מהדורה מיוחדת לכבוד שנת יאנוש קורצ'אק: המלך מתיא הראשון

| 19/03/2012 | 0 Comments

השנה מלאו 70 שנה ליום בו נרצח המחנך הפולני הדגול יאנוש קורצ'אק בידי הנאצים, עת סירב להפקיר את תלמידיו היהודיים לגורלם. בימים אלה פורסמה מהדורה מיוחדת לספרו הקלאסי "המלך מתיא הראשון", בליווי הקדמה חדשה, קצרה ומקסימה של מתרגם הספר, הסופר אורי אורלב – שזכה לפגוש את קורצ'אק בחייו.

 

שנת 2012 היא שנת יאנוש קורצ'אק משתי סיבות, שונות בתכלית. לפני מאה שנה הקים קורצ'אק את בית היתומים המיוחד במינו, שנשאר דוגמא ומופת למורים ומחנכים עד ימינו. קורצ'אק האמין במתן חופש לילדים – שיאפשר להם לנהל את עצמם, ולפתח את כישרונותיהם הייחודיים – ויחד עם זאת לימד מה אחריות הדדית, דאגה לזולת, ויצירתה של חברה אנושית צודקת.

 

השנה מלאו גם 70 שנה להירצחו – לאחר שסירב להצעות להציל את נפשו, סירב להפקיר את תלמידיו וצעד איתם אל הגזים בטרבלינקה.

 

המלך מתיא הראשון מספר על נסיך בן עשר המתייתם מהוריו – והופך למלך. מתיא לא ממש מבין מה עליו לעשות, אך לאט ובזהירות הוא לומד כיצד לנהל את המדינה. הוא עושה "טעויות של מתחילים" עד שמבין שיהיה חייו לקחת עזרה על מנת להתמודד עם כל המשימות. הוא מגלה את האמת הלא נעימה על החיים וגם כשהוא מנסה לארגן את ילדי כל הילדים בעולם להפגנות למען זכויותיהם ומגלה שהוא הקים עליו את מלכי כל העולם…

מתיא לומד שיעור אחר שיעור, בדרך הקשה. קורצ'אק האמין שבעזרת סיפורו של מתיא, יוכלו הקוראים הצעירים ללמוד משהו אמיתי ומשמעותי על חייהם שלהם. דרך סיפורו הנוגה של מתיא, הולך ומתבהר שיעור על בני אדם וצורת התנהלותם בעולם, היכולות שלהם והחולשות שלהם, הכמיהות, החלומות, האכזבות וגם הניצחונות.

נדמה שקורצ'אק מעביר דרך מסע הייסורים של מתיא, שלומד כיצד למלוך, את כל מה שרצה להעביר לחוסים בבית היתומים שלו, שלמדו על בשרם כיצד לנהל את עצמם.

 

המלך מתיא הראשון, מאת יאנוש קורצאק, עברית: אורי אורלב, הוצאת כתר, שנת 2012, 329 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.