ביקור בית עם הסופר מיכאל אבס: תעלומת החטיפה המסתורית / להפעיל את החוש הבלשי

| 14/06/2012 | 0 Comments

הסופר ומומחה החידות מיכאל אבס מאמין שספרות הילדים היפה ביותר כבר כתובה, ואם הוא רוצה לכתוב ספרות משלו הוא משתדל שהיא "תהיה חסרת יומרות, מהנה ותמיד חיובית ומנחמת עבור הילד, סוף טוב הכל טוב". את ההשראה לספרו השלישי לילדים, "תעלומת החטיפה המסתורית", לוקח אבס גם מהחבורה שהיה חבר בה בילדותו: "ניהלנו מעקבים פה ושם בעקבות 'פושעים' מסוכנים, והדמיון הפורה שלו, כמנהיג החבורה".

 

 

 

 

 

 

מיכאל אבס, בוגר אוניברסיטת בר אילן תואר ראשון במדעי המדינה ותקשורת. אוסף וחוקר חידות וספרות עממית מזה 15 שנה, בנו הצעיר של סופר הילדים שלמה אבס, גם הוא מומחה לספרות עממית. מיכאל מספר כי התחיל לאסוף ולחקור חידות מכל רחבי העולם כאשר היה בן 13: "בהתחלה עשיתי זאת על מנת לעזור לאבי, סופר הילדים שלמה אבס, כאשר הוא הוציא ספרי חידות אך עד מהרה החידות כה ריתקו אותי עד שהפכתי למומחה בנושא וכיום אני מקיים מפגשי סופר עם ילדים ברחבי הארץ וחושף בפניהם את סוגת החידות המרתקת".

 

שם: מיכאל אבס

גיל: 29

סטטוס: נשוי עם ילד

מגורים: תל אביב

 

יריית פתיחה: הוציא לאחרונה את הספר "תעלומת החטיפה המסתורית – משחקי בילוש 1", הוצאת מודן, 2012.

מאין אתה שואב את ההשראה לכתיבתך? "לומר את האמת, הספר מספר על אודות חבורה של בלשים צעירים וגם לי הייתה חבורה משלי כשהייתי ילד. 

ב"תעלומת החטיפה המסתורית" הילדים מתמודדים עם פשעים וחקירות מרתקות וגם לי הייתה איזושהי התנסות קטנה שכזו עם החבורה שלי בילדות. אני עדיין זוכר כיצד מצאנו מעטפה בלי שם, שבה תכשיטים יקרים וניסינו לאתר את בעלה החוקי. אפילו ניהלנו מעקבים פה ושם בעקבות "פושעים" מסוכנים, הרבה מזה היה הודות לדמיון הפורה שלי, כמנהיג החבורה.

אני מאמין שספרות הילדים היפה ביותר כבר כתובה, מאגדות האחים גרים ועד סיפורי הלצים של ג'וחא, הסיפורים העממיים הם הפסגה של הספרות האנושית ואם אני רוצה לכתוב ספרות משלי אני משתדל שהיא תהיה חסרת יומרות, מהנה ותמיד חיובית ומנחמת עבור הילד, סוף טוב הכל טוב".

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "לכתוב לקח לי בערך שלושה שבועות, אבל המשכתי ללטש אותו במשך חודשיים".

אילו ספרים קראת לאחרונה? "לאחרונה קראתי את מוראליה מאת פלוטארכוס שהוא ספר פילוסופיה בן 2000 שנה ואת נקמתו המתוקה של פיקאסו מאת אפרים קישון".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "זו שהשאלה שהכי קל לי לענות עליה, אבא שלי, שלמה אבס, השפיע עליי ועדיין משפיע עליי יותר מכולם. לא רק מבחינה סגנונית אלא גם מבחינה אידאולוגית לשים דגש כה רב על הספרות העממית על שלל גווניה מהאגדות המדהימות ועד החידות המרתקות.

גם אני עוסק במידה מסוימת, בדומה לאבי, בספרות העממית, מאחר ששני הספרים הראשונים שלי היו ספרי חידות מובהקים והחידה היא כאמור עתיקה כמו האגדה וניתן למצוא חידה אפילו בספר התנ"ך, בחידת שמשון לפלישתים".

אילו ספרים קראת בילדותך? "אני לא הייתי קורא הרבה בילדותי וזו לא הייתה אחת הפעילויות היומיות שלי. הקריאה הייתה דבר ששמרתי לזמנים שלפני השינה כשאני לבדי ושקט בחדר. הספרים שאני זוכר יותר מכולם הם "הציפור הלבנה", "ספר סיפורי ג'ק" ו-"תעלולי ג'וחא", כולם ספרי מעשיות. בשלב מסוים התחלתי לחקור ולאסוף ספרי חידות".

אילו שלושה ספרים תיקח איתך לאי בודד? "התנ"ך, מורה נבוכים מאת הרמב"ם וספר הטאו מאת לאו טסה. אם כבר אני באי אולי יהיה לי סיכוי להבין אותם…".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו הספר השלישי".

ספר קצת על הספר שכתבת: "זהו הראשון בסדרת משחקי בילוש. תעלומת החטיפה המסתורית הינו ספר הרפתקה בלשית עבור ילדים כאשר העלילה הכללית מספרת על לידתה של חבורת בלשים בביה"ס יסודי והתעלומה הראשונה והמותחת שהילדים פותרים. מה שמיוחד בספר הוא שהעלילה מחולקת לפרקים כאשר כל פרק הוא למעשה תעלומה שהילדים פותרים והפתרון בעמוד הבא כך שהילדים לוקחים חלק בעלילה".

האם אתה כותב בימים אלה ספר נוסף או מתכוון להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "אני התחלתי בימים אלו לכתוב את הספר השני בסדרת משחקי בילוש, שיהווה ספר המשך לתעלומת החטיפה המסתורית".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "מי שאין לו ענווה באופן טבעי, ילמד מה זו ענווה בדרך הקשה. בכלל, אם הוצאת ספר אל תחזיק לעצמך טובה גדולה. העבודה מתחילה רק אחרי שהוצאת את הספר. צריך להיפגש עם ילדים, חנויות, מוכרים, סוכנים וכן הלאה ולשכנע אותם שיאמינו שמה שאתה עושה הוא טוב וראוי להיקרא. אני תמיד מאמין במה שאני עושה ואני חש שזה מחלחל הלאה לאנשים שאני משוחח איתם".

משפט מסכם: "כל סופר ילדים צריך לזכור שהוא לא עובד עם חומר גלם זול ופשוט כמו יהלומים או זהב, הוא עובד עם חומר הגלם היקר בעולם, ילדים".

 

מיכאל אבס – ספרים

אולימפיאדת החידות, תחרות החידות המרתקות ביותר בעולם, הוצאת עגור, 2010 (בשיתוף עם שלמה אבס)    

מסביב לעולם בשמונים חידות, הוצאת עגור, 2011

תעלומת החטיפה המסתורית, משחקי בילוש 1, הוצאת מודן, 2012.

 

תעלומת החטיפה המסתורית, משחקי בילוש 1

 

ראש העיר נחטף, כולם רועדים מפחד בגלל הפושע הנורא, המשטרה עומדת חסרת אונים, ורק חבורת ילדים אמיצים יוצאת למרדף לילי מסוכן.  תעלומת החטיפה המסתורית הוא הספר הראשון בסדרת משחקי בילוש, פרי עטו של מיכאל אבס. כל פרק בספר זה הוא למעשה תעלומה או חידה, והתפקיד שלכם הוא להפעיל את החוש הבלשי ולגלות את הפתרון לתעלומה. אז בואו לפצח מעשי שוד ולפתור חידות מסתוריות ותעלומות פשע מדהימות. הכינו פנקס, פנס, זכוכית מגדלת ובעיקר ראש פתוח ויצירתי, וצאו להרפתקה.

פתח דבר מתוך הספר

לפני שאתחיל, עליי לציין שכל מה שתקראו כאן אמיתי (כמעט הכל), ומבוסס על דברים שהתרחשו. אני עומד להציג בפניכם הרפתקאות מרתקות ומסמרות שיער שעברו עליי ועל חבריי כשהתחלנו לפתור תעלומות יחד, ולספר לכם כיצד מה שהחל עבורנו כמשחק בילוש של ילדים, הפך במהרה למרדף מסחרר בעקבות פושע מסוכן. אתאר לכם כיצד הפכנו אנו, חמישה ילדים רגילים, לחבורת הבלשים הצעירה ביותר אשר אי פעם הצטרפה לשורות הבולשת המשטרתית, וגם אכיר לכם את כל אחד מהבלשים ואת תכונותיו המיוחדות.

אך לפני כן אני רוצה לשאול אתכם, הקוראים, האם אתם מוכנים לקחת חלק בהרפתקה? מפני שהספר שבזה הרגע התחלתם לקרוא אינו ספר רגיל, לא ולא, זהו ספר מיוחד, שהופך את כל מי שקורא בו לבלש צעיר!

כל סיפור שתקראו כאן הוא למעשה תעלומה או חידה, והתפקיד שלכם, כבלשים צעירים, הוא לגלות את הפתרון לתעלומה. אתם תפצחו חקירות של מעשי שוד, תפתרו חידות מסתוריות ותעלומות פשע מדהימות, וגם אם לא תמיד תצליחו –

לא נורא, הפתרון יהיה בעמוד הבא. כי זה הנוהג בחבורה שלנו, גם אם תתקל במבוי סתום – החברים האחרים תמיד יעזרו לך.

אז כל שנותר לי לעשות הוא לאחל לכם, הילדים, בהצלחה בתעלומות ושתיהנו להצטרף אליי ואל חבורת הבלשים הצעירים שלנו.

 

 

תעלומת החטיפה המסתורית – משחקי בילוש 1, מאת מיכאל אבס, איורים: אלון אסקרוב, הוצאת מודן, שנת 2012, 122 עמודים, מנוקד לילדים

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.