קולות של שינוי באוויר / שיחה עם יעל מימון מחברת בן אנוש הוא פלא-זרע וביצית שהתחברו

| 13/08/2019 | 0 Comments

בן אנוש הוא פלא מאת יעל מימון

בן אנוש הוא פלא מאת יעל מימון

 

יעל מימון מספרת על החיים כחד הורית,  על ספר הדרכה שהוציאה לנשים שרוצות להיכנס להיריון,  על הנס שקרה לה בתאונת הדרכים ועל האומץ להוציא דיסק בגיל מאוחר

 

 

לא בכל יום יוצא ספר בשם בן אנוש הוא פלא – זרע וביצית שהתחברו (הוצאת ספרי ניב). מצד שני, לא בכל יום פוגשים מחברת יוצאת דופן כמו יעל מימון – אם חד הורית שמגשימה בגיל מאוחר שתי אהבות ישנות: כתיבת ספר על כניסה להיריון והוצאת דיסק שלם בו היא שרה.

במהלך השיחה איתה מתבררת מהר מאוד הסיבה לפרץ היצירתיות הזאת. האישה הזאת מגלמת הלכה למעשה את האמירה: "חיים רק פעם אחת", דבר שמתחבר עם הספר שכתבה שהוא למעשה מדריך לנשים שנכנסו להיריון.

"ברגע שהזרע נקלט מתחילים שינויים הורמונליים בגוף ואיתם דאגות וחששות", אומרת מימון. "כאן למעשה נכנס הספר שלי כדי להרגיע את הנשים כי בעזרתו הן מבינות יותר טוב לקראת מה הן הולכות ברגע הכי משמעותי בחייהן".

יש כיום קורסים של הכנה ללידה, יש גם הרבה מידע באינטרנט, אז בשביל מה בעצם צריכים את הספר שלך? מה הערך המוסף שאת מביאה?

"קודם כל אני לא שוללת שום דבר. אפשר גם לעשות קורסים להכנה ללידה וגם לקרוא באינטרנט ואפשר גם לקרוא את הספר שלי שמרכז את כל החומר בצורה מסודרת ונכונה. בקורס הכנה ללידה נותנים ידע ומתרגלים את האישה לקראת הלידה. בעיניי, בספר שלי אני מכינה את הנשים לקראת חודשי ההיריון והשינויים שמתרחשים בגופן, דבר שעלול להיות מלחיץ מאוד. בספר כלים לכל שלב בתהליך ההיריון ומי שתקרא אותו תבין שחוויית  ההיריון והלידה הן חוויות טבעיות והרבה פחות מפחידות".

התחלת לכתוב את הספר לפני כ-32 שנה, למה דווקא עכשיו הוצאת אותו לאור?

"נכון, כתבתי אותו כשהייתי בהיריון עם הבת שלי ואיכשהו לא עשיתי איתו שום דבר עד לאחרונה. התחלתי ללמוד "ניהול מעונות יום לגיל הרך" ומשם נאגר במוחי מידע נוסף. חיברתי את הכול לספר אחד בכתב ידי לפני כשש עשרה שנים. נתתי את הספר לחברות שילדו ולנשים שהיו בסביבה שלי ונזקקו לעצה טובה. מכולן שמעתי שהעצות בספר טובות מאוד ומועילות. הפידבקים שקיבלתי הניעו אותי להפיץ את הספר לכולם. רציתי שהידע הזה יהיה נגיש לכולן, ולא רק למי שאני מכירה באופן אישי".

"למען האמת, לא ידעתי איך מוציאים את הספר לאור, התחלתי לחפש בגוגל איך עושים זאת עד שהגעתי לאנשים הנכונים שעזרו לי להגשים את החלום".

ראיתי לפי הספר שאת כותבת על כל מיני נושאים כמו תהליכי היווצרותו של עובר, הצהרת זכויות הילד, מרכיבי הפעילות של צעצוע טוב וספרות ילדים. נראה שאת מגיעה מחיבור מאוד חזק לילדים ולהורות.

יעל מימון (צילום תמרה וינקמן)

יעל מימון (צילום תמרה וינקמן)

"נכון, האינטליגנציה הרגשית שלי מאז ומתמיד הייתה גבוהה. כשהגעתי בשרות הצבאי שלי לנח"ל גיליתי את הקשר שלי לגיל הרך. בכל ישיבת משק בקיבוץ דיברו על הגישה הטובה שלי לילדים. כל מה שכתוב בספר הוא מניסיון אישי. הספר הזה הוא כמו חבר טוב, כוח עזר לאישה בהיריון שנוסעת באוטובוס ושולפת את הספר שעונה לה על כל השאלות כוח עזר לאישה בהיריון שנוסעת באוטובוס ושולפת את הספר שעונה על כל השאלות שמתעוררות אצלה ומציג גם נושאים שלא העלתה בדעתה כמו מוטוריקה עדינה וצעצועים שמתאימים לתינוקות.

בין פרקי הספר אני כותבת על הילד והסביבה, מרכיבי הפעילות של צעצוע טוב, שפה: הדרך לביטוי רעיונות, רצונות וצרכים, ספרות ילדים, שיר – אומנות צירופי המילים בנגינה ובשיר, שלבי התפתחות לפי גילאים, טיפים והמלצות ועוד".

את בחרת להיות אם חד הורית. לא חששת לעבור את התהליך לבד?

"מאוד חששתי. הייתי בת 25 כשזה קרה. ממש ילדה. הלכתי לספריות עירוניות וקראתי כל ספר אפשרי בנושא. התחלתי לכתוב את הספר במהלך ההיריון והרגשתי שאני מגיעה מוכנה ללידה. הצוות קיבל אותי והיה המום לראות עד כמה אני בקיאה, נתת להם רעיונות כמו תעמעמו את האורות, התינוקת הייתה בחושך מוחלט ברחם וכאן האור ממש חזק ואל תדברו בקול רם כל כך. היא יוצאת משקט מוחלט, אז בבקשה שימרו על שקט. הצעתי להם לשים חיתול על המשקל שלתינוק לא יהיה קר".

את חושבת שהמדינה צריכה לעזור לחד הוריות שמביאות לבד ילד לעולם?

"לא. זאת בחירה עצמאית של האישה ואם זה מה שהיא החליטה היא צריכה לשאת בתוצאות ולא להפיל את זה על המדינה. כשהריתי פתחתי פעוטון ופרנסתי את עצמי על ידי טיפול בתינוקות. טיפלתי בעוד 4 תינוקות נוסף לבת שלי וכך יכולתי גם להיות איתה וגם להרוויח כסף. אף פעם לא מצאתי את עצמי בלי תעסוקה".

העובדה שלילדה אין אבא בבית לא גרמה לה לחסך כלשהו?

"ברור שהיה חסך, אבל זאת המציאות שאליה היא נולדה ואני עשיתי ככל שיכולתי להיות לה גם אם וגם אב. ההורים של אבי הילדה מאוד אהבו אותי, אבל הם ידעו שהבן שלהם רוצה להישאר רווק נצחי. הם נתנו לי את ברכת הדרך להביא ילד בצורה הזאת. האבא של הילדה שלי בתמונה – היא רואה אותו, למרות שהוא התחתן עם אישה אחרת ויש לו ילדים ממנה".

למה לא חיפשת בן זוג אחר?

"חיפשתי, אבל זה נכשל כל פעם מחדש כי תמיד השוויתי כל בחור לאותו גבר שאהבתי מאוד. אני לא מצטערת על כך כי מאוד כיף לי כמו שאני. אף אחד לא מכתיב לי מה לעשות בחיים. טוב לי בלבד כי כך אני יכולה להתמקד בכל מה שחשוב לי בחיים. הדבר היחיד שאולי קצת ציער אותי זה שאימא שלי רצתה להיות בחתונה שלי ולא הגשמתי לה את החלום הזה".

איך היית כאימא?

"הייתי אימא למופת שלא מחסירה מהילדה שלה כלום. היה לה הכול. היא לא הרגישה שחסר לה משהו. אם זה דברים חומריים ואם זה ערכים חשובים כמו להיות בן אדם טוב, דרך ארץ, להיות עצמאית, להצליח, לא להיות תלותית באף אחד".

הספר של יעל מימון נמכר כספר אלקטרוני בלבד. "לו היה ניתן לי ספר כזה כשהייתי בהריון, זה היה גורם לי לאושר גדול ומקל על החרדות והחששות מפני הלא נודע", אומרת יעל מימון. "היום פגשתי מישהי בעבודה והראיתי לה את הספר. היא קנתה אותו מייד. היא אמרה לי שכייף לה לקרוא את הכול בלי הסברים מפולפלים ויותר מידי מדעיים. הספר שלי מפרט כל שלב בהריון וגם לאחריו בפשטות ובקלילות. כל אחת יכולה לשאת אותו בתיק ולהוציא אותו בכל רגע, לקרוא וליהנות ממנו".

מה תכתבי בספר הבא שלך, יש לנו למה לצפות?

"הייתי רוצה לכתוב ספר על החיים שלי כי הם מאוד מעניינים. חוויתי דברים מאוד חזקים וסיטואציות של מזל. עבדתי כחדרנית בבית מלון בתל אביב. מנהלת העבודה מאוד אהבה אותי והעבירה אותי לבית מלון במקום אחר לתפקיד יותר בכיר, בלי לעבור דרך תדמור. גרתי אצלה בבית, היא רצתה לחסוך לי את הכסף. היא גם קנתה לי רכב. אישה מקסימה. כשהיא נתנה לי את האוטו אספתי שני טרמפיסטים חיילים. זה היה ב-11 בלילה. הם נרדמו כי היו עייפים ובגלל שאף אחד לא דיבר איתי גם אני נרדמתי על ההגה והאוטו התנגש בפורד קורטינה שנסע בנתיב הנגדי. האוטו התהפך לצד השני של הכביש לצידי הכביש. כל הגג של האוטו היה מעוך ובכל זאת הצלחתי איכשהו לצאת מהאוטו. שכבתי עד שהגיעו החובשים. הם האירו עם פנס וחיפשו את הנהג. אמרתי להם: 'אני הנהגת'. הם הסתכלו עליי בתדהמה. לא רק שהצלחתי לצאת, אלא אפילו הצלחתי לדבר אליהם. זה היה נס והשגחה עליונה לכל דבר".

החיים שלך לוו במזל וכוח רצון

בן אנוש הוא פלא מאת יעל מימון

בן אנוש הוא פלא מאת יעל מימון

"כן. הייתי גם ניצבת בסרטים של גולן גלובוס. התחככתי בכל השחקנים של הבוהמה. עבדתי בסרטים עם כוכבים הוליוודיים כמו צ'אק נוריס, וזאת הייתה תקופה נהדרת בשבילי".

כיום יעל מימון אזרחית עובדת צה"ל בקריה שלא מפסיקה לחלום ולשאוף למעלה. בימים אלה היא מסיימת להקליט אלבום שלם עם עשרה קאברים שהיא שרה לגליקריה, רוד סטיוארט, קט סטיבנס וג'ון לנון.

"כשהייתי צעירה רציתי להיות שחקנית וזמרת מוכרת", היא מספרת. "איכשהו החיים הובילו אותי למקומות אחרים, אבל אני לא מצטערת על שום דבר. בגיל 17 הלכתי לתחרות מלכת היופי עם אילנה שושן. הצעתי את עצמי כדיילת אוויר. לא פעם קיבלתי תשובות שליליות וניסו לדכא אותי, אבל אני לא ויתרתי והמשכתי לרדוף אחרי החלומות עד שהגשמתי אותם אחד אחד. אני לא מרגישה זקנה, אני מרגישה שהכול פתוח. "לינקטון", חברה להפצת שירים תפיץ את השירים של, ואני מרגישה שאני בדרך הנכונה למעלה".

לדבריה, כל מה שקרה לה בחיים לימד אותה, חיזק אותה וחישל אותה. "אני גאה בעצמי על הדרך שעשיתי בחיים, על האימהות שלי. אין בי חרטות על שום דבר ואני יודעת שבכל מה שאעשה בעתיד – אצליח כי הכול בידיים שלנו. כמו שבחרתי להביא ילדה לבד לעולם ולא פחדתי – כך אני לא פוחדת להתנסות בחוויות חדשות כמו להקליט שירים ואני לא פוסלת כלל את האפשרות שעוד אשחק כמו שחלמתי בצעירותי. אם יש לי מסר אחד לקוראים זה 'אל תפסיקו לחלום ואל תגידו לאף אחד שאתם לא מספיק טובים'. אם ויתרתם ולא משנה מאיזו סיבה – נכשלתם. אם ניסיתם – כבר הצלחתם".

 

בן אנוש הוא פלא: כזרע וביצית מתחברים. ספר הדרכה לנשים בהריונן הראשון מאת יעל מימון. הוצאת ספרי ניב, 118 עמודים. להשיג בחנויות הספרים הדיגיטליות ברשת.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.