קשת בסלט מאת יהושע הראל / מעביר מסר לתזונה בריאה

| 14/03/2015 | 0 Comments

קשת בסלט מאת יהושע הראל

קשת בסלט מאת יהושע הראל

ספר הילדים "קֶשֶׁת בְּסָלָט" מאת יהושע הראל, מעביר מסר לתזונה בריאה באמצעות סיפור קליט המשלב צבעים, צורות וטעמים, בריאות ובילוי, אחווה ושיתוף פעולה. הספר מתאר את חווייתן של חתולות, החוברות יחד למשימה משותפת, מהנה ובריאה. הן מטיילות בדרך, אוספות חברות למען יצירה אחת- הכנת סלט. לכל חתולה שמצטרפת צבע אחר, והרעיון המרכזי הוא שכל חברה המצטרפת ליצירה עליה להביא ירק בצבע שלה. לאורך הסיפור מתגלה בעיה שדורשת מחשבה ופתרון יצירתי, כדי לאפשר שיתוף פעולה בין כולן. לקראת סוף הספר, משולבת חוות דעת של דיאטנית קלינית, שמסבירה את חשיבות האכילה הבריאה בכלל ובאכילת ירקות רבים ובצבעים מגוונים בפרט. כמו כן, מוצעות מספר דרכים לשכנע ילדים לאכול ירקות באופן תדיר. המלצתנו היא להכין לעצמכם קערה של ירקות בשלל צבעים, להתרווח על הספה עם הילדים ולהתחיל בקריאה. קריאה מהנה ובתיאבון!

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של הדר הראל בת ה- 10, בתו של המחבר, אשר מפיחה חיים בסיפור ומוסיפה לייחודיות שלו. הספר מיועד לגילאי 6-2.

יהושע הראל  (36), נשוי ואב ל- 2, תושב גבעתיים, בעל תואר ראשון במשפטים ובפסיכולוגיה, תואר שני במנהל עסקים ומוסמך כגרפולוג. מנהל עם שותפה את מכון "צומת דרכים", המסייע ללקוחות למצוא את נתיב הקריירה האישי שלהם.

מתוך קשת בסלט מאת יהושע הראל

מתוך קשת בסלט מאת יהושע הראל

 

יהושע והדר הראל

יהושע והדר הראל

יהושע הראל מספר על ההשראה לכתיבת הספר:  "כשהדר, בתי בת ה-10, הייתה בת כשנתיים, היא סירבה לאכול ירקות, דחתה כל סוג של ירק שהוא, ולא הועילו מאמצי השכנוע. לי היה מאד קשה לקבל את זה היות שאני רגיל מילדותי לאכול הרבה ירקות. בתור ילד בכל ארוחה הייתה קערת סלט ירקות על השולחן. גם כיום, בכל ארוחה אנו משלבים ירקות בדרכים שונות. מבחינתי קערה של סלט היא קינוח ותחליף של ממש לכל מיני דברי מתיקה. ידוע גם במשפחתנו המורחבת שאם נשאר סלט בקערה בסוף הארוחה, לא זורקים אותו כי יש מי שיסיים אותו. כדי להתמודד עם ההתנגדות של הדר לאכול ירקות, חיפשנו, אשתי ואני, אמצעים שונים, ביניהם ספרי ילדים שקנינו העוסקים באכילה בריאה, התייעצות עם אנשים מקצוע, תכניות טלוויזיה ועוד, שעזרו רק באופן חלקי. את הסיפור על אודות חתולות שמתאגדות להכנת סלט כשכל חתולה מביאה ירק בצבע שלה המצאתי וסיפרתי לה. בחרתי בחתולות כי שכשהדר הייתה קטנה, הקונוטציה הראשונית שלנו של תינוקת קטנה הייתה חתולה קטנה מייללת. היינו מתיישבים על הספה, מכינים צלחת עם ירקות בצבעים שונים ותוך כדי שאני מספר את הסיפור מנסים, והפעם בהצלחה, לאכול יחד ירקות מגוונים. כיום, אכילת הירקות היא חלק אינטגרלי מכל ארוחה במשפחתנו, עד כדי כך שגם אם אנו יוצאים ואוכלים בחוץ משהו, הילדים עשויים לבקש קערת ירקות להשלמת הארוחה בשובנו הביתה.

יהושע הראל מספר, כי "לזכותה של בתי הדר יאמר שהיא הייתה בהחלט הטריגר לכתיבת הספר והמחשבה להוציאו לאור. לאורך השנים, מאז שהייתה בת שנתיים, היא בקשה ממני פעמים רבות לספר את הסיפור בשביל החוויה, ובכל פעם הוא שודרג בגרסתו, כשהבסיס נשאר זהה כמובן. לאחר מכן, כשנולד אחיה איתמר (כיום בן 6.5) גם הוא זכה לשמוע את הסיפור לא מעט. לפני כשנתיים, כשהדר הייתה בת 8 היא שכנעה אותי לנסח את הסיפור, במחשבה שאולי נפרסם אותו. התלבטתי, היות שאין לי רקע בכתיבה ספרותית. לבסוף החלטתי שאין לי מה להפסיד, וכתבתי. כשסיימתי את הכתיבה, הדר הייתה בת 8.5, וכשהתחלתי לחפש מאייר/מאיירת לסיפור, ביקשה ממני הדר להיות המאיירת של הסיפור, הן בגלל שהיא מציירת יפה והן בגלל שהיא המקור לכל הסיפור. לאחר התלבטות קצרה החלטנו רעייתי ואני שזה רעיון מצוין, ושגם אם מאייר/ת חיצוני/ת יכולים לספק איורים יותר מקצועיים, הרי שהאותנטיות של ציורי ילדה בת 8.5 וההעצמה של הילדה מעצם איור ספר אמיתי, שווים מבחינתנו הכול. הדר החלה באיור בגיל 8.5, אז הייתה בתקופת החופש הגדול, וסיימה את האיורים בהיותה בת 9.5 בחופש הגדול האחרון. מאז זירזנו את התהליך כדי לקדם את הוצאת הספר".

איורים הדר הראל

איורים הדר הראל

ניתן לשלב ירקות במאכלים שונים שהילדים אוהבים

ניתן לשלב ירקות במאכלים שונים שהילדים אוהבים

"כאמור, כל הספר מבוסס על עבודה עם הדר, החל משלב היותה קטנה והמצאת הסיפור בשבילה, דרך שכנועה אותי לכתוב את הסיפור וכלה בהיותה המאיירת בפועל של הספר. עצם שיתוף הפעולה קירב ביננו עוד יותר וכל החלטה שעשינו הייתה משותפת, בין אם בתוכן האיור הכללי ובין אם בתיקונים ובהגהות שעשינו לעיצוב הגרפי בעבודה מול ההוצאה לאור. כדי להתחיל בתהליך האיור ישבנו הדר ואני, קראנו את הסיפור וחילקנו אותו לעמודים ורשמנו ראשי פרקים של מה עשוי להופיע באיור. בשלב הבא ציירה הדר בעיפרון כל אחת מהתמונות, שאלה לדעתי, הצעתי תיקונים אם ראיתי לנכון, ואז היא צבעה את התמונות בשילוב של צבעי עיפרון/ צבעי פסטל/ צבעי פנדה. אם הייתה זקוקה לעזרה בתיקוני צביעה סייעתי, אך את עיקר העבודה עשתה בעצמה. תהליך האיור היה ארוך. התחלנו אותו בחופש הגדול של תשע"ג, המשכנו לאורך שנת הלימודים תשע"ד שבה היה להדר פחות זמן, והוא הסתיים בחופש של תשע"ד. כל איור ארך יום עד שלושה ימים בהתאם למורכבות שלו, התיקונים שבוצעו וכדומה. את הכריכה לספר עשתה הדר ממש לאחר שסגרנו את העסקה עם ההוצאה לאור. היו לנו רעיונות שונים ומגוונים לגבי העטיפה שהושפעו גם משינוי שם הספר עד שהגענו לשמו הנוכחי. בסופו של דבר החלטנו על שילוב של ציור עם גזירי נייר כדי לשוות לעטיפה מראה שונה, צבעוני וייחודי".

"תוך כדי העבודה על הספר הרגשתי שגם הדר וגם אני התבגרנו בתהליך, החכמנו לגבי מה צריך ואיך עושים את זה יותר נכון ובעיקר הקפדנו ליהנות מהתהליך ומהעבודה המשותפת. אין לי ספק שהדר לפני תחילת התהליך והדר כיום היא ילדה שונה, יותר בוגרת, מודעת ליותר דברים הן ברמה העסקית והן ברמה היצירתית, מרגישה מועצמת מהתהליך ושותפה ישירה להתרגשות של לידת ספר כזה. בהתחלה, כשביקשה מיוזמתה לאייר התלבטתי אם זה נכון מבחינה מקצועית. החלטתי לאפשר לה כדי להעצים אותה ולייצר יחד משהו ייחודי. בסופו של התהליך אני מאושר שהחלטנו כך – שהיא הציעה ושהסכמתי היות שהערך המוסף שקיבלתי אני ושקיבלה הדר מעצם שיתוף הפעולה הצמוד, עולה רבות על המצופה. כשהדר ראתה את הספר היא התרגשה מאד יחד איתי ועם בני המשפחה, והתלהבה מהחזות ומהמוצר המוגמר, על אף שראתה את אינספור הגרסאות הקודמות שהיו על המחשב. אין זה דומה עותק על המחשב להחזקת העותק הראשון מהספר שלך מודפס בכריכה קשה וצבעונית, במיוחד אם אתה עוד לא בן 10".

יהושע הראל מוסיף, כי "כתיבת הספר עצמו ארכה כחצי שנה, עם הפסקות. למצוא שם לספר לקח לא פחות זמן. מאז תחילת הכתיבה, דרך שלב האיור לא היה שם לספר. היה חשוב לנו לשלב את עניין הירקות, הסלט והצבעים, ואולי גם לתת מקום לחתולות, והכל בשם קליט וחביב. רעיונות שעלו, ונדחו די מהר היו: סלט חתולות/ על חתולים, צבעים ושאר ירקות/ מיאורקות".

"הספר כספר ילדים דמיוני לא קשור להתרחשויות מציאותיות שלי, אך הבסיס שלו מעוגן מאד במציאות של משפחתנו ובקושי של הדר לאכול ירקות. בהיותי אדם שאוכל הרבה ירקות, ושרואה באכילת ירקות כחלק מתפריט בריאות חשוב, אני מבקש להעביר מסר חשוב לקוראים הצעירים".

עינת מזור בקר, דיאטנית קלינית, כותבת, בין היתר, בספר:  "אנו חיים בעידן של שפע ומגוון מוצרים, אשר לצד יתרונותיו משפיע לעתים בצורה שלילית על תזונתנו ועל תזונת ילדינו. חשוב לזכור כי ההרגלים שירכשו ילדינו ילוו אותם לאורך חייהם, ומכאן נובעת החשיבות הגדולה של הטמעת הרגלים בריאים בגיל הצעיר. ישנם כמה עקרונות, שעליהם מבוססת תזונה נכונה ובריאה לכל המשפחה. אחד העקרונות החשובים ביותר הוא אכילת מגוון ירקות בחמישה צבעים על בסיס יומי. ניתן לחלק את משפחת הירקות לצבעים הבאים:  אדום, ירוק, סגול, לבן,  כתוםצהוב.  חומרי הצבע של כל ירק מכונים "פיגמנטים", ולהם חשיבות בריאותית רבה. מחקרים רבים מצביעים על קשר בין צריכה מוגברת של ירקות להפחתת הסיכון לחלות במספר רב של מחלות.

"כיצד ניתן להגדיל את צריכת הירקות של ילדינו? הגישו לילדים צלחת צבעונית מלאה בירקות ופירות בשעות אחר הצהרים.  ניתן להגיש גם מטבל כלשהו, בו יטבלו את הירקות, כגון טחינה, ממרח זיתים ועוד; פעילות יצירהבקשו מהילדים להכין פרצופים העשויים מירקות חתוכים. תוך כדי ההכנה הילדים ואתם עשויים לספק לגופכם לא מעט ויטמינים רק מטעימת היצירה; קחו את הילדים עמכם לירקן, לסופר או לכל מקום אחר, שבו יש שפע ירקות ופירות, והניחו להם לבחור אילו ירקות לקנות לביתכם. כמו כן, שתפו אותם בהכנת האוכל; הכינו מרקים טחונים המכילים מגוון ירקות, בהם לא רואים או מרגישים חתיכות של ירקות.  ילדים רבים אוהבים מרקים אלו, המהווים מנת בריאות של ממש; ניתן לשלב ירקות במאכלים שונים שהילדים אוהבים.  לדוגמה,  גזר מגורד בתוך רוטב עגבניות של פסטה. דוגמה אישיתאכלו ירקות ליד ילדיכם בהנאה רבה תוך אמירת מסרים בריאותיים עליהם. זכרו: תפקידנו להציע יום אחרי יום מגוון של מאכלים בריאים, כולל ירקות.  ניתן לעודד את הילדים לטעום מאכלים שאינם מכירים, אך חשוב לעשות זאת ללא כפייה וכורח. דרך נוספת לדרבן ילדים לשפר את תזונתם היא כמובן,  באמצעות סיפורי ילדים על תזונה נכונה, כדוגמת ספר זה" כותבת עינת מזור בקר.

יהושע הראל מסכם, כי "מבחינתנו מטרת הספר לשלב הנאה עם מסר משמעותי של אכילת ירקות כחלק אינטגרלי מתפריט בריא. בינתיים, לא מעט ילדים כבר נחשפו לסיפור, והתגובה של רבים מהם הייתה שמתחשק להם לחזור הביתה ולאכול ירקות. אם זו אכן התחושה, אני מבחינתי מרגיש הצלחה וסיפוק. כשאתם קוראים את הספר לילדים, במיוחד אם המטרה היא לעודד את הילדים לאכול ירקות ובריא, כוונו את זמן ההקראה לזמן ארוחת הערב, הכינו צלחת ירקות בצבעים רבים ככל האפשר, הקריאו את הספר ואכלו בעצמכם תוך כדי מהירקות לפי הצבעים שבספר. נסו להציע לילדים. אם זה יעשה בדרך נעימה, ללא כורח ועם ספר צבעוני ליד, קיים סיכוי גדול שזה יצליח. אפשר לעשות זאת באותה מידה גם עם ישיבה על הספה, קערת ירקות ביד וקריאה מהנה".

 

קשת בסלט מאת יהושע הראל. איורים: הדר הראל, הוצאת הספרים "אוריון", שנת 2015, 28 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.