חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ / קבלת האחר והשונה

| 11/11/2014 | 0 Comments

חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ

חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ

ספר הילדים חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ, הוא סיפור עם מוסר השכל, סיפור מרגש על קבלת האחר והשונה ועל הסובלנות לאחר. הספר מתמקד בסיטואציות מוכרות מבית הספר ומגולל את סיפורו של נעם, הילד המקובל ביותר בכיתה שתמיד קבע מי יעשה מה והיכן: "בהפסקות לא הרשה נעם לילדים שמנים להשתתף במשחקים, למסיבת הכיתה אף פעם לא הזמין ילדים במשקפיים ולנבחרת הכדורסל של הכיתה בחר רק ילדים גבוהים במיוחד… נעם רצה שכל החברים שלו יהיו כמותו". למסיבת יום ההולדת שלו בחר נעם לא להזמין ילדים שהיו שונים ממנו. הוא לא הזמין את דני השמן, את יובל שמרכיב משקפים, את רותם עם האף הארוך ואת מור שנעזר בכיסא גלגלים. הילדים ה'מנודים' הרגישו לא רצויים ולא רצו ללכת לבית הספר.

ערכים של הדדיות ושוויון הובילו את הילדים לעשות מעשה – הם כינסו אספת כיתה שאליה הוזמנו כולם חוץ ממנו, ובה החליטו שלא יניחו לו לפגוע באף אחד מהם. נעם מקבל שיעור מאלף על חברות והמשמעות של חברות אמיתית נטולת דעות קדומות. כתוצאה מקריאת הספר, קוראים צעירים ומבוגרים כאחד ימצאו את עצמם בוחנים מחדש את דרך בחירת החברים שלהם.

לראות את הטוב בכל אדם

נעם "התלמיד המצטיין והספורטאי המעולה" לומד שאף אחד הוא לא כמוהו, הוא לומד לראות את הטוב בכל אדם: דני השמן הוא הילד הכי מצחיק בכיתה, יובל הממושקף יודע לשיר בשלוש שפות, רותם בעל האף הארוך עושה קסמים מיוחדים ומור הנכה יודע לעשות חיקויים מצחיקים. כפי שאמרו לו הילדים: "כולנו חברים, כולנו שווים, זה את זה תמיד מכבדים".

מה עוד לומד נעם? שלא המראה החיצוני של האדם קובע את מהותו, לכל אדם יש מה להציע, וכי עלינו להכיר את האדם לעומק ולתת לו הזדמנות, לפני שאנחנו שופטים אותו ומקטלגים אותו לפי האמונות שלנו – כי כל אחד הוא יחיד ומיוחד.

את הספר מלווים איוריו הססגוניים של עדי צחור והוא מיועד לגילאי 5-8.

מתוך חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ

מתוך חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ

הספר מתמקד בסיטואציות מוכרות מבית הספר

הספר מתמקד בסיטואציות מוכרות מבית הספר

נירה פורת, מורה ויועצת חינוכית, כותבת בספר "ספר זה נוגע ברגישות רבה בנושא כאוב, הקשור בחוויה יומיומית אצל ילדים, שבה מוצג לא רק הצד הנפגע, אלא גם הצד הפוגע. הילד הפוגע מבין ומפנים את משמעות הפגיעה בזולת ואת כוחה של הקבוצה. חובתנו כהורים לשים לב למצבים ולאירועים מן הסוג המתואר בספר, המתרחשים במרחב המציאותי, לתווך אותם, להסביר ולהמחיש את משמעותם והשלכותיהם. בחברה הפלורליסטית והכוחנית בת זמננו יש חשיבות רבה להעלאת המודעות לטיפוח חברות כנה ואמיתית, נטולת דעות קדומות, המתבססת על ערכים כמו אמפתיה, חמלה, נתינה וקבלת השונה, כבר מגיל הגן".

לא המראה החיצוני של האדם קובע את מהותו

לא המראה החיצוני של האדם קובע את מהותו

כולנו בני אדם ועלינו לכבד ולקבל זה את זה בלי תנאי

כולנו בני אדם ועלינו לכבד ולקבל זה את זה בלי תנאי

רם מוסקוביץ

רם מוסקוביץ

רם מוסקוביץ (43), נשוי ואב ל- 4, מספר על השראתו לכתיבת הספר: "מאז ומעולם כתבתי למגירה (בעיקר שירים). עם השנים גיליתי דחף לכתוב לילדים. חשוב לי להעביר מסרים חינוכיים משמעותיים בצורה קלילה. מזה 14 שנים אני מתגורר בלוס אנג׳לס, עיר שהיא, ללא ספק, כור היתוך משמעותי של אין-סוף תרבויות, דתות ושפות. ארבעת ילדיי לומדים בבתי ספר ממלכתיים, ואני נפעם כל פעם מחדש מהאופן בו הילדים בבתי הספר המקומיים אינם נותנים למראה חיצוני, שפה או דת להיות מכשול או מחסום ביצירת קשר.  הכבוד ההדדי והסובלנות הם מודל לחיקוי וחשוב לי להעביר את המסר לילדי כל העולם: למראה, דת, שפה או מוגבלות פיזית אין שום מקום במערכת השיקולים ביצירת מערכת חברות! מקווה שתוך כדי קריאה מהנה של הספר יחלחלו גם המסרים החשובים".

רם מוסיף, כי "הספר מיועד להעביר מסר מאד חזק לילדים והורים כאחד. כולנו בני אדם ועלינו לכבד ולקבל זה את זה בלי תנאי. כולי תקווה שהספר יתורגם לשפות רבות ככל האפשר כיוון שהמסר  מתאים לכל חברה באשר היא. ההכוונה לילדים חייבת להגיע מההורים. כאב לארבעה ילדים אני סבור שאם נחנך את ילדינו לסובלנות ולכבוד הדדי לזולת, נחייה בעולם הרבה יותר טוב, נדע ליהנות מכל צבעי הקשת ונעניק לילדינו את הכלים לחשוב בצורה טהורה ונקייה משיקולים זרים".

שיעור משמעותי בחיים

רם מוסקוביץ מספר, כי חלק מהסיטואציות בספר קשורות להתרחשויות במציאות שלו. "בשנת 2002 החל בני הבכור תום את לימודיו בכיתה א בבית הספר הממלכתי. לאחר 3 שנים של לימודים במסגרת יהודית פרטית, הגיע הרגע הגדול: תחילת שנת הלימודים בכיתה א. ביום הגדול אשתי ואני ליווינו את תום בני לבית הספר וכשהגענו לכיתה נתקפנו הלם: המורה המחנכת הייתה ממוצא אפרו אמריקני, אישה גדולת ממדים בעלת מבטא כבד. הרגשנו שהצבע מהלחיים שלנו אוזל והולך. חשבנו לעצמנו איזה טעות עשינו, מדוע לא המשכנו במסגרת יהודית פרטית. חלפו כמה ימים של התלבטויות: מה נעשה, אולי נחזיר את הילד לבית הספר היהודי, ובד בבד הבחנו שהילד חוזר כל יום יותר ויותר מאושר מבית הספר. לא די בכך, הוא אינו יכול לחכות עד הבוקר של מחר כדי ללכת שוב לבית הספר.

"המורה המחנכת (מיס זינה) לימדה את כולנו את השיעור המשמעותי ביותר בחיים. היא לימדה אותנו שלצבע העור אין שום משמעות. הפכנו חברים בלב ובנפש. גדולתה הייתה במציאת החיובי בכל תלמיד. כשפעם התלוננו הורים על הרעש הבלתי פוסק שילד חריג מקים בכיתה, היא השיבה לאותם הורים: האם שמעתם איך הילד מתופף… בדרכה שלה  'התעקשה' למצוא את הטוב בכל ילד. חלפו כמה שבועות מתחילת הלימודים 'ולהפתעתנו' מצאנו עצמנו מעריצים את המורה. יותר לא הבחנו בצבע העור, במבטא, בבגדים הצבעוניים שלבשה.  לפתע, מצאתי עצמי נותן למורה חיבוק אוהב כל בוקר (דבר מאד לא מקובל בארה״ב – נהוג ללחוץ יד למורה). בכל הטיולים אשר ליוויתי את תום תמיד התעקשה המורה לנסוע איתי ברכב. האהבה בינינו גדלה והלכה. כשהגיעה תורה של ביתי אן לעלות לכיתה א׳  מן הסתם ביקשנו שמיס זינה תהיה המורה המחנכת שלה. המסורת המשיכה עם בל ואיב ושברנו את כל השיאים של בית הספר, אותה מורה מחנכת לארבעה אחים.

"לדאבוננו, במהלך השנה בה לימדה מיס זינה את ילדתנו הרביעית היא סבלה מאירוע מוחי חמור אשר קטע את מסלול חייה וגרם למגבלה חמורה בדיבור וביכולת המוטורית. למן היום בו לקתה בשבץ, ליווינו אותה בתהליך השיקום והייתה לנו הזכות לגמול לה על האהבה והערכים שהטמיעה בילדינו ובנו. ילדיי מלמדים אותה לקרוא ולהגות מילים בסיסיות (איך שגלגל מסתובב לו) ובחג המולד אנחנו היינו המשפחה היחידה שבאה לחגוג עימה. כל הגבולות היטשטשו ונעלמו כלא היו. ליד מיטתה שרנו את שירי חג המולד ואכלנו איתה ארוחת חג. לאחר הארוחה כמיטב המסורת בחג המולד התיישבנו ליד עץ האשוח ופתחנו עימה מתנות. משפחה יהודית לבנה חוגגת עם אשה אפרו אמריקנית נוצרייה את חג המולד. האהבה והכבוד ההדדי העלימו כל שוני.  מיס זינה בדרכה שלה לימדה אותנו את השיעור של חיינו. עכשיו חובתנו להפיץ את המסר".

רם מוסקוביץ מסכם, כי "בימים אלו אני עובד על כתיבת ספר חדש שמטרתו תהיה להעביר מסר לילדים לחשוב מחוץ לקופסא".

 

חברים במתנה מאת רם מוסקוביץ. לגילאי 5-8, איורים: עדי צחור. הוצאת הספרים אוריון, שנת 2014, 29 עמודים. מנוקד. 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.