ביקור בית עם הסופרת רונית טסלר: מפתחות לגן עדן מכתבים מהגיהנום

| 20/03/2012 | 0 Comments

רונית טסלר, תרפיסטית שיקומית ויוצרת, חיה ונושמת עולם ומלואו בשיקום ובריפוי הנפש, הרוח והגוף. לדבריה, נגיעה אחת רכה – זה כל מה שצריך לצאת מחושך לאור. וכן זה גם אפשרי. רונית בעלת ניסיון עשיר בטיפול, שיקום והעצמת נשים מאפשרת בדרך עבודתה המיוחדת עם מטופלים ומאומנים תשובות לכאבים וסימפטומים גופניים, למצבי פוסט טראומה, לדימוי עצמי נמוך ותקיעות ביחסים.

 

 

 

שם: רונית טסלר

גיל: 53

סטטוס: חיה בזוגיות, אמא ל-3  וסבתא ל-1

מגורים: זכרון יעקב

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר מפתחות לגן עדן מכתבים מהגיהנום, בהוצאת קונטנטו דה סמריק, 2012.

מאין את שואבת את השראתך בכתיבתך? אני שואבת את ההשראה מהחיים, מסיפורי מקרים של מטופלים שלי, מהסדנאות שלי, ממעגלי הנשים אשר אני מנחה, מאוסף של מקרים במשך למעלה מ-30 שנות עשייה.

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? הכתיבה של הספר נחלקת ל-2. החלק הראשון הוא איסוף החומר וזה למעשה החל מהרגע שהפכתי לתרפיסטית (ממורה לחנ"ג) לפני כ-22 שנה. החלק השני, מהרגע שהחלטתי להוציא לאור את הספר, לקח קצת פחות משנה עד לסיום הטיוטה הראשונה.ישיבה אינטנסיבית, מציאת הכיוון, הנושא והתכנים אשר ירקמו עור וגידים ליצירה אחת ומשמעותית והיא "מפתחות לגן עדן מכתבים מהגיהנום".

איזה ספרים קראת לאחרונה? "אות מאבשלום" מאת נאוה מקמל-עתיר,  "סיפור כתוב במניפה" מאת סי ליסה, וכרגע "זכרונות אחרי מותי" מאת יאיר לפיד.  

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם היתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? איני חושבת כי הושפעתי מסופר ספציפי. אני נוטה  לקלוט ולאגד ממקורות שונים, מעצם עיסוקי בגוף, בנפש וברוח.

אילו ספרים קראת בילדותך? בילדותי הייתי מנויה בספריה ונהגתי לקרוא הרבה ומגוון של ספרים בהם סדרות של "קופיקו", "חסמבה", "עולם הילד" – במיוחד סיפורי עולם ומיתולוגיה יוונית, "נשים קטנות" ועוד.

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? אקח ספרים "שעושים לי את זה", שאוכל לעלעל בהם מדי פעם. ספר כזה,שיפעם בי וירגש אותי כל פעם שאקח אותו ליד, כמו "שורשים ושיעורים בזמן" מאת ד"ר בריאן ל. וייס, "אלות בכל אישה" מאת ג'ין שינודה בולן, וגם את הספר שלי "מפתחות לגן עדן מכתבים מהגיהנום".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? הספר הראשון שהוצאתי אישה חומר ורוח, שיצא לאור ע"י נוגה סלומון, 2010, הוא למעשה ספר השראה, המביע את פילוסופיית החיים שלי דרך הפיסול והציור.

ספרי קצת על הספר שכתבת: הספר מפתחות לגן עדן מכתבים מהגיהנום עוסק בתנועה מהחושך אל האור. מסופר, בין היתר על חייה של זואי (שם בדוי) ועל התמודדותה עם עברה במהלך כחמש שנים בהם הייתה מטופלת שלי. הספר מכיל מכתבים שכתבה זואי ובהם היא מתארת בדיוק מצמרר את נבכי הנפש. לצד כל מכתב מצרור המכתבים של זואי, צירפתי מפתח אחד מצרור המפתחות שלי ל"גן עדן", אשר יפתחו בפניכם שערים לאור ולידע אשר אספתי וצברתי מניסיוני רב השנים כתרפיסטית ויוצרת מן הגוף אל הנפש. הספר צבעוני ובעל ניגון משלו. סיפור מסעה של זואי צעד אחר צעד מן הגיהנום בו שהתה אל האור לו ייחלה, מהווה מקור השראה רב עוצמה לכל מי שמבקש להאיר את המקומות התקועים, המדכאים, המתסכלים ו/או המאיימים בחייו. דרך הקריאה בספר, אני מבקשת לעורר בקורא מפגש חוויתי עם עצמו באמצעות מסרים, ציורים, סיפורים ותרגילים אישיים.הספר הוא ספר לחיים, כאן ועכשיו. הספר מזמין את הקורא להניע את רכבו היצירתי ולצאת למסע מרתק ומאיר –המפתחות כבר בפנים.

הספר צבעוני ומרתק, פותח צוהר גם לעולמם של אנשים שעברו טראומה – ובין היתר התעללות מינית –  והדרך לטפל בהם ולהשיבם למסלול החיים. הספר מכיל קובץ של "מכתבים מהגיהנום" שכתבה אישה שעברה התעללות מינית בצעירותה ושאותה ליוותה המחברת כ-5 שנים בדרך מהחושך אל החיוניות, האושר והאמונה בעצמה. המכתבים נשזרים בניגון ובריתמוס מיוחד יחד עם המפתחות, המסרים, התרגילים וההפתעות  שנרקמו בתהליך הכתיבה . 

 

מתוך המכתבים של זואי: "אני נזכרת בכל מה שאמרת לי, מילה במילה וזה מרגש אותי עד דמעות, איך פעם אחר פעם את מצליחה לפתוח את סגור ליבי במפתחות הסודיים שלך, בחוש שלך."

הספר מיועד הן לנערים ולנערות, למבוגרים ולכל מי שחווה תקיעות, דכאון, טראומה אישית או משפחתית, משבר או הלם חריף בחייו. הספר חושף ומשקף יחסי  מטפלת-מטופלת במיטבם. בעצם יותר קל לומר למי אינו מתאים הספר. ובכן, למי שכוכבו זורח מיום הוולדו, שיש רק אושר ואהבה בחייו וכל מעשיו מדברים שירה.

סיפור מסעה של זואי (שם בדוי), אותה ליוותה המחברת צעד אחר צעד מן הגיהנום בו שהתה אל האור לו יחלה. הוא יכול להוות מקור השראה רב עוצמה לכל מי שמבקש להאיר את המקומות החשוכים בחייו. "במכתבים שכתבה אלי זואי במהלך חמש השנים בהם פגשתי בה כמטפלת, היא מתארת בדיוק ובכאב את נבכי הנפש, ואת התנועה צעד אחר צעד מן הגהנום בו היא מצויה, לכיוון האור, לכיוון החיים".

 

מתוך המכתבים של זואי: "תארי לעצמך מה זה בשביל נערה לחוות בפעם הראשונה יחסי מין בצורה ברוטאלית ואכזרית שכזו, בחושך, כשכולם אמורים לישון את שנת הלילה השלוה, ורק עולמך מתהפך… את שם קבורה מתחת לשמיכה בלי יכולת לנשום, בלי יכולת לצעוק לעזרה כי פיך חסום. אף אחד לא שומע, אף אחד לא רואה ואין אפילו מלאך שיכול לבוא להציל אותך מתוך הגיהנום".

 

המחברת מטעימה, כי זהו ספר המגולל ידע, ניסיון טיפולי רב, תהליך אישי המשקף ומהדהד, תהליך טיפולי משמעותי, במעבר מחיים בצל, מדפוס קורבן, מחסר בטחון עצמי לחיים בהמון אור, לקיחת אחריות על המציאות ובריאת מציאות חדשה, חיובית ומצמיחה.

זהו ספר שנועד לגילאים 16 ומעלה, גברים ונשים, כאלה שעברו טראומה (אונס, התעללות מינית, התעללות רגשית, נשים/גברים מוכות/ים, הלם קרב, נכות רגשית/פיזית, פרידה, גירושין, פיטורין, אובדן ושכול, נפילה כלכלית וכיו"ב). כאלה שלא מוצאים את הדרך לצאת מהתקיעות, לא מאמינים כי זה אפשרי.  כאלה שנאחזים בקורבנות, בנסיבות החיים. כאלה שמרגישים רדופים, בודדים, חלשים, חסרי אונים, מתוסכלים.  וכמובן, קהל המטפלים באשר הם.  המיוחד בספר הוא שהוא כולל מכתבים מקוריים ללא פילטר של מי שחוותה אונס והתעללות כדפוס חיים,  מכתבים מרגשים ומטלטלים יחד עם מסרים וצבעוניות של ציורים ופסלים. רונית טסלר מוסיפה, כי המסר העיקרי של הספר הוא שניתן להביא שינוי. אפשר לצאת מהמקום המאוד מאוד קשה שקרבן הטראומה  נמצא בו.

 

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? בימים אלה אני כותבת מדי פעם לבלוג האישי, מניעה שוב את המנוע היצירתי וימים יגידו מה יולד מתוך היצירה.

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? הטיפ שלי לסופר המתחיל הוא בעצם המלצה להקשיב ללב ולהתחבר למסר שרוצים להעביר לקורא. שלב איסוף החומר משמעותי ביותר. מצאתי את עצמי מקליטה שיחות שלי מול קולגה שלי ומתוך השאלות, מתוך ההתבוננות, נולדו מאמרים, תכנים ומסרים.

 

מפתחות לגן העדן מכתבים מהגיהנום, מאת רונית טסלר, הוצאת הספרים קונטנטו דה סמריק, שנת 2012, 135 עמודים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ניו אייג' ומיסטיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.