ביקור בית עם הסופרת אורלי קראוס-ויינר: מאושרת בדרכה

| 16/05/2012 | 0 Comments

"מילדות היו הספרים אהבתי הגדולה. מגיל ארבע קראתי בלי סוף, כל מה שנפל לי ליד, והחלום שלי היה להיות מוכרת בחנות ספרים כשאהיה גדולה, כי ככה חשבתי שאוכל לשבת ולקרוא כל היום. אבל כשהתבגרתי והייתי צריכה להחליט באיזו דרך כדאי להתפרנס כדי לממן את לימודי באוניברסיטה, בחרתי בסופו של דבר להיות דיילת אוויר. החלטה שבדיעבד הוכחה כמוצלחת יותר, כי לאחר שבע שנות דיילות כבר הצטבר בדמיוני מספיק חומר מעניין כדי לכתוב את ספרי הראשון "התרוממות" שעסק בחיי צוות אוויר. הספר הפך להצלחה תוך שבועות ספורים וכך הפכתי לסופרת בלי שום תכנון מוקדם, מה שמוכיח את אחד המשפטים שאני מרבה לצטט בספרי, "החיים זה מה שקורה לנו כשאנחנו עושים תכניות אחרות", מספרת אורלי קראוס ויינר, שהוציאה בימים אלה את הספר "מאושרת בדרכה", ספרה האחד עשר.

 

 

 

אורלי קראוס-ויינר עבדה במשך שבע שנים כדיילת בחברת התעופה 'אל-על'. לאחר מכן עבדה כעיתונאית ב"חדשות", ב"דבר ראשון" וכן בעיתונים אחרים. ספרה הראשון זכה להצלחה מסחרית כבירה והיא זכתה בפרס פלטינה. ספריה המאוחרים זכו אף הם בהצלחה מסחרית והיו כולם לרבי מכר. חמשת ספריה האחרונים זכו כולם בפרס "ספר הזהב" ו"דיוקן הונגרי" גם זכה באפריל 2007 בתואר "ספר החודש" בתחרות שנערכה על ידי תכנית הטלוויזיה "רשת על הבוקר" בשיתוף רשת סטימצקי. בשנים 2001־2002 לימדה ספרות בבית הספר התיכון בליך ברמת-גן וכן כתבה סיפורים קצרים שפורסמו בשבועון "לאשה".

על הספר החדש מאושרת בדרכה: החלטה של רגע גורמת לנוגה, פרסומאית צעירה הנמצאת בדרכה לניו יורק כדי להחלים מבגידה רומנטית ועסקית, לשנות את יעדה ולטוס בכיוון ההפוך, למוסקבה. בבירת רוסיה, בין תאי כלא צרים, כינוסים של ארגוני פשיעה, מטוסים פרטיים וארמונות פאר, היא חווה את הרפתקת חייה, שמעורבים בה גם דודתה התוססת אסנת, קציני השירות החשאי הרוסי, מתמטיקאית בוכרית, אוליגרך רב-קסם, ואוצר משפחתי יקר ערך. במהלך שהותה הסוערת במוסקבה נחשפת נוגה לסיפור המרתק של משפחת אִמה, שבשנות העשרים של המאה שעברה נדדה עשר שנים במדבר בדרכה מבוכרה לארץ ישראל. זוהי משפחה דרמטית, סוערת ותוססת, שידעה לא מעט טרגדיות ותלאות ועל אף הכול נותרה "מאושרת בדרכה", ובניה ובנותיה מעולם לא ויתרו על האופטימיות ושמחת החיים. ההיסטוריה המשפחתית שאליה מתוודעת נוגה מחזקת אותה ומסייעת לה לשמור על אופטימיות גם ברגעים הקשים ביותר. סיפורה האישי וסיפור משפחתה המשולבים זה בזה כתובים שניהם בסגנונה העז והמרתק של אורלי קראוס-ויינר.

בימים אלה עוסקת אורלי בכתיבת ספר נוסף, מותחן היסטורי שגיבוריו הם עוזרים פרלמנטרים שנכנסים לעולם הפוליטי כדי לשנות אותו לטובה, אבל מגלים לחרדתם שהם נשאבים לביצת התככים והמזימות כמעט עד מעל לראשם.

 

שם: אורלי קראוס-ויינר

גיל: 52

סטטוס: אם לילדה חיילת

מגורים: רמת גן

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר מאושרת בדרכה, הוצאת כתר, 2012.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "ההשראה למאושרת בדרכה הוא משפחתה המיוחדת של אמי וקורותיה מתחילת המאה שעברה ועד ימינו".

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "בערך שנה".

אילו ספרים קראת לאחרונה? "את הספרים "מכירת חיסול" של יו לורי ו"נערה עם קעקוע דרקון" של סטיג לרסון".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "בתשובה לשאלה הזאת מתחלקים שווה בשווה ג'וזף הלר ומאיר שלו.

לדעתי, גם "מלכוד 22" של הלר וגם "רומן רוסי" של שלו, הם יצירות מופת הכתובות בגאוניות. קשה לי להגיד אם זה רק בהשפעתם, אבל חשוב לי מאד לשלב בספרים שלי הומור, אם בדיאלוגים שנונים או בעזרת תיאורים אירוניים. וכשאני כותבת רומנים משפחתיים היסטורים, "רומן רוסי", שכידוע נמנה על הסוגה הזו, תמיד נמצא בשולי תודעתי". 

 

אילו ספרים קראת בילדותך? "כל ספר שנפל לי לידיים. החל מסדרות "קופיקו" ו"חסמב"ה" ועד ל"דזירה" ו"חלף עם הרוח" ששניהם בהחלט השפיעו על הכתיבה שלי ועל השאיפה לכתוב רומנים היסטוריים".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "אם אני אמורה לא לחזור על שמות הספרים שציינתי כבר, אז הבאים בתור הם "סיפור על אהבה וחושך" של עמוס עוז, "הזר המיסתורי" של מארק טווין ו"העולם לפי גארפ" של ג'ון אירווינג".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו ספרי האחד עשר".

ספרי קצת על הספר שכתבת: "מאושרת בדרכה מספר על נוגה וולף, פרסומאית צעירה ומצליחה הנקלעת למשבר כשהיא מגלה שבן זוגה לחיים ולעסקים בגד בה בגידה בלתי נסלחת. על מנת לברוח מהתמודדות עם המשבר, מחליטה נוגה לנסוע למוסקבה עם דודתה הסוערת, אסנת, כדי לחפש את בן דודה הפרוע שנעלם בנסיבות מסתוריות. הנסיעה למוסקבה הופכת להרפתקה מטלטלת בפני עצמה הכוללת מעצרים, מעקבים, ניסיונות התנקשות, התאהבויות ואובדנים. אך תוך כדי כך גם מתוודעת נוגה לסיפור התלאות ההירואי של משפחת אמה. סיפור המשקף בראש ובראשונה את אופיים האופטימי ומלא החיים של בני המשפחה, ועוזר לנוגה לגייס כוחות מחודשים כדי לחזור לארץ ולבנות את חייה מהתחלה".

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "בימים אלה אני עוסקת בכתיבת ספר נוסף, מותחן היסטורי שגיבוריו הם עוזרים פרלמנטרים שנכנסים לעולם הפוליטי כדי לשנות אותו לטובה, אבל מגלים לחרדתם שהם נשאבים לביצת התככים והמזימות כמעט עד מעל לראשם".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "לכתוב ספרים שתאהב בעצמך לקרוא".

משפט מסכם: "כל אדם בעולם הוא סיפור בפני עצמו, הוא רק צריך ללמוד איך לספר אותו".

 

אורלי קראוס-ויינר – ספרים

 

התרוממות, הוצאת ידיעות ספרים, 1997

מלכת הלבבות, הוצאת ידיעות ספרים, 1999

אהבה לפי הספר, הוצאת ידיעות ספרים, 2002

מחול הפלמינגו, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2005

המערבולת, הוצאת כנרת זמורה ביתן, 2006

דיוקן הונגרי, הוצאת כנרת, זמורה ביתן, 2007

נחיתת חירום, הוצאת כתר, 2008

זאבים בשלג, הוצאת כתר, 2009

מה שצריך לקרות, הוצאת כתר, 2010

כמעט מושלם, הוצאת כתר, 2011

מאושרת בדרכה, הוצאת כתר, 2012

 

מאושרת בדרכה מאת אורלי קראוס-ויינר, הוצאת כתר, שנת 2012, 396 עמודים

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, דף הבית - סופר השבוע, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.