ספרים סופרים ומה שביניהם – תכנית ראיונות ברדיו קסם 106אפאם – יום רביעי 16 ביוני 2021

| 16/06/2021 | 1 Comment

ספרים סופרים ומה שביניהם – תכנית ראיונות ברדיו קסם 106 FM – יום רביעי ה- 16 ביוני 2021:

 

 

משתתפים:

 

 

אומרים שיצירה טובה נולדת מתוך חיבוטי הנפש, מכאן שכל אלמנט מורכב בחיים מוסיף ליצירה ומתבל אותה. עמרם ארצי שכל את אחיו במלחמת ההתשה, לקה בעיוורון ועבר ניתוחים שהצילו את ראייתו באופן חלקי. בספרו פרספקטיבות שבורות (הוצאת פרדס), הספר הרביעי שלו אחרי רומן ושני ספרי שירה, הוא מביא מבט על אבדות ומציאות ועל המאבק הנצחי שאדם מנהל עם עצמו ועם הזולת על הזכות לחיות או לחדול. רומן בו השתיקה המתריסה והעיקשת של גיבור העלילה כלפי חוץ הופכת אט-אט להתבוננות. בספר שאלות על חיים ומוסר, יש בו מבט מפוקח ובוחן על החברה הישראלית, אך הוא אינו מאמר ביקורת. הוא יצירה ספרותית שמשלבת בין מציאות לדמיון ובין האישי להיסטורי. בספר הזה יש אהבה גדולה בין איש לאשתו, בין סב לנכדיו ובין אדם לביתו. בעיצומה של מלחמת המפרץ, מקיץ מרטין הקשיש בבית חולים בחיפה אל תוך מה שנדמה לו כחיים שלאחר המוות. כשהוא שוכב שם, נפרש סיפור חייו רב התנודות: ילדותו, שירותו בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה ונפילתו בשבי הבריטי, כליאתו במחנה הריכוז דכאו כשהוא כבר בעל משפחה, עלייה לארץ ואיחוד מורכב עם בנו, חיים חדשים עם רגינה – ניצולת שואה כמוהו. בין הזיכרונות לבין הוויית בית החולים נרקמת דמותו המורכבת, המרובדת והקשה, שהתנהלה וממשיכה להתנהל ביושרה ובאומץ בין מחוזות פיזיים ונפשיים מקוטבים, סותרים, מאתגרים ששואלת שאלות עמוקות על מוסר, על בחירה ועל אנושיות, גדולה וקטנה. עמרם התארח הבוקר באולפן.

פרספקטיבות שבורות מאת עמרם ארצי

פרספקטיבות שבורות מאת עמרם ארצי

המשוררת והיוצרת דורית ויסמן הקריאה כמה משיריה.

בלוגרית הספרים חגית בן חור סיפרה על סיפור האהבה של המהפנטת, הרומן שכתבה ליאן מוריארטי (הוצאת כנרת זמורה)

סיפור האהבה של המהפנטת מאת ליאן מוריארטי

סיפור האהבה של המהפנטת מאת ליאן מוריארטי

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: דף הבית - הפינה הפתוחה, דף הבית - מאמרים

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. טליה הגיב:

    ספרו המרתק והנפלא של עמרם ארצי נקרא באחת. החוטים הדקים נרקמים מעשה מחשבת באוירת סיפור אישי, סיפור היסטורי, סיפורה השבור של מציאות משפחתית בעולם סוער, לעיתים מפולגת, עיתים מתאחדת.
    הכתיבה הכנה והישירה של הסופר המוכשר עמרם ארצי , מחבקת את הקורא ונוטלת את ידו בעדינות לקחתו למחוזות הספר על סערותיו ומשבריו, שיצלח ויגיע בסופו אל החוף. עוד ימים רבים לאחר סיום הקריאה, נותרתי מהרהרת ונרגשת מן הספר. הראיון אוהד ומפרגן וזה נפלא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.