שלוש נשים חזקות, זוכה פרס גונקור 2009, מאת מרי נדיאי

| 29/01/2012 | 0 Comments

הרומן המופתי של מארי נְדְיַאי הוא טריפטיכון: רומן בשלושה חלקים, שלושה סיפורי חיים, שלוש נשים שעומדות מול כוחות גדולים מהן ולא תמיד יכולות להם.

 

"שלוש נשים חזקות" זיכה את מארי נְדְיַאי בפרס גונקור ב-2009 (היא האשה השחורה הראשונה שזכתה בפרס), זכה לשבחים מקיר לקיר בצרפת והיה רב מכר (800 אלף עותקים בצרפת לבדה, מאז ראה אור ב-2009). זכויות התרגום נמכרו ל-30 מדינות.

 

נורה עוזבת את בתה, את בן זוגה ואת עבודתה כעורכת דין בפריז ונענית לבקשתו של  אביה לבוא אליו לדקאר, בירת סנגל. היא לא עושה זאת בשמחה: אביה הקר נטש את אמה ושתי בנותיה כשנורה היתה ילדה ולקח איתו את אחיהן. כעת הוא זקוק לה: אחיה מואשם ברציחתה של אמה החורגת, ונורה מתבקשת לייצג אותו.

 

פנטה עזבה את דקאר ועקרה לצרפת עם בעלה רודי. החלק שלה מסופר דרך עיניו של רודי, החש אשם על שגרר איתו את פנטה המשכילה לכפר בו היא נטרפת משעמום.
 
קאדי נאלצת לעזוב את סנגל אחרי שהתאלמנה, נושלה ממשפחת בעלה, והיא חסרת כל. לא נותרת לה ברירה אלא לצאת למסע הגירה לא חוקי לאירופה, שאליה לא תגיע. מסע של ניצול ובגידה באמון שהוא מנת חלקם של רבים כל כך כיום.

 

 

שלושת הסיפורים של נורה, פנטה וקאדי קשורים זה בזה בנימים דקות: אלה שלושה סיפורים שבשלוש-נשים-חזקות-זוכה-פרס-גונקור-2009-מאת-מרין אפריקה לצרפת, על אכזריות ואלימות, על כוח עמידה, לפעמים נגד כל הסיכויים. עוצמתו של הספר המדהים הזה נובעת מן התמות שלו, אך גם מכתיבתה של נְדְיַאי: ריאליסטית ופנטסטית, רוויה במטאפורות, מדויקת; חודרת ואמיתית להחריד.

 

מארי נְדְיַאי נולדה בצרפת ב-1967. את הרומן הראשון שלה פרסמה בגיל 17, ומאז כתבה רומנים, מחזות, ספרי ילדים ומסות. ספריה זיכו אותה בשבחים ובפרסים רבים, בהם פרס המגזין פמינה ב-2001 על Rosie Carpe. מחזה של נדיאי  Papa Doit Manger (אבא צריך לאכול) הוצג ב"קומדי פרנסז" – המחזה היחיד של אשה חיה ברפרטואר של התיאטרון. ב-2009 יצא סרטה של קלייר דני, "חומר לבן", שנדיאי כתבה לו את התסריט. נידיאי, בת לאם צרפתייה ואב סנגלי שעזב את המשפחה, גדלה בצרפת כל חייה. היא עברה עם בעלה וילדיה לברלין עם בחירתו של ניקולא סרקוזי לנשיא.

 

שלוש נשים חזקות, מאת מרי נדיאי, מצרפתית: עדה פלדור, הוצאת כתר, הסדרה לספרות יפה, שנת 2012, 271 עמודים. 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.