שבעת ההרגלים של ילדים מאושרים, גם קריאה משעשעת וגם רכישת עקרונות

| 28/02/2012 | 0 Comments

 

ספרו של סטיבן קובי "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד" הוא אחד מספרי ההדרכה המשפיעים ביותר בעולם. מאז ראה אור, לפני שני עשורים, זכה הספר הנודע ליותר מחמישה-עשר מיליון קוראים בשלושים ושמונה ארצות. עתה ממשיך בנו, שון קובי, בדרכו של האב ומעביר את אותם עקרונות חשובים לילדים. הוא עושה זאת באמצעות סיפורים משעשעים ודמויות מעוררות הזדהות. בסופו של כל סיפור הוא מוסיף פינה להורים ובה הוא מציע נקודות לדיון וצעדים מעשיים בדרך הארוכה לרכישת הרגלים בריאים.

 

לילדים בכפר שבעת האלונים אף פעם לא משעמם. הם תמיד נהנים ולומדים דברים חדשים תוך כדי משחק, ולא משנה אם זה במשחק כדורגל עם קפצון הארנבון או בעבודה בגינה עם לילי הבואשת. הסיפורים בשבעת ההרגלים של ילדים מאושרים מראים איך הקפדה על ערכים ועקרונות קבועים הופעת את החיים לנעימים ומאושרים יותר.

 

 

(מתוך ההקדמה בספר) הערה אישית להורים ולמורים: לפני שנים כתבתי ספר שנקרא "שבעת ההרגלים של בני נוער אפקטיביים במיוחד", שהתבסס על רב המכר של אבי, שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד". כשהתחלתי לכתוב את הספר לבני נוער, חששתי שאצטרך לדלל את הרעיונות כדי שהם יוכלו להבין את ההרגלים.  הופתעתי לגלות שלא הייתי צריך לדלל שום דבר. הם הבינו אותם.

מה שהפתיע אותי עוד יותר היה לגלות כמה בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים ברחבי העולם מלמדים את שבעת ההרגלים כחלק מתוכנית הלימודים שלהם ולאיזו הצלחה הם זוכים. מי היה יכול לשער שבני נוער צעירים יוכלו לתפוס וליישם במהירות כה רבה את החוקים הטבעיים הגלומים בשבעת ההרגלים? פשוט המעטתי בערכם.

 

אני מאמין שהספר הזה יכול לעזור לילדים בשלוש דרכים:

קודם כל, הוא יכול ללמד אותם על הכוח שבאורח חיים המבוסס על עקרונות – עקרונות כמו אחריות, מחשבה תחילה, כיבוד הזולת, עבודת צוות ואיזון. עקרונות הם כמו כוח המשיכה. הם קבועים, אוניברסליים ומובנים מאליהם. והיום יש בהם צורך יותר מאי פעם.

כמו כן הוא יצייד אותם בשפה משותפת שבה הם יכולים לתקשר עם ההורים והמורים. הם יכולים להגיד "הראשון ראשון" או "צריך לחשוב איך כולם זוכים", וכולם ידעו בדיוק למה הכוונה.

נוסף על כך, בין שהילדים מזדהים עם הדוב בוק ובין שהם מזדהים עם סופי הסנאית, הם ימצאו משהו מעצמם בכל אחת מהדמויות הלו. לפיכך הסיפורים יעזרו לילדים ליישם את שבעת ההרגלים בחייהם שלהם.

בזמן הדפדוף בספר תבחינו בכך שכל סיפור ממחיש הרגל אחד. בסוף כל סיפור תמצאו הערה להורים ולמורים (פינת ההורים), הכוללת כמה הצעות להדגשת ההרגל שבסיפור. לכך מתלוות רשימה של שאלות המופנות לילדים (שאלות לדיון) ורשימה של צעדים קטנים שאפשר להציע לילדים כדי שיתחילו להתאמן בהטמעת ההרגלים (צעדים ראשונים). בסוף הספר יש תרשים של שבעת ההרגלים, שמראה כיצד הם משתלבים אלה עם אלה. ואל תשכחו לבקר באתר הספר www.seancovey.com. יש בו הרבה פעילויות נחמדות לילדים, כמו שאלונים, משחקים וציורי דמויות שאפשר להדפיס, והילדים יכולים לצבוע בעצמם בזמן שהם קוראים את הסיפורים או שומעים אותם. 

אני רוצה לשלב איתכם ידיים בניסיון משותף והחשוב לעזור לכל ילד להפוך לאדם שמח!

 

שלכם,

 

שון קובי (מתוך ההקדמה בספר)

 

 

שבעת ההרגלים של ילדים מאושרים, מאת שון קובי, איורים: סטיסי קרטיס, מאנגלית: אורי שגיא, הוצאת כנרת, שנת 2012, 93 עמודים.

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: ספרות ילדים, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.