צייד הצבעים – סיפורו של נחום גוטמן מאת לאה נאור

| 21/05/2012 | 0 Comments

 

בספר "צייד הצבעים- סיפורו של נחום גוטמן" מאת לאה נאור, נחשף עולמו של הצייר, הסופר, הפסל ואמן הפסיפס הנודע נחום גוטמן (1898 – 1980).  רבים מכירים את ציוריו של נחום גוטמן, אך רק מעטים נחשפו לפרטי חייו. בעזרת מחקר מעמיק,  ראיונות,  מכתבים ישנים, ציורים ומסמכים, מתגלה האיש נחום גוטמן – אמן גאוני מורכב, מלא חוכמת חיים, שופע הומור ושובה לב, שידע לחשוף  את היופי הנחבא בכל מקום, בכל אדם ובכל דבר ולהעביר אותו אל הבד או אל הנייר, אל חומרי העבודה שלו. הספר כולל לא פחות מ- 350 תצלומים, איורים וציורי צבע.

 

 

הספר חושף את חייו של האיש המיוחד והמרתק הזה, את יחסיו המורכבים עם אביו שמחה אלתר גוטמן, הוא הסופר ש. בן ציון, את הקשר החם והעמוק עם המשורר חיים נחמן ביאליק, ואת הידידות שלו עם ש"י עגנון ויוסף חיים ברנר.

 

 

"כמה קשה להיות סופר, אני אף פעם לא אהיה סופר, אהיה צייר או צייד או מגלה ארצות אולי"   כך כתב נחום גוטמן על עצמו,

האם הוא הבין שהצליח להגשים את חלומותיו?

הספר עוסק גם במורתו האהובה לציור, הציירת אירה יאן, וסיפורה הטראגי על לימודי הציור בבית הספר בצלאל, הקשר שלו עם מנהל המוסד הנערץ, פרופסור בוריס ש"ץ, שירותו כחייל בגדוד העברי, לימודיו בבירות אירופה, והקשר החם עם גיסו כתריאל יפה, איש ההעפלה ומפקד סירת הכ"ג שנספה בים. וכמובן, סיפור אהבתו לאשתו דורה לבית יפה, ולבנו היחיד  חמי.

 

 

נחום גוטמן הירבה לצייר, לפסל, ערך תערוכות יחיד והשתתף בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחוץ-לארץ עבודות הפסיפס שלו פיארו את תל אביב וזכו לתהילה בכל העולם. הוא  היה ידוע גם כסופר מחונן שכתב ספרים רבים. כמו: "בארץ לובנגולו מלך זולו". "ביאטריצ'ה", "שביל קליפות התפוזים", "עיר קטנה ואנשים בה מעט" ויחד עם אהוד בן עזר: "בין חולות וכחול שמיים". בשנת 1978 זכה בפרס ישראל.

לאה נאורסופרת, משוררת, מתרגמת ופזמונאית. צייד הצבעים – סיפורו של נחום גוטמן הוא ספר הביוגרפיה הרביעי שלה. קדמו לו:"הרופא על הסוס – סיפורו של הלל יפה", "המשורר – סיפורו של ח"נ ביאליק" ו"מלך הילדים" – סיפורו של לוין קיפניס", כולם בסדרה "ראשונים בארץ" בהוצאת יד יצחק בן-צבי.

צייד הצבעים – סיפורו של נחום גוטמן, מאת לאה נאור, עיצוב ועריכה גרפית: רותי בית אור, הוצאת יד יצחק בן צבי, שנת 2012, 348 עמודים

 

 


Print pagePDF pageEmail page
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: דף הבית פנאי, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.