ביקור בית עם הסופרת אתי סהר: מפריצת דיסק לפריצת דרך / סיפור התמודדות אמיץ

| 03/05/2012 | 0 Comments

"אני אישה בת מזל. הגוף שלי עצר אותי מלהמשיך להזיק לו ולא הייתה לי ברירה אלא לעזור לעצמי. לקחתי על עצמי את האחריות לבריאותי  ולחיי. במסלול ההחלמה גיליתי את עצמי – את אופטימיות שבי, את כושר ההתמדה שלי ואת כישוריי וצמחתי להיות מי שאני היום, אני שהייתי אמורה להיות מלכתחילה. על כך נאמר: 'הכול לטובה' ועל כך אני לגופי מאד מודה", מספרת אתי סהר. 

 

המסר העיקרי שרוצה אתי סהר להעביר, והיא עושה זאת גם בעזרת ספרה מפריצת דיסק לפריצת דרך – ממשבר להתחלות חדשות, שגם ממצבים קשים מנשוא אפשר לצאת ולצמוח מהם. כל שעלינו לעשות הוא לקחת על עצמנו את האחריות לבריאותנו ולהתנהלות חיינו ולעזור לעצמנו. סהר מגוללת בספרה את סיפור ההתמודדות האמיץ שלה. צעד אחר צעד לאורך 10 שנים התמודדה עם הכאב ועם ההשבתה, צמחה והתפתחה ורכשה שלושה מקצועות חדשים, שהם בגדר ייעוד ולא עבודה. בדרכה לריפוי עצמי, הכאב הלך ופחת והיא חזרה לחיים פעילים. 

 

זהו סיפור הרפתקה של הליכה אל הלא נודע, התמודדות לא קלה, אבל בסופו יש תמורה לפועלה. "רק אני יכולה לעזור לעצמי" ו-"כל אחד יכול!" זוהי סיסמתה, והיא מזמינה את הקוראים, בני כל הגילים, לקרוא את סיפורה, להפנים וליישם ולהיות מופתעים ונדהמים מן התוצאות.

סהר, בעלת תואר ראשון בחינוך קהילתי וגמלאית שרות המדינה. עורכת מבנה, תוכן ולשון של ספרות למיניה. מורה לטכניקת אלכסנדר, מאמנת אישית בוגרת מרכז "גומא" לאימון ולגישור.  משלבת את שיטת אלכסנדר עם האימון האישי בדרך אל השינוי.

שם: אתי סהר

גיל: 59

סטטוס: נשואה ואם ל- 3 ילדים בוגרים

מגורים: הוד השרון

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר מפריצת דיסק לפריצת דרך: ממשבר להתחלות חדשות, הוצאת אדוואנס, 2011.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "מההתנסות האישית, מהתובנות שעולות בראשי כתוצאה ממנה, מהאינטראקציה עם אנשים, מקריאת ספרים אחרים ומכל החיים".

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "שנה וחצי"

איזה ספרים קראת לאחרונה? "קראתי את הספרים ריפוי הכאב הכרוני מאת ד"ר ג'ון סארנו, אושר אמיתי מאת ד"ר מרטין א.פ.סליגמן, ילדים כמהים לאלוהים מאת ד"ר דני לוסקי ואת הספר נקודת מפגש מאמן-מתאמן-קבוצה מאת כרמלה ויט".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "רובין שארמה – הרגשתי שהוא כתב על תהליך השינוי שעברתי בעצמי. ציטטתי בין היתר גם את דבריו החכמים והכתובים בפשטות בספרי".

 

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "אקח את הספרים קהלת הפילוסוף המקראי מאת חיים שפירא, ספר משלי וכשהכול משתנה מאת ניל דונלד וולש".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו ספרי הראשון"

ספרי קצת על הספר שכתבת: "בספר אני מגוללת את סיפורי האישי בכמעט 20 השנים האחרונות החל מפריצת הדיסק, המשך ב"תקיעה" באי יכולת ישיבה ובניתוח גורלי שהרע את מצבי ואילץ אותי לפרוש מעבודה ומהחיים שהכרתי – מאדם בריא, תורם ופעלתן הפכתי לאדם ש"אינו יכול", וכלה בפריצת הדרך – מי שאני כיום: אישה רגועה בעלת שקט נפשי, מרגישה טוב, מקשיבה לגופי, בעלת שלושה מקצועות שהם בגדר יעוד ולא עבודה: עורכת תוכן ולשון, מורה לשיטת אלכסנדר ומאמנת אישית אשר מסבים לי הרבה סיפוק ומשמעות".

"בספר סיפור ההתמודדות האמיץ שלי שהיה מלווה בכאב חזק מאד של 'אין מוצא' אשר ממנו קיבלתי את ההחלטה שהגוף שלי ייצא מהבעיה למרות ואולי בגלל שהרופאים הרימו ידיים.  בנחישות עצומה, התמדה, הרבה אופטימיות, תקווה והבנה שאין דרך אחרת, מצאתי את השיטות שעזרו לי, שאותן אני מפרטת בספר, ואת המורים שליוו אותי אשר עליהם אני מספרת. צעד אחר צעד לאורך 10 שנים התמודדתי עם הכאב ועם ההשבתה, צמחתי והתפתחתי. בדרכי לריפוי עצמי, הכאב הלך ופחת וחזרתי לחיים פעילים".

זהו סיפור הרפתקה של הליכה אל הלא נודע, התמודדות לא קלה שבסופו יש תמורה.

"לאורך שנות ההתמודדות הזאת", מספרת אתי סהר,  "עלו בראשי הרבה מאד תובנות של מהות החיים. תובנות אלה צמחו מתוך השאלות שצצו מהכאב הנוראי: 'למה לא מתתי בניתוח וזהו? למה הביאה אותי אימי לעולם – כדי לסבול כל כך?' ומיד הגיעה גם התשובה שכנראה יש לי עוד משהו לעשות בעולמנו שטרם עשיתי, ולכן נשארתי בחיים. ראיתי ב"תקיעה" מבחן שעליי לעבור בהצלחה. את התובנות שעלו בראשי מצאתי בדברי חכמים ומלומדים – מצאתי את עצמי בספרים, כאילו עליי נכתבו. את הדברים החכמים ציטטתי לאורך כל הספר ובמיוחד בפרק 4 – פרק התובנות".

איך הגעת לכתיבה? "את הספר כתבתי כי חשתי חובה לספר לכל אדם עד כמה הגוף שלנו חכם וכי עלינו להיות קשובים לו – כשאנחנו מגזימים הוא מתריע. הוא מתחיל ברעש קטן. כשאנחנו לא מקשיבים או לא מבינים הוא מגביר את הקול עד לכדי צעקה, וכשאין בררה הוא ממש עוצר אותנו ואומר: "די!". ומה קורה אז כשאנחנו מושבתים? האם זה הסוף? האם ניכנס לייאוש ולדיכאון? לא ולא! יש דרך אחרת – דרך האמונה, התקווה, האופטימיות, הצמיחה, הנחישות והעבודה הקשה. תקוותי היא שכל מי שיקרא את הספר יידע שאפשר לצאת ממצבים קשים על ידי התמודדות איתם בהצלחה, ללמוד מהם, ואפשר בעיקר גם לצמוח מהם".

"המקרה שלי", מספרת אתי סהר, "הוא של פריצת דיסק כי הגב שלי היה המקום החלש בגופי. פריצת הדיסק מסמלת בעיניי משהו שעוצר אותך מלהמשיך להזיק לעצמך – צעקה של הגוף: "עצור! הגזמת!". לחבר לעבודה היה זה הלב שהשתבש בגיל 39 – הוא לא ראה את האור האדום, המשיך בריצה המטורפת של החיים ובגיל 46 עזב אותנו. אצל מישהו אחר זה יכול להיות אירוע מוחי, סרטן או כל משבר אחר בקריירה, בזוגיות ובתחומי חיים אחרים".

"בספרי אני פונה לכל אדם – למי שנפגע ורוצה לצמוח גם מתוך מצב קשה ולמי שעדיין לא נפגע – אני קוראת לתשומת לב הקורא ולערנותו כדי למנוע פגיעה אפשרית בגופו ובנפשו ולחיות בבריאות ובאיכות חיים טובה", אומרת סהר.

"אני מבינה שעברתי 'מבחן' קשה זה לא רק בשבילי, עברתי אותו גם כדי להביא לידיעת הציבור כי גם ממצבים קשים אפשר לצאת ואפשר גם לצמוח. אני למדתי בעיקר מהניסיון ב"אוניברסיטה של החיים" והמניע שלי לכל הפעילות שלי היום הוא לעזור לאנשים לא להגיע למצב שאליו הגעתי אני כי אין צורך".    

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  "כן, אני כותבת ספר נוסף שנושאו יהיה: 'מפריצת הדרך שלי לפריצת הדרך שלך…' הספר יתאר כיצד אני מלווה אנשים אחרים בתהליך השינוי שלהם, באמצעות שיטת אלכסנדר והאימון האישי כדי להגיע לפריצות הדרך שלהם. תוצג בו דרך ההוראה והאימון הייחודית שלי וסיפורי תלמידים ומתאמנים".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "פשוט להתחיל לכתוב. הכתיבה היא קודם כול בשביל הכותב. בשבילי זה היה "טיפול ביבליותרפי" שעזר לי להקל את הכאב כי כשאנו כותבים אנחנו יכולים להניח לדברים ואין לנו צורך לזכור אותם יותר, ואז מרגישים יותר טוב".

משפט מסכם: "רק אנחנו יוצרים את המציאות שלנו ורק אנחנו יכולים לשנות אותה ואם אין אני לי מי לי".

 

מפריצת דיסק לפריצת דרך, מאת אתי סהר, הוצאת אדוואנס, שנת 2011, 521 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ניו אייג' ומיסטיקה, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.