מסעות לארצות ולאתרים מדהימים ומרתקים באמצעות ספרי מסע

| 13/03/2013 | 0 Comments

מסעות לארצות ולאתרים מדהימים ומרתקים באמצעות ספרי מסע

מסעות לארצות ולאתרים מדהימים ומרתקים באמצעות ספרי מסע

מסעות לארצות ואתרים מרתקים באמצעות ספרי מסע מעניינים מהווים חוויה תרבותית ומענגת, מבלי לצאת מפתח הבית. משה גלעד, עורך סדרת ספרי המסע "עולמות" בהוצ' עם עובד, מסביר כי המיוחד בסיפורים הללו הוא האופן בו כל אחד בוחר לחוות את המסעות וההרפתקאות.

 

מהו המקום המרגש או הייחודי ביותר שעליו קראת או שאפת להגיע בעקבות קריאת סיפורי המסעות שערכת? "עולים בדעתי שלושה מקומות כאלה: חבל פטגוניה בדרום אמריקה שעליו כתב ברוס צ'טווין ספר בשם זה (בפטגוניה). לפני כשנתיים, זכיתי לנסוע ולבקר בחלק מאזור ענק זה. מקום נוסף – בו טרם זכיתי לבקר – הוא אי הפסחא באוקיינוס השקט, עליו ניצבים פסלי ענק. לפני שנים רבות קראתי את ספרו של החוקר תור היירדאל, שערך במקום מחקר מקיף ומרתק.  המקום השלישי – איסטנבול, כפי שהיא מתוארת בספר "מסעותיי עם דודתי", אחד הספרים האהובים עלי ביותר, מאת גרהאם גרין".

מה ההבדל בין טיול או תיור לארץ אקזוטית או מיוחדת לבין מסע למדינות שהזמן בהם עצר מלכת או שיש בהם שוני מיתר סגנונות התיור? "למען האמת איני עושה הבחנות כאלה. בכל ארץ, קרובה או רחוקה, ואפילו בכל נסיעה בישראל, אפשר למצוא מקומות אקזוטיים ואנשים מעניינים. האופן שבו כל אחד בוחר לנסוע, הדרך שבה הוא בוחר לחוות את המקום, אלה הדברים שעושים את ההבדל. אם מדובר בספרות מסע – הרי שהחשוב מכל האופן שבו בוחר סופר המסעות להתבונן ביעד שאליו הגיע ודרך התיאור שלו – אלה מכתיבים את כל השאר.

כיצד מתכננים מסע: כיצד מתכננים מסע ומה ההבדל בין תכנון מסע לבין תכנון טיול למדינה רגילה? "ההבדל העיקרי טמון במשימה שהנוסע נוטל על עצמו. לדעתי, טיול הוא ביקור שבו הנוסע בא פתוח לכל, מוכן לראות ולהתרשם מכל דבר שבו יפגוש. מסע לעומת זאת, כולל משימה כלשהיא – עליה לרגל, ביקור במקום בעל חשיבות בעיני הנוסע, פגישה שתואמה מראש, חיפוש אחר אוצר, גשמי או רוחני. כל אלה יהפכו טיול רגיל למסע מעניין יותר".

החוויה המרתקת ביותר שאתה זוכר מסיפורי המסע שערכת? "כעורך של ספרי מסע אני נוטה לזכור בעיקר תיאורים מיוחדים במינם של מקומות מוכרים. דווקא כאשר  מחבר ספר מסע מצליח להעניק למקום שכולנו מכירים צבעים חדשים, אז נדמה לי שמלאכתו נעשתה הטובה ביותר. יש לכך לא מעט דוגמאות – בספר האחרון שערכתי, 'הרים ונהרות לעולם' מאת דן דאור, יש לא מעט תיאורים של מקומות אקזוטיים בסין ובהודו. אבל, התיאור שהרשים אותי אולי יותר מכל הוא דווקא תיאור של ונציה בדרך פחות מוכרת. דווקא היעד התיירותי הזה זוכה בספר להתבוננות חדשנה, מרעננת וזה, כעורך, גורם לי שמחה גדולה".

כיצד עורכים ספרי מסע וכיצד ספרי תיור רגילים? מה ההבדל בין עריכת ספרי מסע לבין עריכת ספרי תיירות רגילים? האם צריך ידע מיוחד? "אין צורך בידע מיוחד אבל ההבדלים רבים. הם טמונים בכך שספרי תיירות רגילים (אני מניח שהכוונה למדריכים) כתובים בלשון ניטרלית, רובה פשוטה וטכנית, ואינם אמורים לרגש את הקורא אלא להעניק לי ידע ומידע. ספרי מסעות מן הסוג שמתפרסם בסדרת "עולמות" אומרים ליצור חוויה שונה, מעניינת, מרגשת ובעיקר ספרותית. סגנון הכתיבה, אופן התיאור והמעורבות האישית הם בעלי חשיבות עליונה בספרים אלה. ראשית לכל הם צריכים להיות כתובים טוב. רק אחר כך כדאי להציג את השאלה באיזה יעד הם עוסקים".

איך אפשר לאפיין את האנשים שעורכים מסעות? איזה טיפוסים הם? "התכונה הבולטת ביותר של נוסעים גדולים היא סקרנות. הם מבטלים את הנוחות האישית שלהם, ויוצאים לאזורים הרבה פחות נוחים. כל זה כדי לספק את סקרנותם. נוסעים גדולים ניחנו לעיתים קרובות גם בתכונות נוספות כאומץ, רצון להגיע למקומות שרבים אחרים לא מגיעים אליהם, יכולת להתקיים ולהתנהל בתנאים לא בהכרח נוחים. אם נוסעים כאלה רוצים לכתוב סיפור מסע נדרשת מהם גם יכולת ביטוי וכתיבה, שילוב די נדיר".

ניתן להרגיש בריחות ובטעמים המקומיים בקריאת ספר מסע? "כאשר זה ספר מסע טוב – ודא שאפשר להרגיש בהם. אחד המבחנים הגדולים של ספר מסע הוא האם הוא מעביר משהו חדש, נוסף שלא ידענו או חשבנו קודם לכן על המקום שהוא מתאר. האם הוא מעביר זאת כחוויה אישית והריחות והטעמים המקומיים הם חלק בלתי נפרד מכך".

רשימות מסע אל תרבויות ועמים ייחודיים

הרים ונהרות לעולם מאת דן דאור

הרים ונהרות לעולם מאת דן דאור

הספר הרים ונהרות לעולם מאת דן דאור, מביא לנו רשימות מסע מסין, מהודו, מרחבי אירופה מדרום אפריקה ומישראל העוסקות בחוויות שמשותפות לכל תייר, מרחיבות את היריעה ומציגות לצד התרבות העכשווית תובנות וראייה מעמיקה של ההיסטוריה, המיתולוגיה, הספרות והאמנות. יש בהן התבוננות אישית ואנושית שופעת הומור וביקורת עצמית לצד הבנה תרבותית רחבה ביותר. כל אלה מוגשים לקורא בצניעות, האופיינית כל כך לאחד מכותבי המסעות הטובים שפעלו כאן. 

דאור (2009-1937) אהב מאוד לנסוע. הוא היה תייר סקרן, שניחן ברצון עז להכיר מקומות חדשים ולבחון פעם נוספת מקומות שכבר הכיר. ספר זה מקבץ לראשונה את רשימות המסע שלו שהופיעו בכתבי עת ובעיתונים מאז 1990, לצד כמה סיפורי מסע מקוריים שכתב. קריאת רשימות המסע שלו מוכיחה שכתיבת מסעות במיטבה עשויה לשמש ערוץ תרגום חשוב והכרחי של תרבות זרה.

בעזרת כתיבת המסעות אנו זוכים להכיר מקומות שלא ביקרנו בהם ולהציץ אל נבכי תרבותם. בזכות רשימות המסע האלה אנו מבינים טוב יותר מקומות שביקרנו ולא הבנו מה ראינו בהם (עולמות-סדרת ספרי מסע, הוצ' עם עובד, 264 עמ')

ספר המסע ההזוי של פועל הניקיון בנמל התעופה

דברים שאף פעם לא יקרו בטוקיו מאת אלברטו טורס בלנדינה

דברים שאף פעם לא יקרו בטוקיו מאת אלברטו טורס בלנדינה

 

"אתה מוכן להרים את הרגליים כדי שאוכל לעבור עם המטאטא? זהו, בסדר. תודה. להודו, נכון?". דברים שאף פעם לא יקרו בטוקיו מאת אלברטו טורס בלנדינה (יליד 1976), הוא מופע היחיד של סַלְבַדוֹר פוּאֶנסַנטָה, מטאטא רצפות בנמל התעופה, איש רב קסם, בעל עין בוחנת, לב רגיש והומור פרוע, מעיין שופע של סיפורים מטורפים ומוזרים, שסביבו כל הזמן כולם טסים למקומות מדהימים.

על מועדון המשאלות הבלתי אפשריות, שמספק לנרשמים חיים על פי הזמנה. על המתמטיקאי שפגש את מי שגנב לו את החיים. על המשורר הפיני המהולל שלא היה ולא נברא. על אהבות נכזבות, על נקמות אכזריות ועל חסדים קטנים.

בין סיפור לסיפור מתגלה אישיותו הכובשת של סלבדור עצמו, הלומד, למרות געגועיו לאשתו האהובה לֵאוֹנוֹר, שעוד יש לו סיכוי לאהבה מאוחרת. הספר זכה בפרס הבינלאומי לספרות בספרדית Las Dos Orillas (הוצ' כתר, 170 עמ').

 

נוגע במקום הכי עמוק בנפש

המסע המופלא של אדוארד טולין מאת קיט די-קמילו

המסע המופלא של אדוארד טולין מאת קיט די-קמילו

 

היה היה פעם ארנב חרסינה ושמו אדוארד טולין, שהתפעל מאוד מעצמו, ובצדק: הוא היה ארנב נאה ומהדר, וילדה ושמה אבילין טפלה בו במסירות ואהבה אותו בכל ליבה. אבל יום אחד, במהלך הפלגה משפחתית, הושלך אדוארד טולין אל מעבר לסיפון האנייה ושקע אל קרקעית האוקיינוס. האם יש דרך לעלות ממקום נמוך כל כך?

קיט די-קמילו לוקחת את הקורא למסע נדודים יוצא דופן בספר המסע המופלא של אדוארד טוליין. ממעמקי הים אל רשת דייגים, מראש ערמת זבל אל מחנה נוודים, ממיטתהּ של ילדה חולה אל המדף הגבוה בחנותו של מתקן בובות; ובדרך נגלה לעינינו נס של ממש – כּיצד אפילו הלב הקר והשּביר ביותר יכול ללמוד לאהוב, להתנפץ לרסיסים ושוב לפעום. (הוצ' כנרת, 192 עמ', מנוקד)

 

 

אל תטוסו לטריפולי בלעדיו!

מדריך רפרם לכלא הלובי מאת רפרם חדד

מדריך רפרם לכלא הלובי מאת רפרם חדד

"הנמוך מתקרב אלי, אני מריח את הבושם שלו. הוא אומר לי שאני משקר ונועץ בי אגרוף חזק בבטן. אני שואל אם הוא מרביץ לי כי קניתי קפה בבנגאזי ולא בטריפולי. הוא מפסיק להרביץ, ואני שומע בטן זזה וצחוק חרישי. דקה אחר כך אני מקבל סטירה. הוא מורה לי להוריד את הבגדים, ואומר עכשיו נעשה לך קָהרַבָּה, חשמל. ואני שואל אם הוא רציני. מה חשמל? איך הגענו בכלל למקום הזה?", שאלה טובה.  

רפרם חדד, אמן וצלם ישראלי, נולד בתוניסיה, מתגורר ויוצר ביפו. במרץ 2010 נסע חדד ללוב מטעם מרכז "אור שלום" למורשת יהודי לוב, כדי לצלם בתי קברות יהודיים חרבים ובתי כנסת. כעבור עשרה ימים נעצר בידי המשטרה החשאית של לוב, ובמשך 170 יום עבר חקירות ועינויים במרתפי העינויים של הרודן הלובי, ערב נפילת משטרו. נשיא צרפת סרקוזי, נשיא איטליה ברלוסקוני, נשיא רוסיה פוטין ושליח הקוורטט למזרח התיכון בלייר, פעלו לשחרורו. שוחרר לאחר עסקה סבוכה, שכללה משט לובי לסיוע לעזה, על ידי המיליארדר מרטין שלאף.  המפגש בין הבוהמיין הישראלי הקצת מפונק למעניו הוליד את מדריך רפרם לכלא הלובי, רומן סוריאליסטי שכל מילה בו אמת, מצחיק עד דמעות וכואב עד גיחוך. עם רפרם תלמדו איפה להשיג את השקשוקה הכי טובה בטריפולי, איך להבדיל בעיניים קשורות במגבת בין החוקר הגבוה לחוקר הצרפתי ומי מהם מסוכן יותר, איך להכין סט כלי שחמט מהחמגשיות של האוכל, ומה בשום פנים אסור לבקש מהסוהרים של יום רביעי. אם יהיה לכם מזל, גם אתם תיחלצו ברגע האחרון, עם כוס שמפניה ביד, במטוסו של המיליארדר האוסטרי מרטין שלאף (הוצ' עם עובד, 292 עמ')

האיש שהלך לשלוח מכתב – ויצא למסע הרפתקאות מופלא

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי מאת רייצ'ל ג'ויס

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי מאת רייצ'ל ג'ויס

אתם מוכרחים להתאהב בהרולד פריי, פנסיונר בלתי-ספונטני, שיום אחד יוצא מהבית לשלוח מכתב ואז פשוט ממשיך ללכת,  כי איכשהו זה מרגיש נכון, לשים רגל אחרי רגל.

המסע הבלתי סביר (בעליל) של הרולד פריי מאת רייצ'ל ג'ויס, מספר את סיפורו של פנסיונר אנגלי, שכל יום בחייו זהה לקודמו. עד שבוקר אחד הוא נקלע למסע רגלי של שש מאות מייל במטרה להחזיק בחיים אישה חולה מעברוֹ. הרולד מאמין שכל עוד יצעד, קוויני תחיה. במהלך המסע הוא פוגש דמויות מרתקות, המעירות מתרדמתה את רוח הנעורים שפיעמה בו בעבר ומעוררות זיכרונות ורגשות מודחקים, המובילים אותו עמוק אל תוך לבו וסוגרים את מעגל האובדנים והחרטות של חייו. "החיים שונים מאוד כשחולפים דרכם בהליכה". (מתוך הספר). "מסע צלב" מודרני במובן של יציאה לדרך, כנגד כל הסיכויים, כי האדם חייב להאמין במשהו שגדול ממנו. סיפור על אנשים פשוטים המתמודדים עם מציאוּת בלתי פשוטה בעליל באמצעים פשוטים בתכלית.

"זה התחיל כתסכית רדיו שכתבתי לאבי בזמן שהוא גסס מסרטן. זאת הייתה הדרך שלי לשמור עליו בחיים. למרבה הצער הוא לא הספיק לשמוע את התסכית השלם. ואז החלטתי להפוך את התסכית לספר, המוקדש גם הוא לאבי. ידעתי שהוא לעולם כבר לא יקרא את זה, אבל רציתי להגיד כל כך הרבה דברים על החיים, ועל המוות, ועל לשחרר. איך שני אנשים יכולים להיקרות בדרך ואיכשהו להמשיך הלאה עם פיסה מהאדם שפגשו. ואיך אתה ממשיך בדרכך גם כשאפסה כל תקווה".  כל שבילי המסע של פריי (מסע של 87 יום) מוּכּרים לג'ויס ואהובים עליה, ובסוף הכתיבה, ליתר ביטחון, היא תלשה עמודים מאטלס הכבישים וחיברה אותם יחד על הקיר לכדי נתיב אחד. עד היום לאטלס במכונית שלה חסרים עמודים 38-5 (הוצ' זמורה ביתן, 332 עמ').

הרומן הטוב ביותר של עולם הבישול

מסע של מאה צעדים מאת ריצ'רד ק' מוראייס

מסע של מאה צעדים מאת ריצ'רד ק' מוראייס

מסע של מאה צעדים מאת ריצ'רד ק' מוראייס הוא ספר משעשע על משפחה הודית שפותחת מסעדה בכפר צרפתי שמרני. הספר מפגיש בין תרבויות בתוספת ערך מוסף קולינרי. זהו רומן עשיר וערב לחך על נער הודי צעיר במסע קולינרי רב תהפוכות. כמי שנולד מעל מסעדתו הצנועה של סבו במומביי, חסן חאג'י חווה את העולם לראשונה באמצעות משבים משכרים של קארי דגים מתובל ומרק רגלי חזירים פיקנטי. אך כשטרגדיה פוקדת את משפחת חאג'י, היא עוזבת את הודו ויוצאת למסע סביב העולם, עד שהיא מגיעה ללומייר, עיירה קטנה באלפים הצרפתיים. המשפחה פותחת מסעדה וכובשת את העיירה בסערה. הדבר מעורר זעם אצל השכנה השמרנית, בעלת מסעדה צרפתית ידועה – ונפתחת מערכה קולינרית מורכבת. האם יצליחו הניצים להגיע להשלמה, או שמא תסתיים המלחמה באסון? מעשייה זו מוכיחה את חשיבותו של הייעוד בחיינו באופן מקסים וכובש (הוצ' הכורסא וידיעות ספרים, 300 עמ').

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.