ביקור בית עם הסופרת אירית ר. קופר: בין עצי היער

| 02/04/2012 | 0 Comments

אירית ר. קופר עברה את השואה כילדה, הגיעה בנדודיה למנזר, בו שהתה בזהות בדויה עד סוף המלחמה. איש מבני משפחתה לא שרד.  למדה לתואר שני בהיסטוריה של עם ישראל והתמחות בנושא השואה, מקדישה את זמנה לכתיבת ספרים בנושא, להרצאות בפני תלמידים בבתי ספר ולחיילים המבקרים ב"יד ושם". הוציאה בימים אלה את ספרה העשרים, שעלילתו מתרחשת בגטו.

אירית ר. קופר נולדה בעיירה מינסק-מזובייצקי, השוכנת כארבעים קילומטר מזרחה לוורשה. באביב 1942, בהיותה כבת 13, הוציאה אותה אימה מהגטו, מסרה לאיכר פולני, והסבירה לה כי עליה להישאר בכפר, עד אשר תבוא לקחתה חזרה, בסתיו. מפחד הגרמנים, אמר לה האיכר לחזור לגטו, לאחר חודשים אחדים. לתומה, חשבה אירית שהגטו עדיין קיים ובני משפחתה מצפים לה בבית. בדרך, נודע לה מילד יהודי, בן גילה, שהגטו חוסל ושניהם החלו לנדוד בין בתי האיכרים. בשלב מסוים, נפרדו דרכיהם, ואירית הגיעה בנדודיה למנזר, בו שהתה בזהות בדויה עד סוף המלחמה. איש מבני משפחתה לא שרד. בשנת 1946 עלתה ארצה במסגרת חברת עליית הנוער.

 

אירית רומנו (שם משפחתה מנישואיה) קופר, ידועה בשם הספרותי אירית ר. קופר. אירית הייתה מורה ידועה ומיתולוגית בהרצליה ורצתה לעשות הפרדה בין חייה כמורה לבין דמותה כסופרת.

 

שם: אירית ר. קופר

גיל: 83

סטטוס: אם ל- 2 בנות

מגורים: הרצליה

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר בין עצי היער, בהוצאת דני ספרים, 2012

 

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך?  "חומרים מפרקי חיי. הספר מבוסס על מקרה אמיתי לפני 45 שנה (בערך). הוזמנו לחגיגת בר מצווה של חברים איתם הייתי יחד בבית היתומים בפולין בחלנוביק ליד לודג'.

בימים ההם היה נהוג להזמין קרובי משפחה להדלקת 13 נרות בר המצווה. לאותו זוג לא היו קרובי משפחה, כיוון שנספו בשואה, ולכן הזמינו 13 אנשים מעברם, כאשר כל אחד מהמוזמנים מסמל תקופה בחיי הזוג. מיד כשחזרנו מחגיגת בר המצווה רשמתי לעצמי את מי הזמינו להדליק נר והנחתי את זה בצד בין שאר הכתבים. לפני עשר שנים חיפשתי משהו ונפלה לידי הרשימה".

 

 

"כל ספר שלי זאת תעודה אני לא ממציאה ולא כותבת מפרי דמיוני. כל ספר הוא פרק מחיי. אני מתעדת בכל ספר מאורעות שהיו. כל ספר מעוגן במציאות. לכן חשוב לי שידעו מה היה גורל נערים ששרדו לבדם בתוך עולם עוין. את זה אני רוצה להביא לקהל הרחב", מספרת אירית ר. קופר.

 

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "התחלתי לכתוב לפני עשר שנים, עזבתי אותו כי פניתי לכתוב ספר אחר שיותר בער בעצמותי.  ביקשתי מאותו זוג שיחכה, ואכן, לפני כשנתיים חזרתי אליו".

איזה ספרים קראת לאחרונה?  "הספרים החדשים של עמוס עוז, צרויה שלו, והספר "לבד בברלין" מאת הנס פאלאדה והספר "הכפר הגרמני" מאת בואלם סנסל".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "יותר מכולם אהבתי את עגנון ובמידת מה הוא השפיע על ספרי. אני מתחברת אליו כי הוא כותב על העיירה, על מעשיות שמוכרות לי מהחיים שלי כמו האדונית והרוכל, עידו ועינם".

אילו ספרים קראת בילדותך?  "בילדותי לא קראתי שום ספר כי אני באה מבית דתי, ולא היו אצלנו בבית ספרים. ספרים חילוניים היו טריפה. אבל שמעתי בעל פה הרבה מעשיות ואגדות, פתגמים ואמרות מפי סבתי".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "את כל כתבי עגנון, שלום עליכם וברדיצ'בסקי".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון?   "זהו ספרי העשרים".

ספרי קצת על הספר שכתבת: "הספר בין עצי היער עוסק בנער ונערה שחיו בזמן המלחמה בין הפרטיזנים, כיצד נלחמו עם הפרטיזנים, כיצד פרחה אהבתם בצל המלחמה עד שהתחתנו ועלו לארץ, להמשיך לחיות חיים רגילים כמו כל אחד בארץ".

מפוחדים עד מוות בעקבות האירועים האיומים המתרחשים בגטו מצליחים חיים וחנה, נער ונערה כבני 15, להגיע לקבוצת פרטיזנים הממוקמת בעובי היער. חדורי נקמה בנאצים הם לוקחים חלק פעיל בלחימה הפרטיזנית נגדם, חווים את הקשיים של החיים ביער, רחוקים מביתם ומשפחתם. תוך כדי כך נקשרים ביניהם קשרי ידידות ואהבה, ושניהם מתחילים לרקום יחדיו את חלומם בארץ ישראל.

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  "אני כותבת ספר "איך ספר בא לעולם" וסיימתי לכתוב ספר נוסף, "לאור היום", והוא בשלבי עריכה כעת".

 

מספריה של אירית ר. קופר

בקצה היער, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1977

כחלוף הכל, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1980

בטרם יבוא האביב, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1990

שער עלייה, הוצאת עם עובד, 1990, מהד' שנייה 1993

התזכריני קריסטינה, הוצאת ספרית הפועלים, 1994

אמא תגידי זה נכון, הוצאת דני ספרים, 1996, מהד' שנייה 1998

שלום יוסלה, הוצאת דני ספרים, 1998

אל אותם הכפרים, הוצאת ידיעות אחרונות, 1997

בלילות שבת, הוצאת ידיעות אחרונות, 2000

נעלה בכל הדרכים, הוצאת דני ספרים, 2000

את כועסת עלי, הוצאת אסטרולוג, 2001

החצר שלי, הוצאת אסטרולוג, 2003

הכל בגלל המלחמה, הוצאת דני ספרים, 2004

תרמיל וזוג נעליים, הוצאת אסטרולוג, 2004

נשיט סירות נייר, הוצאת כרמל, 2005

אמא למה אצלנו זה ככה?, הוצאת דני ספרים, 2007

בטרם יבוא המבול, הוצאת כרמל, 2008

למחרת היום, הוצאת כרמל, 2010

טנגו באחד במאי, הוצאת כרמל, 2011

בין עצי היער, הוצאת דני ספרים, 2012

 

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "לא להתייאש. כששלחתי ספר ראשון והחזירו לי את כתב היד, ישבתי ובכיתי כי חשבתי שהוא לא שווה כלום ולא נחוץ לאיש. עברתי לכתוב סיפורים קצרים שלשמחתי התקבלו לעיתוני ילדים. לכשהכירו את שמי, והיו לי ממליצים, הוצאות הספרים החלו לשים לב אלי. כן אני מציעה לא לבכות אלא להמשיך לשלוח להוצאות, לעיתונים ובוודאי יימצא מישהו שידע להעריך ויפרסם".

משפט מסכם:  "אישית יש לי מטרה בכתיבה שלי – להנציח. אני יודעת שסופו של אדם ללכת, אבל מה שיישאר זו המילה הכתובה".

 

 

 

בין עצי היער, מאת אירית ר. קופר, הוצאת דני ספרים, שנת 2012, 272 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ספרות נוער, שואה ומלחמת העולם השנייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.