ספרים חדשים לילדים לקריאה – המלצת דצמבר 2012

| 24/12/2012 | 0 Comments

סדרת ספרים חדשה שכדאי לכם להכיר. אלה הם ספרים המעניקים חוויה תרבותית וחינוכית, מבדרת ועליזה עבור הילדים, מגן הילדים ועד הכיתות הנמוכות בבית הספר.  חלקם יוכלו לשמש ספרי עזר, חלקם מעבירים גם מסרים חינוכיים וכולם מעבירים חוויה תרבותית לילדים וגם יסייעו להוריהם, בהקראה ובפעילויות. בהמשך הסקירה שלפניכם.

 

 

 

להיזכר בקיומם של היופי והטוב

אנשים טובים באמצע הדרך מאת נעמי שמר

"אנשים טובים באמצע הדרך, אנשים טובים מאוד, אנשים טובים יודעים את הדרך ואיתם אפשר לצעוד".

שירה הנודע והאהוב של המשוררת נעמי שמר "אנשים טובים" מוגש לראשונה בספר ילדים, אנשים טובים באמצע הדרך, עם איורים של אחד מבכירי המאיירים בישראל יוסי אבולעפיה. בשמחת  החיים ובקצב הדינמי האופייניים לשירתה של נעמי שמר – כמו ברבים משיריה שהפכו לחלק מחיי כל ילד ומבוגר בישראל – היא מזכירה לנו את קיומם של היופי והטוב שנמצאים סביבנו תמיד ולפעמים קשה לנו להבחין בקיומם. עוד מזכרת וגעגוע למבט האופטימי, לשפה המדויקת, למוזיקה בין המילים, שמונה שנים לפרידה (הוצ' עם עובד, מנוקד)

 

שירים לילדים

"העולם

בזכותו של מי קיים?"

בזכותם של קטנטנים,

בכל מקום, ובכל הזמנים,

ובזכות קטני עולם

העולם קיים!

שירים לילדים על רוח, כוכבים, גינות וילדים שכתב שאול טשרניחובסקי בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת. נכדו, ד"ר אלכסנדר וילנסקי, ליקט את השירים באהבה מכתבי עת לילדים ומספרים לילדים שאזלו מזמן. בספר בגינה לוקטו כ-20 משיריו של טשרניחובסקי, וכולל סוף דבר – איך נולד השיר? סיפור אמת ודמיון שכתב שלמה טנאי.

שאול טשרניחובסקי משורר, מתרגם, עורך ורופא ילדים. נולד ברוסיה ב-1875 והתחנך ב"חדר". שם למד עברית. בתיכון למד באודסה שברוסיה, ונפתח לתרבות העולם. למד רפואה בגרמניה ובשווייץ ועלה לארץ בשנת 1931, כאן נפטר ב-1943. מדי שנה מעניקה עיריית תל אביב-יפו את פרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת. (איורים: ליאורה גרוסמן, הוצ' עם עובד, 43 עמ', מנוקד)

פתרונות חינוכיים

אבל הוא התחיל! מאת: מיכל דליות ועפרה שפר-ברוש, הוא ספר ראשון בסדרת מיכל דליות לילדים. הזדמנות ראשונה לילדים להתוודע דרך סיפור משעשע וללא תיווך ההורים לפתרונות החינוכיים של מיכל דליות.  

ריבים בין אחים הם תופעה מוכרת ומטרידה בחיי המשפחה. הורים רבים נגררים למעורבות במריבות במטרה להקל על עצמם ועל הילדים. אך האם זהו הפתרון? יכול להיות שההורים רק מלבים ומעצימים את המריבות? ומה כדאי לעשות כדי להשיב את ההרמוניה המשפחתית?

"כמו כל סיפור טוב, גם ספר זה, נולד מתוך מפגש בין חלום ליוזמה: אני חלמתי להגיע אל הילדים באופן ישיר ולתת להם מידע וכלים להתנהגויות נכונות ועפרה, כתסריטאית ואמא לשניים, ידעה להפוך את החלום למציאות. זאת הזדמנות ראשונה לילדים להתוודע דרך סיפור וללא תיווך הורים, לעקרונות החינוכיים שלי. חוויית הסיפור מפגישה את הילדים עם דמויות ומצבים שמעוררים בהם הזדהות, וכך קל להם יותר להבין ולהפנים את המסרים. שתינו תמימות דעים לגבי הצורך לחדד את עקרונות הטיפול במשברים בין הורים לילדים. להורים של היום יש קושי אמיתי לפתור בעיות התנהגותיות של  ילדיהם. לכן, כל ספר בסדרת ספרי "מיכל דליות לילדים" יתמודד עם בעיה משפחתית נפוצה ועם הדרכים להתמודד איתה ויציע לה פתרון (ואולי אף משפטים לציטוט). אנחנו בטוחות שהקריאה המשפחתית בספרים תיצור חוויה משותפת לילדים ולהוריהם, אשר תניב פירות בהמשך חייהם המשותפים", כותבת מיכל דליות.

מיכל דליות היא יועצת משפחתית, מנחת התוכנית סופרנני, מנכ"ל מרכז מיכל דליות ומחברת הספר אין ילדים רעים. עפרה שפר-ברוש היא אם לשני ילדים, רעיונאית, תסריטאית וכותבת להנאתה ולמחייתה. בסוף הספר יש אחרית דבר להורים (איורים: רונה מור, הוצ' כנרת, מנוקד)

יצירתיות ודמיון

זוטה מכשפה חסרת השראה מאת אשכר ארבליך-בריפמן הוא סיפור שובב ומלא הומור על כישרון, על יצירתיות ועל דמיון.

זוטה בת השבע וחצי מקבלת ליום הולדתה מתנות רבות: קדרה וכפות עץ להכנת שיקויים, מראת קסמים חדשה, צבעים קופצניים, והמתנה המיוחדת מכולן – מחברת מדברת שאת דפיה הריקים יש למלא.

כולם רוצים להשתמש במחברת: מציירים בה ציור, כותבים מתכון לשיקוי חדש, משרבטים שיר קצר או לחן של מנגינה. רק לזוטה אין רעיונות. איך זה ייתכן? פשוט מאוד – חסרה לה השראה! מרוה ואניס, חברותיה של זוטה, מנסות לעזור לה בדרכים קסומות, אבל מתברר שההשראה לא באה בקלות: צריך לשכנע אותה שכדאי לה להגיע. (איורים גיל טורייצה, הוצ' כנרת, 79 עמ').  

 

מוזמנים לקרוא על הסופרת ויצירתה

http://readbooks.co.il/eshkareb-2012

לקבל עכשיו, ומיד!

 

רוני ארנבונת רוצה הכל

רוני ארנבונת רוצה הכל

"אַתְּ לֹא יְכוֹלָה לְקַבֵּל כָּל מָה שֶׁאַתְּ רוֹצָה. אֲבָל אֲנִי רוֹצָה כָּל מָה שֶׁאֲנִי רוֹצָה. יֹפִי, תַּמְשִׁיכִי לְהִתְנַהֵג כָּכָה. לְיָדֵךְ אֲנַחְנוּ נִרְאִים כְּמוֹ יְלָדִים טוֹבִים". רוני ארנבונת גיבורת רוני ארנבונת רוצה הכל מאת מייקל קפלן, היא ארנבת טיפוסית: תמיד חמודה, לפעמים מתישה, ולעתים רחוקות מבינה למה היא לא יכולה לקבל את מה שהיא רוצה, ומיד! כתיבה שופעת הומור, דמויות מלאות אופי ומשפחה מיוחדת במינה, שהדילמות שלה מעוררות הזדהות מידית. מקסים! (איורים: ג'וריש סטפן, הוצ' כנרת, מנוקד).

אהוב את עצמך כפי שהנך

גן השעשועים לכל הצורות והצבעים מאת ורדה אליעזר

בבית ריבועי בצבע לבן, שהיו לו חלונות ריבועיים ווילונות לבנים, דלת לבנה ריבועית וגג לבן ריבועי, גרה משפחה ריבועית: אבא ריבוע, אמא ריבועית וריבועוני הקטן. יום אחד ריבועוני הקטן חזר מהגן קצת עצוב, ואמר: "אמא, איפה אפשר לקנות אף אחר? ואיפה אפשר למצוא צבע אחר?".

גן השעשועים לכל הצורות והצבעים מאת ורדה אליעזר, פותח בפני כל ילד וילדה, עולם של צבעים וצורות בחוויית קריאה צבעונית ומהנה. בבילוי מעניין המגרה את הדמיון, בצורות ובצבעים שונים, לומדים הילדים לאהוב ולקבל את עצמם ואת השונה מהם. ורדה אליעזר מספרת כי המסר שהספר מעביר הוא "אהוב את עצמך כפי שהנך". מקסים. (איורים ססגוניים: ליה קורץ, הוצ' ספרי צמרת, מנוקד)

 

שירי פינוק ומשחק לפעוטות

נשיקה באף – שירי פינוק ומשחק מאת נָתִי בַּיִת מספרים לנו על כמה נעים להתפנק אצל אמא, לקבל נשיקה באף, להכין עוגיות מחול, לפגוש במים ובשמש – ממש תענוג! ולאמא וגם לאבא, כמה נעים לפנק בשירים האלה, בבית ובחוץ, על הברכיים ועל הסיר, שירים קצרים וארוכים, מחורזים ומחייכים, מדגדגים ואוהבים.

נָתִי בַּיִת, אבא לילדים, עלה מרוסיה בתחילת שנות התשעים, בעל תואר ראשון ללשון עברית וספרנות, עד גיל 19 לא ידע את השפה העברית. לימים עם לידת בתו בישראל, למד את "שפת הילדים" וכחלק מחוויות ילדותו השנייה החל לכתוב עבור בתו ספורים קצרים ושירים בעברית. זהו ספרו השני, לאחר 'אבא אמא קרוסלה'. את השירים מאירים איוריה של הילה חבקין, המעניקים מבט חדש ופיוטי אל עולמו של הפעוט (הוצ' מודן, ספר קשיח לפעוטות, מנוקד)

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.