תערוכת הגדות מיוחדת והגדות חדשות לפסח 2012: עם דגש לילדים

| 25/03/2012 | 1 Comment

 

תערוכת הגדות מיוחדת במזכרת בתיה והגדות חדשות, משולבות בחידושים מעניינים ובמידע, רובן הוכנו עם דגש עבור ילדי המשפחה, וכמובן, תשובות לכל השאלות הפופולריות: מדוע נפתחת ההגדה בארמית? מה קרה להלל הזקן ביום שלג קר? מה הטעות שהובילה להיווצרות מנהג גניבת אפיקומן, מדוע בכתה המלכה אליזבט, ומי הדפיס בול בערך נקוב של ארבעה תפוחי אדמה מה עושה בצל ירוק על שולחן הסדר אצל יוצאי פרס? ומי יישאר בסוף לשיר את ה"חד גדיא"?

אחד הדברים החשובים ביותר בליל הסדר הוא שיתוף של כל בני המשפחה בסעודה ובסיפור.  זה אתגר קשה. מה שמעניין את המבוגרים לא כל כך מעניין צעירים וילדים ולהפך. ה"הגדה" מחפשת דרך לשלב את כולם סביב השולחן. יש קטעים שמיוחדים לילדים הקטנים (לדוגמה "מה נשתנה"), יש קטעים שמיוחדים לבני נוער (לדוגמא "כנגד ארבעה בנים דיברה התורה"), יש קטעים שמיועדים למיטיבי לכת (כמו המדרש הארוך שבאמצע ההגדה שבו חכמים הרחיבו את פסוקי התורה של סיפור יציאת מצרים). אך בכל שלב יש הרבה קטעי שירה שבהם משתתפים כל בני המשפחה ביחד. 

 

 

 

 

תערוכת ההגדות במזכרת בתיה

 

 

במוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר במזכרת בתיה תוצג תערוכת העתקי הגדות (פקסימיליות). תערוכה זו הפכה מסורת במזכרת בתיה ובאזור כולו. לתערוכה זו נושא מוגדר, ארבעת הבנים בהגדות פסח. מבחר תיאורים מהגדות מאוירות, מימי הביניים ועד המאה ה – 19.                      

התורה, מצווה ארבע פעמים להגיד לבנינו את סיפור יציאת מצריים. בליל הסדר, ארבעת הבנים שואלים, כול אחד על פי דרכו על "האירוע שהבן נחשף אליו" וכשם שהשאלה מאפיינת את דמותו כך התשובה.               

החכם, השאלה והתשובה נוגעים להלכה ולא לסיפור יציאת מצריים.             

הרשע, מוציא את עצמו מן הכלל, במילה "לכם" ולכן, אינו ראוי להיגאל ביציאת מצריים, הדגש – יציאת מצריים היא הגאולה.                       

התם, שאלתו, מה זאת? והדגש בתשובה – היציאה מעבדות.                  

שאינו יודע לשאול, לא שואל והדגש – יציאת מצריים.                      

 

 

 

 

יש המשווים את ארבעת הבנים לארבעה שנכנסו לפרדס:

החכם, כמוהו כרבי עקיבא, "נכנס בשלום ויצא בשלום".  הרשע, כמוהו כאלישע בן אבויה, המכונה "אחר", אשר פרש מהכלל וכפר בעיקר ויצא מתחום היהדות.  התם, כמוהו כר' עזאי הציץ ובחילוף אותיות, מת.  ושאינו יודע לשאול, כמוהו כר' בן זומא שהציץ ונפגע ודעתו השתבשה עליו. (הציץ, בתחום הנסתר) וכבר נאמר, ארבעת הבנים מסבירים את הארבעה שנכנסו לפרד"ס וההפך.

רבים הם הפירושים השונים על מדרש זה, מה כוונתו והקשרו לליל הסדר, פסח ויציאת מצריים. ברוב ההגדות שמוצאן מהגניזה הקהירית מדרש זה אינו מופיע, אך בהגדתו של רב סעדיה גאון נמצא הנוסח הידוע.  

ברוב ההגדות הספרדיות, המעוטרות בסיפורי המקרא ויציאת מצריים, אין יחוד לארבעת הבנים, לעומתם, בהגדות האשכנזיות רואים את דמות החכם ואת יתר הבנים בסגנון שונה ובצורות שונות.

 

 

בהגדות הדפוס החל מהמאה – 16 רואים את הדמויות כפי שנראו בתקופתם, אך החל מהגדת אמסטרדם 1695, רואים אנו את הדמויות כפי שציירם הגר אברהם בן יעקב על פי ציר נוצרי מתיאוס מריאן הזקן. דמויות אלה, נראו בהגדות כל המאה ה- 17 ו ה- 18 עד פתח תקופתנו יחד עם זאת, היו דמויות "עצמאיות" המוסיפות חן מיוחד להגדות.   

 

 

בתערוכה זו מוצגות, כאמור, 20 העתקי הגדות (פקסימיליות), מבחר משלושת התקופות, ימי הביניים, דפוסים ראשונים והגדות המאוירות של המאה ה- 18.

במבחר זה, אנו רואים איך במהלך הדורות ראו את ארבעת הבנים. לציון מיוחד ראוי דמותו של הרשע שנמחקה מיד לאחר שצוירה על מנת לקיים את ההלכה ממסכת מגילה: "אין להסתכל בפניו של רשע"  או, דמותו של החכם שצוירה על פי מזמין ההגדה.

אוצרת התערוכה: דפנה שמשוני. יועצת: חדווה צוק

 

התערוכה פתוחה, הדרכה והסברים בימי חול המועד פסח מיום ראשון ה- 8 באפריל 2012 ועד יום חמישי ה- 12 באפריל 2012 (כולל) בין השעות 11 – 16 במוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר, מזכרת בתיה.  מחיר כרטיס כניסה למוזיאון למבוגר 10 ש"ח, לאזרח ותיק 5 ש"ח, לילד – 7 ש"ח.

 

  

 

עושים סדר במשפחה

עושים סדר במשפחה היא הגדה של פסח לילדים, להורים ולכל המשפחה. עורך הסדר ימצא בה סיפורים היסטוריים, ביאורים מאירי עיניים ותשובות לשאלות שעשויות להגיע מכל קצות השולחן. הילדים ימצאו בה סיטואציות משפחתיות מוכרות ומעלות חיוך.

עושים סדר במשפחה היא הגדה המאפשרת לחגוג את ליל הסדר כפי שהוא באמת: מסיבת יום ההולדת של העם היהודי כולו.

להגדה הוסיף פירושים הרב בני לאו, רב קהילה בירושלים, מלמד ומרצה בתחומי יהדות בכל שדרות החברה הישראלית, מגיש תכנית טלוויזיה אישית בנושאי פרשת השבוע ומחבר ספרי עיון על חכמים ונביאים; וערכה נילי אושרוב – כותבת ועורכת, משתתפת קבועה בסדרים משפחתיים, ועדיין עומדת על זכותה לשאול בכל שנה מחדש את ה"מה נשתנה". 

 

הוצאת ידיעות ספרים, 79 עמודים, 88 ש"ח, ספר מהודר בכריכה קשה.

סיפורה של קערה

 

זהו ספורה של קערה כה חגיגית והדורה, מנחת במרכז השלחן לליל הסדר הכל כבר מוכן.

אבל.. היכן הם סימני הסדר?

סיפורה של קערה מאת חני פרידמן וחני קלי הוא ספר משחק אינטראקטיבי לילדים.

 

בספר-משחק זה יוצאים הילדים למסע בעקבות סימני הסדר. סימני הסדר נהפכים לדמויות חייכניות, שניתן לשחק איתן ואף להצמידן לדפי הספר ולמקם אותן על הקערה המצורפת. השפה הקולחת והעלילה המרתקת, ישאבו את הילד אל תוך ליל הסדר ותכניו העמוקים, תוך הזדהות ושייכות עם ההיסטוריה והערכים שחג הפסח מקנה לנו. 

הספר/משחק מיועד לילדים מגיל 3 – 7 אך יתן סיפוק וידע למבוגרים גם כן. הספר משלב מעבר לעלילה החיננית – משחק שמטרתו לחבר את הילד עם העלילה ותכניה.

 

 

“בּוֹאוּ וְנִרְאֶה מִי כָּאן נִמְצָא”, בָּדְקָה הַקְּעָרָה.

זְרוֹעַ? יֵשׁ, בֵּיצָה? יֵשׁ

מָרוֹר? יֵשׁ, חֲרֹסֶת? יֵשׁ

כַּרְפַּס? יֵשׁ, חֲזֶרֶת? יֵשׁ

“כֻּלָּם כָּאן… אֶפְשָׁר לְהַתְחִיל בַּסֵּדֶר”?

רֶגַע… רֶגַע… רֶגַע…

 

 

בכתיבת הספר ועיצובו הושקע רבות על מנת להתאימו לקהל הרחב על כל גווניו, בציבוריות היהודית והישראלית. בעמוד האחרון בספר מצויינות פעילויות מומלצות לשעת איכות של הורים וילדים, שאלות, ומשחקים. מומלץ ומושקע באמת. מחיר 60 ש"ח. להזמנות בשיווק ישיר 050-2760770.

הגדה בחרוזים

דזבין אבא בשני זוזים? הא לחמא עניא?? הגדה של פסח בחרוזים תאפשר לילדים להבין סוף סוף מה קראו דורות של יהודים זה מאות בשנים.

אפרים סידון (כתב) ודני קרמן (איורים) מגישים לילדי ישראל, הגדה של פסח בשפה עכשווית, עם שפע איורים מלאי הומור. זה לצד זה מופעים בספר הנוסח המסורתי של ההגדה מול התרגום החדש והמחורז. הנוסח העתיק, הנמלץ והחגיגי מול העברית המודרנית העכשווית.

עתה, שנה לאחר שהופיעה לראשונה, יוצאת "ההגדה של פסח בחרוזים" במהדורה חדשה, ובה ההגדה המלאה.

הגדה של פסח בחרוזים מעשירה את הסדר המשפחתי ומאפשרת לילד הישראלי להבין סוף סוף מה הוא קורא ומה קוראים דורות של יהודים זה מאות בשנים.

אפרים סידון הוא חתן פרס ביאליק לספרות ומחברים של ספרי הקלאסיקה לילדים "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו", "עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור", "מעלה קרחות", "התנ"ך בחרוזים" ורבים אחרים. דני קרמן אייר בסגנונו הייחודי והעשיר מאוד ספרים בולטים ונחשב לאחד מבכירי וחשובי המאיירים בישראל. 

הוצאת כתר, 92 עמודים, 79 ש"ח

 

שגריר חינוכי מכל הכיוונים

בולים יכולים להוות שגרירים חינוכיים שמשמשים גם למשלוח מכתבים. חג הפסח מהווה הזדמנות נאותה להעשרת הידע והבנת המסורת טוב יותר. הילדים מחפשים קצת יותר עניין בקריאת ההגדה? המסובים משתוקקים לדעת קצת יותר על מנהגי החג?? – השנה נוכל לחגוג את סדר הפסח באופן פעיל ומהנה יותר, לרווחת כל בני הבית – קוריוזים, שירים ומידע מעניין ומפתיע.

השירות הבולאי של חברת דואר ישראל הפיק לקראת חג הפסח מארז מתנה משפחתי מיוחד – טיול בהגדה, המעניק זמן איכות חווייתי, ומשלב תוכן עשיר ומהנה. ההפקה משותפת עם חברת "קלסיקלטת".

                                       

מארז המתנה המקורי של השירות הבולאי מיועד לכל המשפחה ומכיל 5 מתנות ייחודיות: 1. הגדה לילדים המשולבת בסיפור קומיקס מרהיב, המבוסס על תכני ההגדה; 2. גיליון בולים "הבול שלי" עם דמויות קומיקס משעשעות, שאפשר גם לשלוח איתם מכתבים בארץ; 3. פעילויות מהנות לכל המשפחה בתוך המארז; 4. דיסק שירי הפעלה לחג בביצוע של מיכל צפיר; 5. משחק הרכבה פירמידה מצרית להרכבה ומשחק. ויש גם הטבה בלעדית לרוכשים את "טיול בהגדה": שובר הנחה על ספרי דרדסים וחוברות דיסני – שובר במארז.

 

הגדת הקומיקס מהאגדות נכתבה ע"י שירי צוק ואייר אורי ויסלר. חלק מן הכנסות ייתרמו ע"י חברת קלסיקלטת לילדים ונוער חולי סרטן בישראל. המארז יימכר בכל סניפי הדואר ברחבי הארץ ובאתר האינטרנט של חברת הדואר במחיר 39.00 ש"ח.

ירון רצון, מנהל השירות הבולאי ציין, כי זהו עוד מוצר שמקרב את ההורים והילדים לתחביב חינוכי, לערכיות, לשעות פנאי תרבותיות שיסחפו בשמחה את קהל הילדים ומשפחותיהם. הערכה הייחודית עם גיליון הבולים המאויר, מהווה שגריר חינוכי שמשמש גם למשלוח מכתבים. הפעילות המשותפת מסייעת לשליטה על שעות האיכות והפנאי של הילדים עם גושפנקא של בקרות חינוכיות.

 

במקביל, מוצעת ע"י התאחדות בולאי ישראל הגדה ייחודית ומפתיעה – נסים ונפלאות בהגדה לפסח מיוחדת במינה, ובה התשובות לתהיות ולשאלות הבאות: מה הטעות שהובילה להיווצרות מנהג גניבת אפיקומן, מדוע בכתה המלכה אליזבט, ומי הדפיס בול בערך נקוב של ארבעה תפוחי אדמה. מדובר במהדורה מהודרת, בעריכת משה רימר, הכוללת, בנוסף לטקסט המסורתי של ההגדה לפסח במלואו, גם דברי מבוא, הסבר ופרשנות, המבארים את נוסח הדברים המובאים בהגדה ומצביעים על מקורם של פסוקי ההגדה.

 

אולם העיקר והמיוחד בהגדה זו, הם למעלה ממאתיים וחמישים הבולים המודפסים בה. ציורי הבולים, הכיתוב שעל הבולים, סיפורים על בולים ועל אופן השימוש בבולים, כולם מכוונים לאייר, לפרש ולהרחיב את הנאמר בנוסח ההגדה.

הקורא בהגדה ילמד, בין היתר,  כיצד היא השפיעה על עיצוב סמל העיר בני ברק, מדוע נדרש רבי יהודה לתת סימנים בעשר המכות, מדוע מוזגים כוס יין לאליהו הנביא, ומדוע שואלים "שלושה עשר מי יודע"?

 

ויש עוד: מדוע סרבו פקידי הדואר ברוסיה להחתים את הבולים עליהם הופיעה דמותו המקודשת של הצאר הרוסי? בכמה נמכר הבול היקר ביותר בעולם? ממתי הפכו אנשי הרשות הפלשתינית לעובדי אלילים? על איזה בול נרשם במפורש הערך הנקוב "שילינג גנב"? – סיפורים אלה ורבים אחרים מעשירים את נוסח ההגדה.

ולקינוח, מוזמן הקורא להצטרף ולפענח את שמו של המלך פרעה בכתב חרטומים, לחפש את מסיכת המוות של המלך שנרצח בשולי דיוקנו של המלך הרוצח, ולנסות את כוחו בראייה תלת ממדית.   

 

 

הגדה מיוחדת זו המאוירת בבולים – היא חוויה לכל החושים. חגיגה בת שמונים ושמונה עמודים, של יצירות אומנות משוננות, מעוצבות וצבעוניות, המפתיעות את הקורא במגוון הסיפורים הקשורים בהן ובפרשנות המרעננת שמקנים הבולים לנוסח המסורתי.

מחיר ההגדה 40 ש"ח והיא ניתנת להשגה בהתאחדות בולאי ישראל בלבד 03-6295547, www.israelphilately.org.il.

דרך חדשה להתנסות ולהבנה 

הסופר ג'ונתן ספרן פויר הלחין דרך חדשה להתנסות ולהבנה מחודשת של אחד מסיפורים העתיקים, הנצחיים והקדושים בתרבות שלנו

בתרגום חדש של הטקסט מאת הסופר נתן אנגלנדר עם הערות פרובוקטיביות של הוגים יהודיים בכירים: ג'פרי גולדברג, למוני סניקט, רבקה ניוברגר ונתניאל דויטש וציר הזמן: מיה שרה ברוך.

מאויר ומעוצב בצורה  סוחפת על ידי המעצב עודד עזר.

ספר ההגדה החדש הוא ללא ספק ספר תפילה  מיוחד, ראשון מסוגו, שמחבר בין הקולות הבולטים בדורנו. 

ההגדה חדשה לפסח בעריכת: ג'ונתן ספרן פויר בתרגום חדש לאנגלית: נתן אנגלנדר, הוצאת כנרת, כריכה קשה, מאוייר ומרשים, דו לשוני, 150 עמודים, 98 ש"ח

 

בהזדמנות זו אני מאחל לכם חג שמח וכשר, 

זהר נוי

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

Category: דתות ויודאיקה, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Libby Daon הגיב:

    איזה יופי! עשית לי סדר בסדר:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.