ביקור בית עם המאייר יניב שמעוני: 'הסיפור המושלם – הנבואה המונגולית'

| 08/10/2012 | 0 Comments

הנבואה המונגולית מאת אלדד אילני, איורים: יניב שמעוני

 רישומי הסוסים של לאונרדו דה ווינצ'י היו נושאי הערצתו של המאייר יניב שמעוני בילדותו. היה יושב ורושם סוסים ימים שלמים "לאונרדו החביב היה המורה הראשון שלי". השנה סיים לאייר , להוצאה אנגלית, ארבעה ספרים על פי מחזות של שייקספיר, בעיבוד לילדים, ואת הספר 'הנבואה המונגולית', רביעי בסדרת 'הסיפור המושלם'.

יניב שמעוני הוא מאייר ספרי ילדים, קומיקס, מעצב דמויות וסביבות לסרטי אנימציה.  צייר את סדרת הספרים 'הרפתקאות דוד אריה' מאת ינץ לוי. על ציוריו אלה זכה בפרס מוזאון ישראל לאיור ספרי ילדים. בוגר בצלאל במגמת תקשורת חזותית. עבד כארט דיירקטור במשרדי הפרסום המובילים בארץ. עבד גם כמאייר קומיקס בלונדון במשך שנתיים.

 

 

 

שם: יניב שמעוני

גיל: 50

סטטוס: נשוי

מגורים: תל אביב

 

יריית פתיחה: אייר לאחרונה את הספר הסיפור המושלם-הנבואה המונגולית, רביעי בסדרת הספרים "הסיפור המושלם" לילדים מאת אלדד אילני, הוצאת כנרת, 2012.

סיפור הרפתקאות משפחתי 

אבא: פעם אחת חי לו נסיך, והוא אהב מאוד את הנסיכה, והתחתן איתה, והם חיו באושר ועושר. בן: זהו? זה הסיפור? מה קרה להם עוד? אמנם הסיפור היה מצוין, אבל היה צריך להוסיף לו כמה פרטים קטנים: התחרויות הקשות בבולגריה, האויבים הרומנים האכזריים, המתנקש האיום שהם שלחו ואיך בוליגרוב ניצל ממוות נוראי. בעצם, הוא ניצל פעמיים. כך מתחילה סדרת הסיפור המושלם מאת אלדד אילני: אב ובן שמספרים יחד סיפור. והסיפור ממשיך בספר הרביעי בסדרה: הַנְּבוּאָה הַמּוֹנְגּוֹלִיתג'וניור וחבריו יוצאים לסין כדי למנוע את התגשמותה של נבואה שחורה. אבל העתיד הוא משחק מסוכן ומפתיע. עד מהרה גיבורינו שוקעים בתסבוכת איומה, ובה מעורבים שר צבא עם לשון משתלשלת, זקנה עם שפם ונסיכה עם שם משנה במיוחד. (הוצ' כנרת, איורים: יניב שמעוני, 91 עמ', מנוקד)

המאייר יניב שמעוני

אילו ספרים קראת לאחרונה? "בימים אילו ממש אני שקוע בקריאת הרומן האמריקאי הענק 'מובי דיק'. הגיע הזמן, לא? עד עכשיו ספגתי מידע רב ערך בנושא ימאות בשלהי המאה התשע עשרה וצייד לווייתנים. העימות בין קפטן אחאב והלוויתן עוד לפני. אני מקנא בי".

איזה ספר הותיר בך את הרושם העז ביותר בילדותך? ולאחרונה? "מאז שלמדתי לקרוא אני תולעת ספרים. המוני ספרים נדחפים פה בתור אבל אם צריך לבחור, אני חושב שהקלברי פין הוא הבחירה. ספר שקראתי בשנות ילדותי אין סוף פעמים. גם היום אני חוזר וקורא בו והוא עדיין לא נמאס. אני חייב לציין גם את 'מחניים'.

לאחרונה – 'קורות הציפור המכנית' של הרוקי מוריקמי. אחרי שלושה עמודים הרגשתי משהו כמו סחרחורת. זאת הייתה תחילתה של ידידות מופלאה".

אילו שלושה ספרים תיקח איתך לאי בודד? "שאלה קשה. כנראה את הקלברי פין. ואולי שני ספרים עם דפים חלקים. מה שמכנים ספרי סקיצות. אני בטח אצייר. ואולי גם אכתוב משהו".

מי המאייר שסגנון איוריו השפיע יותר מהאחרים על סגנון איוריך? "טוב, הראשון הוא לא מאייר. זהו לאונרדו דה ווינצ'י בכבודו ובעצמו. בילדותי היה לנו בבית ספר עצום בגודלו (אולי כי הייתי ממש קטן) עם הרבה ציורי צבע והרבה הרבה רישומים וירטואוזיים. הרישומים האלה הפליאו אותי. נדמה לי שאז הבנתי את המילה וירטואוז אפילו שלא ידעתי שהיא קיימת.  רישומי הסוסים שלו היו אהבה גדולה שלי. הייתי יושב ורושם סוסים ימים שלמים. אני יכול להגיד בשקט שלאונרדו החביב היה המורה הראשון שלי.

המאייר הנוסף היא מאיירת – איליין סופר. המאיירת הנפלאה של 'החמישייה הסודית'. איורים מושלמים בקו שחור. כל קו מונח במקום. היא למשל, ידעה לצייר פה בלי לצייר אותו בכלל. רק כתם קטנטן. התפעלתי במיוחד מאיך שהיא ציירה שיער. עד היום אני רואה את הקווים שלה בעבודות שלי.

הרבה אחר כך פגשתי את איורי הקומיקס של ז'אן ג'ירו הידוע בכינויו מוביוס. הצרפתים קוראים לו גם האפיפיור של הקומיקס ולא בכדי. זה היה מפגש טראומטי. לא ניכנס לזה עכשיו".

האם איירת ספרים נוספים? "השנה סיימתי לאייר להוצאה אנגלית, ארבעה ספרים על פי מחזות של שייקספיר, בעיבוד לילדים- 'רומיאו ויוליה', 'חלום ליל קיץ', 'הסערה' ו-'מקבת'. הוא יודע לכתוב הג'נטלמן האנגלי הזה. אפשר למצוא את הספרים באמזון. השם שלי כתוב שם לצד שייקספיר. אמא, את שומעת?"

איור מתוך 'הסערה' על פי מחזה של שייקספיר

איור מתוך 'הסערה' על פי מחזה של שייקספיר

'איה אאוץ' אוה' של רינת פרימו ואת שני הספרים האחרים בסדרה הזו, 'זהרורים' ו-'יחי והידד'.

 

איור מתוך 'זהרורים' מאת רינת פרימו

איור מתוך 'זהרורים' מאת רינת פרימו

את חמשת הספרים בסדרת הרפתקאות דוד אריה מאת ינץ לוי – 'בערבות רומניה', 'בג'ונגל הסיבירי', 'במידבר השוויצרי', 'בקוטב המערבי', ו-'ביערות הסהרה'.

איור מתוך 'דוד אריה בערבות רומניה' מאת ינץ לוי

איור מתוך 'דוד אריה בערבות רומניה' מאת ינץ לוי

את ארבעת ספרי הסיפור המושלם מאת אלדד אילני- 'הסיפור המושלם', 'המזימה הרומנית', 'מסע בכדור פורח', ו- 'הנבואה המונגולית'.

איור מתוך 'הסיפור המושלם' מאת אלדד אילני

איור מתוך 'הסיפור המושלם' מאת אלדד אילני

בלי להתכוון הפכתי להיות מאייר סידרתי… עוד ספרים שאיירתי: 'איך בוטלה המתמטיקה' מאת אביעד קליינברג; 'מכופף הבננות' מאת רינת פרימו; 'אמא מושלמת' מאת רינת פרימו; 'אניס מכשפה מתחילה' מאת אשכר ארבליך ברינפמן; 'ליר הדרקון' מאת אשכר ארבליך ברינפמן; 'מה הסיפור שלנו' מאת אורי קרמן; 'ספר טיסה' מאת איל קיציס וטל פרידמן; 'עוגת האושר' מאת יוסי לב".

אנא ספר על תהליך העבודה בספר החדש שאיירת 'הסיפור המושלם- הנבואה המונגולית'  והרעיון שעמד מאחורי האיורים: "מכיוון שזהו הספר הרביעי בסדרה, סגנון האיור והדמויות כבר היו קיימים (דמויות חדשות  ומקומות חדשים נוספים בכל ספר). הדבר התגבש בספר הראשון, כך שתהליך החיפוש נעשה הרבה קודם. אני פשוט נסחף עם הסיפור. כשאני קורא את הטקסט בפעם הראשונה, אני רואה את ההתרחשויות ממש מול העיניים. הרי את הגיבורים ואת העולם שבו הם מסתובבים אני כבר מכיר".

איור מתוך 'הנבואה המונגולית' מאת אלדד אילני

איור מתוך 'הנבואה המונגולית' מאת אלדד אילני

אנא פרט על תהליך עבודתך, משלב קבלת הטקסט ועד התוצאה הסופית: "ראשית דבר, אני קורא. כשזהו פיקצ'ר בוק ומטבע הדברים הטקסט בו קצר, חשוב לי הטעם של המילים בפה. אחר כך אני מחלק את הטקסט לכפולות עמודים, כך שאיור הכפולה יתאים לטקסט. אלו ספרים שהעבודה עליהם אהובה עלי מאוד. מה שנקרא – אני מחליט עלי… יש גם סופר או סופרת, עורך או עורכת, אבל בסופו של יום זאת החגיגה שלי.

עם ספרי ילדים או נוער השיטה אחרת. האיורים מפוזרים בצורה מושכלת לאורך הטקסט ועבודת העריכה קפדנית יותר. אחר כך מגיע שלב ההרהור או שלב  מריחת הזמן. אני לא מצייר כלום, רק ממשיך לחשוב על הסצנות שצריך לצייר. זהו זמן חשוב ביותר, זמן ההרהור. 

אחר כך ישנו שלב הסקיצות שאותן אני מקשקש בצורה בלתי קריאה לחלוטין במחברת ספירלה בעלת דפים לבנים עבים. משום מה, הסקיצות שלי מתקשקשות להן בפינות הדפים ובגודל קטן מאוד. לך תבין…

סקיצה מתוך 'הנבואה המונגולית'

סקיצה מתוך 'הנבואה המונגולית'

סקיצה מתוך 'הנבואה המונגולית'

סקיצה מתוך 'הנבואה המונגולית'

איור סופי מתוך 'הנבואה המונגולית'

איור סופי מתוך 'הנבואה המונגולית'

את הסקיצות הנקיות ואת הצבע אני מבצע  על המק שלי. אני מצייר ישר על המסך. סיינס פיקשן במיטבו!  אחר כך בדרך כלל מגיע שלב שיחות הטלפון בהן אני מתחמן את כל העולם ואשתו, על איך אני שקוע עד מעל הראש בציור סקיצות או צבע או משהו. בתמונות אפשר לראות את הקשקוש במחברת הסקיצות, את הסקיצה הנקיה ואת האיור המוגמר".

מהן הטכניקות בהן אתה משתמש, וכיצד אתה מחליט באיזו טכניקה להשתמש לכל ספר? "אני מצייר ישירות על המסך. המחשב הוא העיפרון או המכחול. אפשר לומר שזאת טכניקה דיגיטלית. חלק מהאיורים שלי פגשו נייר בפעם הראשונה ביום הדפסת הספר".

מה הטיפ שלך למאייר מתחיל? "התמדה. אוי, איזו קלישאה… רגע, אולי עליתי פה על משהו- ציירו ציורים שאתם תרצו לראות. ציורים שמעניינים אתכם. ושהיד שלכם תזוז איך שהיא אוהבת. אל תכריחו אותה. זה לא יצא טוב".

משפט סיכום: "העיקר הבריאות".

 

מוזמנים לבקר גם בבלוג של המאייר יניב שמעוני: yanivshimony.blogspot.co.il

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: מאיירים לספרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.