ספרים חדשים לילדים לקריאה / המלצת נובמבר 2012

| 19/11/2012 | 0 Comments

 

ספרים חדשים לילדים לקריאה / המלצת נובמבר 2012

סדרת ספרים חדשה שכדאי לכם להכיר. אלה הם ספרים המעניקים חוויה תרבותית וחינוכית, מבדרת ועליזה עבור הילדים, מגן הילדים ועד הכיתות הנמוכות בבית הספר.  חלקם יוכלו לשמש ספרי עזר, חלקם מעבירים גם מסרים חינוכיים וכולם מעבירים חוויה תרבותית לילדים וגם יסייעו להוריהם, בהקראה ובפעילויות. בהמשך הסקירה שלפניכם.

 

 

 

 

מסע של קסם המציג עולם שלם ומופלא

טינקֶרטַנְק מאת נורית זרחי

"זוזו זוזו, טינקרטנק מתקרבת! חבורת הפיות מתפזרת לכל עבר, אבל זה כבר מאוחר. מאז הבוקר הצליחה טינקרטנק לשבור שלושה עננים, שתי צמרות צעירות, להפיל קן עורבים, למעוך שיח תותי יער, ועכשיו את עוגת יום ההולדת של המלכה קלרדה דה גרם".

טינקֶרטַנְק הוא יצירה ספרותית יוצאת דופן, של שני יוצרים גדולים: הסופרת נורית זרחי והמאייר דוד פולונסקי.

"פיות אוכלות לבבות פרחים וגרגרי סוכר. ויש להן שכל של פרות, והן עפות בקלות. אבל טינקרטנק לא מצליחה לחשוב מחשבות קלות. גם כשהיא מנסה, היא צונחת לאדמה. אם אני כבדה למה אני פיה ואם אני פיה למה אני כבדה? טינקרטנק שואלת".

מסעה של הפיה טינקֶרטַנְק, שנראית כמו ילדה קטנה עם שיער זקור, עיניים גדולות, נעלי הליכה מסורבלות וכנפיים שמוטות, למצוא את מקומה. מסע של התבגרות, של בחירה, מסע מעבדות לחירות, ממראית העין השקרית אל החיים האמיתיים. סיפורה של פיה שחיה בעולמן הורוד של הפיות. בממלכה קסומה בה מהלכות פיות מושלמות,  מהלכת טינקרטנק בתחושה שהיא לא באמת שייכת ויחד עם מיס עוברין, העורבת החכמה, היא יוצאת למסע שמטרתו לגלות מי היא באמת ולאן היא שייכת. ספר מלא קסם המציג עולם שלם ומופלא. (הוצ' כתר, מנוקד)

להתמודד עם קנאה

מהומה בחווה מאת רינת מצליח

הספר מהומה בחווה מאת רינת מצליח מספר את סיפורן של חיות בחווה, שלא היו מרוצות מעצמן. מכשפת היער מחליטה ללמד את החיות לקח, שבעזרתו מבינות החיות מהו ערך עצמי ומהי אהבה עצמית. זהו סיפור על התמודדות של קינאה ודימוי עצמי נמוך. חובבי בעלי החיים ימצאו בספר איורים מרהיבים של בעלי החיים בחווה.

"ערב אחד התקבצו החיות בניחותא לשיחת חברים על הא ועל דא.  חימו החמור נאנח בקול ואמר "אני לא אוהב את הנעירה! כמה נפלאה קריאתו של קורי התרנגול! להתעורר בבוקר עם קול נפלא ליום שיר ושמחה". וברגעים אלה ממש, טיטי המכשפה עפה מעל החווה, רכובה על מטאטא גדול, מאזינה לשיחת החיות, מגרדת בראשה וצוחקת בצחוק ערמומי וזדוני: "חה חה חה"…"

רינת מצליח אומרת, כי "לפעמים אנחנו לא מעריכים מספיק את עצמנו ואת הדברים שיש לנו. כשהם נעלמים או נלקחים מאתנו, אנחנו מתחילים להבין את ערכם וחשיבותם".

 

מהומה בחווה מאת רינת מצליח / איורים יולן מצגר

להכיר את חיות החווה ולהכיר את המושג קנאה / איורים יולן מצגר

"הרעיון לכתיבת הספר", מספרת רינת, "נוצר במהלך שעורי שפה לכיתות א'-ב'. בין הנושאים שלימדתי, היה נושא חיות בחווה. ילדים רבים לא ידעו איך נקראים קולותיהן של החיות ולפעמים אף התבלבלו. במהלך השיעורים נחשפתי לקנאה ודמוי עצמי נמוך של ילדים בכיתה. ילדים רבים הביעו רצון להיות דומים לחבר זה או אחר לפעמים במראה החיצוני, לפעמים ביכולת ביצוע ועוד.  נושא בעלי חיים קרוב מאוד לליבם של הילדים ואהוד מאוד עליהם  ילדים רבים מגדלים חיות מחמד בביתם. בהשראת התלמידים, החלטתי לכתוב ספר שבו אוכל להעביר להם מסר חשוב שממנו יוכלו ללמוד כיצד להעריך ולאהוב את עצמם כפי שהם ולהיות שמחים בחלקם. הספר, "מהומה בחווה" מציג את סיפורן של החיות בחווה, על אי שביעות רצון מעצמן, וכיצד בעזרת המכשפה טיטי  הן למדו לאהוב ולהעריך את עצמן.  כל ילד יבין דרך סיפור החיות, שגם הוא חשוב, יחיד ומיוחד במראהו ובדרכו, שהוא מתנה נפלאה". (איורים: יולן מצגר, הוצאת גוונים, 23 עמ', מנוקד, לגילאי 4-8)

סיפורים משעשעים

מעשה שלא היה כך היה מאת דוד בר שלום

מהו שמו של ארז? מה פרה סורגת? איך נפתרה בעיית הקרניים של הפילון אפרים? מה קורה כשזברה לבנה עם פסים שחורים פוגשת זברה שחורה עם פסים לבנים? הספר מעשה שלא היה, כך היה מאת דוד בר שלום, כולל אוסף של 11 סיפורי נונסנס משעשעים בחרוזים, כתובים בחן, בהומור ובשנינות, שיעלו וודאי חיוך רחב אצל ילדים ומבוגרים כאחד.  איורי הספר המרהיבים תורמים היטב לסיפורים.

"יום אחד לא היה לי מה לעשות, זה קורה לפעמים, ויכול שוב לקרות, אז ישבתי וכתבתי כל מיני שטויות, שלא היו, וגם לא יכולות להיות.  נא לא להתבלבל ולא להרצין, גם לא צריך כל כך להתאמץ להבין, מה שכן מומלץ, במסגרת החוק, זה פשוט ליהנות, לצחוק ולצחוק. לחשוף שיניים, לכווץ עיניים, לקמט לחיים ולמתוח שפתיים. לצחוק בקול רם, שישמעו השכנים, לתפוס את הבטן ולצבוט בפנים. האם יש לכם מעט חשק וכוח לעשות קצת אנדרלמוסיה במח? אם כן, אז נא לקנח ת'אף, לנשום עמוק ולהפוך את הדף" (מתוך הספר).

 

"הספר נולד במצב רוח 'שטותי' במיוחד, והחל בשרבוט של חמשיר אודות גברת עגלגלת" / איורים: חגאי דובינסקי

מעשה שלא היה, כך היה מאת דוד בר שלום, איורים: חגאי דובינסקי מעשה שלא היה, כך היה מאת דוד בר שלום, איורים: חגאי דובינסקי 

דוד בר שלום מספר, כי "מאז ומתמיד אהבתי לכתוב (לא רק שטויות ולא רק לילדים). הספר נולד במצב רוח "שטותי" במיוחד, והחל בשרבוט של חמשיר אודות גברת עגלגלת. בהמשך נכתבו קטעים חדשים ובתים נוספים". ספר מקסים ולבבי שתופס את העין כבר מהדף הראשון. (איורים: חגאי דובינסקי, הוצ' ספרי חוויה, מנוקד לילדים)

להכיר את הערך "נתינה"

ירח זורח מאת חדוה גבריאל

דרך הקריאה בספר ירח זורח מאת חדוה גבריאל, נוכל לתת לילדים מבט חדש על התופעה של הירח הנחמד שמסתכל עלינו ממרום, ולהורים אפשרות להסביר את הקשר, בין נתינה לאחר לבין התחושה הפנימית שמעשה זה נותן לנו. 

נכון, שאנחנו הגדולים כבר יודעים (בערך) את הצד המדעי ואת ההסברים המשכנעים של חוקרי הגלקסיה העצומה, בה אנחנו חיים לגבי התרוקנותו והתמלאותו של הירח. לעומת זאת, ילדים אשר רואים תופעה זו סקרנים לדעת למה הירח מתרוקן ומתמלא? הספר ירח זורח נותן לנו ולילדים ראייה מעניינת, משעשעת ואחרת על תופעה זו. מסופר על הירח השמנמן בשמיים, שנותן כל ערב חלק מאורו הנוצץ למגוון דמויות אשר זקוקות לרגע- לאור קטן, ולכן הוא הולך ומתרוקן. הוא נותן בנדיבות גדולה כ"כ עד שנשאר חיוך קטן כמו בוטן..(אין יותר מידי מקום מאוזן לאוזן). וכאשר ילדה קטנה שואלת אותו: "למה אתה נהייה קטן, אתה מרגיש חולה?" הוא עונה לה בנחת- שהוא מרגיש נפלא, ומעולם לא הרגיש יותר מלא…  מבפנים! כי מי שנותן בנדיבות מקבל בחזרה כוח להתמלא מחדש.

לדעת המחברת, הספר מתאים מגיל שנתיים כאשר ההורה יושב ומקריא את הספר ומדבר עם הילד על השינוי שיש בירח ועל מושג הנתינה לאחר ועד גילאי 8-9 כאשר הילד כבר יכול לקרוא לבד ולהבין גם את המסר הכ"כ חשוב של נתינה לאחר. (איורים: דניאל ווליך, הוצאת ספרי צמרת, מנוקד).

 

למה כדאי להיות עכבר?

'מעשה בעכבר שלא רצה להיות עכבר' מאת אהוד מנור

מה היתרונות בלהיות עכבר? את זה צריך העכבר לגלות, והוא עושה דרכו לגילוי באמצעות החרוזים המשובחים וההומור העדין של אהוד מנור בסיפור בחרוזים מעשה בעכבר שלא רצה להיות עכבר.

העכבר מרגיש עלוב ומסכן. לכן, הוא מחליט שכדאי לו להיות בעל חיים אחר. הוא עובר מחיה לחיה: מאריה ועד דג זהב, מפיל ועד ציפור, ומגלה שעל כל יתרון שיש לחיה יש גם חיסרון המיוחד לה.

אהוד מנור ז"ל, מגדולי הפזמונאים בישראל, זוכה פרס ישראל לזמר העברי, פרס אקו"ם על מפעל חיים ופרסים רבים נוספים. (איורים: הילה חבקין, הוצ' מודן, מנוקד לילדים)

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.