חמישי בתשע – שירה חדשה / בבית הסופר: ארבע חיות רעות 15/3/12 כניסה חופשית

| 13/03/2012 | 0 Comments

 

אמיר מנשהוף מארח ארבעה משוררים מפליאים, "ארבע חיות רעות", ביום חמישי 15/3, בערב שפותח את סדרת 'חמישי בתשע' של בית הסופר בתל אביב – שלושה אירועי שירה חדשה בימי חמישי של חודש מרץ. ימשיכו את הסדרה ערבי השירה בעריכת יובל בן-עמי (22.3) ובעריכת חגית גרוסמן (29.3) (פירוט בסוף הכתבה). 

 
באירוע הקרוב שיתקיים כאמור ביום חמישי 15/3,במסגרת סדרת 'חמישי בתשע' של בית הסופר, קובצה נבחרת מצומצמת ככל האפשר של משוררים עכשווים, רביעית משוררים משובחים ומשבחים, שיקראו מיצירתם ומהיצירות שהשפיעו עליהם, בזמן-במה אטי ומדויק. 

 

לכל אחד מהמשוררים המשתתפים באירוע הקרוב פואטיקה מגובשת ושתלטנית דיו, כך ששומעי השירים יוכלו לשהות בהם לכמה רגעים ולחוש, כך מאמין אמיר מנשהוף, עורך ומנחה האירוע, שהם עומדים בתחנה-שירית ייחודית בַּמסע לְהכרה ולְפיענוח של שירת ימינו.

 

אמיר מנשהוף בחר בארבעה משוררים בלבד כדי ששהייה זו תהיה בה גם השתהות של ממש. על-מנת להעמיק מעט את ההיכרות השירית שבכוונתם לייצר בערב, יקרא כל משורר גם יצירה אחת שהשפיעה עליו ושהוא קרוב אליה במיוחד.

 

חידוש גדול ומרגש, מספר מנשרוף, הוא הופעת הבכורה של רוני מז"ל, "שהתאהבתי במילותיה לאחרונה, ואני מאמין בְּעתיד-הילוכן בעולמנו".

 

ישתתפו המשוררים יעקב ביטון, נדב ליניאַל, רוני מז"ל ושלמה קראוס. תלווה את הערב הגיטריסטית גל לוי.

 

אמיר מנשהוף מספר על כל אחד מהמשתתפים:

 

יעקב ביטון פרסם לפני כחמש שנים את ספר ביכוריו, 'אינָה דָדָה, משירי האֵם הגדולה' (הוצאת כתר, 2007). היום, בחלוף הרטט המזעזע שהותיר אחריו ספר זה, נראה שכמו נשכח קולו החריף כל כך ביטון, שיודע לצייר את החי המת והמתמוטט בצבעים של גוף הקורא עצמו, של גוף משפחתו הצמודה בו ביותר. בהשתתפותו בערב זה אני מבקש להביע דעתי, ששירה ייחודית זו היא מהמשמעותיות ביותר שנשמעו בָּעברית של העשור האחרון. ביטון הוא מגדולי משוררינו ואני משוכנע בכוחו להתמיד בשמירה על מעמדו זה על-ידי שריפה מהפכנית של דפינו.

 

נדב ליניאַל הוא משורר צעיר מיוחד במינו וחריג משהו ביחסו אל הצעירוּת הפואטית. בְּשיחה על 'תקרת האדמה', ספרו הראשון והיחיד עד כה (הוצאת קשב, תש"ע), הוא אמר לי פעם שהוא התכוון לכתוב ספר שני בתור ספר ראשון. והדבר ניכר: שירתו ניחנה בכוחו השתלטני של שיקול הדעת. בקוראי את הספר ובשומעי את המשורר קורא משיריו, אני לא יכול שלא לחוש שהוא יודע היטב-היטב לאן הוא מבקש לקחת אותי במילותיו. שמו של הערב הוא וריאציה על השורה החותמת את שירו של נדב ליניאַל, 'חלומותיו של יוסף בבור': "בַּחוץ נהמו אחת-עשרה חיות רעות" (מתוך 'תקרת האדמה').

 

הופעתה של רוני מז"ל היא הופעת בכורה שירית. משוררת חדשה זו טרם פרסמה משיריה ואני מאמין גדול ביכולתה לחדש חידוש גדול ומרגש עבור קוראי שירה בעברית. יש בשירתה תעוזה בלתי-רגילה אצלנו ביכולתה לומר דברים של רגש בפשוטם. המשוררת לא מאפשרת לנו לשכוח את ידיעת העומק האינטואיטיבית שלה את העברית על כל רבדי קדמוניוּתה, אולם היא נמנעת מכל להטוטנות לשונית. שיריה עשויים איזה כישוף פשוט וישיר מאוד, שמזכיר את דרכו של הבלוז לומר לנו כל פעם מחדש את צער החיים המתוק, מחויב המציאות. 

 

על שלמה קראוס כבר אפשר לומר שהוא איש שירה ותיק. הוא ידוע בעיקר כעורך שירה (כתב העת 'אורבניה', הוצאת 'פלונית'), אך שירתו המקורית הוא מופע מופלא ומשמעותי לא פחות. השירים המעטים שלו שראו אור במהלך העשור האחרון בכתבי עת שונים, מצליחים להטווֹת בְּאִטיות פרסומם (ואטיות כתיבתם גם כן?) קו אחיד ומיוחד של דרך שירית. שִׂימת המילים המפתיעה שהוא מצטיין בה, לרגע לא מניחה לַשיר לברוח מחובתו האישית, לומר משהו חשוב על העולם הרגשי, הממשי, של החי האחד.

 

אמיר מנשהוף הוא משורר ועורך, יליד 1985. ספר ביכוריו, 'רעש רעש רעש רעש', ראה אור השנה, 2012, בהוצאת פלונית.

 

יום חמישי 15.3, 21:00,

בית הסופר ע"ש שאול טשרניחובסקי,

רח' קפלן 6, תל-אביב-יפו.
 

הכניסה חופשית ומספר המקומות מוגבל.

הזמינו מקום בטלפון 03-6953256/7

 

 

האירועים הקרובים:

 

שירה צעירה נשית ונועזת,

יובל בן עמי מארח משוררות בדראג מעודן: תהל פרוש, דנה לובינסקי, נועם פרתום, דנה ידלין. מוסיקה: שירה ז. כרמל.

יום חמישי 22/3/12 בשעה 21:00

 

היכן שישנם: משוררים קוראים מתוך ספריהם החדשים.

עורכת ומנחה חגית גרוסמן.

בהשתתפות:

אלי אליהו מתוך "עיר ובהלות"

חגית גרוסמן מתוך רומן חדש "היכן שאינם"

רפי וייכרט מתוך ספר חדש "בקוים דקים"

רחל חלפי מתוך ספר הפרוזה הראשון "כחול נגד עין הרע"

יעל טומשוב הולנדר מתוך "ים לא מוכר"

דניאל עוז מתוך "שיירי אהבה"

שירה סתיו מתוך "לשון איטית"

יום חמישי 29/3/12 בשעה 21:0

 

הכניסה חופשית

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.