היבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל / ספר מחקרים בעריכת פרופסור אליעזר ויצטום וד"ר נמרוד גריסרו

| 15/08/2012 | 0 Comments

ספר מחקרים מקיף על עולי אתיופיה יצא לאחרונה ביוזמת הסוכנות היהודית והוצאת הספרים של אוניברסיטת בן גוריון שבנגב. הספר, בעריכתם של  פרופ' אליעזר ויצטום וד"ר נמרוד גריסרו, מאפשר הצצה נדירה לסיפור חייהם המיוחד של העולים מאתיופיה בדרכם לארץ המובטחת ולמסע קליטתם בארץ.

ספר זה מיועד לאיש המקצוע, ולקורא המשכיל שמעוניין להרחיב את ידיעותיו. הספר מהווה ציון דרך בתחום הבין-תרבותי, נדבך נוסף בניסיון להבין את התרבות, המנהגים והאמונות המורכבים והמיוחדים של העולים מאתיופיה.

מטרת העורכים הייתה להביא לאנשי המקצוע העוסקים בעדה ולאלה המתעניינים והרוצים להרחיב הבנתם בה, ספר הניתן לקריאה ולהבנה ללא רקע מקצועי, המאגד בתוכו את הידע העדכני בתחום, הקליני והמחקרי.

18 הפרקים בספר מאגדים ניסיון קליני רב שנים, עבודות מחקר ותכניות עבודה העוסקות בהיבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל.

הספר מספק בסיס ידע המחבר את הרקע ההיסטורי העתיק של העדה, דרך תלאות העלייה ממחנות ההמתנה באתיופיה, דרך מרכזי הקליטה בישראל. הוא מאפשר הצצה נדירה לעולמו הפנימי של עולה ותיק, שנקלט והפך לאזרח המעורה במדינה, המספר בגוף ראשון על חוויותיו הקשות בדרך לארץ המובטחת ועל משבר הקליטה ומשמעותו.

הספר גם תורם תרומה ייחודית להבנת מנהגים יחודיים של בני הקהילה ולאמונות המאפיינות אותה. בין היתר נסקרות בספר תופעות כמו אמונה בעל-טבעי, "הזאר", והבנת התופעה כחלק מהתרבות, ביטויי האבל והטראומה המיוחדים לתרבות זאת, אי הבנות, סכסוכים ואלימות במשפחה, גורמים מרכזיים הקשורים להתנהגות אנטי חברתית בקרב בני נוער, אובדנות בקרב אנשי העדה ושימוש בחומרים אסורים.

מנהלת אגף הרווחה ביחידה לעליה של הסוכנות היהודית, מירה קידר, מציינת כי המטרה היא לספק לקורא בסיס ידע רחב ומקצועי על עולי אתיופיה, המחבר בין הרקע ההיסטורי העתיק של העדה, דרך תלאות העלייה לישראל ועד לקליטתם בארץ.

 

 

היבטים חברתיים, תרבותיים וקליניים של עולי אתיופיה בישראל, בעריכת פרופסור אליעזר ויצטום וד"ר נמרוד גריסרובהוצאת הסוכנות היהודית והוצאת הספרים של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. שנת 2012, 405 עמודים.

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.