ביקור בית עם הסופרת זיו ביילין: מיקה מתאהבת / רומן רומנטי בין דורי מלא תהפוכות

| 16/07/2012 | 0 Comments

"דבר שלמדתי לאהוב עוד מימי כסטודנטית הוא לנבור בעבר. גיליתי שאני מתעניינת לאו דווקא באירועים שעיצבו את חיינו, אלא דווקא באנשים שחיו בתקופות שונות, עד כדי כך שלפעמים מתחשק לי לספר את סיפורם", מספרת זיו ביילין. בספרה השני, "מיקה מתאהבת" היא "מחייה" את סיפורה של קתרין בורג'ה אישה צעירה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שחיה בתל אביב של שנות החמישים, דרך יומן שמתגלגל לידיה של נכדתה, מיקה. בדרך זו היא מעבירה את ההוויה התל אביבית של שנות החמישים, על הבוהמה שחיה בה, בתי הקפה של התקופה, והאירועים ההיסטוריים שעיצבו את אופייה של המדינה הצעירה.

זהו ספר קיץ קלאסי, רומן-רומנטי שמשב קצת מתח וגם קצת סקס, ובעיקר דוגמניות על, אופנה, מעצבים, ניו-יורק, פריז, תל אביב, ושלל תובנות על יופי וגבורה, קריירה ואהבה. לספרה הראשון (רומן אירוטי) היא קראה 'הרומן הרומנטי', כי זה הייחוד שלה – ביילין מתמקדת בכתיבת ספרי רומן רומנטי, ללא יומרות ובגובה העיניים.

 

עו"ד זיו ביילין, שלה גם תואר בהיסטוריה ובפילוסופיה, עבדה בפרקליטות הפלילית והאזרחית כ- 9 שנים. בשנים האלה טיפלה בתיקי מרמה חמורים, שוחד, סחיטה באיומים, הריגה וסמים. בפרקליטות האזרחית טיפלה בתיקים מנהליים. "אני אוהבת את שני הנתיבים שנסללו בחיי, את עריכת הדין והכתיבה".   

 

שם: זיו ביילין

גיל: 37

סטטוס: נשואה + שתיים

מגורים: תל אביב

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר מיקה מתאהבת, הוצאת ידיעות ספרים, 2012.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "הדמיון שלי הוא כלי יקר ערך שבלעדיו אני אבודה. דבר שלמדתי לאהוב עוד מימי כסטודנטית להיסטוריה ולפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב הוא לנבור בעבר. גיליתי שאני מתעניינת לאו דווקא באירועים שעיצבו את חיינו, אלא דווקא באנשים שחיו בתקופות שונות, עד כדי כך שלפעמים מתחשק לי לספר את סיפורם".

מדוע בחרת להתמקד ברומן הרומנטי – מהי ההשראה שלך לנושא? "יהיה מדויק יותר לומר שאני מתמקדת באהבה.  אהבה היא רגש חזק, אולי החזק ביותר. אהבה יכולה להביא עמה תשוקה, אינטימיות, בנייה, התחדשות ומחויבות. מצד שני אהבה יכולה להביא עמה גם את צדדיה המכוערים, כאב, ייסורי נפש, הרס עצמי וקנאה. בכל מקרה, היא כרוכה בטלטלות, סערות ובליל רגשות עז. זה כוחה ובשל כוחה של זו, ההתעסקות אתה מסקרנת ומושכת אותי. בכתיבתי, אני מתייחסת לאהבה ביראה ובכבוד, אבל לא מעטים הם המקרים בהם אני מתייחסת אליה גם בציניות ובבדיחות הדעת". 

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "כשנה".

 

אילו ספרים קראת לאחרונה? "סטונר מאת ג'ון ויליאמס, חוטים מקשרים מאת ויקטוריה היסלופ, שביל פירורי הלחם מאת קים סוניי, המאהב היפני מאת ראני מניקה".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "אחד הסופרים המרשימים יותר בעיני הוא טרומן קפוטה. סגנון הכתיבה שלו מן המשובחים שנתקלתי בהם ותיאוריו מעוררי קנאה. ועוד שני ענקים – גבריאל גרסיה מארקס, ופאולו קואלו. בכתיבתי אני לא מנסה לכתוב בסגנון של אף אחד אחר". 

אילו ספרים קראת בילדותך? "ספרי מתח והרפתקאות כמו חסמבה של יגאל מוסינזון (אפילו ניסיתי להקים 'חבורה סודית' משלי, אבל המשימה נכשלה). ספריה של גלילה רון פדר ובמיוחד את סדרת ג'ינג'י שלה, נושא השואה העסיק אותי מאד בילדותי – האי ברחוב הציפורים מאת אורי אורלב ריגש אותי במיוחד וקראתי אותו מספר פעמים, סדרת הספרים של לוסי מוד מונטגומרי על אן שרלי (האסופית, אן מאבונלי, אן שרלי: הנערה מן האי). בכלל, נראה לי שקראתי כל הזמן בילדותי".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "שלושה ספרים שעוד לא קראתי".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו ספרי השני"

ספרי קצת על הספר שכתבת: "אני "מחייה" את סיפורה של קתרין בורג'ה, אישה צעירה בשנות העשרים המוקדמות לחייה שחיה בתל אביב של שנות החמישים, דרך יומן שמתגלגל לידיה של נכדתה, מיקה. בדרך זו היא מעבירה את ההוויה התל אביבית של שנות החמישים, על הבוהמה שחיה בה, בתי הקפה של התקופה, והאירועים ההיסטוריים שעיצבו את אופייה של המדינה הצעירה.

מיקה מתאהבת הוא רומן רומנטי בין-דורי מלא תהפוכות. הסיפור נע בין ההווה של מיקה נבון דוגמנית על בינלאומית יפיפייה ומלאת הומור עצמי לבין העבר של קתרין בורג'ה, עיתונאית דעתנית וחזקה בתל אביב של שנות החמישים.  מיקה אשת העולם הגדול נעה מעיר לעיר לצורך עבודתה, אינה יודעת שובעה מהבילויים בחופים אקזוטיים, חברות עם אומנים יידועי שם, אוכל מצוין, מסיבות נחשקות וגברים כאוות נפשה. אלא שמשהו משתבש בחייה והיא מוצאת את עצמה נרדפת על ידי אחד מאותם גברים. באין מוצא, היא מסתתרת בביתו של איש מוסד מסתורי בעין כרם. בביתו מיקה מגלה שלל תובנות על עצמה ועל משפחתה".

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "כן. הוא יעסוק באהבה ובאחת התקופות המעניינות והמרתקות בהיסטוריה של ארץ ישראל".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "להתחיל לכתוב את הספר השני".

משפט מסכם: "בתור תולעת ספרים נדמה היה לי שהספרים מכילים עולם ומלואו. כשהתחלתי לכתוב הבנתי שכל שורה, משפט ופסקה שאני כותבת הם רק טיפה קטנטנה בים ספרותי שוצף, גועש, מעניין ומפתיע של אינסופיות".

 

זיו ביילין – ספרים

הרומן הרומנטי, הוצאת גוונים, 2011.

מיקה מתאהבת, הוצאת ידיעות ספרים, 2012.

 

פרק ראשון

לונדון

הנהג עצר את מכונית הרולס רויס ברחוב בֶּרְנֶרְס מספר 50 אל מול מלון סנדרסון. בחורה גבוהה ודקה בשיער ארוך כהה יצאה ממנה. הרחוב היה עדיין ריק מאדם ולא היה מי שיביט בה בהתרגשות מלבד שוער המלון, בחור נמרץ כבן עשרים. רגע לפני שנכנסה, עצרה ונשמה עמוקות. השוער קיבל את פניה בחיוך רחב וליווה אותה למעלית סגולה שהובילה לסוויטה היוקרתית ביותר במלון. במעלית נשמעה מוזיקת האוס משובחת, שמעטים ידעו שנבחרה על ידי השוער עצמו, שבימים עבד כשוער ובלילות תקלט בבר הלבן של המלון.

המעלית פילסה את דרכה לקומה האחרונה, וכשהדלת נפתחה נגלתה לעיניה הסוויטה במלוא הדרה: רהיטים לבנים משובצים בפריטי ריהוט עתיק בגוני ירוק שיוו למקום מראה אלגנטי ומהודר במיוחד. בחדר השינה ניצבה מיטת ענק, ושתי כורסאות בצדי החלונות הזמינו לישיבה מול הנוף הלונדוני הערפילי שנשקף בשעת בוקר מוקדמת זו. העיצוב, המעט יהיר לטעמה של הבחורה, שיווה לחדר השינה חזות מתוחכמת של אצילות ויוקרה שמתחתיה מפעפעת אווירה של סקס וחושניות. אילו יכלו הקירות לספר מה התחולל כאן, חשבה בהנאה, ונזכרה מה היא עצמה חוותה על המיטה הזאת ממש.

אף על פי שהשעה היתה ארבע ושלושים לפנות בוקר, צוות שלם חיכה רק לה, והיא מיהרה ונכנסה לחדר הסמוך. המאפרת קיבלה אותה בקוצר רוח, "מיקה? יופי, בדיוק בזמן, בואי נתחיל."

מיקה התפשטה במהירות וזרקה על הרצפה את מכנסי הג'ינס ואת הסריג העבה שלבשה כי ידעה שמישהו כבר יאסוף את הבגדים אחריה ויסדר אותם על המתלה, ואז נעמדה אל מול המאפרת שהיתה נמוכה ממנה בהרבה. המאפרת ביקשה למרוח אותה בשמן כדי להבריק את גופה ולשוות לו מראה שזוף ובריא, אלא שאז קפאה לרגע והביטה בגופה של מיקה בהתפעלות. מיקה חייכה אליה. היא היתה מודעת היטב לגוף שלה, תוצאה של שנים של לימודי בלט וריצות בוקר. על הבלט נאלצה לוותר עם הזמן, אבל על ריצות הבוקר לא ויתרה בשום מחיר, גם כשהיתה בקצה העולם.

צליל תזכורת מהטלפון הנייד הודיע לה שהשעה חמש ושפטריק מצפה לה. המאפרת הושיטה לה חלוק, אבל מיקה פחדה שהוא יקלקל את עבודת האיפור ולכן ויתרה עליו, ולהפתעת כל הצוות יצאה עירומה לגמרי וצעדה באצילות האופיינית לה היישר לזרועותיו של הצלם. פטריק נחשב לאחד מצלמי האופנה הגדולים, ויש שיאמרו הטוב מכולם. עבודתו היתה יוצאת דופן, צילומיו — יצירת מופת, ובמקצוע שלה היתה חשיבות מכרעת לזהות הצלם. זו היתה הפעם השנייה שפטריק עמד לצלם אותה, והיא החשיבה זאת כמחמאה גדולה.

היא נזכרה בפעם הראשונה שעבדה עם צלם־על — הקמפיין של ראלף לורן ל"וִויש" האמריקני שצילם הלמוט. אז הבינה שהיא על המפה של האופנה העילית וידעה שהיא עושה עבודה טובה. היא ראתה בזה אמנות.

פטריק צחק כשראה אותה. "אותה מיקה שלי, מה שלומך, יקירתי?" שאל ונשק לה על לחייה בעדינות כדי לא לקלקל את האיפור שהמאפרת טרחה עליו בקפידה יתרה.

"אני בסדר, פטריק. איך אתה רוצה אותי היום, חסודה או חסרת מעצורים כמו שאתה אוהב אותי?" שאלה בחיוך, אם כי לרגע לא הפסיקה להיות מודעת לאופיו של הצלם הנודע. פטריק ביקש שהדוגמניות שלו תהיינה מקצועיות, לא אהב לנהל איתן שיחות חולין והבהיר להן היטב שהוא בשום פנים ואופן לא חבר שלהן — הוא כאן כדי לעבוד.

"התמונות הן תמונות עירום מלא, אבל תעשי לי טובה ואל תהיי זנותית. אני לא מצלם צילומי פורנו, יקירתי, אני צריך שתהיי העירומה הכי נזירית שיש, הבנת את הראש שלי?" נימת אזהרה התלוותה לדבריו אף על פי שנאמרו בחיוך.

המקום היה כבר מוכן לצילומים עם פנסי התאורה והמצלמות וכולם רק ציפו לדוגמנית שתבוא ותחיה את החזון של הצלם. לפטריק היו כמה עוזרים שהחליפו לו מצלמות, כיוונו את התאורה או כל דבר אחר שביקש. כשעבד היה מרוכז רק בה ובצילום האיכותי שביקש להוציא תחת ידיו. מיקה הסתכלה אל המצלמה שכוונה אליה כעת. פטריק דיבר אליה, החמיא לה ובין לבין גם הנחה אותה, והיא הגיבה בהתאם. היא עשתה בדיוק את מה שציפו ממנה, אבל לעולם לא התאפקה מלהוסיף את הנגיעה האישית שלה לצילום. היא אהבה לפלרטט עם המצלמה, ידעה בדיוק באיזו תנוחה לעמוד ואיך להישיר מבט כדי שהצילום יֵצא מושלם. גם הפעם ביצעה את עבודתה היטב. שערה השחור הארוך היה הכיסוי היחיד לגופה העירום שנראה תמיר ודק, ועיניה התכולות, כמעט־שקופות, הביטו כעת אל העדשה.

"מעולם לא ראיתי כזה צבע עיניים, ובניגוד לאחרות, עינייך מלאות משמעות, ולא ריקניות על סף הטמטום או מצועפות משימוש יתר בהרואין. המצלמה קולטת הכול, יקירתי. אין ספק, מיקה נבון, אני אוהב לצלם אותך," אמר לה.

זה בדיוק מה שרצתה לשמוע.

לא היתה למיקה שום בעיה להצטלם בעירום, בטח לא עבור ה"אֵף" הבריטי, עיתון האופנה העילית המוביל בעולם זה שלושה עשורים, אם כי לאחרונה נקלע העיתון לקשיים בשל שערוריות מין של העורכת. זו הפעם השנייה שהיא מצטלמת לעיתון, והפעם בעירום. סוזן, העורכת הראשית האימתנית, הדגישה בפניה שיש לה מזל גדול שהיא זו שנבחרה לקמפיין נגד פרוות. היא גם הוסיפה שאינה מבינה על שום מה מתחוללת כזו מהומה סביב הריגת חיות קטנות ולא מועילות עבור יצירת מופת מבית כריסטיאן דיור, למשל, בדיוק כמו בימים הטובים, אבל דעת הקהל המחורבנת, נהמה, לא מותירה בידיה שום ברירה, והיא חייבת לעשות את הקמפיין הזה ויהי מה. מיקה לא העלתה בדעתה להתווכח עם המפלצת ששלטה בעיתון. ויכוח עמה הוא מן הסתם בזבוז זמן, והיא גם לא רצתה להרוס לעצמה את הקריירה, לכן חייכה בהסכמה מזויפת. למיקה היה ברור שהשער שלה בעירום מלא יצליח — היא היתה בשיא הקריירה שלה, ואהבו אותה, כולם אהבו אותה, הצלמים והקהל. היא גם ידעה שסוזן צריכה אותה עכשיו ולכן העזה לדרוש סכום עתק עבור התמונות האלה, כמובן בגיבויה של אדריאן, הסוכנת הוותיקה שלה. היא תצחק כל הדרך אל הבנק, ותמונותיה יצליחו להוציא את העיתון המדשדש מהשיממון שהוא מצוי בו בעת האחרונה.

אחד העוזרים של פטריק הכריז על הפסקה של עשר דקות. מיד ניגשה אליה בזריזות העוזרת הנלהבת ובידיה חלוק משי כדי לעטוף בו את גופה, והשתיים פנו לחדר ההלבשה.

אדריאן ציפתה לה שם, ומיקה שיערה שתהיה עצבנית היום, ובינה לבין עצמה הודתה שבצדק. היא ידעה שאסור לה להגיע ליום צילומים אחרי לילה מטורף בַּסִימוֹן. הסימוֹן היה המקום הכי טרנדי בעיר, כל המי ומי של לונדון היו שם וגם היא בילתה שם אמש. אדריאן, שהיו לה הקשרים הנכונים וגם הכירה את מיקה טוב מכולם, בטח כבר שמעה שבילתה במקום, חיסלה כמה בקבוקי שמפניה וקינחה שוב באיזה סלב מזדמן.

מיקה, שידעה שהעיקר ברגע כזה הוא להקרין ביטחון, נשמה נשימה עמוקה ונכנסה לחדר. "היי, אדריאן, בוקר טוב, איך ישנת הלילה?"

"אל תשחקי איתי משחקים, מיקה, את יודעת שאסור לך להגיע לצילומים כמו שאת…"

"מה קרה, אדריאן?"

"די, שמעתי שבילית כל הלילה. אני רק מזכירה לך שאת חתומה על חוזה מאוד ברור בעניין הזה, ואני לא מוכנה להפרות האלה מצדך. המאפרת הסכימה לספר לי שהיה די קשה לאפר אותך כי העור שלך היה נורא שמנוני הבוקר, אולי ממנת הרואין מיותרת, תרשי לי לנחש."

"תפסיקי להטיף לי, אדריאן, אני הדוגמנית הכי טובה שלך, אולי תעריכי את זה ותרדי ממני, מה דעתך?"

"אני ארד ממך כשתתנהגי במקצועיות," נזפה בה הסוכנת. "ואגב, אמא שלך התקשרה וביקשה שתחזרי אליה בדחיפות," אמרה ויצאה מהחדר בטריקת דלת.

אמה אף פעם לא משאירה לה הודעות דחופות. למיקה היה ברור שמשהו קרה.

 

 

מיקה מתאהבת מאת זיו ביילין, הוצאת ידיעות ספרים ספרי חמד, שנת 2012, 203 עמודים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, דף הבית - סופר השבוע, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.