משה ע. ניזרי מציג: המסע אל המשמעות

| 12/10/2018 | 0 Comments

המסע אל המשמעות מאת משה ע. ניזרי

המסע אל המשמעות מאת משה ע. ניזרי

את ספרו זכה לראות משה ע. ניזרי מודפס שבוע לפני פטירתו. ביתו אושרה מספרת "כי מאז ומעולם משה היה יזם בעל דמיון מפותח וחשיבה לא קונבנציונאלית. כל מוצר שראה מיד דמיין כיצד ניתן לשפרו, לבנות אותו קצת אחרת בדרך שתקל ותייעל את השימוש בו. כן נהג בדרך קבע להמציא המצאות חדשניות ומקוריות שיחסכו אנרגיה וישפרו את איכות חיי האדם".

 

המסע אל המשמעות מאת משה ע. ניזרי הוא רומן הרפתקאות עתידני מרתק, שמתחיל בשנות השלושים של המאה ה21 ונמשך הרחק אל הנצח. הספר נבנה בהדרגה כך שלקראת סופו מציע המחבר תשובה תבונית וסדורה לשאלת משמעות חיי האדם ותרחיש אפשרי לאחרית הימים. הוא רומז על אפשרות קיומן של מערכות ערכים חדשות שעשויות להחליף את הקיימות. הוא מציג פתרון אפשרי והגיוני שאינו מיסטי ונסמך על חוקי הטבע לשאלת עתידו של האדם וסיבת קיומו. המחבר קורא לכל אדם חושב לנסות ולהעלות רעיונות אחרים או לפתח את הרעיונות המוצגים בספרו.

הספר מספר את סיפורו של קלוד בלו, אדם בעל כישורים חריגים שמתחיל את מסעו בשבט אפריקני ייחודי ומשם עובר מסע בין מדינות בעולם, נחשף לתרבויות שונות ופוגש אנשים מרתקים, מתאהב, מגבש תובנות עמוקות ובסופו של דבר מגיע לתשובות ברורות ותבוניות בנוגע ליקום ולעתיד המין האנושי. 

סיפורו של קלוד הוא רומן הרפתקאות עתידני בדומה לסיפורי ז'ול ורן. הרעיונות הטכנולוגיים והמדעיים שמופיעים בסיפור אינם מתחום הפנטזיה, הם עשויים להתקיים במציאות ורובם עוד ימומשו. עוצמתו של הספר היא בתחזית (לא נבואה) בדבר אחריתו של האדם, תחזית המבוססת מדע והיגיון, ללא מיסטיקה לחלוטין.

"בגסו החליטה לנסות ולהשיב את השיחה למקום אליו רצתה להגיע, ושאלה "מה דעתך פרופסור שקולניק, האם להתארכות משך החיים יש השפעה על שאלת משמעות החיים?" הפרופסור ענה בספונטניות "חלק מהבעיה בשאלת משמעות החיים היא השאלה עצמה. כלומר, מי ששואל מהי משמעות החיים, מניח הנחה סמויה, והיא שלחיים יש משמעות והוא רק מחפש מה היא…". (מתוך הספר)​

הספר בעריכתו של אמנון ז'קונט יצא לאור כשבוע לפני פטירתו של המחבר, משה נזרי.

 

 

משה ניזרי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

משה ניזרי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

משה נזרי, יליד 1953, מהנדס, יזם וחובב מדע פופולרי מילדות, תושב הרצליה עד לפטירתו, גדל בקריית שמונה לאבא עולה מאלג'יריה (אשר נזרי) ואימא עולה מטורקיה (מרים נזרי). אביו עסק בפוליטיקה וכיהן כיו"ר המועצה הראשון של קריית שמונה.

עוד בילדותו גילה משה נזרי כשרון חריג במקצועות מתמטיקה ופיסיקה והצטיין בתחומים אלה. משה היה ספורטאי בולט, כמעט בכל ענף וזכה במקום הראשון באליפות הגליל בקפיצה לרוחק. שרת כקצין בחיל האוויר וכסטודנט למד הנדסה באוניברסיטת בן גוריון, שם כיהן, בין השאר, כיו"ר אגודת הסטודנטים. בתחילת שנות ה- 90 הקים מפעל גדול ומצליח לאלקטרוניקה והיה מעורב בכמה פרויקטי יזמות.

 

 

התביעה הייצוגית הגדולה ביותר שהוגשה אי פעם בישראל

משה נזרי היה התובע הייצוגי בתביעה הייצוגית הגדולה ביותר שהוגשה אי פעם בישראל ואחת התביעות הייצוגיות החשובות שהוגשו כאן אי פעם: התביעה הייצוגית נגד מחירי הגז המופקעים בחוזה שנחתם בין שותפות תמר לבין חברת חשמל. התביעה הזאת יצאה לדרך עוד ב2014 בטרם נולד לאוויר העולם מתווה מונופול הגז אשר קיבע והנציח את מחירי הגזל והעושק שנמצאים בלב התביעה. נזרי, כתובע ייצוגי ויחד עם פרקליטיו גלעד ברנע ויצחק יערי, יצא למאבק משפטי מול טייקוני הגז שנוגע לכל אחד ואחד שמשלם חשבונות חשמל מופקעים בשל מחירי הגז המטורפים. נזרי לקח על עצמו את הסיכון והמימון למלחמה בזירה המשפטית בשוד הגז, וככזה הוא היה נציג נאמן ומסור לציבור, אזרח שלוקח אחריות לתיקון, חלק ממאבק הגז. מאבק הגז נמשך כבר שנים, מאבק של אזרחים מכל הקשת והמגזרים, שנלחמים בהחלטות ממשלה שמשרתות באופן נרצע את האינטרסים של טייקוני הגז. מאבק הגז הוא חלק ממאבק רחב יותר כנגד הטיית הכלכלה והמשטר טובת בעלי ההון ועל חשבון הציבור.

היה יזם בעל דמיון מפותח

משה ואושרה (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

משה ואושרה (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

בתו אושרה נזרי שעסקה גם בעריכת משנה של הספר מספרת: "חשוב להדגיש כי מאז ומעולם משה היה יזם בעל דמיון מפותח וחשיבה לא קונבנציונאלית. כל מוצר שראה מיד דמיין כיצד ניתן לשפרו, לבנות אותו קצת אחרת בדרך שתקל ותייעל את השימוש בו. כן נהג בדרך קבע להמציא המצאות חדשניות ומקוריות שיחסכו אנרגיה וישפרו את איכות חיי האדם".

"השאלות שהעסיקו במיוחד את משה היו קשורות בעתיד האנושות ותכלית חיי האדם. בהיותו אדם חילוני, סרב לקבל תשובות מיסטיות או דתיות כמענה לשאלותיו וחיפש תשובות רציונליות המבוססות על לוגיקה ותבונה".

אושרה נזרי מוסיפה: "בחייו, משה נזרי קרא מאות ספרי מדע בדיוני והגות מדעית פילוסופית. שאלות רבות הטרידו אותו כשהעיקרית שבהן היא שאלת משמעות חיי האדם ושאלת אחרית הימים. בספרו 'המסע אל המשמעות' מכונה שאלה זאת כ"שאלת הנצח". מה צפוי למין האנושי? לקראת מה אנו הולכים? נושא המוות גם הוא הטריד את משה. הוא הבין כי מדובר בנושא שעתיד לעבור שינוי משמעותי, אך האם ניתן להגיע לחיי נצח? כיצד?".

"משה בספרו חוקר את השינויים בחיים ובמוות של המין האנושי. כאדם שהעריך תבונה ולוגיקה, חיפש כל חייו תשובות לשאלות קיום האדם, תכלית חייו ותכלית היקום כולו. הוא מאן לקבל את ההנחה שאין לכך תשובה וסבר שיש לשאלותיו תשובות, אולם הן טרם נמצאו. הוא לקח על עצמו משימה למצוא אותן אותה ראה כשליחות לעולם. בבואו לענות על השאלות העומדות בבסיס קיומנו, נעזר משה ברעיונות של גדולי המדענים בעולם ומציג בפני הקורא תשובה אפשרית, תבונית ומסודרת".

משה (ז"ל) ואשתו מיכל (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

משה (ז"ל) ואשתו מיכל (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

בספרו כותב משה ע. נזרי בהערת המחבר:

"מחשבות על החיים ומשמעותם, על עתידו של האדם ועל סיבת קיומו, מעסיקות רבים מאיתנו. גם אני, מנעוריי, מחפש תשובות לשאלות אלה ולא פעם כמעט שנכנעתי לדעה המקובלת שאין להן מענה. בתהליכי חקירה וחשיבה רבי שנים, הצטרפו בדעתי תובנות על אבולוציה, קוסמולוגיה, סימביוזה ותפיסותיו של קהלת לכדי רעיון סדור שהוא בבחינת תשובה הגיונית על התהיות הנצחיות של האדם (חלקים 8+7). עצם הצגת רעיון שלם שאינו מיסטי, הנסמך על חוקי הטבע ומציע מענה לשאלת אחרית ימי האדם ותכלית קיומו, הוא דבר גדול. יש בכך גם קריאת תיגר והזמנה לכל אדם חושב לנסות ולהעלות רעיונות אחרים או לפתח את הרעיונות המוצגים בספר שלפניכם.

סיפורו של קלוד הוא רומן הרפתקאות עתידני שמתחיל בשנות השלושים של המאה ה-21 ונמשך הרחק אל העתיד. בדומה לסיפורי ז'ול ורן, הרעיונות הטכנולוגיים והמדעיים שמופיעים בסיפור אינם מתחום הפנטזיה, הם עשויים להתקיים במציאות ורובם עוד ימומשו. עוצמתו של הספר היא בתחזית (לא נבואה) בדבר אחריתו של האדם, תחזית המבוססת מדע והיגיון, ללא מיסטיקה לחלוטין".

 

תהליך הכתיבה

משה ניזרי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

משה ניזרי (צילום מתוך האלבום המשפחתי)

אושרה נזרי מספרת: "הרצון לכתיבת ספר בער במשה נזרי עשרות שנים. לאורך אותן שנים נחשף לכמויות עצומות של מידע, בעיקר מספרים, צבר רעיונות, רשם את חלקם, חידד ושיפר את תשובותיו לשאלותיו. לבסוף כאשר התגבש מספיק חומר החליט לצאת למסע ולשזור את רעיונותיו לתוך סיפור עלילה הרפתקני מרתק. את הכתיבה עצמה החל בגיל 56 והיא נמשכה כשמונה שנים. התהליך היה משמעותי וכלל מספר טיוטות ושינויים. חלקים אחדים מהספר הורחבו ופותחו לכדי פרקים שלמים ואחרים בוטלו כליל". 

ההוצאה לאור של הספר

בשנת 2017 חלה משה במחלה קשה, אך אף על פי כן המשיך נמרצות במלאכת הכתיבה. הכתיבה חיזקה אותו ונתנה לו כוח ומשמעות בימים קשים. הוא הרגיש כי עליו לסיים את ספרו שעוסק במשמעות החיים ועתיד קיומו של האדם והיקום, ולהגיד את שכה היה חשוב לו לומר ובכך, אולי, לתרום לאנושות כולה. הספר יצא לאור כשבוע לפני מותו.

 

המסע אל המשמעות – רומן פילוסופי עתידני מאת משה ע. ניזרי. הוצאת ספרי ניב, 333 עמודים, שנת 2018

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

Category: דף הבית פרוזה, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.