הקרדיולוג שחולל מהפכה ברפואה חושף בספר חדש כי יישום חזון בן גוריון היה מכונן שלום באזור

| 24/09/2018 | 0 Comments

מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת דוקטור שלמה גבאי

מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת דוקטור שלמה גבאי

קרדיולוג ישראלי שאחראי לשורת פטנטים בתחום רפואת הלב ובהם מסתמים ביולוגיים שאינם מצריכים נוגדי קרישה, טוען בספר חדש שיצא לאחרונה, כי דוד בן גוריון המנוח היה יכול להיות האיש שהיה מביא למהפכה במזרח התיכון ולהביא שלום והוא גורס גם כי עדיין כיום, ניתן לכונן שלום נכסף ולסכל את כוונות איראן להשתלט על האזור.

בספר מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת ד"ר שלמה גבאי, יליד מרוקו, מוצגת השאלה האם דוד בן-גוריון הוא אחרון נביאי ישראל? הספר נכתב כדי לתת מענה לשאלה זאת. המחבר מציע לקוראיו להתבונן מקרוב על הולדתה של מדינת ישראל כשהוא מתמקד באדם שהפך את האומה הקטנה למדינה. באמצעות תובנות חדות על ההיסטוריה התנ"כית, על יחסים בינלאומיים ועל קשרי גומלין ודיפלומטיה בינלאומית מציג ד"ר גבאי בפני קוראיו את האדם הגדול ביותר, לדעתו, בתולדות עם ישראל בעת האחרונה ואת הישגיו יוצאי הדופן. גבאי אינו מוכן להניח לחלום השלום של בן-גוריון לקמול ולגווע והוא מציע חזון שמתאר כיצד יכולה מדיניות החוץ האמריקנית לסייע לישראל לחבור למדינות אחרות במזרח התיכון כדי לסכל את ניסיונותיה של איראן לשלוט באזור ולכונן סוף-סוף שלום בר-קיימא.

 

ד"ר שלמה גבאי (74), נשוי ללאה ואב ל-4, מתגורר כיום בארצות הברית. עלה לישראל בשנת 1956 בגיל 12 לאחר שעזב את ביתו בקזבלנקה שבמרוקו בעקבות גילויי אלימות של הערבים המקומיים כלפי היהודים. את לימודי התיכון סיים בכפר הנוער הדתי כפר-חסידים בשנת 1962 בה התגייס לצה"ל. בשנת 1966 בתום שירותו כקצין שריון החל ללמוד רפואה באוניברסיטת מונפלייה בצרפת. במהלך שנת הלימודים הראשונה 1967 שב לישראל כדי להצטרף לחטיבה שלו במלחמת ששת הימים. כעבור שלוש שנים במונפלייה חזר לישראל וסיים בשנת 1972 את בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב. זמן קצר לאחר שסיים את הסטאז' פרצה מלחמת יום הכיפורים וד"ר גבאי התגייס שוב למלחמה, הפעם כקצין רפואה גדודי בסיני. ד"ר גבאי התמחה במשך שנתיים בניתוחי לב בתל-אביב והמשיך את התמחותו בכירורגיה כללית ובניתוחי לב בבית הספר לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין בניו יורק.

ד"ר גבאי עבד במשך עשרים וחמש שנה בניו יורק ובניו ג'רזי כמנתח וכפרופסור לכירורגיה. בשנת 1996 הסב סוף-סוף את שנות המחקר הרבות שלו, ההמצאות והפרסומים בתחום התותבים הביולוגיים למיזם פרטי. הוא הקים חברה למכשור רפואי שמתמקדת בטכנולוגיה שמאפשרת עמידות יותר גדולה למסתמי לב ביולוגיים, ללא צורך בתרופות נוגדות קרישה. כיום הוא ממשיך בעבודתו בחברה לתותבים ביולוגיים הן כממציא ההתקנים והן כמנהל הרפואי בחברת BioIntegral Surgical, Inc בטורונטו – קנדה.

תחום נוסף שמלהיב את ד"ר גבאי היה מאז ומתמיד תולדות עם ישראל ומחשבת ישראל. מאז מלחמת יום הכיפורים ב- 1973 הייתה בו כמיהה לכתוב על ישראל ועל האב המייסד שלה דוד בן-גוריון. הוא המתין ארבעים שנה עד פתיחת הארכיונים בישראל ובארצות הברית כדי לאשש את התיאוריות שלו על המערכת במדינת ישראל, על הציפייה לשלום, מדוע ישראל זקוקה לחוקה וכמה עובדות היסטוריות מרכזיות בתולדות ישראל. הוא השקיע את מרצו ואת ניסיון חייו, מחקר היסטורי ואהבה עזה לישראל בספרו החדש.

על אף שספר זה מוקדש להוריו של המחבר, הוא חש חובה להקדישו גם לחבריו בני מחזור 1964 של קורס קציני שריון. למרות שהמחבר פגש רבים מהם במהלך מלחמת ששת הימים, במלחמת יום הכיפורים הוא לא פגש איש מהם. שמונה מאות טנקים הושמדו בחזית המצרית בלבד ורבים נוספים הושמדו בחזית הסורית וסביר להניח שחלק מחבריו (ואולי כולם) נהרגו. הטרגדיה במלחמה הזאת שפרצה כתוצאה מכך שגולדה מאיר פעלה בניגוד לעקרונותיו של בן-גוריון, היא זאת שהשפיעה עליו בכתיבת ספרו זה.

חלק מכריע במורשת בן-גוריון היה חזונו באשר לשמירה על חוסנה של ישראל והוא כלל בין היתר את העקרונות הבאים: לעולם לא יוקרב ביטחונה של ישראל תמורת שלום; ירושלים לא תחולק לעולם; שמירת מעמדה של ישראל כמדינה על בסיס זכות השיבה של העם היהודי לארץ אבותיו; שאיפה לשלום עם הערבים, משום שהשלום חשוב באותה מידה כמו קיומה של מדינה יהודית; העמדת ישראל בראש סדר העדיפויות כאשר מדובר באיומים קיומיים והסתמכות על כוחות ישראליים בהגנה עליה; הנהגת עיקרון ה"ממלכתיות" או הצבת האינטרס של המדינה מעל כל אינטרס מדיני פוליטי או מפלגתי.

המחבר מאמין כי בעת הזאת קיימת חשיבות מכרעת לשמירה על עקרונות אלה כדי להשיג שלום לצד ביטחון. פני המזרח התיכון שמשתנים כיום מציגים הזדמנות ייחודית להשיג שלום כשמספר המכשולים קטן מבעבר. המחבר מאמין שלכל אחד מהאירועים ההיסטוריים המרכזיים בתולדות היהודים, לפחות לאלה שהספר דן בהם, הייתה תכלית שאלוהים התכוון אליה, לרבות תפקידו של דוד בן-גוריון עצמו. כפי שהיהודים נוהגים לומר: למרות שעמים רבים נחושים זה אלפי שנים להשמיד את היהודים או את מדינתם, היהודים ממשיכים להתקיים והם חזקים מתמיד.

 

ד"ר שלמה גבאי מספר: "ספרים רבים נכתבו על דוד בן-גוריון, מדוע צריך ספר נוסף? הדחף לכתיבת ספר זה והכוח שהניע אותי לעשות זאת התעוררו בי במלחמת יום הכיפורים, בזמן שירותי כקצין רפואה באוגדה של אריאל שרון. על פי הכשרתי הצבאית אני קצין שריון ומילאתי תפקיד זה במלחמת ששת הימים. תוך שעות ספורות בלבד ממועד פרוץ המלחמה הבנתי שאנו נמצאים בשדה הקטל ושהפוליטיקאים אכזבו אותנו. הבטחתי לעצמי שאם אצא בחיים מהמלחמה המדממת הזאת, אכתוב ספר על המלחמה ועל הפוליטיקאים ובמיוחד על גולדה מאיר ששיחקה 'רולטה רוסית' על עצם קיומנו".

"בספר אני מסביר שאילו פעלה ממשלת ישראל דאז לפי מורשת בן-גוריון והצבא היה מקבל הוראות מתאימות, מצבה של ישראל יכול היה להיות טוב הרבה יותר כולל מעמדה בהקשר לשלום עם הערבים. בין היתר מתואר כיצד אפשר היה למנוע מהמצרים לחצות את תעלת סואץ ללא התערבות מטוסי חיל האוויר. גולדה מאיר וידאה שחצי האי סיני יהיה ריק מכוחות ישראליים כדי לרַצות את האמריקנים. פעילות שהייתה מנוגדת לתפיסה של בן-גוריון שגרסה כי במקרה שישראל בסכנה – ישראל קודמת לכול".

"למרבה הצער, נאלצתי להמתין יותר מארבעים שנה עד שהארכיונים בישראל ובארצות-הברית נפתחו לציבור. אז נוכחתי לדעת, לצערי, שההתרשמות שלי ב-1973 הייתה נכונה. הגרסה האנגלית של הספר ארוכה ומפורטת מאוד ואילו הגרסה העברית היא תכליתית, אך גם מספרת את הסיפור במלואו. מקריאת תקציר הספר יכול הקורא להבין היטב את מורשת בן-גוריון ואת התכנים הכלולים בספר".

ד"ר שלמה גבאי מוסיף: "אני מקווה שספר זה יעניק לכם חוויה יהודית וישראלית חיובית. בספר מודגש גם הניסיון הקשה שעבר העם היהודי בכל תולדותיו במשך ארבעת אלפים שנה".

הראשון שהינדס והשתיל מסתמים בשיטה טרנסאפיקלית

ד"ר שלמה גבאי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

ד"ר שלמה גבאי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

ד"ר שלמה גבאי סיים את לימודיו בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב בשנת 1972. הוא התעניין בשתלים ביולוגיים עבור מסתמי לב עוד בהיותו סטודנט לרפואה. לאחר מכן התמחה בניתוחי לב ובכירורגיה כללית בבית הספר לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק, שם היה חלוץ המיכשור והניסויים לבדיקת העמידות וההידרו-דינמיקה של מסתמי לב. ד"ר גבאי הוא פרופסור-חבר לכירוגיה בבית הספר לרפואה ניוארק בניו ג'רזי, שם המשיך לעסוק בניתוחים ולפרסם מאמרים רבים בנושא מסתמי לב, ובמיוחד בתחום הביו-חומרים.

הוא פרש מאוניברסיטת ניו ג'רזי בשנת 1996 כדי להמשיך במחקר בסביבה שונה במסגרת מיזם פרטי. שם יכול היה ד"ר גבאי להתמקד בפיתוח החשיבה החדשנית שלו במסגרת מיזם חופשי. ההתקדמות שלו בביו-חומרים הובילה ליצירת No-React®, לטיפול ברקמות, המאפשר למסתמים של חברת BioIntegral Surgical עמידות לכל החיים, ללא תלות בגילם של המטופלים. מחקרו הוביל ליצירת מסתמים וכלי דם ביולוגיים שעשויים לשמש חלופה למסתמים מכניים וסינתטיים מיושנים אפילו אצל ילדים צעירים, שידוע כי הם דוחים שתלים ביולוגיים באופן מואץ.

גבאי הוא ממציא ההתקנים והמנהל הרפואי בחברת BioIntegral Surgical. המומחיות הייחודית שלו בביו-הנדסה קרדיווסקולרית ויותר מארבעים שנות ניסיון בתכנון מסתמי לב הביאו לשוק את המוצרים בעלי הרקמה העמידה והיעילה ביותר. בין תחומי ההתעניינות הרבים של ד"ר גבאי נכללת גם ההבנה של תהליכים ביולוגיים בגוף האדם. הוא חוקר את התחום כבר 43 שנים, במטרה להבין כיצד הגוף דוחה שתלים. מחקרו הסתכם בגילוי הטיפול בהתאמה ביולוגית של No-React. הוא היה מנחה מחקר ופיתוח ותמיכה קלינית עבור קו הטיפול ב-No-React® עבור מסתמי לב המיוצרים בחברת BioIntegral Surgical Inc.

החשיבה שלו "מחוץ לקופסה" הובילה לאפשרויות טיפול רבות, שאחרת לא היו קיימות: הוא היה הראשון שהינדס והשתיל מסתמים בשיטה טרנסאפיקלית (transapically-delivered) דרך שריר הלב. המוצרים הביולוגיים לחלוטין שלו שהושקו בשנות התשעים היו הראשונים והיחידים מסוגם בשוק; הוא פיתח כלי דם אאורטליים בעלי קוטר גדול עם או בלי מסתם, שאין להם חלופה מלבד שתלים מן החי; וגישות חלופיות לשיקום מסתמים שחסכו שעות של שימוש במכונת לב-ריאה, ואשר יכולות לנבא את התוצאות עוד לפני השתלת ההתקן.

BioIntegral Surgical עובדת עם ד"ר גבאי מאז הקמתה, והוא והתמיכה הרפואית של צוותו הם גורם חשוב ביותר ביכולת של החברה להציע מוצרים למנתחים. לאור ארבעים שנות הניסיון שלו בתחום מסתמי הלב, המשוב הקליני שלו למנתחים והמומחיות שלו בהדרכה גלויים לעין.

אחרי יותר מ-18 שנים של מחקרים קליניים והשתלות, הטיפול ב-No-React הוכח כאמצעי מעולה למיתון הסתיידות והתנוונות. מחקרו של ד"ר גבאי השיג עמידות לטווח ארוך של שתלים ביולוגיים עד כדי כך שאפשר לטעון כיום שמסתמי הלב No-React יכולים להחליף כל מסתם מכני. הוא מאמין שזה רק עניין של זמן עד שכל קהילת המנתחים תבין זאת, ומסתמים מכניים ובעיית נוגדי הקרישה יהפכו לנחלת העבר.

תרומתו של ד"ר גבאי בתחום ניתוחי לב וכלי דם

 

בשנת 1969, בעת לימודיו בבית הספר לרפואה בתל-אביב שמע ד"ר גבאי לראשונה על החלפת מסתמי לב. אז השתמשו בעיקר במסתמים מכניים שנקראו Starr-Edwards Bowl. הוא שאל את הפרופסור המרצה מהי העמידות של המסתמים הללו, המרצה ענה: בערך שנתיים. הסטודנט שלמה גבאי שאל את הפרופסור המרצה כיצד ייתכן שהאמריקאים כבר הגיעו לירח, אבל כאן לא יודעים לבנות מסתם עמיד יותר שאינו מצריך שימוש בנוגדי קרישה. המרצה ענה שהבעיה האמיתית היא גורמים ביולוגיים ולא בעיות הנדסיות. לד"ר גבאי היתה מאז ומתמיד זיקה לטכנולוגיה והוא החליט שזו תהיה משימתו העתידית, שתשפר את תחום ניתוחי הלב.

המאמר החשוב הראשון של ד"ר גבאי פורסם ב-1978, בהיותו מתמחה בניתוחים קרדיולוגיים. מאמר זה מתאר שלראשונה נמצאה דרך טובה ומדויקת יותר לאפיין את יעילות זרימת הדם במסתמי הלב בכלל, והוא טבע מונח חדש שעתה התקבל ברחבי העולם, בשם EOA – Effective Orifice Area.

אחרי ההתמחות בניתוחי לב בבית הספר לרפואה על שם אלברט איינשטיין בניו יורק התקבל ד"ר גבאי כמתנח מומחה במחלקה הקרדיולוגית, בשל הלהט שלו לחקור ולהבין מדוע מסתמים ביולוגיים הם בעלי עמידות מוגבלת. ד"ר גבאי עבד תמיד כמנתח במסגרת אקדמית ומעולם לא פנה לפרקטיקה פרטית. במקביל לעבודתו הרפואית הוא תמיד הקדיש זמן למחקר במעבדה בלילות ובסופי שבוע.

בשנת 1984 הצטרף ד"ר גבאי לבית הספר לרפואה בניו ג'רזי. אחרי מחקר מעמיק על מאפיינים המו-דינמיים של מסתמי הלב הוא למד על הגורמים הביולוגיים שבגינם התותבים מתנוונים, וכן את גורמי העמידות של מסתמי לב מכניים, וכיצד העיצוב משפיע על כושר העמידות של מסתמים ביולוגיים. מחקרו של ד"ר גבאי התמקד בגורמים המכניים והביולוגיים של מסתמי לב תותבים. אין ספק שאלה נושאים בלתי שגרתיים למחקר. אחרי פרסום עבודתו של ד"ר גבאי בנושא בדיקת בלאי של מסתמי לב, הוא הוזמן לייצג את ארצות-הברית בדיונים על התקן הבינלאומי למסתמי לב ISO1990. הוא כתב את הדרישות לבדיקת העמידות עבור תקן ISO1990 למסתמי לב, שהפך לחלק בלתי נפרד מהדירקטיבה האירופית.

ד"ר גבאי עזב את האקדמיה בשנת 1998 והצטרף לחברה פרטית בתפקיד המנהל הרפואי, שם יכול היה לבטא את כישורי התכנון והעיצוב שלו. כיום, אחרי יותר מ-30 אלף השתלות מסתמי לב, רובן באירופה, מעולם לא נקרע אף אחד מהם. זוהי הוכחה לכך שד"ר גבאי תכנן ועיצב מסתמים לפי אמות מידה נכונות אשר יכולים לעמוד בלחץ פעילות הלב, הן מסתמים אאורטליים והן מיטרליים, שבהם הלחץ גבוה במידה רבה יותר.

אמות מידה אלה ידועות בכינוי "החוקים של גבאי בתכנון מסתמי לב ביולוגיים עמידים". חוקים אלה אושרו במשך כ-18 שנים של השתלות מסתמים, ללא שום מקרה של כישלון רקמת המסתם. העברת מחקרו ליזם פרטי אפשרה לו להאיץ את מחקרו ואת עבודתו החדשנית.

כאמור, במקביל עבד ד"ר גבאי על התהליך הביולוגי. הוא הצליח לאפיין טיפול קונוונציונלי יחסית בעמידות מוגבלת, במיוחד בקרב מטופלים צעירים, והתוצאה היתה גילוי הטיפול שנקרא No-React, שבו שינויים ביולוגיים ברעילות של מסתמים קונוונציונליים הופכים את המסתמים לכאלה שהגוף אינו מזהה אותם כגורם זר. המחקר התאפשר בעקבות הגילוי שהתנוונות מסתמי הלב היא בעיה אימונולוגית (חיסונית), ולכן גם הפתרון צריך להיות כזה.

פורסמו מחקרים רבים על No-React, ורק שלושה מהם מוזכרים כאן. מחקרים רבים שנערכו ב-German Heart Center בברלין הוכיחו שמסתמי No-React עמידים בפני זיהום כמו שתלים מן החי, כפי שהיה במסתמים המכניים הרגילים שגרמו לדלקת פנים הלב endocarditis)). קבוצת המחקר בברלין מצאה שמסתמי No-React עמידים בפני זיהום כמו שתלים מן החי (מסתמים אנושיים), אך יש להם יתרונות על פני שתלים מן החי. כיום, במדינות רבות באירופה, כאשר מנתחים זקוקים למסתמים במקרה של דלקת פנים הלב, הם מעדיפים את No-React. כיום מיוצרים מסתמים אלה בחברת BioIntegral Surgical Inc בקנדה. מרכז הלב בברלין אישר שמסתמי No-React מצופים באנדותל חד-שכבתי, המעניק למסתם תאימות ציטולוגית רבה יותר, הם עמידים בפני זיהום, ולא דווח שום מקרה של קרישיות שאופיינית למסתמים רבים. התאימות הציטולוגית המוחלטת במאה אחוזים ושכבת האנדותל נחשבים "הגביע הקדוש" בתחום הניתוחים הקרדיולוגיים.

עורקים ביולוגיים המטופלים ב-No-React מושתלים כיום כאשר יש זיהום בשתלים סינתטיים, והם מתרפאים היטב. הדבר הפחית בצורה ניכרת את שיעורי התמותה ואת הצורך בקטיעת רגליים במיוחד כאשר השתל מתפצל מאבי העורקים לשתי הרגליים.  ד"ר גבאי רשם בארצות-הברית יותר מחמישים פטנטים, וכן פטנטים בינלאומיים רבים.

+++

מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת דוקטור שלמה גבאי

מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת דוקטור שלמה גבאי

בהתייחס לספרו, מטעים ד"ר גבאי, כי "בן-גוריון היה ראש ממשלת ישראל לאורך מרבית השנים הללו. למזלי למדתי כמעט כל דבר על אודותיו. אין ספק שחזיתי בנס הגדול ביותר בהיסטוריה היהודית. כולנו יכולים להסכים עם דבריו של שמעון פרס, שאמר כי דוד בן-גוריון היה משה רבנו של דורנו, ג'פרסון שלנו (ראו ספרו של שמעון פרס), כולל כל הדמויות התנ"כיות הגדולות.

"בן-גוריון היה איש מעשה, "ביצועיסט". היה לו אומץ להכריז על הקמת מדינת ישראל נגד כל הסיכויים. יתרה מכך, הוא היה פרגמטי. הוא נאבק באנשים שרצו "הכול או לא כלום", באלה שרצו את שתי גדות הירדן. אילו אימצה ישראל את העמדה של אנשי הימין דאז, מדינת ישראל לא היתה קמה. הוא הבין שעבדאללה מלך ירדן לא היה מעוניין שהערבים ינצחו. (ירדן היתה פשוט נמחקת מעל פני הארץ). יתרה מכך, הוא הבין שהשלום עם הערבים חשוב באותה מידה כמו קיומה של מדינה יהודית, וידע שזה לא יקרה בן-לילה. הוא האמין שהתנ"ך הוא המנדט של היהודים והבין גם עניינים צבאיים. בכל זאת, חרף כל הבעיות שהיו לו, הוא יצר דמוקרטיה אמיתית. אין ספק שהשכינה האלוהית שרתה עליו. כפי שידוע לנו כיום, אילולא נמלטו 700 אלף ערבים למדינות ערב השכנות, ישראל לא יכולה היתה להיות דמוקרטיה. אותם ערבים שנמלטו מפלשתינה עשו זאת בגלל פחד חסר בסיס (ראו מלחמת 1948, ראו גם בפרק 14 על התנאים לשלום). נקווה שלא יהיו עוד ספקות, היות שזה הדבר הטוב ביותר שהערבים זקוקים לו. מגיע להם שלום לא פחות מאשר לישראלים. לכן בן-גוריון עליו השלום הוא הגיבור שלי, מסכם ד"ר גבאי.

 

מדוד עד דוד לא קם כדוד מאת ד"ר שלמה גבאי. מאנגלית: מירה ילין, הוצאת המחבר, שנת 2018, 350 עמודים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: דף הבית פנאי, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.