ספרים סופרים ומה שביניהם – תכנית ראיונות ברדיו קסם 106אפאם – יום שני 19/12/22

| 19/12/2022 | 0 Comments

היום יום שני 19/12/22 בתוכנית ספרים סופרים ומה שביניהם ברדיו קסם 106אפאם:

 

פרופ' רוברט אלבז, פרופסור אמריטוס לספרות השוואתית בחוג לספרות עברית והשוואתית שבאוניברסיטת חיפה, הוציא לאור שני ספרים חדשים בו זמנית: תלמה קרייס – רומן מרתק על תשוקה שלעולם לא באה על סיפוקה ורחשי סביבה – חלקו השני של הסיפור שמתאר את מסכת חייו המטלטלת. רוברט התארח הבוקר באולפן בתכנית ספרים סופרים ומה שביניהם ברדיו קסם 106אפאם ושמענו ממנו על ספריו וכתיבתו.  רוברט נולד וגדל במרוקו. בגיל 13 נסע לצרפת בה למד בישיבה. כשהיה בן 15 עלה עם הוריו לארץ והתיישב באשדוד. את סיפור חייו המרתק הוא מתאר בטרילוגיה שהחלה בספר המלאָכָה השומרת ונמשך כאמור בכרך השני רחשי סביבה (3 הספרים יצאו בהוצאת אוריון).

פרופ' רוברט אלבז

פרופ' רוברט אלבז

בכרך בשני בטרילוגיית האוטוביוגרפיה שלו שמשתרעת על פני שבעה עשורים ומגוללת תקופה בחייו של המספר שאינו פוסח על אף חוויה שעיצבה את דמותו הרוחנית על כל התפתחותה. הקורא מוזמן להתחבר לחוויותיו של המספר החל מחטיבת הביניים בקזבלנקה, דרך הפנימיות והישיבה באקס לה בן שבצרפת בהן הוא ביקר כמתבגר וכלה בלימודיו באוניברסיטה העברית שבסיומם שירת כקצין בצה"ל במסגרת העתודה האקדמית.

רחשי סביבה מאת רוברט אלבז

רחשי סביבה מאת רוברט אלבז

תלמה קרייס הוא רומן שמשלב פילוסופיה ואומנות, סיפור אהבה שנע בין טירוף חושים לבין שפיות רציונלית ויש בו הרפתקה בלשית שבה מנסה הגיבור לפתור את חידת דמותה של מושא אהבתו. המספר, פרופסור במקצועו, פגש באחד מביקוריו אצל חברים קרובים בתלמה – אישה מוזרה ויוצאת דופן, ומייד מתאהב בה באובססיביות, אבל אובייקט-סובייקט זה נמצא בנסיגה מתמדת: ככל שהוא מתקרב אליה כן היא חומקת מבין אצבעותיו, עד שהוא אינו מסוגל לזהות אותה כי השתנתה לגמרי בעיניו. הוא שואל את עצמו: "מי היא תלמה קרייס: נערת שעשועים הממלצרת במועדון קברט? אומנית מוכשרת ואקדמאית משכילה? המאהבת המושלמת או שקרנית פתולוגית? והאם היא בכלל קיימת ואינה אלא פרי דמיונו?". למרות שהסיפור נושא את שמה של הגיבורה, הוא מתרכז במידה רבה במספר עצמו שלא יכול בסופו של תהליך לסגור את המעגל הנרטיבי ונותר עם אניגמת הווייתה של תלמה לתמיד. זהו אם כן סיפור בלשי שנותר ללא פתרון, מעין סיפור בלשי שהתפספס. האם אנו רואים ותופסים נכוחה את בני או בנות הזוג שלנו?

תלמה קרייס מאת רוברט אלבז

תלמה קרייס מאת רוברט אלבז

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: דף הבית - הפינה הפתוחה, דף הבית - מאמרים, דף הבית - סופר השבוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.