ביקור בית עם סופרת הילדים והנוער – זוהר אביב, ספר חדש: חבורת כוח המוח 23 – החרם הכפול (מצורפים 2 הפרקים הראשונים)

| 05/12/2011 | 0 Comments

סופרת הילדים והנוער זוהר אביב כובשת פסגות : בסקר "המבוקשים" אשר נערך לאחרונה (12/1/2010) על ידי ידיעות אחרונות ומינה צמח בנושא – הספרים האהובים על ילדי ישראל והמושאלים ביותר בספריות בארץ לשנת 2008, זכתה זוהר אביב  להיכלל במקום היוקרתי של השלישייה הפותחת של סופרי הילדים והנוער. בהצלחתה להעפיל לראש טבלת סופרי ישראל מיקמה עצמה זוהר אביב מנתניה, ברשימת סופרי הילדים אהובי כל הזמנים.  בימים אלה מוציאה לאור ספר חדש בסדרת חבורת כוח המוח 23 – החרם הכפול.

זוהר עורכת מפגשים בבתי ספר ברחבי הארץ מזה עשרים שנה – "אחרי כל הרצאה יוצאים אחרי ילדים שמספרים לי על קשיים שעליהם היו רוצים שאכתוב, אני נהנית להיענות לבקשות ובכך לעזור להם, כתבתי כבר על סוכרת נעורים, אוטיזם, סכנה בפיסבוק, אנורקסיה ועוד ועוד ועוד, הכל בארבע הסדרות שלי – חבורת כוח המוח, יד הפלא, כוח הלב, ומסע מצמרר, האהובות מאד על הילדים"  (אינדקס נושאים בספריה של  זוהר אביב מתפרסם בסוף הכתבה).

 

שם: זוהר אביב

גיל:  49

סטטוס: נשואה, פלוס בן ובת

מגורים: נתניה

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר חבורת כוח המוח 23 החרם הכפול.

 

מאין את שואבת את השראתך בכתיבתך? מילדותי, מילדי, מהילדים שקוראים ואני בקשר איתם דרך פייסבוק ואימיילים.

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? לחשוב על רעיון לוקח מספר חודשים ואחר כך לכתוב עוד כמה חודשים, בערך כל 4 חודשים יוצא ספר חדש שלי.

איזה ספרים קראת לאחרונה? בזה הבית של אורנה לנדאו

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? אוהבת את הכתיבה של אפריים קישון ויאיר לפיד, אוהבת את שילוב ההומור בכתיבה, שהיא רזה ומדויקת. גם עדנה מזי"א וצרויה שלו כותבות נהדר.

אילו ספרים קראת בילדותך? חסמב"ה, השבעיה הסודית, האסופית, הרביעיה והחמישיה, ספריו של פוצ'ו, נשים קטנות., ובערך כל מה שהיה על המדפים בספריה של מושב אודים.

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? ספרי פלוסופיה ורוחניות. כשהנעל מתאימה של אושו, על הכתיבה של סטיבן קינג, 100 סופרים ששינו את העולם, אנציקלופדיה.

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? זהו ספרי החמישים ומשהו…

 

ספרי קצת על הספר שכתבת: בדרך כלל אני שומעת על בעיה חברתית כלשהיא כאשר אני מגיעה למפגשים בבתי ספר ילדים מספרים לי על בעיות חברתיות מהן הם סובלים, אני מתחברת וכותבת, הפעם ספרו לי על חרם, לשם כתיבת הספר ראיינתי ילדים שסבלו או סובלים מחרם, ילדים מחרימים, וכן את ח. אמא מנוכרת שילדיה מחרימים אותה ולימור מזרחי, שבנה דוידאל התאבד אחרי חרם שעשו עליו בפייסבוק. מכל ששמעתי, חיברתי ספר מתח מרתק שדרכו לומדים הילדים כמה חמור הוא עניין החרם וכיצד להתמודד עימו.

 

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? אני כותבת כעת ספר עשירי בסדרת יד הפלא. זו סדרה המדברת על קבלת השונה והפעם הנושא הוא עניים ועשירים.

 

זוהר עורכת מפגשים בבתי ספר ברחבי הארץ מזה עשרים שנה – "אחרי כל הרצאה יוצאים אחרי ילדים שמספרים לי על קשיים שעליהם היו רוצים שאכתוב, אני נהנית להיענות לבקשות ובכך לעזור להם, כתבתי כבר על סוכרת נעורים, אוטיזם, סכנה בפיסבוק, אנורקסיה ועוד ועוד ועוד, הכל בארבע הסדרות שלי- חבורת כוח המוח, יד הפלא, כוח הלב, ומסע מצמרר, האהובות מאד על הילדים".

 

חשוב לי להזכיר את הספר יד הפלא 7 שם כתבתי על סער עמיקם. ילד אמיתי, בן של חברים ממושב אודים,  שנפגע בתאונה ואיבד את רגלו, הוא עזר לי בכתיבת יד הפלא 7 על רגל אחת, וכך עזר, לי ולקוראים  להתמודד עם עניין כזה, גם לעצמו. כעת ילדים מכל הארץ קוראים עליו, מתקשרים אליו (הכנסתי את פרטיו בספר) ואף באים אליו למושב אודים לבקר את גיבור הספר. אני מאד נהנית בשילוב מציאות עם דמיון. השילוב הזה משדרג את המציאות ואת הדמיון גם יחד והופך את חיי כולנו למסעירים ונעימים יותר. כל ילד רוצה היום להיות מפורסם. ואני מלמדת אותו שכדי להתפרסם צריך להתאמץ. פרסום שמגיע לאט, בונה אותך, פרסום שמגיע במהירות עלול להרוס אותך. הילדים מתאמצים, משתפים, כותבים לי, נכנסים אל עצמם וכך מגיעים אל הלב של כולם דרך ספריי.

הצלחה נוספת נרשמה לזוהר אביב עם היוודע על זכייתה בפרס מטעם עמותת "חיים בדרך ארץ" אשר ניתן לה על פועלה למען הטמעת ערכים ו'דרך ארץ' בקרב ילדי ישראל, וכן בתו תקן מטעם מכון אדלר על התכנים ההומניסטיים בספריה.

"סוד ההצלחה שלי" מגלה זוהר "להיות לגמרי ב'ראש' של הילדים לדעת מה מעניין אותם כיצד הם מדברים, ולבנות מתח בצורה נכונה. הילדים תמיד שואלים אותי- "אבל איך קלעת בדיוק להרגשה שלי? ואמהות אומרות- בזכותך הבן/בת שלי התחיל/ה לקרוא ספרים. אלה המחמאות שאני הכי אוהבת לקבל"

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל?  סבלנות, התמדה, ללמוד כל הזמן, הלימודים מעשירים את האוצר הפנימי, כמו כן לערוך תחקיר להתנסות לקרוא ספרים. אחרי שכותבים ולפני ששולחים להוצאה לשלוח לחלק מהקהל לקרוא כדי שיגיבו ויתנו הערות לתיקון. לא להתייאש. לכתוב מאהבת הכתיבה ולא מאהבת הכסף.  

(סקר ידיעות אחרונות ומינה צמח מיום 12/1/2010 עולה כי מספר השאלות ספריה של זוהר אביב עמד בשנת 2008 על כ- 302,822 ספרים).

  

פרק ראשון מתוך הספר:

חבורת כוח המוח 23  החרם הכפול.

מאת: זוהר אביב

 

פרק 1 – חרם

 

טוב, תקשיבו, אני כל כך שמח שאתם קוראים. אני שמח שיש לי עם מי לדבר. שלום לכם, אני איל קורן, ראש חבורת כוח המוח, ואתם לא מבינים מה עובר עליי.

חרם.

עושים עליי חרם. כולם!

בעצם לא כולם. כל בני החבורה שלי. וכשבני חבורת כוח המוח לא מדברים איתי, בשבילי זה כאילו כל העולם לא מדבר איתי. אני בהלם! איך הם מעזים לעשות לי דבר כזה?

אני לא מאמין שהם מתייחסים אליי ככה. היום פניתי אליהם. אל כל אחד מהם. ביקשתי שיפסיקו עם זה, הזכרתי להם שמחר יום ההולדת שלי, ואמרתי שזה ממש לא מקובל עליי שלא ידברו איתי ביום ההולדת שלי, אבל ליטל הפנתה אליי גב. ניב הרכיב אוזניות על האוזניים ורקד לי מול הפרצוף. ואריק מילא את פיו מים ושתק כמו הדג שלי.

אולי אתם, קוראים יקרים, תעזרו לי לצאת מהתסבוכת? 

 

הכול התחיל לפני שבועיים. הגעתי לבית-הספר ואיזו אישה מוזרה עם כובע קש גדול התנפלה עליי בשער הכניסה. "אתה איל?" היא שאלה. ואני? מרוב בהלה חמקתי פנימה. לא שאלתי מי היא ומה היא רוצה ממני. אחר כך הרגשתי רע עם עצמי. למה ברחתי ככה? אולי היא רצתה לבקש עזרה?

התיישבתי בכיתה, יחד עם ההרגשה המעיקה הזו שאני חמקן. בזמן האחרון אני… מתחמק מלעזור. כל הזמן חושש שתתחיל איזו תעלומה. לא מתאים לי, תעלומה. אם תהיה תעלומה ליטל ואני נצטרך להיפרד (כי זה הרי ההסכם שלנו: אנחנו חברים רק כשאין תעלומה).

צחי המורה לספורט נכנס ושאל מי מתכוון להשתתף במשחק הכדורסל השנתי שיקבע מי תיקח את אליפות כיתות ו'. מובן שלא הרמתי יד. אין לי זמן לאימונים. אין לי זמן לכלום. כל זמני הפנוי מוקדש להכנת שיעורי בית ובילוי עם ליטל החברה שלי בבאולינג, בקניון ובקנטרי.

אֵילון עוזֵרי, ילד מהכיתה שבשנה האחרונה הפך למקובל – אולי בגלל הקשת שהוא שם בשיער הארוך שלו; הוא הולך גאה ולא מתבייש בזה שהוא מתגנדר כמו בת – אמר, "חבר'ה, השנה חייבים לנצח! כבר שנתיים אנחנו מקום אחרון. השנה ניקח אליפות ונציל את הכבוד שלנו!"

אילון הפנה מבטו אליי. מה הוא רוצה ממני?

פרק  2 – הסכם

 

ראיתי שאילון מצפה שאומַר משהו, אז אמרתי, "היי אילון, כבוד לא נמדד רק במשחק כדורסל. ממוצע הציונים של הכיתה שלנו הוא הכי גבוה בשכבה, ומבחינתי זה כבוד גדול."

אילון נעץ בי מבט כחול וקר. "נו איל, לא נמאס לך להיות חנון? בוא נראה אותך מצליח בעוד משהו חוץ מאשר בלימודים."

שמעתם איזה חצוף? מדבר אליי כאילו אני חנון שרק לומד! הרי אני והחבורה שלי מצילים את בית-הספר מאלימות ופתרנו כבר עשרים ושתיים תעלומות! איך הוא מעז לדבר אליי ככה?

"אני מוכן להשתתף במשחק בתנאי שאתה תשתתף בחידון בנשף סיום השנה," אמרתי. הייתי בטוח שהוא לא יסכים. אילון גרוע בכל מה שקשור למוח.

 "מסכים," אמר אילון בלי לחשוב פעמיים, ואני הרגשתי מה זה ליפול ישר לתוך הפח.

אריק וניב החליטו גם הם להצטרף למשחק, לאות הזדהות עם ראש החבורה שלהם – שהוא אני כמובן. כבר ראיתי בדמיון איך אנחנו מפשלים יחדיו, ורצים אל חדר ההלבשה לעודד זה את זה במשפטים כמו: לא נורא, העיקר שבמוח אנחנו חזקים.

אבל להפתעתי קרה סוג של נס.

ניב ואריק שיחקו גרוע, כצפוי. אבל אני? אני הייתי מטאור.

לא תאמינו מה קרה. לקראת סוף המשחק נזכרתי באישה עם העיניים הכחולות שפנתה אליי, נזכרתי איך ברחתי לה, התרגזתי על עצמי, ומרוב עצבים – טראח, הצלחתי להכניס את הכדור ישר לסל. זה היה סל מעולה כי הייתי רחוק ממנו, וזה היה סל של שלוש נקודות. סל קובע.

אילון כל כך התלהב ממני. הוא נעץ בי מבט מעריץ כאילו הייתי סופרמן או משהו כזה, וצווח, "איל, אני לא מאמין! אתה אדיר! בזכותך ניצחנו! אני הולך לקרוא לליטל, שתריע לך!" כשהוא הלך, המילה "להריע" צילצלה לי באוזן. להריע לי? על סל אחד? מה הוא מתלהב? סתם מזל של מתחילים. הבטתי סביב וראיתי שגם בני החבורה שלי מסתכלים בי המומים, ויחד עם שאר הילדים שצפו במשחק, מוחאים לי כפיים.

"זה לא אני, זה אריק, הוא מסר לי את הכדור בזמן," ניסיתי להצטנע.

אריק גיחך. "אני נראה לך שחקן כדורסל? אני הרי נראה יותר כמו קבוצת כדורסל. זה אתה, איל. אתה הכוכב!" והם המשיכו למחוא כפיים.

אני עצמי לא התלהבתי יותר מדי. באמת, נו. ברור לי שזה חד-פעמי לגמרי. אין מצב שזה יקרה שוב. שיפסיקו להסתכל עליי ככה. זה מלחיץ!

 

אינדקס נושאים בספריה של  זוהר אביב-

 

חבורת כוח המוח

סדרה המיועדת לגילאי 8-13

ומקנה כלים להתמודדות עם אלימות ולניהול קונפליקטים יצירתי ויעיל.

(ספרים 1-7 מנוקדים, 7 והלאה ניקוד חלקי.)

ספרים מיוחדים בסידרה-

כוח המוח 22 זאב במחשב-  הנושא- אני והפייסבוק, כלים לשמוש נכון בפייסבוק . (מבוסס על מקרה אמיתי בו היה מעורב פדופיל)

כוח המוח 23 החרם הכפול-  הנושא- אני מוחרם, התמודדות עם חרם והצקות בבית הספר.

 

יד הפלא

סדרה המיועדת לגילאי 7-12

מצוינת לראשית קריאה, הנושא שלה- קבלת השונה. והתמודדות עם השמנה.

ילד שמנמן שאינו מקובל בכתה לומד כיצד להיות מקובל. ומתחיל לעזור לזולת.

ספרים מיוחדים בסידרה המבוססים על מקרים אמיתיים-

יד הפלא 4- קסם של חבר- הנושא התמודדות עם אוטיזם.

יד הפלא 5- אור הדרקון- התמודדות עם עיוורון

יד הפלא 6- סוד הכוח- התמודדות עם  כבידות שמיעה

יד הפלא 7- על רגל אחת-  הנושא- מהפך בחיים בעקבות תאונת דרכים

יד הפלא 8 סודות מתוקים- התמודדות עם  סוכרת נעורים

יד הפלא 9 הפרעת כשף- התמודדות עם הפרעת קשב וריכוז.

יד הפלא 10 (יצא בקרוב) עניים ועשירים בבית הספר

כוח הלב

סדרה המיועדת לגיל 9-14

ונותנת טיפים לבניית זוגיות וחברות . מדברת על התבגרות אהבה ודמוי עצמי.

ספרים מיוחדים בסידרה-

כוח הלב 7 מבחן בד- על הטרדה מינית

כוח הלב 9- אמת או חובה- על אנורקסיה

כוח הלב 11- פרידה, על גירושי הורים והתמודדות עם פרידה

כוח הלב 12- הכי חזק, על בניית דמוי עצמי לאחר פרידת ההורים והחברה.

 

מסע מצמרר-

סדרת פנטזיה מרתקת, מיועדת לגילאי 9-13

ספרים מיוחדים בסידרה, המסבוססים על מקרים אמיתיים שסיפרו ילדים-

מסע מצמרר 5 והערפד המאומץ- על ילד מאומץ

מסע מצמרר 6 נשאבים לאייפון- על השפעת ההתמכרות למסכים על מוח  הילדים.

 

 

בעקרון כל ספריה מעודדי קריאת ספרים  לכן מומלץ לגילאי 8 ומעלה כגשר אל עולם הספרים.

קריאה מהנה.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.