ביקור בית עם הסופרת מיכל בר-פרו: ביום שלולו בבו מתה

| 10/02/2012 | 0 Comments

מיכל בר פרו נולדה וגדלה במושבה תל מונד במהלך שנות ה-70 וה-80. כיום מתגוררת עם משפחתה בהרצליה. שתי אהבותיה הגדולות – המשפחה והכתיבה, משתלבות היטב בספרה "ביום שלולו בבו מתה" המהווה רומן ססגוני המתאר את דרך חייה והווייתה של משפחה אחת, את החברה הישראלית על גווניה, רבדיה ותמורותיה.

מיכל בר פרו הנה בעלת תואר ראשון במדעי המדינה מאונ' ת"א ועוסקת כשמאית מקרקעין בעלת חברה לשמאות מקרקעין וניהול נכסים בהרצליה.

 

שם: מיכל בר פרו

גיל: 38

סטטוס:  נשואה + 4

מגורים: הרצליה

 

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר ביום שלולו בַּבּוּ מתה, בהוצאת קינג (2012).

מאין את שואבת את השראתך בכתיבתך? מהאנשים שסביבי, נופי ילדותי, חיי היום יום שלי. כשמאית מקרקעין אני באה במגע עם אנשים רבים ממקומות שונים ובסיטואציות מגוונות. אנשים מכניסים אותו לביתם ובצוק העתים מספרים לי את סיפוריהם שלפעמים עולים על כל דמיון. באתי לראות בית או חנות או מגרש והנה יצאתי עם סיפור שמספק לי חומר למחשבה לימים רבים.

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? כשלוש שנים.מאחר ומחד אני אמא במשרה מלאה ומאידך מנהלת עסק, לא נותר לי הרבה זמן לכתיבה ואולם מאחר ואין זמני בידי נתמזל מזלי בכך שאם כבר אני מוצאת זמן להקדיש לאהבה הזאת אז הכתיבה היא מאוד ממוקדת וזורמת.

איזה ספרים קראת לאחרונה? מלחמת האיש הזקן מאת ג'ון סקאלזי, בריגדות הרפאים מאת ג'ון סקאלזי, חרדתו של המלך סלומון מאת אמיל אז'אר.

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? האמת היא שמאז שאני זוכרת את עצמי אני קוראת המון והכל. אין לי נטייה לסופר או לז'אנר מסוים. אני מאוד אוהבת ספרי פנטזיה ומדע בדיוני אבל מצד שני אני גם אוהבת ספרים ריאליסטים יותר. אני מאוד נהנית מסופרים ישראלים וחושבת שיש בספרות הישראלית אמירה מאוד חזקה לגבי פני החברה הישראלית ששינתה את האתוס מ"אנחנו" ל"אני".

אילו ספרים קראת בילדותך? בילדותי קראתי בלי סוף. היה לי צימאון רב ולמזלי היתה גם ספרייה נהדרת במושבה בה גדלתי ובלי תשלום. דרך אגב, גם ספרי לימוד קיבלנו בהשאלה ללא תשלום וזה היה מזל כי לאף אחד ממילא לא היה כסף לקנות ספרים באותה העת.

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? ג'יין אייר מאת שרלוט ברונטה, שר הטבעות מאת טולקין ואת ספר התנ"ך.

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? בעבר הוצאתי ספרים בתחום הנדל"ן והפנטזיה:

 

ספר שירה – "אגדה אחרת"

 ספר פנטסיה – "מסדר האור השביעי", הוצאת ע. נרקיס, 2008

ספר נדל"ן – "בי"ס לנדל"ן", הוצאת ע. נרקיס, 2008

 

ספרי קצת על הספר שכתבת: הספר ביום שלולו בבו מתה הוא ספר שנכתב תחילה כיומן פרטי ולאחר מכן קיבל תפנית ככתב יד המיועד להוצאה לאור כספר. את הרעיון והמוטיבציה לכתיבת הספר קיבלתי בעקבות לידת בני השני. הבנתי למעשה שכל הסיפורים שהקיפו אותי וריפדו את ילדותי למעשה מתים אחד לאחד עם האנשים שחיו אותם. לפתע היה לי חשוב לשמר את ההווי המיוחד שבו גדלתי למען ילדי שחיים בתקופה אחרת לגמרי. ישבתי וכתבתי את הסיפורים ולבסוף נולד מזה הספר במתכונתו הנוכחית. הספר הזה למעשה מפיח חיים בתקופה שהיתה עד לא מזמן במרחק נסיעה כ-35 דקות מת"א בקו אגד 641.

ביום שלולו בַּבּוּ מתה הנו סיפור מסגרת שבו נשזרים סיפורים נוספים בעלי מעמד עצמאי. אבל בראש ובראשונה זהו רומן משפחתי שובה לב, מקסים ומהנה הכובש את הקורא החל מן המילה הראשונה, ומוליך אותו בצחוק ודמע למסע מפותל בתוככי החברה הישראלית על שלל גווניה, רבדיה ומנהגיה וממזג בעלילתו אהבה, קנאה, בגידות וניאופים, לחשים וכשפים, סגולות נגד עין-הרע ומאכלים מעוררי תאווה וחֵך, מתובלים בהומור.

מיכל בר-פרו הצליחה לשרטט ביד אומן דמויות אותנטיות הקמות ועומדות מול עיני הקורא: אנשים, נשים וטף בני עדות ולאומים שונים, שהתקבצו במושבה אחת בשרון מסביב לגרעין של משפחה ססגונית אחת – משפחת בבו כהן, שעלילותיה וסיפוריה ביחד עם שכנים ומכרים, פועלים, בעלי מלאכה וסתם הולכי בטל ויושבי קרנות ובתי-קפה, יכולים למלא גם שלושה מחזורי חיים.

הספר נכתב בשפה קולחת עשירה בדימויים בלתי שגרתיים ומתובלת בעגה וביטויים ומטבעות לשון ייחודיים, המצליחה לבטא את הצדדים המשעשעים, המגוחכים והאבסורדיים של החיים. 

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  בימים אלה אני שוקדת על כתיבתו של ספר נוסף . כתיבת הספר החדש היא מאוד רגשית ואני מקווה שבסופו של דבר אצליח לסיים את כתב היד באותה העוצמה בו החלה כתיבתו.

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? לא לחפש תבניות. פשוט לכתוב.

משפט מסכם: אני מקווה שהקוראים ייהנו מקריאת הספר כמו שאני נהניתי מכתיבתו.

 

ביום שלולו בַּבּוּ מתה מאת מיכל בר-פרו, הוצאת קינג, שנת 2012, 304 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.