שבוע הספר 2012: זיכרון משבוע הספר / סיפור קצר מאת איריס אליה-כהן

| 15/05/2012 | 0 Comments

הקיץ של 1989 חם ועני. אני בת עשרים פחות שבועיים. ואני בתחנה המרכזית הישנה של תל אביב. הצלחתי להגיע לעיר הגדולה בלי שהוצאתי עד עתה אגורה שחוקה! לא על אוכל. לא על שתייה. לא על נסיעות.

 

מאיציק, הטבח של הבסיס בירוחם, בו אני משרתת, אני מקבלת, לפנים משורת הדין ומאחורי שורת המקררים, את מנת הפחמימות הדרושה לדרך. זאת בטח הייתה איזה עוגת קרמשניט בלי קרם או בורקס פטריות בלי פטריות או שניצל בלי עוף.. משהו. לא זוכרת. אבל הוא אהב אותי, איציק. אולי כי היינו שנינו שחורים ומרודים. מים, כדי להעביר את הטעם, אני שותה מהברזייה בשירותים הציבוריים. צריך מקסימום 10 א"ג כדי לעבור את הזקנה בפתח. (אף פעם לא הבנתי אם היא קבצנית או מתחזה) הנסיעות הן חינם. כי אני חיילת. (את הזכות הפיננסית הזאת אני מנצלת עד הרגע האחרון. אפילו לבקו"ם, כדי להשתחרר, אני מגיעה על מדים). בקיצור. אני לא צריכה כלום. רק עשרים או שלושים שקל, לקנות לעצמי מתנת יום הולדת מוקדמת. אז אני עומדת מול הכספומט, מיוזעת, מתחננת לאלוהי המרשרשין שלא ישיב את פניי ריקם.

 

אני ממש לא זוכרת כמה הוא הסכים לתת לי, אבל על הספרים שקניתי באותה תקופה נהגתי לרשום את שמי, כדי שיחזרו אליי אחרי השאלה. (הפלא ופלא, זה כנראה קרה.) ואת תאריך הקנייה: חודש ושנה. המחיר עדיין רשום בעיפרון לא מחודד בדף הראשון של הספר.  אז אלה הספרים שקניתי בשבוע הספר של 1989:

 

 

1.      אינטימיות של ז'אן פאול סארטר : 16.60 ₪ (לא יודעת מה חשבתי לעצמי באותו יום, אבל חוץ מהנובלה הראשונה הנושאת את שם הספר, לא זכור לי שקראתי ממנו עוד משהו.)

2.      וזרח השמש ובא השמש: ספר הצילומים של ליאור יונתן בעריכת נתן יונתן (הייתי יושבת וקוראת ובוכה. קוראת ובוכה. שעות.) : 17.50 ₪

3.      ממורדות הלבנון של עמוס עוז: אין (משום מה) מחיר. אז נניח 20 ₪.

4.      העלמה יוליה של א. סטרינברג (אז עוד האמנתי שאהיה שחקנית) : 12.70 ₪.

 

אני אחסוך מעצמי את החישוב. אף פעם לא הייתי חזקה בחשבון. אבל אני לא יכולה לשכוח את האושר נח בתוך תיק הצד השחור, הצבאי, שתלוי לי על הגוף בהצלבה אופנתית. 

 

* * * * *

 

איריס אליה-כהן, אומנית רב תחומית (פיסול, קדרות ציור ותיאטרון) וסופרת, זכתה לאחרונה בפרס רמת גן לספרות 2012, ובפרס שרת התרבות 2011, שניהם בקטגוריית ספר הביכורים, על ספר הביכורים שלה "מכתוב" בהוצאת הקיבוץ המאוחד 2011. 

http://readbooks.co.il/iris-eliya-cohen-1/

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

Category: סיפורים קצרים שלכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.