מכרות המלך שלמה הוצאה מחודשת לספרו הקלאסי של הנרי רידר הגרד

| 30/01/2012 | 0 Comments

מכרות המלך שלמה זהו, ללא ספק, הרומן הידוע ביותר של הסופר האנגלי-ויקטוריאני, הנרי רידר הגרד (אשר ספרו "בת מונטסומה" חודש אף הוא לאחרונה). הספר יצא לאור בשנת 1885, זכה להצלחה מיידית ונחשב גם היום לספר הרפתקאות מסעיר ורב השפעה.  בימים אלה הספר יצא בהוצאה מחודשת ובעריכת תרגום חדשה.

שלושה גֶ'נטלמֶנים אנגלים, סֶר הֶנרי, קֶפּטֶן גוּד ואֶלֶן קווֹטֶרמֵיין צייד הפילים, בלוויית בן זוּלוּ אחד, אוּמבּוֹפָּה, יוצאים לחפש ביבשת אפריקה את אחיו האובד של סֶר הֶנרי ואת אוצר היהלומים האגדי הטמון במכרות המלך שלמה. הם חוצים מדבריות, מטפסים על הרים, נכלאים במערות, נקלעים לסכנות מוות מקפיאות דם ומחרפים את נפשם במלחמות שבט קוּקוּאַנָה. רק הודות לאומץ לבם, רוחם האיתנה וחברוּתם האמיצה הם מצליחים לגבור על המכשולים ולהגיע למחוז חפצם.

מִכרוֹת הַמֶלֶך שלֹמֹה הוא הספר הראשון בשורת ספרי ההרפתקאות לנוער שכתב הסופר הנודע הֶנרי רַיידֶר הַגַרד. מיום פרסומו, לפני יותר ממאה שנה, נעשה הספר המרתק והסוחף לאחת מאבני היסוד של ספרי ההרפתקאות לנוער בעולם כולו. הספר זכה לעיבודים רבים לקולנוע ולטלוויזיה.

מכרות המלך שלמה היה ספר חדש לגמרי באופיו כשנכתב ב-1885. ועל כן נדחה שוב ושוב  עלי די מו"לים שלא ידעו איך "לאכול אותו", עד שמו"ל אחד החליט להסתכן. הספר, הראשון שחשף את אפריקה בפני הקורא האנגלי, הפך לרב-מכר ענק. מעבר להצלחה הכלכלית, הספר נחשב לאחראי ליצירתו של ז'אנר שלם בספרות, ז'אנר "העולם האבוד", שמוגדר כיום כחלק מספרות הפנטזיה ו/או המדע הבדיוני ועוסק בגילוי עולם חדש אשר נמצא מחוץ לזמן או למקום המוכרים לבני האדם.
 

הנרי רידר הגרד נולד למשפחת אצולה בריטית עשירה ב-1856, ובצעירותו שימש כאיש משרד החוץ הבריטי ובילה כמה שנים באפריקה, שם התעניין במנהגי המקומיים וסיפוריהם. לאחר חזרתו לאנגליה למד משפטים וניסה את כוחו בכתיבה.

האגדה מספרת כי לאחר צאתו של "אי המטמון" ניהל רידר ויכוח עם אחיו בו טען כי הוא יכול לכתוב ספר טוב באותה מידה. הויכוח הסתיים בהתערבות, וזו הסתיימה בכך שכתב את הספר "מכרות המלך שלמה" שהיה להצלחה מסחררת מאז ועד היום.

 

מכרות המלך שלמה, מאת הנרי רידר הגרד, תרגום: אוריאל  אופק, עריכת תרגום: דיטה גוטמן, הוצאת כתר, שנת 2012, 246 עמודים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.