אומרים אהבה יש, סיפורו של ביאליק, מאת גלילה רון פדר

| 24/01/2012 | 0 Comments

 

אומרים אהבה יש הוא סיפורו של חיים נחמן ביאליק, המשורר הלאומי,  המסופר כסיפור עלילה, ואף על פי שהוא עוסק בביאליק המשורר הלאומי, במידה רבה יותר הוא נשען על חיים נחמן ביאליק האדם.

עלילת הספר עוברת מעיר לעיר ומארץ לארץ בעקבות עסקיו הכושלים של האב, נותני החסות, ומאוחר יותר- גם בעקבות פרנסתו ושליחותו של ביאליק עצמו. הספר מתאר את ילדותו של חיים נחמן ביאליק, שהכול מכנים אותו "נחמוני". הוא מתייתם מאביו, שוגה בדמיונות, נחשב ל"קשה תפיסה" ול"לא יוצלח" ומושם ללעג על ידי חבריו ב"חדר". ילד החי בדלות תמידית גם בבית הוריו וגם לאחר מות אביו, ולימים נסמך על שולחנם של אחרים – נתון לחסדיהם, מושא לקנאתם ולחיצי לשונם.

הספר נוסע לא רק בעקבות גופו של ביאליק אלא נודד בעקבות ליבו. וליבו, גם הוא נודד, בין דת להשכלה, בין אהבתו לאשתו, מניה, לאהבתו לנשים אחרות, נדודים בין ילדותו לבגרותו, בין תרבות היידיש לתרבות העברית ובין הגולה לארץ ישראל. 

גלילה רון-פדר-עמית רוקחת בספר זה מראות וקולות של עולם שאבד. ריח הים של אודסה, מגע החולות צרובי השמש של תל אביב הקטנה, מראות הגופות בפרעות קישינב או הוויכוחים הרמים בקונגרסים הציוניים וקולותיהם של הסופרים ואישי הציבור של התקופה כדוגמת: אחד העם, רבניצקי,  טשרניחובסקי, ש"י עגנון, שלונסקי, אורי צבי גרינברג ואחרים.

גלילה רון-פדרעמית פירסמה סיפורים ביוגרפיים על חייהם של אישים בולטים בקורות עם ישראל בעת החדשה, וביניהם 'באור ובסתר – סיפורו של זאב ז'בוטינסקי', "בעוז ובהדר – סיפורו של מנחם בגין''. כמו כן פירסמה ספרים רבים לילדים ולנוער.

 

 

אומרים אהבה יש, סיפורו של חיים נחמן ביאליק, מאת גלילה רון פדר, הוצאת מודן, שנת 2012, 392 עמודים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

Category: פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.