ביקור בית עם הסופר רועי ישורון: ילדה רגילה לגמרי / שילוב בין ריאליסטי לסוריאליסטי

| 06/01/2014 | 0 Comments

ילדה רגילה לגמרי מאת רועי ישורון

ילדה רגילה לגמרי מאת רועי ישורון

רועי ישורון משלב בין כתיבה, עסקים ויזמות חברתית. את עשרות הסיפורים המצחיקים והאבסורדיים שכתב במשך כחמש שנים ומתפרסמים בספרו הראשון 'ילדה רגילה לגמרי', מאכלסים לא רק גיבורים בשר ודם שמתמודדים עם מצוקות ודילמות יומיומיות, אלא גם חיות, עצים ואפילו אלוהים שמתקבל (בקושי) לעבודה בבנק. דרך סיפורי הקובץ בוחן ישורון מערכות יחסים שונות – בין גבר לאישה, בין הורה לילד ובין אדם לאלוהיו – ומציג את הקיום האנושי והישראלי באור מקורי ומפתיע. למשמעות החיים, למשל, קוראים שִמחה בֶּניסְטי, והיא צעירה מובטלת שאוהבת לישון ולאכול קרקרים.

נדמה שהכול אפשרי בעולמו של ישורון: מעלית קסמים שמעלה לגן עדן משלוחי חומוס וג'חנון, איש קטן שמדבר בראשה של אשת עסקים, גבר שזוכה בחיי נצח, ילד שיודע לעוף, וצאצאית למשפחת נחשים שבטוחה שהיא תולעת. הקסם בסיפורי ילדה רגילה לגמרי טמון בשילוב שבין קונקרטי למומצא, בין ריאליסטי לסוריאליסטי ובין מציאות לבדיה. כפי שאומר אחד מגיבורי הספר, שרוצה להיות סופר: "עשיתי חזק עם הידיים והתחלתי לעוף. איזו פתיחה נהדרת. דמיון פרוע, הרמוניה, איזון טונאלי, זיקה דתית, אפילו שבירת מוסכמות. את הכול היא מכילה, השורה הבודדת הזאת."

כבן לתסריטאי, חיידק הכתיבה דבק ברועי בגיל צעיר, אולם הוא פנה דווקא לקריירה בתחום העסקי. בגיל עשרים ושלוש מונה לסמנכ"ל בית הספר לבגרות ולפסיכומטרי של יואל גבע, ובגיל עשרים ושבע הקים את חברת הייעוץ וההדרכה Marketwise, בה הוא משמש כיו"ר עד היום.

במקביל לפעילותו העסקית, רועי הוא יזם ופעיל חברתי. בשנת 2007 זכה באות ראש עיריית תל אביב-יפו למתנדב המצטיין, על תרומתו לקהילה. בשנת 2013 הקים את הפרויקט הארצי "התנדבות משפחתית", המעודד משפחות ישראליות להתנדב ולתרום לזולת, פרויקט "שאני מאד מאמין בו ונהנה ממנו. אני איש שאוהב להציב לעצמו מטרות ויעדים ולעמוד בהם. ליצור את המציאות של חיי ולא לסמוך על המזל".

 

שם: רועי ישורון

גיל: 38

סטטוס: נשוי + 2

מגורים: הוד השרון

 

יריית פתיחה: הוציא לאחרונה את הספר ילדה רגילה לגמרי, הוצאת אחוזת בית, 2014.

רועי ישורון (צילום מירב בסון)

רועי ישורון (צילום מירב בסון)

מאין שאבת את ההשראה לכתיבתך: "מכל מה שעברתי בחיים עד לרגע הזה. זה קובץ של סיפורים קצרים, ובכל סיפור יש חלק ממני: העבר שלי, מערכות היחסים שלי, הדעות שלי על החיים, הפחדים שלי והשאיפות שלי".

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "קרוב לחמש שנים".

כיצד התחלת לכתוב ? מה היה הטריגר? "לפני חמש שנים ישבתי בהרצאה והמרצה שאל אותנו: מה החלום שלכם? חשבתי על זה כמה שניות, וצצו לי בראש שלוש תשובות: לעשות שפגט; לזכות באליפות העולם בפוקר; לכתוב ספר. האמת היא שלהיות סופר היה חלום שלי מאז שהייתי ילד, והשאלה הזו רק הציתה בי את התשוקה הזו שוב".

האם חלק מהסיטואציות בספר קשורות להתרחשויות במציאות שלך? "כל הסיפורים הם דמיוניים, אבל חלקם מבוססים על חוויות שעברתי. מעבר לכך, גם בסיפורים מטורפים לחלוטין, כמו סיפור על מעלית שמובילה לגן עדן משלוחי חומוס וג'חנון, יש, בסופו של דבר, הרבה מהאמת הפנימית שלי. ממה שאני חושב על החיים".

אילו ספרים קראת לאחרונה? "פרויקט רוזי, מאת גרהם סימסיון, שהוא ספר משעשע, קליל ומהנה במיוחד, ו"פתאום דפיקה בדלת" של אתגר קרת, ספר מקורי ומעניין. מאד נהניתי ממנו".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "הסופר שכתביו הרשימו אותי ביותר הוא אורסון סקוד קארד שכתב את סדרת 'המשחק של אנדר'. אני לא חושב שהייתה לו השפעה על כתיבתי מכיוון שהוא כותב בז'אנר שונה (מדע בדיוני) ובסגנון כתיבה שפחות מתאים לי,  אבל קראתי את 'המשחק של אנדר' פעמים רבות, והוא ספר מופלא בעיני".

אילו ספרים קראת בילדותך? "הייתי תולעת ספרים וקראתי המון. אני זוכר את 'אורי' ו'אליפים' של אסתר שטרייט וורצל, ואת 'שרה גיבורת ניל"י' של דבורה עומר. אלו שתי סופרות נפלאות שהלכו לעולמן בשנה שעברה".

אילו שלושה ספרים תיקח איתך לאי בודד? "את הספרים 'המשחק של אנדר', והתנ"ך. לא יכול לחשוב על ספר שלישי כרגע".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו ספרי הראשון".

ספר קצת על הספר שכתבת: "זהו קובץ של סיפורים קצרים משעשעים, מפתיעים ולפעמים גם מאוד אישיים ומרגשים. הסיפורים משלבים בין ריאליזם לסוראליזם. מצד אחד יש סיפור על אלוהים שמחפש עבודה ואומרים לו שהוא אובר קווליפייד, או על אשה שנוזלים לה צבעים מהנשמה והיא מציירת בעזרתם ציורים, ומצד שני יש בספר סיפור ריאליסטי לחלוטין על מערכת יחסים מורכבת בן אבא לבן שלו, שנכתב מתוך החוויות האישיות שלי. זה ספר שמאד מתאים לעולם התזזיתי של היום. הוא לא כבד, הוא נקרא בשטף, ובגלל שהוא מורכב מסיפורים קצרים, אפשר גם לקרוא אותו גם במנות קטנות".

האם אתה כותב בימים אלה ספר נוסף או מתכוון להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "אני לא כותב כרגע ולא מתכנן להוציא ספר בתקופה הקרובה, אבל שאיפתי היא לכתוב בהמשך ספרים נוספים רבים. המיקוד שלי כרגע הוא בקידום הספר הנוכחי. צריך לתת לו את המקום שלו ולגרום לזה שכמה שיותר אנשים יקראו אותו וייהנו ממנו".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "בתקופת כתיבת הספר – לעבוד קשה ולהוציא מעצמו את המקסימום. לאחר שהספר יוצא לחנויות – להבין שהוא מנהל השיווק של הספר, ושהוא חייב לעזור לספר להצליח".

משפט מסכם: "אני מקווה שהספר 'ילדה רגילה לגמרי' יגיע לכמה שיותר אנשים ויגרום להם להנאה. ספר נועד לעורר רגש, לשמח, ולא לשבת על המדף".

 

מתוך ילדה רגילה לגמרי

אובר קווליפייד

 

לקח לאלוהים שנה למצוא עבודה. בכל חברות ההשמה אמרו לו שהוא אובר קווליפייד לתפקיד של נציג שירות לקוחות. "לפי קורות החיים שלך, ניהלת חברת ענק במשך שנים, למה אתה רוצה לעבוד בתפקיד כל כך זוטר?" שאלו אותו המראיינות פעם אחר פעם. "חשוב לי להתחיל מלמטה, לראות איך זה. אף פעם לא התחלתי מלמטה," השיב בכנות. אבל שום דבר לא עזר. בכל מקום קיבל את אותה התשובה בדיוק.

הוא ניסה לשפץ את קורות החיים שלו. ב"ידע בשפות" שינה מ"כל השפות" לעברית ואנגלית, וב"ניסיון קודם" שינה מ"מנהל כללי" ל"אחראי אדמיניסטרציה". ב"השכלה" כתב "שתים-עשרה שנות לימוד", ואת השם שינה לחיים שכטר. היה גבול לכמה אלוהים יכול למתוח את האמת, והוא היה קרוב להגיע אליו, אבל הוא הרגיש שפשוט אין לו ברירה.

אחרי אחד-עשר חודשים ועשרים יום קמה צדיקה אחת במחלקת משאבי אנוש של אחד מהבנקים הגדולים ואמרה שהיא מוכנה לתת לו הזדמנות. "תבוא למרכז ההערכה שלנו ונמשיך משם." אלוהים הגיע למכון מיון בתל אביב והתבקש למלא שאלונים ולצייר ציורים. אחר כך הכניסו אותו לחדר עם עוד עשרה מתמודדים, ונתנו להם לבצע כל מיני משימות. אלוהים היה מרותק. מעולם לא הזדמן לו לחוות את בני האדם כל כך מקרוב. כשהסתיים החלק הקבוצתי הזמינו אותו לשיחה אישית עם פסיכולוג. "המבחנים שלך פשוט מצוינים," אמר לו ד"ר זֶלקוביץ' ברגע שנכנס לחדר. "אבל בדינמיקה הקבוצתית היית פאסיבי לחלוטין, מה קרה?" "אני מצטער," אמר אלוהים. "אני לא רגיל למשחקים כאלה. היה לי יותר מעניין להתבונן מהצד מאשר להשתתף." "ואתה מבין שזה פוגע בסיכויים שלך להתקבל?" שאל אותו הדוקטור והביט בו במבט חודר. "אני מבטיח לך שאם תיתן לי צ'אנס, אני אוכיח את עצמי. אהיה נציג שירות לקוחות מצוין. אני בטוח שגם לך לקח זמן להיות פסיכולוג מצוין וידוע כמו שאתה היום." אלוהים זכר במעורפל את זלקוביץ' ואת הרקע הנרקיסיסטי שלו, וידע שחנופה היא הדרך היחידה להתקבל. "ומה לגבי הציורים?" שאל הדוקטור. "נראה שיש לך איזשהו עניין עם ההורים. לא קיבלת מספיק תשומת לב כשהיית ילד?" "האמת היא שמהתחלה התייחסו אלי כאל בוגר. יש לזה יתרונות וחסרונות. הרבה משקל על הכתפיים, אם אתה שואל אותי," השיב אלוהים. ד"ר זלקוביץ' נתן לו בסוף ציון של שלוש בסולם של אחת עד שבע, אבל בגלל שלא היו מספיק מועמדים איכותיים, החליטה מנהלת שירות הלקוחות של הבנק לקבל אותו לעבודה.

קורס ההכשרה ארך כחודש, ובמהלכו למד אלוהים להכיר את המושגים הבסיסיים בבנקאות, את מערכות המחשוב המתקדמות ואת תורת השירות של הבנק. "תזכור, אתה לא נציג שירות לקוחות," חזרו ואמרו לו. "אתה בנקאי טלפוני. היה גאה בכך." לאורך כל הקורס קיבל פידבקים טובים מהמדריכים, ורק בשלב הסימולציות קיבל ציון נמוך. "אתה חייב להוריד קצת את השפה לעם. אף אחד לא מדבר ככה," אמרו לו, ואלוהים חשב שזאת ביקורת מעולה, ושכדאי לו להפנים אותה מיידית.

בשיחה הראשונה שלו הוא קצת התרגש. מאז שדיבר עם משה בהר סיני, לא יצא לו לדבר אחד על אחד עם יותר מדי אנשים, והוא הרגיש שהמיומנות הזאת קצת נשחקה. "פועלים בטלפון שלום, מדבר חיים," אמר אלוהים, והבחורה בצדו השני של הקו ביקשה לברר את היתרה. "היתרה שלך היא כרגע אלף חמש מאות ארבעים ושניים שקלים בחובה," אמר אלוהים, והיא שאלה אותו אם זה אומר שהיא במינוס. "כן, לצערי זה אומר שאת במינוס. אפשר להציע לך הלוואה?" שאל אלוהים. "הריבית תהיה הרבה יותר נמוכה מהריבית על המינוס, כך שאת רק מרוויחה מזה." משהו בקול של הנציג בצד השני של הקו הרגיע את הלקוחה, והיא החליטה לקבל הלוואה. "חברים, מחיאות כפיים לחיים. הוא סגר הלוואה כבר בשיחה הראשונה," אמר אחראי המשמרת וצילצל בפעמון. כל העובדים מחאו כפיים, ואלוהים לא הצליח להבין למה כולם כל כך שמחים.

אלוהים היה כוכב. העובדים והלקוחות אהבו אותו, הוא עבר את כל היעדים שהציבו לו והיה העובד המצטיין במוקד של מאתיים וחמישים איש. "אתה הבנקאי הטלפוני הכי טוב שלנו," אמר לו סמנכ"ל השירות של הבנק בשיחה אישית. "ובדיוק בגלל זה אני מצפה ממך לקחת את השירות צעד אחד קדימה. אתה היחיד שמסוגל לזה." ואלוהים ביצע. בשיחה הבאה שלו הוא שאל את הלקוח אם יש משהו נוסף שהוא יכול לעשות עבורו, והלקוח השיב כי ישמח לזכות בפרס הגדול בלוטו. "ומילאת כרטיס השבוע?" שאל אותו אלוהים. "אני לא ממלא, לא מאמין בזה," השיב הלקוח. אלוהים ביקש ממנו לקנות כרטיס, ושבוע לאחר מכן קיבל זר פרחים ענק ומכתב תודה מרגש. אחר כך החל לקיים שיחות אישיות עם לקוחות ולהבין מה באמת מפריע להם. לזְקנה אחת סידר את היחסים עם כלתה, ולגבר וורקוהוליק גרם לבלות עם בנותיו. הוא ריפא את מכאובי הלקוחות, פתר את בעיותיהם הכלכליות וגרם להם להיות יותר מאושרים. היו לקוחות שהתקשרו למוקד במיוחד כדי לדבר איתו, ולא הסכימו לקבל שירות מאף נציג אחר. הוא קיבל את הציון עשר בסקר שביעות רצון לקוחות, ונפתחה תיבת דואר מיוחדת למכתבי תודה שנשלחו אליו.

אחרי שנה בתפקידו הזמין אותו אליו לחדר מנהלו הישיר ואמר לו שהוא מפוטר. "אתה פשוט לא עומד בעומס. השיחות שלך ארוכות מדי," אמר לו בטון אמפתי. "אבל הסמנכ"ל ביקש ממני לשפר את השירות. עשיתי כל מה שאני יכול. באמת," אמר אלוהים. "הוא בוודאי לא התכוון שתקיים שיחות של עשר דקות עם לקוחות. הממוצע שלך לשיחה הוא שמונה דקות וארבעים שניות, כשהממוצע של שאר העובדים הוא שתי דקות וחצי. אנחנו פשוט לא יכולים להמשיך ככה," אמר לו המנהל והגיש לו את מכתב הפיטורים.

עברו עשרים שנה מאז שאלוהים עבד בבנק, ובמהלכן הנהיג בגן עדן מהפכת שירות, ששיפרה את איכות חייהם של התושבים למעלה באופן משמעותי. אבל למרות המחמאות הרבות שקיבל על השיפור בשירות, ולמרות שחלפו כבר הרבה שנים מאז אותו מקרה, אלוהים לא מצליח לשכוח את התחושה המדויקת שהיתה לו כשקובי שעשוע שיחרר לחלל האוויר את המילים "אתה מפוטר". הדם שזורם לפתע לרגליים. הגוש שתקוע בגרון ומסרב לזוז. החיוך המטומטם שמרוח לך על הפרצוף במבוכה. ובעיקר הספק, הספק הזה שמחלחל לכל תא בגוף שלך, שאולי בעצם אתה לא מוכשר כמו שחשבת.

 

 

ילדה רגילה לגמרי מאת רועי ישורון, הוצאת אחוזת בית, שנת 2014, 183 עמ'

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.