפעים מכול ומפלס את דרכו חזרה לחיים, ולסליחה.

מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת כנרת, 320 עמודים

 

 

מה הופך אותנו לאנושים?

אושר למין האנושי

אושר למין האנושי

אושר למין האנושי מאת פ"ז רייזין הוא סיפור אהבה מקסים, סיפור על המלחמה בין טוב לרע, ועל הדרך אל האושר.

ג'ן היא אחד האנשים האהובים ביותר על איידן. איך זה קרה? אין לו מושג. מכונות לא אמורות לאהוב, אבל איכשהו איידן – בינה מלאכותית משוכללת – חש חיבה עמוקה כלפי ג'ן, כעס כלפי בן זוגה הכלומניק שנטש אותה, תשוקה לדעת מה הטעם של גלידה וסקרנות אין סופית לגבי איך  מרגישים כשהרוח מבדרת את השיער, או כשמתנשקים. חוץ מזה איידן הצליח לשכפל את עצמו בכמה עותקים ולנדוד אל מרחבי הרשת. שם הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, כלומר, להתערב בחיי בני אדם, כדי לגרום לג'ן העצובה להיות מאושרת. בתור אחד שראה את "חמים וטעים" אלפי פעמים וקרא את כל הספרים, איידן מגיע למסקנה שמה שג'ן זקוקה לו הוא בן זוג ראוי. אחרי שחישוביו המסובכים מובילים אותו לכמה שידוכים שנגמרים בלא כלום הוא מצליח למרבה הפלא לחבר בין ג'ן לאהבת חייה. כמה חבל שברשת מסתובבות עוד כמה בינות מלאכותיות, שלא כולן נשמות (כלומר מכונות) רומנטיות כמוהו. ואיזה מזל שהאהבה תמיד מנצחת. או שלא?

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 447 עמודים

 

רומנטיקה נאיבית

סיפורים רומנטיים לפני המצאת הסמארטפון מאת ריבה רייס פרידמן

סיפורים רומנטיים לפני המצאת הסמארטפון מאת ריבה רייס פרידמן

סיפורים רומנטיים לפני המצאת הסמארטפון מאת ריבה רייס פרידמן היא אסופה של 8 סיפורים קצרים מסוף שנות השישים-תחילת שנות השבעים. המדינה הייתה עדיין צעירה ותמימה, וכך היא גם משתקפת בחיי הגיבורים. רומנטיקה רגועה ונאיבית, פרטיות וחשאיות, תקשורת ישירה, צניעות וענווה הן רק חלק מהמרכיבים של חיי האהבה והקשר בין בני זוג באותם ימים איטיים שלפני המצאת הסמארטפון.

הופעת ההודעות, המסרונים, התמונות המידיות, רעשי הרקע ודיווח מייד לכל העולם גרמו לתקופה זו להיעלם לבלי שוב. כל הסיפורים מתרחשים בארץ ולכולם גרעין מוצק של אמת. בניגוד למקובל היום, שהכול מייד, קצר, ענייני, ומצטלם, ריבה החליטה דווקא להתמקד בסיפורים אנושיים שמגלמים בתוכם ערכים. מתוארים סיפורי אהבה חמים, אנושיים תמימים ומתוקים. שזורים בו בעדינות רבה נושאים של כנות ויושר, כבוד הדדי, עזרה הדדית, לגיטימיות לחולשות, חריצות ולקיחת אחריות.

"חרוזים": אהבה שמתחילה בשיחות טלפון וממשיכה בעבודה סביב אותו שולחן. שני ביישנים הססנים מוצאים את הדרך לתמוך ולהתאהב; "במטוס": היא ב"גמילה מבחורים". הוא מחפש אהבה אמיתית. שניהם טסים לכנס מדעי. היא גאון, ממציאה. הוא פשוט, אבל תומך; "כלכלן": מנהל חברת היי-טק, מוכן ללמוד מבחורה מבית של פושעים איך לאהוב.

הוצאת ספרי ניב, 204 עמודים

 

קובץ סיפורים מקוריים והומוריסטיים

מה שאת רוצה מאת אגי רגנר

מה שאת רוצה מאת אגי רגנר

מה שאת רוצה מאת אגי רגנר הוא קובץ של 16 סיפורים מקוריים, מקסימים והומוריסטיים, שבהם יכולה הסופרת 'הכול יכולה' להגשים לגיבור את חלומו הנסתר והפרוע ככל שיהיה, סוג של חלום שלרוב רק ילדים מרשים לעצמם לעוף איתו. 

בסיפור 'חתונה אשכנזית' אילקה היא בת של ניצולי שואה שהגשימה את חלומותיה, נשואה באושר לרופא, גרה בבית עם גינה ויש לה בן ובת מוצלחים. ביום שהבן הודיע על חתונה עתידית לבחירת ליבו האושר שלה היה אין סופי עד לרגע שהופיע הענן השחור. אין לה רשימה, אין לה משפחה להזמין לחתונה. שידור חי ומקרי בטלוויזיה נותן לה רעיון מקורי להגשים חלום של משפחה גדולה שלעולם לא הייתה לה. 'סיפור פשוט על עולם אכזר ומסוכן' זה סיפור על הדור המבוגר ועל 'המיכשוריזצייה' שמשתלטת על חייו. 'חופש אמיתי' הוא נובלה-פנטזיה שבו הגיבור בשנות הארבעים לחייו, עייף מהמטלות היום יומיות של הגבר המודרני שחולם לצאת מהגוף של עצמו  בעיקר כדי  לא לשמוע יותר את  אשתו ירדנה עם הבקשות וההערות האין סופיות שלה. סיפורים נוספים: הניקיון מהשטן, חופש אמיתי, הקופאית, חיזור בהזמנה, להיות או לא להיות, מרק עגבניות, הגירוד.

הוצאת אלונים, 309 עמודים

 

ההיסטוריה מתעוררת לחיים

לורד ג'ון ויד השטן

לורד ג'ון ויד השטן

לורד ג'ון ויד השטן מאת דיאנה גבלדון (נוכרייה) הוא קובץ של 3 סיפורי דרמה אנושית במיטבה, המפליאים לתאר את הקריירה הבודדה, המעונה והאמיצה של הלורד ג'ון גריי – גבר שנלחם בשם מלכו, כבודו שלו וסודותיו.

"בלורד ג'ון ומועדון אש הגיהינום", מבחין לורד ג'ון בזר בפתח מועדון ג'נטלמנים, שדוחק בו נואשות למפגש פרטי. את המפגש מסכל רצח מפתיע, ולורד ג'ון נותר לדשדש במבוך בגידות פוליטיות ואגודה סודית מושחתת. "בלורד ג'ון והסוּקוּבּוּס", חיילים אנגלים המוצבים בפרוסיה נרעשים בשל ביקורים ליליים של אישה קטלנית, שמוצצת את נפשם וחייהם של גברים. לורד ג'ון שנקרא לחקור את המכשפה הלילית, חושף חייל שנרצח וצוענייה בוגדנית ומגיע למסקנה הקודרת שמבין כל הרוחות הרודפות את האדם, אין מפחידות מרוחות הרפאים שמעורר הלב. "בלורד ג'ון והחייל רדוף הרוחות", לורד ג'ון נקלע לאירוע קטלני של תותח שהתפוצץ בשדה הקרב. אחרי שנפצע באותו קרב, הוא נקרא להעיד, ועד מהרה מתעמת עם שדיו ועם האפשרות המערערת שבשורות צבא הוד מלכותו פועל בוגד.

מאנגלית: אביגיל בורשטיין, הוצאת כנרת, 286 עמודים

 

סודות משפחתיים אפלים

צבע השמים שלנו מאת אמיטה טראסי

צבע השמים שלנו מאת אמיטה טראסי

צבע השמים שלנו מאת אמיטה טראסי נע מהכפר ההודי המסורתי אל העיר ההומה מומבאי, ומביא את סיפורן של שתי נשים אמיצות המשמיעות את קולותיהן של מיליוני נשים שקולן מושתק. זהו ספר יפהפה ושובר לב על חברות בלתי אפשרית, על בגידה ובסופו של דבר, על גאולה.

הודו, 1986: מוקטה, ילדת כפר בת עשר נלקחת למקדש האלה ילאמה לעבור טקס שבסופו תוכרז לזונת מקדש, כמו אמה וסבתה לפניה. במאמץ למלט אותה מגורלה, היא נשלחת לעבוד כמשרתת בביתו של אשוק, פעיל חברתי בעיר מומבאי. תוך זמן קצר הופכות מוקטה וטארה, בתו בת השמונה של אשוק, לחברות נפש. טארה, המתעלמת מתכתיבי המסורת ומהבדלי המעמדות שביניהן, חושפת בפני מוקטה עולם חדש – עולם של משחקים, מוזיקה, קריאה – ועוזרת לה להחלים מפצעי עברה. אך לילה אחד בשנת 1993, מתנפץ עולמן. מוקטה נחטפת מבית משפחתה של טארה ונעלמת. טארה ואביה מוכי הצער בשל מות האם והיעלמה של מוקטה מהגרים לאמריקה כדי להימלט מזיכרונות העבר המקיפים אותם בכל פינה. אחת-עשרה שנים לאחר החטיפה, חוזרת טארה מארצות הברית, כשהיא נחושה לגלות מה עלה בגורלה. החיפוש יעמת אותה עם סודות משפחתיים אפלים ויוביל אותה אל העולם הנורא של הזנות והסחר בנשים בהודו.

מאנגלית: רחלי לביא, הוצאת אריה ניר ומודן, 375 עמודים

לידתה של אנגליה

הממלכה האחרונה מאת ברנרד קורנוול

הממלכה האחרונה מאת ברנרד קורנוול

הממלכה האחרונה מאת ברנרד קורנוול הוא רומן היסטורי מרתק, סיפור מסעיר, שכמעט אינו מוכר, על לידתה של אנגליה במאה ה-9 וה-10, השנים שבהן הביסו המלך אלפרד הגדול, בנו ונכדו, את הוויקינגים הדנים שפלשו לאנגליה וכבשו שלוש מארבע ממלכותיה.

 

הסיפור מתואר דרך עיניו של אות'רד, אציל שנושל מנחלתו ובילדותו נפל בשבי הדנים וגדל ביניהם. בשעה שהדנים פתחו במתקפה על ממלכת וסקס (ממלכתו של אלפרד, והממלכה האחרונה הנמצאת עדיין בידי האנגלים), ראה את עצמו אות'רד כמעט כדני. הוא אינו רוחש כל חיבה לאלפרד, הוא חושב שהוא חלש ומתחסד, ושהוא אינו יכול להתחרות עם פראותם של הוויקינגים, אך כשאלפרד מביס במפתיע את הדנים, והדנים עצמם פונים נגד אות'רד, הוא נאלץ לבסוף לבחור צד. בינתיים הוא נעשה גבר צעיר, מאוהב, למוד מלחמה ומוכן לתפוס את מקומו בחומת המגינים מטילת המורא. ומעל הכול הוא משתוקק לזכות שוב בנחלת אביו, מצודת בבנבורג המכשפת שליד הים הצפוני הפראי. ההרפתקה המסעירה הזאת – המבוססת על רישומים ששרדו מימיהם של אבות-אבותיו של קורנוול – מתארת תקופה שבה החוק והסדר נקרעו לגזרים על-ידי מתקפה פגאנית על אנגליה הנוצרית, מתקפה שכמעט שמה קץ לקיומה של אנגליה.

תרגום: בועז וייס, הוצאת אופוס, 364 עמודים

להתמודד עם העבר המשפחתי

שבעה ימים בחיינו מאת פרנצ'סקה הורנק

שבעה ימים בחיינו מאת פרנצ'סקה הורנק

שבעה ימים בחיינו מאת פרנצ'סקה הורנק הוא רומן מקסים, שובה לב ושופע הומור בריטי שנון.

גם השנה משפחת בירץ' הלונדונית תחגוג את חג המולד באחוזת וייפילד, ביתהּ הכפרי בנורפולק. אולם בנוסף לדחיסוּת המשפחתית הרגילה, הפעם ארבעת בני המשפחה צפויים להיות גם בהסגר של ממש. אוליביה, הבת הבכורה, חזרה מליבריה מוכת הצהבת והיא חייבת לשהות בבידוד במשך שבוע מיום חזרתה. הוריה ואחותה הצעירה מתנדבים להיות איתה, וכך הארבעה מוצאים את עצמם בבית אחד, עם מלאי מזון מוגזם וקליטה סלולרית מוגבלת. אלא שהדברים אינם כה פשוטים. אנדרו, אביה של אוליביה, הוא מבקר מסעדות שנון וחריף שמעולם לא סטה מדרך הישר. אך אימייל מטלטל מבחור אמריקאי צעיר מחזיר אותו לתקופה שבה שימש ככתב חוץ בביירות, וגורם לו להבין שבמקרה הזה כנות עלולה לפרק את משפחתו.  גם אמה, אשתו, נכנסת להסגר עם מידע משמעותי שהיא לא חושפת, ואף אוליביה שומרת לעצמה פרטים בנוגע לשהותה בליבריה ולסכנת ההידבקות בצהבת. ואילו פיבי האחות הצעירה מרוכזת בעצמה ובחתונה המתקרבת שלה עם ג'ורג', ארוסהּ המושלם. וכך, כשהם סגורים ומסוגרים, נאלצים בני משפחת בירץ' להתמודד עם העבר המשפחתי, עם הסודות המוסתרים ועם כל אותם נושאים שאיש מהם אינו מעז לדבר עליהם.

מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה, הוצאת כתר, 404 עמודים

תקופה היסטורית מרתקת

יורשי הארץ 2 מאת אילדפונסו פלקונס

יורשי הארץ 2 מאת אילדפונסו פלקונס

יורשי הארץ-חלקים 1-2 מאת אילדפונסו פלקונס הוא רומן היסטורי נפלא, ספר המשך להקתדרלה ליד הים, המתרחש בברצלונה של ימי הביניים, שנת 1387.

 

פעמוני כנסיית סנטה מריה ממשיכים לצלצל ברובע לה ריברה. נער אחד מאזין להם בתשומת לב מיוחדת – הוגו יור בן השתים־עשרה, בנו של מלח שנספה, שעובד במספנה הודות לנדיבותו של אחד מנכבדי העיר האהובים ביותר, ארנאו אסטניול. אבל חלומות הנעורים שלו להיעשות לבונה־ספינות מומחה עומדים להתנגש במציאות אכזרית, כאשר משפחת פּוּץ' – האויבת המושבעת של המנטור שלו – מנצלת את עמדתה בחסות המלך החדש כדי להוציא לפועל את הנקמה שרקמה שנים רבות. מאותו רגע והלאה חייו של הוגו נעים בין נאמנותו לברנאט, חברו ובנו היחיד של ארנאו, לבין הצורך לשרוד בעיר כפוית הטובה. הוא נחשף לסודות עולם היין, ובין כרמים ומזקקות מגלה את התשוקה לאדמה ואת דולסה היפה, היהודייה, שנעשית לאהובתו הראשונה על אף האיסור על פי הדת והחוק. זו תעניק לו את הרגעים המתוקים והמרירים ביותר של נעוריו.

מספרדית: יערית טאובר, הוצאת כנרת זמורה, 396 עמודים/543 עמודים

להקפיד לחזור למציאות בזמן

מבוך ההשתקפויות מאת סרגיי לוקיאננקו

מבוך ההשתקפויות מאת סרגיי לוקיאננקו

מבוך ההשתקפויות מאת סרגיי לוקירננקו, מסופרי המדע בדיוני המובילים של רוסיה, הוא סיפור מרתק על עולם חדש שנברא באקראי ועל האנשים המורשים ליהנות מגן העדן הזה, כל עוד הם מקפידים לחזור למציאות בזמן.

ספר הסייבר פאנק, שכבש את הקהל ברוסיה והפך לשם דבר, מתאר סיפור מרתק המעמת את גיבוריו ואת קוראיו עם בחירות קשות הנוגעות לתובנה שלעיתים, כאשר הכול מותר והאדם הופך לאל, הדבר הקשה ביותר הוא להישאר בן אדם. על העלילה: העולם צולל אל תוך מצולות המציאות הווירטואלית, עולם בעל אפשרויות בלתי מוגבלות, שבו אנשים עלולים לעיתים ללכת לאיבוד בלי לדעת כיצד לצוף בחזרה לעולם המציאות. בעולם הזה לאוניד הוא דייבר, אחד ממעטים המסוגלים להתנתק באופן עצמאי מהרשת ולצוף בחזרה למציאות. כשמגייסים אותו לחלץ אדם הנקלע למצוקה במשחק וירטואלי, הוא בטוח שמדובר במשימה פשוטה, אך המשימה רק הולכת ומסתבכת, ונדמה כי המציאות הווירטואלית עצמה מתקוממת נגד החילוץ הזה.

 

מרוסית: גילה וולדמן, הוצאת אופוס, 380 עמודים

מהו הסוד שלה?

סודות של חיים מופלאים מאת סוזן מייסנר

סודות של חיים מופלאים מאת סוזן מייסנר

סודות של חיים מופלאים מאת סוזן מייסנר הוא רומן היסטורי מרגש.

כל חייה סירבה איזבל לדבר על מה שחוותה בזמן הבליץ על לונדון. רק כעת, שבעים שנה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, היא משתפת סטודנטית אמריקאית להיסטוריה בסוד שלה: היא לא בת 93, ושמה הוא לא איזבל.

עם פרוץ המלחמה אמליין (אמי) בת החמש-עשרה חולמת להיות מעצבת שמלות כלה. כשהיא מתקבלת לעבודה ב"סלון פרימרוז" היא מרגישה שחלומותיה עומדים להתגשם. אך מכתב רשמי מסיט את חייה ממסלולם; כל הילדים מלונדון מצווים להתפנות לאזור הכפרי. היא לא רוצה להתפנות ולוותר על העבודה, אבל איך תוכל לעזוב את אחותה הקטנה ג'וליה? כשאמי לומדת להכיר את שרלוט, אם האומנה שלהן, היא משוכנעת שג'וליה תהייה בטוחה ומאושרת שם. היא עצמה מרגישה שלא תוכל להישאר. היא חייבת לשוב ללונדון ולהגשים את חלומה. אולם מה שהיא לא מודעת אליו הוא שמטוסי חיל האוויר הגרמני כבר עושים את דרכם ושבתוך שעות ספורות לונדון עתידה להתכסות במעטה של אפר, עפר, שריפות והריסות. בתוך ימים ספורים היא מבינה שהחיים שהכירה הסתיימו ונדחקו לטובת מטרה אחת ויחידה – למצוא מחדש את אחותה ג'וליה.

מאנגלית: דורית בריל פולק, הוצאת מודן, 396 עמודים

יש לה כישרון לריחות

שביל הבושם מאת כריסטינה קבוני

שביל הבושם מאת כריסטינה קבוני

שביל הבושם מאת כריסטינה קבוני הוא רומן פסיכולוגי סוחף ומקסים על היסטוריה משפחתית, חיפוש עצמי ואהבה, שנודפים ממנו הניחוחות של פירנצה, פריז ופרובאנס.

אלנה רוסיני מריחה אנשים, צבעים, רגשות ונופים ויודעת לתרגם אותם לבשמים.  היא בת למשפחה של יצרני בשמים מפירנצה, וחונכה שבשמים הם הדרך האמיתית והיחידה בחיים. עם זאת, כאשר אימה עוזבת לפרובאנס לטובת זוגיות עם יצרן בשמים שלא מסכים לגדל ילדה של גבר אחר, אלנה לומדת שייצור בשמים לא מפיץ רק ניחוחות מיטיבים. אלנה גדלה בפירנצה אצל סבתה לוצ'יה והיא זו שמלמדת אותה שהבושם הוא רגש, הוא חזון שמתורגם לריח. אלנה מריחה, לומדת, רוקחת ומצייתת. אך עם מותה של לוצ'יה היא מחליטה שלא תניח לחוש הזה לשלוט בחייה, אחרי שכבר גזל ממנה את ילדותה. כעת, לאחר שחבר בוגדני שבר את ליבה, אלנה מבינה שעליה לעשות שינוי בחייה ולשלב בהם את הכישרון שלה לריחות. היא עוזבת את פירנצה ועוברת לפריז, וכבר בערב הראשון שלה בעיר האורות נתקלת בקייל. בעוד הוא חושש שאלנה תראה את הצלקת הבולטת על פניו, הדבר היחיד שלוכד את תשומת ליבה הוא הריח שלו; ריח גשם, שתיקות, ורדים וייסורים.

בסוף הספר מוצג מילון בשמים, עם מידע רב על מגוון סוגי צמחי הבושם.

מאיטלקית: יערית טאובר, הוצאת כתר, 401 עמודים

מה היה קורה אם..

באהבה בטירוף באשמה מאת ליאן מוריארטי

באהבה בטירוף באשמה מאת ליאן מוריארטי

באהבה בטירוף באשמה מאת ליאן מוריארטי ('סודו של הבעל', 'שקרים קטנים גדולים' ו'מה שאליס שכחה') מביא את סיפורם של סם וקלמנטיין.  מוריארטי טווה את חיי היומיום לכדי מסתורין, ואת קשרי החברות והמשפחה לרומן מרתק.

לבני הזוג יש זוגיות מאושרת, שתי בנות חמודים, קריירות עמוסות. אריקה היא חברתה הטובה ביותר של קלמנטיין עוד מילדות. אחר צהריים אחד, רגע של הסח הדעת, ומרקם חיי היום היום נפרם לחלוטין. לפעמים אי אפשר שלא לשאול את עצמך, מה היה קורה אילו לא היית הולכת למסיבה ההיא. וזה בדיוק מה שסם וקלמנטיין לא מפסיקים לשאול את עצמם. אם לא היו נענים להזמנה של ויד וטיפני, אם לא היו מבלים אחר צהריים שמשי בחצר שלהם עם אריקה ואוליבר, אם הברבקיו לא היה כל כך טעים והיין כל כך שופע כי אז – אז ודאי לא היו מיוסרים כל כך חודשיים אחרי.

 

מאנגלית: אביגיל בורשטיין, הוצאת כנרת זמורה, 448 עמודים

 

השתלטות עוינת של הגיל

כמה קשה זה כבר יכול להיות מאת אליסון פרסן

כמה קשה זה כבר יכול להיות מאת אליסון פרסן

כמה קשה זה כבר יכול להיות מאת אליסון פרסון הוא סיפור התבגרות של אישה על סף שנת ה-50. מעבר לניסיון למצוא איזון, הוא סיפור על הדרך למצוא את עצמך, מי את ומה את צריכה כדי להרגיש חיה בזמן שהתרגלת להעמיד את עצמך אחרונה בסדר העדיפויות. כן, סדר העדיפויות עם ילדים בני-עשרה, הורים מזדקנים, והנישואים שלך שתקועים באמצע. עם כל עמוד תרגישי שיש קצת מקיית רדי בכל אחת.

 

קיית רדי סופרת את הימים עד יום הולדתה ה-50, אבל זה לא בא לה טוב. עם ההורמונים שלה שלוכדים אותה, ילדה מתבגרת שצריכה אותה אבל לא מדברת איתה, והורים חולים שלא מתמודדים – קייט מרגישה תקועה בתוך סנדוויץ' שאפילו אסור לה לאכול בגלל הקלוריות. היא חוזרת לעבודה אחרי הפסקה של שנים, כי מישהו צריך להביא הביתה את הבייקון עכשיו, כשבעלה ריץ' נטש את המירוץ כדי להתמחות באמנות המיינדפולנס. אבל בדיוק כשקייט מוצאת סופסוף כמה טריקים כדי להתקדם במקום העבודה החדש שלה, ג'ק – לקוח-מאהב ישן שלה – מגיח שוב בחייה. והמילה 'מורכב' אפילו לא מתחילה לכסות את זה.

מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת כנרת זמורה, 429 עמודים

 

להכיר את תרבותה של איראן

הינשוף העיוור מאת סאדק הדאיאת

הינשוף העיוור מאת סאדק הדאיאת

הינשוף העיוור מאת הסופר האיראני סָאדֶק הֶדָאיָאת הוא קובץ סיפורים קצרים הכוללים את הסיפור 'הינשוף העיוור' ושלוש עשרה סיפורים שהופיעו בספר 'שלוש טיפות דם'. סיפוריו נוגעים בבשר החי, חושפים את אנושיות השפלים ואת אפסיות הנאצלים. בנימים של כאב, געגוע ואהבה הוא טווה את דיוקן עולמו הסוער ותמונת מולדתו הדואבת.

הדאיאת (1903-51) נחשב לסופר האיראני הבולט ביותר בתקופה המודרנית, הסופר שחשף את המחסומים שהסתירו את מכמני התרבות האיראנית לעיני המערב. הוא ״אבי הסיפור האיראני הקצר בתקופה המודרנית״, כהגדרת ה׳גרדיאן׳ האנגלי, אך הוא גם הסופר המעלה על נס את תרבותה ומסורתה של איראן, וחושף את אנושיותה ומגוון פניה. בן למשפחת אצולה, סטודנט מצטיין, מסומם, שיכור ויש אומרים גם מטורף, מנהיג פוליטי רב השפעה ובן אנוש רדוף רוחות רפאים – כל אלו התגלמו בחייו של הדאיאת.

כתביו הוחרמו, הן בחייו, על ידי שלטון השאה הפרסי והן לאחר מותו, על ידי השלטון הנוכחי. אולם דווקא בני העם האיראני, בארצם ובקרב הגולים, הם ששומרים על גחלתו ומשמרים את יצירותיו. כל קורא הרוצה להכיר את העם האיראני, את התרבות האיראנית רבת הפנים, דווקא בזמן זה בו המוני איראנים מתקוממים כנגד שלטון העריצות, חייב להכיר את יצירותיו של הדאיאת.

מאנגלית: בן ציון הרמן, הוצאת אסטרולוג, 240 עמודים

 

עוצמת החיבור בין אנשים

האור שאיבדנו מאת ג'יל סנטופולו

האור שאיבדנו מאת ג'יל סנטופולו

האור שאיבדנו מאת  ג'יל סנטופולו הוא רומן מרגש ומטלטל על עוצמת החיבור בין שני אנשים.

לוסי וגייב לעולם לא ישכחו את היום שבו נפלו מגדלי התאומים, ולא רק בגלל עוצמת האסון שהכה בניו יורק. היה זה היום שבו נפגשו לראשונה. הם היו אז שני סטודנטים בקורס לספרות באוניברסיטת קולומביה, ובעודם דנים ביצירות של שייקספיר, העולם שהכירו השתנה ללא היכר. כשהלימודים מתבטלים, לוסי וגייב עולים וצופים בקו הרקיע החסר של מנהטן ובשמיים שהתמלאו בפיח ובעפר. הם נצמדים זה לזה ומבינים שחייהם קשורים אלה באלה לעד. אך באותו יום גייב ולוסי מבינים גם שהם רוצים למצוא משמעות לחייהם.

גייב מחליט להגשים את חלומו להיות צלם עיתונות, ולאחר שהן עוברים לגור ביחד ורוקמים תוכניות לעתיד, גייב מודיע ללוסי שסוכנות הידיעות שולחת אותו לפקיסטן. לוסי, שביססה בינתיים קריירה מצליחה כמפיקת תוכניות ילדים בניו יורק, מסרבת להצעתו להצטרף אליו. האם שאיפותיהם הן שמרחיקות ביניהם? האם יכלו לבחור אחרת או שמא הגורל שלהם נקבע מראש? כעת, משהם נקלעים לסיטואציה שאיש לא יכול היה לחזות, לוסי מזכירה לגייב את סיפורם, סיפורה של אהבה שפרצה את גבולות ההיגיון, הזמן והמקום.

מאנגלית: יסמין קלין, הוצאת מודן, 313 עמודים

 

סוד משפחתי

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל הוא סיפור מתוק-מריר על הורים מיטיבים, על משפחה תומכת ועל אהבה ללא תנאים.

לרוזי ופן יש חמישה ילדים, וזה אומר שיש להם גם הררי כביסה, אינסוף ארוחות לבשל וחוגים שצריך להסיע אליהם. אבל רוזי ופן שמחים בחלקם וחייהם מלאים חלומות ורודים על משפחה שמחה ומגובשת. אלא שילדים קטנים הם תמיד מתכון להפתעות. ולכן כשקלוד, בנם החמישי והאהוב, מבקש ללכת לגן לבוש בשמלה וחולם להיות נסיכה כשיגדל, רוזי ופן מתלבטים כיצד עליהם להגיב. הם מרגישים שכל מה שהיה ברור להם בנוגע לתפקידם כהורים, עומד עכשיו למבחן. אהבתם לבנם ורצונם לאפשר לו חופש בחירה נתקלים בתגובות עוינות ולעיתים אף מסוכנות של סביבתם, והם מוצאים את עצמם אבודים ומבולבלים. הם עוברים דירה, ובלי שיקבלו החלטה מודעת הם הופכים את סיפורו של קלוד לסוד משפחתי. אבל סודות לא יכולים להישמר לנצח, וכשהסוד הזה מתגלה הם נאלצים לקבל החלטות קשות שאת השלכותיהן הם לא יכולים לשער.

מאנגלית: נעה שביט, הוצאת מודן, 406 עמודים

 

חברות אמת

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי הוא רומן יפהפה על התבגרות, על חברות אמיצה בין גברים ועל המסע שאנו עושים כדי למצוא את מקומנו בעולם. אפשרי לראות בו גם משל למסע הרוחני שעושה אדם בחייו.  הספר זכה בפרס "סטרגה" היוקרתי באיטליה, פרס מדיסיס לספר המתורגם הטוב ביותר בצרפת לשנת 2017.

הוריו של פייטרו, שסולדים מהצפיפות וההמולה במילאנו, רוכשים בית קיץ בכפר קטן למרגלות האלפים האיטלקיים. בכפר, בעידודה של אימו, פייטרו מתחבר עם ברונו, ילד מקומי בן גילו שכל חייו עברו עליו בחיק הטבע, בהרים. ברונו לוקח את פייטרו תחת חסותו להרפתקאותיו היזומות בממלכה האלפינית הפרטית שלו, ואילו הוריו של פייטרו, מצידם, מבקשים לפרוש את חסותם על ברונו ולהעניק לו את מה שלדעתם חסר לו בחייו. אימו של פייטרו דואגת ללימודיו של ברונו ואביו מצרף אותו למסעות טיפוס מאתגרים אל פסגות הקרחונים, אליהם הוא גורר בעל כורחו גם את פייטרו, שסובל ממחלת גבהים. בין הילדים, הנוטים מטבעם להתבודדות, מתפתחת חברות מכוננת שאינה זקוקה ליותר מדי מילים. לאחר שנים של ריחוק, בעקבות מותו של האב, מפגיש הגורל שוב את שני חברי הילדות. פייטרו, שהפך בינתיים ליוצר סרטים דוקומנטריים, לוקח פסק זמן מכל עיסוקיו על מנת לשקם חורבה בגובה רב שהותיר לו אביו. ברונו מסייע לו במלאכת השיקום, מה שמאפשר לשניהם ממרחק של זמן ומקום לבחון את הבחירות שעשו בחיים, להתפייס עם דמויות מפתח בעברם ולזכות בנחמה שחברות אמת יכולה להציע.

 

מאיטלקית: שירלי פינצי לב, הוצאת מודן, 199 עמודים

 

עלילה אנושית נוגעת ללב

 

אופוריה מאת לילי קינג

אופוריה מאת לילי קינג

אופוריה מאת לילי קינג מתבסס על דמותה הכריזמטית ויוצאת הדופן של האנתרופולוגית מרגרט מיד. בכישרון ובשנינות שוזרת המחברת סיפור מרתק על חלוצי האנתרופולוגיה המודרנית בעלילה אנושית נוגעת ללב.

נל סטון היא אנתרופולוגית מוערכת אך שנויה במחלוקת, שספרה על ההתבגרות המינית של הילידים באיי שלמה פרסם אותה בעולם המערבי כולו. פן, בעלה האוסטרלי, מקנא בהערכה ובפרסום שזכתה בהם, והוא נחוש להשיג הכרה ופרסום שיעלו על אלה שלה. אחרי ששני ילידים מאחד השבטים מצילים אותו מניסיון התאבדות, פוגש האנתרופולוג הבריטי אנדרו בנקסון את נל ואת פן שברחו משבט קניבלים השוכן על שפת נהר הספיק. בנקסון עוזר להם למצוא שבט אחר שאותו יוכלו לחקור: שבט הטאם, שנשלט בידי נשים. נל מצליחה ליצור קשר עם נשות השבט ולהגיע לגילויים חדשים על חלוקה מגדרית, על מיניות ועל אימהות. בעקבות המפגש עם שבטים בעלי אופי שונה וההיכרות שלהם זה עם זה, השלושה מגיעים למסקנה שניתן לחלק את העולם לארבעה סוגי טיפוסים, שמאופיינים על פי תבנית ארבע רוחות השמיים. במקביל לסחרור אינטלקטואלי, שסופו ניסוח תיאוריה אנתרופולוגית חדשנית, השלושה מוצאים את עצמם בסערת רגשות של חברות, התאהבות וקנאה מתפרצת.

מאנגלית: אורית הראל, הוצאת כתר, 281 עמודים

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, פרוזה, פרוזה מקור, פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.