מסע הגיבור בקלפי הטארוט מאת אילנה הראל / כל אדם יכול להיות גיבור במסעו – כל שצריך הוא להכיר את קלפי הדרך שלפניו.

| 30/10/2012 | 0 Comments

מסע הגיבור בקלפי הטארוט מאת אילנה הראל

קלפי הטארוט הם התבנית הפסיכולוגית של נפש האדם. על כך עמדו כבר חוקרי נפש מפורסמים כזיגמונד פרוייד וקרל יונג. בקלפי הטארוט ניתן למצוא את כל שהתגבש בנפש האדם בעבר, ידע המצוי בתת מודע המשותף לכל. ניתן למצוא בקלפים גם את הארכיטיפ המתאים לאדם מסוים, ויותר מכך – לכל אדם ולכל שלב בחייו.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אילנה הראל פורסת בספר מסע הגיבור בקלפי הטארוט את התמונה הרחבה כולה – תבנית פסיכולוגית, ארכיטיפים, מאפיינים, מיתולוגיה, אסטרולוגיה, נומרולוגיה, אותיות, קבלה ומודעות – כולם בהקשר אל קלפי הטארוט אותם עובר הגיבור במסעו. כל אדם יכול להיות גיבור במסעו. כל שצריך הוא להכיר את קלפי הדרך שלפניו.
 
אילנה מספרת, כי האדם נולד בדומה לקלף "השוטה" – יש בו את  כל חכמת הדורות, את כל הפוטנציאל האנושי… ואין בו מאומה! חייו הם מסע, מסע הגיבור בנתיב החיים הייחודי שלו. אם ידע האדם את הדרך, אם יכיר את מאפייני התחנות המיוצגות על ידי קלפי הטארוט, יגיע אל התחנה הסופית, קלף "העולם", כאדם מואר שמצא את דרכו ומיצה את מהות חייו.

 

אילנה הראל פירסמה בעבר מספר ספרים העוסקים בקלפי הטארוט, וביניהם "עולם הסמלים של קלפי הטארוט" ו"מודעות, הדמיה ויצירתיות בעזרת קלפי הטארוט". בספרה הנוכחי המחברת בוחנת באופן מקיף ומעמיק את מסע הגיבור בקלפי הארקנה הבכירה של קלפי הטארוט, המקבילים לאותיות העבריות.

 

טארוט כתבנית פסיכולוגית של חיי הנפש / מתוך מסע הגיבור בקלפי הטארוט

מיום שנולדנו אנו מהלכים בדרך, ומשעה שהגחנו לאוויר העולם נגזר עלינו לצאת למסע. אלה הם חיינו. אם נהיה מודעים לכך וגם אם לא — אנו מחויבים למסע זה, מחויבות שבאמצעותה ומתוכה מתעצבים ונבראים החיים אותם אנו חיים.

מסע זה לקראת שינוי, התפתחות וגדילה הוא ההרפתקה הגדולה של חיינו. אין הוא נעדר קשיים, לבטים, ספקות, מעידות, כאב ואובדן; אך המפגש וההתמודדות עמם מלמדים אותנו על הכוח, היכולת, הכישרון והיצירתיות הטמונים בנו.

אנו פועלים מתוך התניות של רגש, חינוך, הסכמה ותרבות, אך המסע עצמו הוא שיעור מתמשך לקראת שינוי, זיהוי עצמיותנו. הניסיון להתנגד או להתעלם מכך מעכב ואף מונע את ההתקדמות לקראת מי שנועדנו להיות, חוסם את ההכרה של הכוחות המניעים והצרכים האמיתיים של ישותנו.

היכולת להיענות למה שפוקד אותנו ולפעול מעמדה של כוח פנימי, הכרה ומודעות מזכה את גיבור המסע בשליטה תבונית, המאפשרת לממש וליישם את הכישורים הפוטנציאלים שלו בצד היכולת להכיל את האלמנטים האפלים באישיות ולהפכם לכוח בונה ומעצים. הדבר מותנה במידה רבה במתן אמון בעצם התהליך. אינטגרציה היא מילת מפתח והתכלית של מסע חיינו. אנו מתנסים מרצון או בכפייה מתוך מאבק מתמיד במטרה להיעשות אדם שלם. מי שמחפש דרכו מן העבר אל העתיד אליו הוא משתוקק הוא מי שחי ופועל מתוך תחושה של שלמות, ערך עצמי, מימוש והגשמה. אינטגרציה של האני מתאפיינת במתן אמון בעצמי, באישור עצמי, ביכולת להכיל ניגודים פנימיים וחיצוניים ולפעול מתוך חירות פנימית מתוך אחריות לרווחתו הנפשית של האני ושל הזולת.

המסע הוא מוטיב נוכח במיתוס, באגדות, בטקסי פולחן ובפולקלור. סיפורי האבות בספר בראשית הם סדרה של סיפורי מסע במרחב ובזמן, מסעות פיזיים שתכליתם מסע פנימה אל העצמי החותר לקראת זיהוי תכלית קיומו ומימוש יעודו.

הגשמה עצמית היא תהליך ארוך של חיפוש, ניסוי ותעיה, של הליכה בדרך. את ההולך פוקדות שעות של אפֵלה וזמנים אחרים, בהם קול פנימי מדריך ומכוון את מעשיו. יש שמתלווה אליו יישות פלאית או ממשית המסייעת לו להתקדם.

אותות, סימנים, בעלי חיים, חזיונות, חלומות, מלאך, פיה, זקן, חכם וכיוצא בזה — כולם ייצוגים של הקול הפנימי המנחה לקראת מימוש עצמי. המדריך המתלווה אל המסע הוא במידה רבה השתקפות של רמת המודעות וההיפתחות שחלה בגיבור או מרמזת עליה. הזמנים שבין עזיבתו של מדריך אחד לבין הופעתו של האחר הם זמנים בהם על הגיבור להתמודד בכוחות עצמו עם מה שעומד לפניו; זמן בו הוא חווה חוסר אונים, קושי ומשבר. ואז, כאילו באקראי ומשום מקום, מופיעה יישות פלאית או אנושית בדרכו להדריך, להנחות ולסייע לגיבור לעבור אל השלב הבא של התפתחותו. המעברים וההתקדמות מכוּוָנים לכאורה להשיג מטרה ספציפית, אך למעשה המסע הוא היעד עצמו. התהליך המביא להשתנות ולהתפתחות הוא המטרה האמיתית.

מסע הגיבור במיתוס ובאגדות הוא סמל אוניברסאלי של שינוי, התפתחות וגילוי עצמי. הגיבור האמיתי בא על סיפוקו באופן זמני בלבד.משהושגה המטרה שב ונולד הדחף המאיץ לצאת למסע נוסף להשגת היעד הבא. מה שמלמד באופן מטאפורי על הצורך הטבוע בנו לשינוי והתחדשות, צורך המתגלם אצל כל אחד מאתנו באופן שונה על פי טבענו הייחודי, הנטיות, הצרכים, החלומות והכישרונות.

הטארוט בכלל וקלפי הארקנה הבכירה בפרט משקפים מצבי תודעה פסיכולוגיים מראשית התעוררותם ועד לרמה בהם הם נפתחים להכרת האחדות והמחזוריות השולטים ביקום ולהכרת מקומנו בתוכם.

22 הקלפים הם ביטוי של התפתחות ספיראלית ושינוי מצבי תודעה בעקבות התנסויות, חוויות ותובנות הפוקדים אותנו. קלפים אלה הם ייצוגים של חוקים אוניברסאליים המשותפים לכל בני האדם מראשית הקיום האנושי, ייצוגים חזותיים של כוחות ארכיטיפים הפועלים בתת–מודע ואחראים לשינויים פנימיים וחיצוניים שאנו חווים. מבחינה פסיכולוגית הם חושפים את תבנית חיי הנפש של האדם ואת העקרונות השולטים בחיינו. ברמת התודעה, אנו מעצבים את דמותנו האישית על–פי תבנית פנימית של תפיסת העצמי.

אנו נולדים במצב של בערות, אי ידיעה שמקורה בחוסר ניסיון ואי הכרת המציאות. אנו מושלכים לעולם של תוהו ובוהו עתיר גירויים, מראות, צלילים ותחושות. המסע שאנו עורכים הוא בין היתר ניסיון להביא סדר וארגון בכאוס הזה ברמה אחרת; דרך התנסות אנו מגלים את הסדר שהיה שם כל הזמן ולא זיהינו.

כל תהליך אבולוציוני שואף להומיאוסטאזיס. האיזון והיציבות הם תוצאה של תהליך בלתי פוסק של פירוק והרכבה. במאבק שמנהל הגיבור להתקיים, לשרוד ולהתפתח הוא חווה תהליכים אלה כמשבר ויציאה ממשבר. במהלך המסע הגיבור (כמונו) אינו מודע לכך שזהו תהליך טבעי. הכאב, המחלה, האובדן, הזקנה, הנטישה והמוות חורטים צלקות בגופנו ובנשמתנו. למרות זאת אנו (כמו הגיבור) ממשיכים במסע, מתנסים בכל תהפוכותיו במהלכו צומחים ומשתנים. בעל כורחנו אנו לומדים כי החיים הם שינוי מתמיד. ניסיון למנוע את השינוי פירושו לחסום את נתיב המסע אותו עלינו לעבור מן הרגע בו נתנו לנו חיים.

היצור האנושי נולד איטי, חלש ופגיע — אך גם סקרן ויודע לשאול, מבקש לדעת ולהיות אדון לגורלו. חיינו הם תהליך אינטנסיבי ובלתי פוסק של למידה. אנו נולדים עם פוטנציאל של כוחות רוחניים שהם הבסיס להתפתחות הקוגניטיבית והרגשית שלנו. מהם מתפתחים האיכויות והכישרונות הפוטנציאלים שלנו ואלה יוצרים את התשתית של התבנית העמוקה של אישיותנו.

הסמלים המופיעים בקלפי הארקנה הבכירה מקורם בתורות עתיקות ותובנות קדומות בסיפורי האלים של מצרים הקדומה בתרבות הנורדית ועולם המזרח. הם מצויים במיתולוגיה, בקבלה ובאלכימיה, באסטרולוגיה, בתורת המספרים של הפיתגוראים ותורת האותיות היהודית. כולם מתאפיינים בין היתר בחיפוש וחקר תבנית נפש האדם.

הסמלים המופיעים בקלפים מתארים לא רק את המימד הרוחני והארכיטיפי של נפש האדם אלא גם את תולדותיו ומהלכו, את האיכויות ואת התגובות שהן מעוררות. קלפי הארקנה הבכירה הם ביטוי תמים לכאורה למהלך התקדמותו של מסע הגיבור ושלבי התפתחותו. הכרת השלבים הללו מאפשרת פיתוח תודעה ברמה גבוהה יותר, מודעות והבנה לאיזו תכלית ובאיזה אופן האדם מבקש לעשות שימוש בכישוריו. אלה הם ביטויים של כוחות נפש ארכיטיפים שמקורם בתת–מודע הקולקטיבי, אך הם חלק בלתי נפרד מעצם מהותנו. כוחות אלה באים לידי ביטוי באופן אינדיבידואלי על–פי טבע הנשמה, רמת התודעה ומידת המאמץ של הפרט ביכולת הלמידה והבנת השיעור, משמע לקחי החיים.

בתחילת התפתחותו אין האדם מודע לעצמו. בהיעדר הכרה עצמית אנו משועבדים לדימוי העצמי שלנו ולגורלנו וחווים את מימד “הכל צפוי“. מודעות ליכולת לזהות את “הרשות נתונה“ ולחיות במימד זה מתוך בחירה ולקיחת אחריות, באים בעקבות ההבנה כי העזרה אותה קיווינו לקבל מן החוץ היא ברשותנו ונטועה בנו. זו גם ההבנה שאת הנסיבות לא תמיד ניתן לשנות, אך יש לנו הרשות והיכולת לבחור את הדרך בה נתייחס אליהן.

אין לנו שליטה על הרוחות והגלים, אך הצטיידות במכשור מתאים ידע בחוקי הניווט, שליטה עצמית וצוות אמין משפר את הסיכויים להגיע לחוף מבטחים. קלפי הארקנה הבכירה הם כלי ניווט אפקטיבי למסע ההתפתחות שלנו. הם אב טיפוס של ייצוגים חזותיים לכוחות נפש עוצמתיים בלתי מודעים למפגש בין היצרי לתבוני, בין הכוח ההורס לכוח הבונה, בין הנסוג והמתלבט לבין היוצר והמתקשר, בין הנעלם לבין הגלוי ונוכח, בין הדעת לתום. ייצוגים, סמלים של האנרגיות החיות בנו ומנתבות אותנו מבלי שנהיה מודעים לכוחן ולעוצמתן.

התוודעות לעוצמה זו והשפעתה על חיינו מלמדת אותנו על המקום שאנו תופשים והתפקיד המוטל עלינו על בימת הסיפור של חיינו. אלה סמלים המאפשרים לשוב ולנכס לעצמנו את הדיאלוג האמיתי עם הדרך בה אנו הולכים. את המסע האמיתי אנו עושים לבדנו. לפעמים אין אפשרות או יכולת לחלוק את שעובר עלינו במסע אל העולם הפנימי. כמו בכל מסע אמיתי חשוב לחפש מורה דרך, מלווה או מדריך שיוכל להנחות ולהדריך אותנו בדרכנו.

עשרים ושניים הקלפים עשויים להיות לנו מורה דרך תובעני אך אמין ומהימן אל המחוזות הפנימיים של הנפש. זהו מפגש עם דמויות המופיעות בפולקלור, במיתוסים, באגדות. השוטה, הקוסם, כהן, מלך, מלכה, שטן, מלאך ואחרים — אם נקדיש תשומת לב ונקשיב לתהודה שלהם בתוכנו, נתוודע לאלומת אור המאירה כפנס מקומות אפלים, משחררת פחדים ומעוררת כוחות, עבודה רצינית ומעמיקה ומזמנת מפגש אמיתי עם המחזות הנסתרים של התודעה.

זו התנסות התובעת מחויבות, אומץ ונחישות, וכל מפגש כזה עשוי להניב פירות התורמים להתפתחות שלנו. זהו ביטוי מטאפורי של עולם פנימי עשיר, מגוון, עוצמתי ויצירתי שיכול להיות נגיש לנו ולתרום לחיינו ולקשרינו עם העולם.

 

 

מסע הגיבור בקלפי הטארוט מאת אילנה הראל, הוצאת אסטרולוג, שנת 2012, 446 עמ'

                                          

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: ניו אייג' ומיסטיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.