ביקור בית עם הסופרת נחמה נבון: לפני שהנמר יתעורר

| 05/06/2012 | 0 Comments

בספר ביכורים מפתיע בבשלותו, "לפני שהנמר יתעורר", כינסה נחמה נבון שבעה סיפורים ונובלה. המרקם הסיפורי מוביל את הקורא אל תוך  מסע  אנושי מרתק ונוקב של רקמה ספוגת סודות-משפחה ומצבי אנוש באשר הם. דברים שאינם נאמרים מתפתלים רוחשים עד שלבסוף הופכים להיות החיים עצמם.

נחמה נבון נולדה וגדלה בקיבוץ של פעם, בבית ילדים עם כל מה שמשתמע מזה. סיימה את בית הספר הקיבוצי ללא בגרות, כפי שהיה נהוג אז. לאחר שרותה הצבאי נישאה וילדה שני ילדים, שכמוה גם הם גדלו בבית ילדים. באותה תקופה סיימה את לימודי הבגרות, כאכסטרנית, מה שאפשר לה ללמוד באוניברסיטה מאוחר יותר. את הקיבוץ עזבה עם בעלה ושני ילדיהם בימים שהשיר "בלדה לעוזב קיבוץ" היה להיט. המעבר לעיר, החופש היחסי, המאבק בין ה"אני" ל "אנחנו", התשתית שאי-אפשר להינתק ממנה, אלה הם החומרים שמזינים את כתיבתה.

נחמה נבון למדה באוניברסיטה "תולדות התיאטרון" ו"הילד החריג". לימדה בחינוך מיוחד ועבדה כיועצת חינוכית בגימנסיה "הרצליה" בתל-אביב.

 

שם: נחמה נבון

סטטוס: נשואה + 2

מגורים: תל אביב

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר לפני שהנמר יתעורר, שבעה סיפורים ונובלה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2012

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "אני שואבת את ההשראה לכתיבה מאירועים שהתרחשו ומתרחשים בחיי יום יום ומקונפליקטים פנימיים שעולים מאותם אירועים. אכזבה, כעס, כהות. אני שבוייה בצורך לגעת בהם, להתבונן, וללכת איתם הלאה. ומהילדות, כמובן. ממבט רטרוספקטיבי לחוויות הראשוניות על רקע של מי אני עכשיו.

נולדתי וגדלתי בקיבוץ של פעם, בית ילדים וכל מה שמשתמע מזה, וזה לא מעט. הקושי בחיי השיתוף-כביכול, המעבר לעיר, החופש היחסי, התשתית שאי-אפשר להינתק ממנה. אלה הם החומרים שמזינים את כתיבתי".

אילו ספרים קראת לאחרונה? "את הספרים סטונר מאת ג.ויליאמס, הדוח של ברודק מאת קלודל, שיטפון מאת יגאל סרנה ושירים של יצחק לאור ואהרן שבתאי. אני שבה וקוראת בספריה של קלריס ליספקטור".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "בנערותי קראתי את ימי צקלג (ס. יזהר). אין ספק שהושפעתי ממנו מאוד.  גם לוירג'ינה וולף יש אחוזה גדולה בנפשי (אל המגדלור, מרת דלווי ועוד)".

אילו ספרים קראת בילדותך? "האסופית, נשים קטנות, הלב, ג'יין אייר ועוד ספרים שנוגעים בנפשה של ילדה".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "אחד הספרים של ווירג'יניה וולף כמובן, תנ"ך, מיתולוגיה יוונית".

ספרי קצת על הספר שכתבת: "תהליך הכתיבה היה מרתק ובו בזמן מתסכל. התסכול נבע  מהקושי לוותר. הרי כל מה שמתפרץ אל תוך העלילה מבקש להשתלב בה! איך להשיב למקומן את האסוציאציות והזיכרונות שנאגרו בתוכי ימים רבים והן מתעקשות לקחת חלק בהתרחשויות. על מה לוותר כדי לא להתפזר? אחדות מהאסוציאציות נהדפו, אחרות חזרו והתמקמו לאחר מבט שני ושלישי במקום המתאים להן. מבחינתי כל סיפור הוא חלק מהרקמות החיות שמלוות את העבר וההווה שלי." 

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך?  "מספר שנים. קשה לדייק. חלק מהסיפורים נכתבו מהר וללא קשיי לידה, אחרים תבעו התערבות חוזרת שוב ושוב".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים? "זהו ספרי השני. ב- 2003  הוצאתי ספר שירים "מבט בחמישה מהלכים" בהוצאת הקיבוץ המאוחד ובסיוע מועצת הפיס לתרבות ואמנות".

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "כרגע אני כותבת בעיקר שירים. יתכן שאוציא אותם לאור בתקופה הקרובה".

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "לתת מקום לכתיבה. לא לחשוש מזמן היתקעות. לבהות. לא להתייאש כשנדמה שהכול כבר ניכתב. להתבונן שוב ושוב בחוויה שעליה אתה כותב ולבדוק מה המקום הכי מרכזי שעליו אתה כותב ולהתעקש עליו".

משפט מסכם: "הכתיבה היא חלק ממני. לכן אני כותבת. מעט, אמנם, אבל לא מרפה. וגם בקריאה לא מרפה. סיפורת ושירה. אני שבה ועורכת את מה שכתבתי כי זה מרתק אותי, מעבר לצורך להגיע לשלמות ככל האפשר. אני מנסה לא ליפול שבי באהבת הכתיבה שלי  עצמי".

 

נחמה נבון – ספרים

מבט בחמישה מהלכים, שירה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2003

לפני שהנמר יתעורר, שבעה סיפורים ונובלה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2012

 

לפני שהנמר יתעורר / נחמה נבון

 

בספר ביכורים מפתיע בבשלותו, לפני שהנמר יתעורר, כינסה נחמה נבון שבעה סיפורים ונובלה. בעין חכמה, רווית ניסיון חיים, באומץ ובחמלה, מתבוננת המחברת במצבי חיים מתוך פרספקטיבה אקזיסטנציאלית. המרקם הסיפורי מוביל את הקורא אל תוך  מסע  אנושי מרתק ונוקב של רקמה ספוגת סודות-משפחה ומצבי אנוש באשר הם. דברים שאינם נאמרים מתפתלים רוחשים עד שלבסוף הופכים להיות החיים עצמם. הסיפורים מתרחשים במקומות שונים: במהלך נסיעה, במנזר בעין-כרם, בקיבוץ, בלונדון, בבית מלון, במפגש חברים, באוניברסיטה ועוד .

"שומר מסך", הסיפור שפותח את הספר, מתאפיין במבט על מבט. תהליך הכתיבה של המספר, מקביל לחייו של זוג נשוי עליו הוא כותב. פגישה בין עולמות נפתחת  ברוח של פיוס ודאגה, תוך ניסיון לשלוט במתרחש, ומשם היא מתגלגלת אל אכזבה  עלבון ואל שבר השואף לתיקון. מוטיב זה מתקיים גם בסיפורים האחרים, כמו ב– "too bad/not too bad"  בו מתרחש מפגש בין אח לאחותו, המעלה אל פני השטח סודות, קשרים פרומים, חוסר אונים ותסכול.  כל אלה עוברים תהליך של השלמה והתמרה .

בנובלה החותמת את הספר – "לפני שהנמר יתעורר" חושפת המחברת תהום, אבל היא מכירה היטב את פְּנֵי-יאנוס אלה של המצב האנושי ומישירה אליהם מבט. משבר נישואין וצלקת שנפערת בעקבות מפגש עם חבר קרוב שהקשר איתו נותק, שזורים זה בזה ומבטאים את מגבלות הדיאלוג האמיתי ואת השלכותיו. רוח פיוט ופיוס שזורה בתיאורי ספר חכם ובשל זה. במכחולה מציירת המחברת מציירת ניואנסים דקים של רגש, היסוס וספק, מתוכם עולה ניסיון עיקש להכיל את מה שלא פשוט להכילו –  את החיים עצמם. (ישראל בר כוכב, מתוך גב הספר)

 

קטע מתוך הסיפור: "החיים יש להם את זה"

 

אין ירח, גם כוכבים אין. ערפל כבד מפוזר בתוך האפלה, סמיך ומחשיד, שמא נרקמה מזימה חסרת שחר של חושך מול אור. שמא נגדנו.

שוטר עובר ברחוב וצועק לתוך רמקול ידני, צאו מהבית ולכו מהר למתנ"ס. אני לוקחת בגד להחלפה לילדים, חיתולים ושמיכה דקה ואנחנו יוצאים לדרך. ללכת אמרו, לקום וללכת.

 אלון דוחף את העגלה ובתוכה שני הילדים שלנו. הם דחוקים זה לזה, ישנים. מהמורות הכביש מכתיבות תזוזות, דפנות העגלה מתנועעות כספינה.

קול זר וסמכותי ממשיך לחורר את החושך כמו כרטיסן ברכבת. משהו מתחיל להתברר: משאית עם חומר מסוכן התהפכה בכביש החוף, בקצה החצרות, מאחורי הבתים. האוויר דליק. אסור לעשן ושאף אחד לא יעז להתניע את המכונית שלו.

 

 

לפני שהנמר יתעורר, שבעה סיפורים ונובלה, מאת נחמה נבון, הוצאת הקיבוץ המאוחד, שנת 2012, 187 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.