הסופרות דורית אורגד ואורנה בורדמן זכו בפרס הספריות הציבוריות לספרות ילדים 2012

| 05/03/2012 | 0 Comments

פרס הספריות הציבורית לשנת 2012 מוענק השנה לשני ספרים שיצאו בשנים האחרונות: "קלקידן"- ספרה של דורית אורגד, בהוצאת הקיבוץ המאוחד וספרית הפועלים, ו"מלכה בעל כורחה" של הסופרת  אורנה בורדמן, בהוצאת משכל, ידיעות אחרונות. הפרס בסך 20 אלף שקלים מחולק בין השתיים.  

 

 

הפרס מוענק על ידי מנהלי ועובדי הספריות הציבוריות בישראל על ספרים איכותיים וחשובים בתחום ספרות הילדים. הזוכות נבחרו לאחר  שזכו במירב קולות הספרנים. ועדת הפרס ציינה בנימוקיה, כי שני הספרים הם בעלי ערך חינוכי, כתובים בצורה מרגשת ואמינה ואהובים על בני נוער רבים.

 

הפרס שניתן ביוזמת מרכז הספר והספריות בישראל מוענק זו השנה השלישית. בשנתיים הקודמות זכו בפרס הסופר ינץ לוי והסופרת אורה מורג. הפרס יוענק באירוע חגיגי בכנס מולטידע- הכנס השנתי של קהילת המידע והספר –  שיתקיים בכפר המכבייה ב- 27 למרץ בבוקר.
 

על הספרים והסופרות הזוכות:

 

"קלקידן" , מאת דורית אורגד. הוצאת הקיבוץ המאוחד וספרית פועלים:

 

סיפורו של נער אתיופי בן ארבע עשרה, יתום מאם, המנסה ומצליח להתמודד עם בעיות  קיומיות קשות: אב המתמוטט נפשית, אחות הנלקחת מהבית לפנימייה ואח הנשלח למשפחה אומנת. למרות הקשיים קלקידן מצליח להיות תלמיד מצטיין, מרגיש מחוייב ומטפל בכל אחד מבני המשפחה, מרוויח כסף למחייתו  ובסופו של דבר  גם מצליח לאחד שוב את בני המשפחה, ואף לנסוע שוב לאתיופיה להיפגש  עם סבו ולנסות לשכנע אותו לעלות לארץ.
 

זהו סיפור על נער נחוש שלעולם אינו מתייאש, ולמרות היסודות הטראגיים המוצגים בספר- זהו סיפור אופטימי הנותן לקןרא בו הרבה אמונה בכוחו של היחיד להתמודד עם קשיים באשר הם. הספר כתוב היטב, אמין ומרגש. מעבר לכך, מספק מידע עשיר על העדה האתיופית בארץ.

דורית אורגד היא אחת מסופרות הילדים הותיקות והבכירות בישראל. פרסמה עשרות ספרי ילדים ומבוגרים וזכתה בפרסים ספרותיים רבים.

 

"מלכה בעל כורחה" אורנה בורדמן, הוצאת משכל ידיעות אחרונות:

 

ספרה האהוב של אורנה בורדמן פורש סיפור מרתק מתולדות העם היהודי בתקופת גלות בבל ופרס. כתיבתה הקולחת מפיחה חיים בגיבורי העבר ומנגישה לנוער ערכי מורשת ותרבות יהודית בשפה עדכנית וקריאה. על כל זאת, מצאה ועדת הפרס את הספר "מלכה בעל כורחה" ראוי לפרס "ספר השנה"  לשנת תשע"ב.

הסופרת אורנה בורדמן מתגוררת עם משפחתה במעלה חבר בדרום הר-חברון, משמשת כבלנית וכספרנית ביישוב מגוריה.

 

 

על מרכז הספר והספריות בישראל:

 

מרכז הספר והספריות בישראל הוקם בשיתוף המחלקה לספריות במשרד החינוך והתרבות, אס"י – ארגון ספרני ישראל ובית הספר לספרנות, מידע וארכיונאות באוניברסיטה העברית בירושלים על פי מודל סקנדינבי של ארגון גג ארצי, הדואג לאינטרסים המשותפים של כל הספריות.

המרכז מתפקד בסביבה תחרותית ומציע עדכון מקצועי מתמיד באמצעות צוות האמון על מתן מענה ופתרון לכל צורך. פיתוח כלי עבודה עדכניים בעידן השינוי המתמיד בסביבת העבודה הוא מיעדיו המנחים של המרכז.

מדיניות המרכז נקבעת על ידי הוועד המנהל שחברים בו אנשי אקדמיה מובילים בתחומם, מנהלי ספריות, מו"לים ואנשי ציבור.

גישות העבודה נקבעות בתיאום עם תוכניות פיתוח ארציות.

מרכז הספר והספריות בישראל הוא גוף ללא כוונות רווח ונהנה מתמיכת משרד המדע, התרבות והספורט. המרכז חבר בארגונים הבין לאומיים IFLA  ו- ROTNAC.

 

מטרות המרכז:

מרכז הספר והספריות בישראל פועל במטרה לקדם ולטפח את הספריות, הספרנות, המידענות ותרבות הספר והקריאה בארץ.

המרכז פועל כגוף עצמאי המתמחה במתן שירות מקצועי לספריות, לספרנים, לעוסקים בתחום המידע ולענף המו"לות.

כל זאת ועוד – ייזום מפעלי ספרות לעידוד היצירה הספרותית והיוצרים בישראל, המצויים במרכז השיח התרבותי בארץ.

מרכז הספר והספריות מספק, זה 35 שנה ברציפות, שירותים ומוצרים המופצים היום ליותר מ- 5,000 ספריות וארגונים בישראל ולמעלה מ- 6,000 ספרנים ומידענים והמרושתים בכל הארץ.

http://www.hasifria.org.il/icl/heb/main/

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.