מתח באוויר: פסיכולוגיה והיסטוריה ושרלוק הולמס אחד

| 25/12/2013 | 0 Comments

מתח באוויר: פסיכולוגיה והיסטוריה ושרלוק הולמס אחד

מתח באוויר: פסיכולוגיה והיסטוריה ושרלוק הולמס אחד

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 6 ספרים – מותחנים, ספרי ריגול והרפתקאות מומלצים חדשים.

 

 

 

13

מתנת האפלה מאת ולנטינה ג'מבנקו

מתנת האפלה מאת הסופרת הבריטית ולנטינה ג'מבנקו, ספר ראשון בסדרה, מותחן פסיכולוגי אמין ומתוחכם, שמצליח לרתק את קוראיו לא רק בזכות עלילת מסתורין כתובה היטב, אלא גם בזכות הגיבורה שלו, אליס מדיסון, חוקרת משטרה צעירה ושאפתנית, שסיפור חייה אפל לא פחות מהפרשה שהיא חוקרת.

ארבעה בני משפחה, הורים ושני ילדיהם, נרצחים באכזריות בביתם בשכונה שלווה של סיאטל. על קיר הבית מוצאים חוקרי המשטרה הודעה סתומה וחידתית: "שלושה עשר ימים". אליס מדיסון, שהצטרפה למחלק הרצח של סיאטל רק חודש קודם לכן, משוכנעת שהרצח קשור לפרשה שאירעה באזור לפני שנים רבות ולא פוענחה מעולם: שלושה נערים צעירים נחטפו אז ליערות, שניים שבו לביתם, אבל השלישי לא נמצא אף פעם.

מדיסון גם משוכנעת שיש לה רק שלושה עשר ימים למצוא את הרוצח, לבחון הכל מחדש ולפני שהאפלה תכסה על הכל, לפני שירצח שוב.  (מאנגלית: אהרון לפידות, הוצ' כתר, 498 עמ')

 

 

גדוש תעלומות ותפניות

סוחר הספרים המקוללים

סוחר הספרים המקוללים מאת סימוני מרצ'לו הוא מותחן היסטורי גדוש תעלומות ותפניות, ראשון בטרילוגיה. שנת 1205. ליל רוחות מקפיאות. נזיר המתחבא זה כמה שנים במנזר סן מיקלה העתיק, נאלץ לברוח לאחר שאותר בידי רודפיו. ברשותו כתב יד יקר ערך שאותו איננו מוכן בשום אופן למסור להם, אלא שהם אינם בוחלים באמצעים. וכך, בעודו נמלט מאיש מסתורי בעל מסכה אדומה, הוא צונח לתהום.

13 שנה אחר כך מתבקש סוחר בחפצי קודש לצאת בעקבות הספר הנעלם. בתחנה הראשונה שלו, קברו של הנזיר, הוא מגלה על הצלב חידה מסתורית שעליו לפתור כדי לאתר את ארבעת החלקים של הספר שהנזיר החביא במקומות שונים כדי שלא ייפלו לידיים הלא נכונות. אט אט הופך המסע למצוד מפרך המותיר שובל של מעשי רצח. 

סן וֶם שבו מתרחש הרומן מבוסס על מקום אמיתי: זה לא היה מנזר אלא בית משפט סודי חשוב ביותר, שהשליט את חיתתו על האימפריה הרומית במאות ה-13-12. סימוני בנה את העלילה על בית משפט סודי שבו מכהנים פרנקיסטים. מקסים ומרתק (מאיטלקית: אלון אלטרס, הוצ' כנרת זמורה ביתן, 368 עמ')

עד כמה אתם מכירים את מי שאתם אוהבים? 

רצח בקריצה מאת אלי נייט הוא מותחן פסיכולוגי משפחתי מתוכנן לעילא, הרפתקה חכמה ואמינה. חייה של קייט מעוררים קנאה: בית יפה, משפחה אוהבת ובעל מושלם. עד שלילה אחד פול שב הביתה מאוחר, שתוי ומגואל בדם, וממלמל שהרג מישהו. בבוקר הוא טוען כי מדובר בבדיחה לא מוצלחת של שיכור. כשמתגלית גופתה של אישה צעירה ומושכת עוזרת מחקר שעבדה אצל פול, חשדותיה של קייט שולחים אותה למסע חיפושים נואש אחר האמת שמאיימת לרסק את החיים המושלמים שלה. חייה ונישואיה עוברים טלטלה ומשברים. אבל ככל שהשקרים מצטברים, האמת מתערפלת.

אלי נייט מספרת על הדמות הראשית כי היא פגומה. קייט פורמן לא עושה את הדבר הנכון בזמן הנכון, היא נאבקת בשאלות הנוגעות בנאמנות למשפחה, בגאווה ופחד. על בחירת שם הספר היא מספרת על המשחק 'רצח בקריצה' (שבישראל מוכר כ'רוצח') שנהגה לשחק כילדה. יש קבוצה ואחד מחבריה נבחר כבלש, יוצא מהחדר ואז אחר נבחר כרוצח. כשהבלש חוזר, הרוצח חייב 'להרוג' שלושה מחברי הקבוצה בכך שהוא קורץ לעברם ואילו הבלש צריך לגלות מי הרוצח. מה שעניין אותה במשחק הוא שהקבוצה משתפת פעולה עם הרוצח ולא עוזרת לבלש. בספר, חלק מהדמויות משחקות את המשחק והתוצאות הרות גורל. היא מסכמת שאהבה בספר שהצליחה לשלב קלאוסטרופוביה ביתית עם דרמה קצבית. (מאנגלית: ענבל שגיב-נקדימון, הוצ' כנרת זמורה ביתן, 315 עמ')

לוחמת אמיצה

המורה לאנגלית ספרו השלישי של יפתח רייכר-עתיר, הוא ספר ריגול החורג הרחק מעבר לגבולות הז'אנר.  זהו רומן פסיכולוגי מרתק המשרטט לא רק דמות של לוחמת אמיצה ומעוטרת, אלא גם דיוקן מלא יופי וכאב של אישה שזהותה הבדויה הובילה אותה לאהבת אמת. זהו סיפור המפתיע בכנותו ובעוצמתו על אינטימיות הנרקמת דווקא בתנאים של בדידות קיצונית ועל המחיר שמשלמים מי שחיים בשקר זמן רב מדי.

העלילה מספרת על לוחמת מוסד לשעבר שנעלמת יום אחד בלי להשאיר עקבות.  ראשי קהיליית הביטחון נכנסים לפעולה: אחרי שנים שפעלה תחת כיסוי במדינות אויב, הנזק שהיא עלולה לגרום למדינת ישראל הוא אדיר. האיש הקרוב אליה ביותר, מי שהיה המפעיל שלה,  מתחיל לפרוש את עלילת חייה בתקווה למצוא קצה חוט שיוביל אליה. סיפורו חושף פעולות עוצרות נשימה ואהבות בלתי אפשריות,  אך האם הוא יוליך אותם אליה בטרם יהיה מאוחר מדי? (הוצ' כתר, 249 עמ')

 

 

מבצע עוקץ מתוחכם

השוד מאת ג'נט איוונוביץ' ולי גולדברג הוא ראשון בסדרה. קייט או'הייר, היא סוכנת אפ.בי.אי הידועה במסירותה לתפקיד. הבוס שלה חושב שהיא שאפתנית, החברים שלה חושבים שהיא קשוחה, ואפילו קצת אובססיבית. למרות שעשתה לעצמה שם בשנים האחרונות, השם היחידי שאכפת לה ממנו הוא ניקולס פוקס, נוכל בינלאומי שעליו היא רוצה לשים את ידיה.

פוקס הוא גבר נאה, חצוף ומקסים בצורה מסוכנת, והוא גם נוכל הידוע לשמצה במעשי ההונאה הנועזים שלו, שקורבנותיהם עשירים ומפורסמים. בהתחלה הוא עשה זאת בשביל הכסף, עכשיו הוא עושה זאת בשביל הריגוש. הוא יודע שה-FBI דולק בעקבותיו, בייחוד קייט, שעוקבת אחרי כל צעד שלו. מבחינתו, אין דבר מדליק יותר מאישה יפהפייה שרודפת אחריך, גם אם מטרתה היא להשליך אותך לכלא.

בדיוק כשנדמה שניק כבר בידיהם, הוא שולף משרוולו את התכסיס הגדול מכולם. היעד למבצע העוקץ בספר הוא בנקאי השקעות מושחת, שמסתתר מפני שלטונות החוק באי פרטי באינדונזיה. כדי לתפוס אותו, צריך צוות מגוון ורב כישורים, שכולל בין היתר שחקן תיאטרון, גנבת רכבות ואת אביה של קייט (מאנגלית: שרית פרקול, הוצאת "קוראים", 270 עמ')

שרלוק הולמס

בימים אלה יצא הכרך החמישי (האחרון) בסדרת שרלוק הולמס.  הסדרה מאגדת את כל הסיפורים שכתב ארתור קונן דוייל שגיבורם הם הבלש שרלוק הולמס ועוזרו ד"ר ווטסון. הסיפורים עצמם מובאים לפי סדר כתיבתם. הסדרה כוללת את כל הסיפורים הקצרים וכן את ארבעת הרומנים . את הסדרה ערכה מאיה פלדמן. בכל כרך ישנה אחרית דבר על גיבור הספרים וכותבם ועל תרבות ספרי המתח לפניו ואחריו.

סיפורי שרלוק הולמס ראו אור בעברית בהוצאת זמורה ביתן באמצע שנות ה-80, אך מאז אזלו מזמן בדפוס. כך קרה שדור שלם התוודע לבלש הבריטי מרחוב בייקר דרך דמותו בתרבות הפופולרית (המקטרת, הגלימה והכובע המשובץ), אך רק מעטים קראו את סיפוריו ממש. כמה מהם מכירים את הרגליו המוזרים: הניסויים בכימיה, אחסון הטבק בנעל הבית הטורקית, הנגינה בכינור וההתמכרות לקוקאין? מי יודע כי שני הגברים המבוגרים והרציניים, הולמס ווטסון, למעשה התגוררו ביחד? הסיפורים סוחפים את הקורא העכשווי אל פינותיה האפלות של לונדון הוויקטוריאנית, בעקבות תעלומות מצמררות ומפתיעות שתחכומן עומד היטב במבחן הזמן. וכידוע כיום המבחן הזה לא קל: בעידן סדרות הפשע הטלוויזיוניות, וסרטי המתח וההרפתקאות ההוליוודיים משופעי האפקטים, מפגינים הולמס ווטסון את ההגיון הפשוט של האדם במיטבו: הבחנה מדוקדקת בפרטים, ידע נרחב, תושיה והסקת מסקנות גאונית. בכרך החמישי והאחרון נמצא הסיפור כלבם של בני בסקרביל שתרגמה רותי שמעוני, והסיפור עמק הפחד שתרגם מיכאל הנדלזלץ. את  אחרית דבר כתבה שולמית לפיד. (הוצ' מחברות לספרות, 315 עמ')

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, מתח בלש אימה, פרוזה מקור, פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.