מדריך טיולי חתירה: לגלות את ישראל עם סאפ מאת צביקה ברנשטיין / 83 מסלולי טיול בחתירה

| 25/04/2015 | 0 Comments

לגלות את ישראל עם סאפ מאת צביקה ברנשטיין

לגלות את ישראל עם סאפ מאת צביקה ברנשטיין

לגלות את ישראל עם סאפ מאת צביקה ברנשטיין הוא מדריך טיולי חתירה ראשון מסוגו, שכולל 83 מסלולי טיול בחתירה, ופונה לכל מי שאוהב לטייל, למי שאוהב את הים ולאלה המאחלים לעצמם אורח חיים בריא. המדריך מציע חוויה שלמה של מסלולי חתירה מרתקים לצד אפשרויות טיול והתרגעות. בין המסלולים שזורים עשרות איים, ספינות טבועות, אתרים ארכיאולוגים, אתרי צפרות, מקומות עליהם מספרים אגדות, אתרים קדושים וביניהם: כנסיות, מנזרים, מסגדים ובתי כנסת. אזורים מבודדים ופראיים לצד אזורים אורבאניים, מבצרים ומצודות, נמלים עתיקים, מערות, נקרות, גשרים, לגונות, מעיינות חמים ואפילו מפל מים. נוסף לאלה עוד מאות נקודות עניין לאורך החופים, הנחלים והאגמים בישראל. נקודות עניין רבות שמופיעות במדריך זה לא מופיעות כלל במסלולי טיולים יבשתיים – מהסיבה הפשוטה שאי אפשר להגיע אליהן בדרך היבשה.

גדולתו ויתרונו של הסאפ, הם האפשרות להיכנס כמעט בכל נקודה שנרצה לאורך החוף והאפשרות לתמרן ולשוט לכל כיוון שנחפוץ. שילוב שני אלה, הופכים את הסאפ לכלי האופטימאלי לטיולים ימיים. לצורך כתיבת המדריך מופו 90 נקודות גישה אל קו המים, המסלולים תוכננו למגוון סוגי המטיילים והחותרים, גם לאלה שאינם בכושר שיא, ולכן נקודות הגישה נבחרו בקפידה רבה. נבחרו קטעי המסלולים השלווים, הרגועים והמתאימים ביותר לטיול חתירה מהנה ובטוח, לכל בעל סאפ מכל סוג שהוא. בפתיחת כל פרק (כנרת, ים תיכון, אילת וים המלח, נחלים ואגמים) יש טיפים והמלצות ספציפיות לאותו פרק. המדריך כולל צילומי אוויר, צילומי go-pro ותמונות איכות מקו המים לאורך חופי, נחלי ואגמי ישראל.                                                                                                                           

מסלולי הטיול במדריך מתאימים לכולם ואינם דורשים מיומנות מיוחדת – מעבר לנדרש בשייט סאפ רגיל. המסלולים מאפשרים לכל בעל סאפ מכל סוג שהוא לבצע אותם, כמובן בהתאם ליכולותיו האישיות.

בין המסלולים המוצעים: חוצה כנרת, סובב כנרת, מסלול ירח מלא, חוצה תיכון וגבול אל גבול (באילת).

המדריך נכתב ע"י צביקה ברנשטיין, (יליד 1980) תושב קיבוץ אושה, מהנדס תעשייה וניהול בעל תואר שני במנהל עסקים, שעוסק בייעוץ למפעלי תעשייה והיי-טק בתחומי התפעול, הלוגיסטיקה ושרשראות אספקה. איש ים בכל רמ"ח איבריו, חובב סאפ מושבע, שבילה שנתיים כדי לחוות ולבחור את המסלולים הטובים ביותר, המובאים כאן. "לגלות את ישראל עם סאפ" הוא ספרו הראשון בסדרת מדריכים הנקראת "לגלות את ישראל".

בשנים האחרונות מתמסר צביקה לעולם החתירה – הן בסאפ והן בקיאק. לאורך שנים אלה הגיע למאות אתרים מגוונים בים התיכון, בנחלים ואגמים שונים, בים המלח ובאילת. את המסלולים המוצלחים ביותר ריכז צביקה בספרו "לגלות את ישראל עם סאפ".                                                                                                                                 

צביקה ברנשטיין

צביקה ברנשטיין

צביקה ברנשטיין מספר כי הוא חי ונושם את הים מאז שהוא זוכר את עצמו. עוד מתקופת ילדותו, כאשר קיפץ עם אחיו ואביו בין השוניות, בניסיון להעלות משהו בחכת הבמבוק. כנער צעיר, היה נוסע לחוף קריית ים עם חברים, רכובים על אופניים וגלשן גלים תחת היד. בהמשך, במסגרת מועדון הים "זבולון", בחוף שמן שבמפרץ חיפה, הפליג בסירות מסוג: קרוול, סנונית, סייפן, 420 ואף יאכטה משפחתית קטנה, והשתתף בתחרויות שיט ארציות.  בתקופת הצבא גילה לראשונה עניין בעולם גלישת הרוח ומצא אהבה חדשה, לימים בהם יש רוח, אך רוצים להישאר יבשים, "גולשים" על החוף באמצעות ה- Land-board שבנה בשבילו אחיו. זהו מעין סקייט-בורד בעל צמיגי שטח, שמתחבר אל ציוד גלישת הרוח. לאחר הצבא, במהלך "הטיול הגדול", השלים שני כוכבים ברישיון הצלילה, כוכב ראשון בצפון אוסטרליה (באתר השונית הגדולה) וכוכב שני בתאילנד (באתר אי הצבים – קו טאו).

צביקה ברנשטיין מספר: "לידתו של הספר הייתה מקרית בהחלט. אהבתי לים גדולה, עמוקה ומתפרשת על קשת תחביבים רחבה, מדיג, צלילת בלונים ושנורקל עד לגלישת גלים, גלישת רוח וחתירה. באחת השבתות יצאתי לחתור מהחוף המוכר לי כל כך כגולש רוח – חוף כפר נחום שבצפון הכנרת )מכונה גם חוף ג'ינו). מחוף זה נהגנו לצאת בדהירה אל עומק האגם רכובים על פני הרוח וגלי הצ'ופ הקטנים המשמשים כמקפצות טבעיות, תמיד הבחנתי ממערב לאזור הגלישה במבנה אבן עתיק ומספר כנסיות יפות.  תנאי הגלישה, הכמיהה למהירות מקסימאלית ויכולת התמרון עם גלשן רוח לא אפשרו לי להגיע לנקודות אלה ותמיד נשארתי סקרן לגביהן.

"באותה שבת, החלטתי לצאת ולגלות את רצועת החוף הזאת, המראות והחוויות שעברתי לאורך השעתיים הבאות הם שהביאו אותי למסקנה האחת והיחידה, שחובה עלי לייצר אפשרות גם לאנשים נוספים, להגיע לאותם מקומות ולחוות את מה שחוויתי אני.  כאן נולד שמו של הספר– "לגלות את ישראל" וגם המסלול הראשון שסומן ומופה באופן רשמי מסלול מספר 1 בפרק כנרת".

צביקה ברנשטיין נותן מספר טיפים, המלצות ומידע שימושי:        

 1. 1. ספר זה הוא מדריך טיולי חתירה וככזה, עלינו להתייחס לכל מסלול המופיע בו, כאל יציאה לטיול לכל דבר. הווה אומריציאה למסלול טיול תכלול את הציוד הבא: מים, כובע, קרם הגנה, נעלי גלישה (חובה במסלולי נחלים ואגמים), הכרת מפת המסלול, טלפון נייד בנרתיק אטום (כולל מספרים הכרחיים: שיטור ימי, מנהלת החוף המקומי, חיל הים), ערכת עזרה ראשונה.
 2. 2. אין לצאת לטיול לבד, יש לדאוג לפחות לשותף אחד נוסף כמלווה.
 3. 3. כישורי שחייהחובה!
 4. 4. דעו מתי להשתמש ברצועת לישתלמדו לגלות כי לא תמיד חובה להשתמש בליש ולפעמים, היא עלולה להיות סכנה בטיחותית. במקרים בהם נחתור באזורי סבך או אזורים אשר בהם יש גורמים הבולטים מהמים ויכולים להיתפס ברצועה, כדאי להימנע מליש או להשתמש ברצועת ליש קפיצית שאינה נגררת במים.
 5. 5. יש לשים לב לתקנות רשות הטבע והגנים באזורים הרלוונטיים.
 6. 6. יש לדאוג לאישורים ביטחוניים במסלולים הרלוונטיים.
 7. 7. תרגל טכניקות הצלה עצמיתחתירה עם משוט שבור ואיתות מצוקה ע"י נפנוף הידיים באוויר בפישוק מעל הראש.
 8. 8. הישארו צמודים אל הציוד בכל עתהגלשן הוא קרש ההצלה שלנו, ומסייע לנו יותר להיראות במצב מצוקה. הציוד יספק, ברוב המקרים, פלטפורמה נאותה של בטיחות בכל תנאי ים.
 9. 9. יש לשים לב לרוחות הנושבות בכיוון המנוגד לחוף, בים תיכון מזרחית, בים המלחמערבית ובאילתצפונית.
 10. 10. הגדירו את גבולות הגזרה והסתכלו צעד קדימה בכל שלב בחתירה.
 11. 11. הכר את יכולותיךאין להמעיט בקושי הפיזי של החתירה. למרות החוויה הראשונית שעשויה להיות מורגשת כמאמץ קל בלבד, יש להדגיש כי זהו ספורט הדורש מיומנות פיזית לכל דבר. הדרישות תגדלנה באופן משמעותי ככל שכוחות טבעיים יתגברו, כלומר, השפעת רוח, גלים וזרימה של גאות ושפל, ידרשו מאמץ פיזי יותר גדול.
 12. 12. דע מהם תנאי הים לפני היציאה לטיול  – מצב הרוח, מצב הגלים, תחזית קדימה (יש מספר אתרים מצוינים שמספרים מידע זה, כולל מצלמות בשידור חי מהחופים). ניתן גם לברר עם מועדון גלישה מצוי.

צביקה ברנשטיין מסכם: "אוצרות הטבע של ישראל מכילים מגוון נופים ימיים ויבשתיים מרהיבים, בתי גידול עשירים בחיות, דגה ומיני עופות, על רקע היסטוריה ואתרי דת. טיולי סאפ בעולם, הוא ענף מפותח וצומח מאין כמוהו, ניתן לראות לא אחת באתרים ובפורומים שונים, תמונות של חותרים במקומות מרהיבים.  אין סיבה שלא כך יהיה גם בישראל היפה".

 

לגלות את ישראל עם סאפ – 83 מסלולי טיול בחתירה מאת צביקה ברנשטיין. 202 עמודים. שנת 2015, אתר הספר: www.explore-israel.co.il.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: דף הבית פנאי, מדריכים ופנאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.