ערב חגיגי לכבוד הסופר מרסל פרוסט לציון 90 שנה לפטירתו ולרגל צאת 'הזמן שנמצא', בית ביאליק 19/10/12

| 07/10/2012 | 0 Comments

את יצירתו הגדולה של מרסל פרוסט אין צורך להציג לקוראים: "בעקבות הזמן האבוד" הוא אחד מהישגים הגדולים של הספרות המערבית המודרנית. מחזור זה של שבעה רומנים, הכוללים כ-3,200 עמודים ויותר מ-2,000 דמויות, כבש את תודעת התרבות המערבית בסערה גדולה – ובתוך כך גם את קהל קוראי העברית.

את סגנונו הספרותי של פרוסט ניתן לאפיין כזירת ההתרחשות של הנפש, בעוד שהמציאות החברתית וההיסטורית היא מעטפת חיצונית ל"עלילה". כמו יוצרים מודרניסטים אחרים, שנמנו על "זרם התודעה", החשוב באמת ביצירתו קורה "בפנים", בתודעה.

בהשראתן של תיאוריות הפסיכולוגיה של הזכרון אצל ברגסון, חרג פרוסט מן הטכניקה ומן המבנה הספרותיים המקובלים. את מקומו של ציר התרחשויות עלילתי, המאפיין את המבנה המסורתי של הרומן הקלאסי, החליף אצל פרוסט ריתמוס של תיאורי-מצב תודעתיים, רצף של תכנים ורשמים חולפים המתעוררים כתוצאה מגירויים המגיעים מעולם "עובדות" חיצוני או מתוך עולם חווייתי פנימי.

מרסל פרוסט

אין ספק שבפני מתרגם "בעקבות הזמן אבוד" ניצב אתגר ספרותי לא קטן – ולמזלה של העברית, את מלאכת תרגום היצירה המונומנטלית הזאת לקחה על כתפיה הלית ישורון בכישרון גדול עד מאוד.

ארבע כרכים של תרגום "בעקבות הזמן האבוד" תורגמו על ידיה בשנים האחרונות, ולאחרונה יצא לאור תרגומה לפרק האחרון של היצירה, תחת השם הזמן שנמצא (הספריה החדשה / הקיבוץ המאוחד).

180 העמודים האחרונים של הכרך הם לא רק גולת הכותרת של כל יצירתו של פרוסט והדפים היפים ביותר שכתב, הם גם פסגת הישגה של הלית ישורון, המתרגמת. היא המציאה בשביל פרוסט עברית ייחודית שטרם היתה כמותה.

את אירוע ההשקה החגיגי לצאת תרגומה לכרך האחרון של "בעקבות הזמן האבוד", ולציון 90 שנה לפטירתו של מרסל פרוסט – נקיים אירוע חגיגי בבית ביאליק ב-18.10, בהשתתפות מיטב חוקרי פרוסט – המתרגמת הלית ישורון, הרב דניאל אפשטיין, חוקרי הספרות לילך לחמן, עודד וולקשטיין ורועי גרינוולד, ובליווי פרקי מוסיקה קאמרית מאת פראנק וסן-סנס, שפרוסט עצמו אהב לשמוע והתייחס אליהם ביצירתו:  שחר פוייאי – כינור | לילית רז – פסנתר – מיצירות סזאר פראנק וקאמי סן-סנס לכינור ולפסנתר

 

 

האירוע יתקיים בבית ביאליק, רח' ביאליק 22 תל-אביב

ביום חמישי, ב' בחשוון תשע"ג, 18 באוקטובר 2012

טל' לבירורים: 03-5254530

19:30 פתיחת קופות / 20:30 תחילת הערב

דמי כניסה: 35 ₪

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.